r_e_n_e
30.05.12,13:39
Dobry den.

Chcel by som sa opytat aky je postup pri zaujati spolocnych prietorov na chodbe.

Mam zaujem o chodbicku, ktora je pred mojim bytom. Z jednej strany je stena, z druhej priecka.
Vid prilozeny obrazok.

Co je nutne v tomto pripade vybavit? Volal som na SBD a tam mi pani z investicneho oddelenia zacala vykladat bajky o tom, ze musim ist na kataster, kvoli zmene podieloveho vlastnictva spolocnych priestorov. Potom musim ist ziadat o povolenie stavby na stavebnom urade a takisto povolenie z poziarnej ochrany, z dovodu unikovych vychodov a tak... A este mi povedala, ze to nemusi schvalit ani SBD.

Znamy vybavuje na inom SBD a tam mu povedali, ze staci iba pisomny suhlas susedov na poschodi.
Kde je pravda?

Dakujem za odpoved.
Indeed
04.06.12,10:56
Ja by som to vyriešil tak,že by som tu priečku urobil zo sadrokartónu, tým sposobom aby nebola "pevne spojená so zemou"

teda s podlahou, nechal by som konštrukciu stáť na nejakých podstavcoch v rohoch, tým sposobom ,

že by som nechal nad podlahou "fugu" medzeru takých 12 cm.

V krajnom prípade by som mohol celú konštrukciu odstrániť ak by tlaky od zavistlivých osob boli nenesiteľné ,

a tiež na vyzvanie kompetentných úradov.

Doležitý je PRAVNÝ STAV , teda konanie ktoré zákon vyslovene neukladá nemože nikto vymáhať a tiež

nemože nikoho trestať za konanie , ktoré zákonom nie je vyslovene zakázané.

Noikoho by som sa nič nepýtal, nakoľko je isté,že susedia skor nedajú suhlas , lebo na Slovensku je to tak,

občania jeden druhému závidia nielen uspech a hmotné veci, ale aj nezávislé myšlienky.
Halli
04.06.12,11:55
...no tvoje myšlienky ti teda nikto nezávidí....
r_e_n_e
05.06.12,06:03
A postarka mi bude hadzat cez tu "medzeru" listy... :o
Alebo pizza poslicek mi prestrci tamdial pizzu.

Myslim, ze to nie je najstastnejsie riesenie...ale dik za radu...
buchač
05.06.12,06:16
Dobry den.

Chcel by som sa opytat aky je postup pri zaujati spolocnych prietorov na chodbe.

Mam zaujem o chodbicku, ktora je pred mojim bytom. Z jednej strany je stena, z druhej priecka.
Vid prilozeny obrazok.

Co je nutne v tomto pripade vybavit? Volal som na SBD a tam mi pani z investicneho oddelenia zacala vykladat bajky o tom, ze musim ist na kataster, kvoli zmene podieloveho vlastnictva spolocnych priestorov. Potom musim ist ziadat o povolenie stavby na stavebnom urade a takisto povolenie z poziarnej ochrany, z dovodu unikovych vychodov a tak... A este mi povedala, ze to nemusi schvalit ani SBD.

Znamy vybavuje na inom SBD a tam mu povedali, ze staci iba pisomny suhlas susedov na poschodi.
Kde je pravda?

Dakujem za odpoved.
- písomný súhlas potrebuješ BEZPODMIENEČNE ...3/4 väčšina vlastníkov ...
- stavebný úrad je tiež jasný
- hasičov ani neriešim ...

Katastru a zmene podielového vlastníctva by sa dala poriešiť aj akože prenájmom na dobu neurčitú ....

Poznámka :
......nevolaj , osobne vybavuj .....potiažmo na papier dávaj ....
sito
05.06.12,06:27
Dobry den.

Chcel by som sa opytat aky je postup pri zaujati spolocnych prietorov na chodbe.

Mam zaujem o chodbicku, ktora je pred mojim bytom. Z jednej strany je stena, z druhej priecka.
Vid prilozeny obrazok.

Co je nutne v tomto pripade vybavit? Volal som na SBD a tam mi pani z investicneho oddelenia zacala vykladat bajky o tom, ze musim ist na kataster, kvoli zmene podieloveho vlastnictva spolocnych priestorov. Potom musim ist ziadat o povolenie stavby na stavebnom urade a takisto povolenie z poziarnej ochrany, z dovodu unikovych vychodov a tak... A este mi povedala, ze to nemusi schvalit ani SBD.

Znamy vybavuje na inom SBD a tam mu povedali, ze staci iba pisomny suhlas susedov na poschodi.
Kde je pravda?

Dakujem za odpoved.


Ak nemáš väčšinu spoluvlastníkov obmedzených, tak budú súhlasiť. Tak či tak, ten priestor využívaš prevažne len ty. Iní, leda, že by s ti chcel niekto pred dvere ......!

Čo tým získa dom? Medzi priestor, ktorý môže znížiť potrebu tepla v tvojom byte a tým spotrebu domu. Znížia sa sa náklady na jednotku, prípadne jednotky rozpočítania nákladov domu za teplo a všetci budú platiť menej za teplo.

Môžeš sa dohodnúť so spoluvlastníkmi, že budeš mesačne prispievať čiastkou do FOaÚ. Ako nájom za ten priestor. Tiež peniažky pre všetkých!

182/1993, § 10, odsek 2

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Mohli by ti ten priestor aj predať, ale to je troška komplikovanejšie, to potom aj cez ten kataster, treba.

Majú, či nemajú na to, pochopiť to? :);)
Indeed
05.06.12,06:56
A postarka mi bude hadzat cez tu "medzeru" listy... :o
Alebo pizza poslicek mi prestrci tamdial pizzu.

Myslim, ze to nie je najstastnejsie riesenie...ale dik za radu...

Pozri sa ak začneš na chodbe niečo murovať , BUDE ZLE !

Musíš na to isť nenápadne,

najprv by som si dal len záves pred dvere v tých miestach,kde chceš vybudovať steny,

ked by si ľudia naň zvykli, po čase by som záves jedného dňa vymenil za konštrukciu zo SDK

a nikto by nepovedal ani "ň".
buchač
05.06.12,09:57
- písomný súhlas potrebuješ BEZPODMIENEČNE ...3/4 väčšina vlastníkov ...
- stavebný úrad je tiež jasný
- hasičov ani neriešim ...

Katastru a zmene podielového vlastníctva by sa dala poriešiť aj akože prenájmom na dobu neurčitú ....

Poznámka :
......nevolaj , osobne vybavuj .....potiažmo na papier dávaj ....
...takto som riešil nebytový priestor v pivnici ...
...každý mi podpísal ...
...prenájom platím raz ročne....do fondu ...

Pozri sa ak začneš na chodbe niečo murovať , BUDE ZLE !

Musíš na to isť nenápadne,

najprv by som si dal len záves pred dvere v tých miestach,kde chceš vybudovať steny,

ked by si ľudia naň zvykli, po čase by som záves jedného dňa vymenil za konštrukciu zo SDK

a nikto by nepovedal ani "ň".

...teda v našom vchode by som bol prvý ....to mi ver ...

Keď ja cvakám ( a to som zástupca vlastníkov ) , tak aj nenápadko by raz dva k rozumu došiel .....:rolleyes:
verkaz
05.06.12,10:08
Ja by som ti tiež odporúčala požiadať o ten priestor do nájmu s tým, že na vlastné náklady si ho upravíš. S búraním by som bol opatrený, tam môžu požadovať aj vyjadrenie statika.
Skús so žiadosťou a nákresom obísť susedov, čo ti dajú súhlas. Aj keď sa jedná o priestor pri Tvojom byte, spoluvlastníci sú všetci, takže ten súhlas potrebuješ.
Indeed
05.06.12,10:56
Ty kokos, o akú výmeru sa jedná ?? O 1,2 m 2 ??? Ľudia nedprajete tomu človeku ?
Indeed
05.06.12,10:57
V zadaní téme nie je ani zmienka o búraní !! DOBRÉ RÁNO !
buchač
05.06.12,15:31
Indeed 4 Hours Ago #12583
V zadaní téme nie je ani zmienka o búraní !! DOBRÉ RÁNO !

...aj keď nie zmienka o búraní , ale je zmienka o murovaní nejakej tej priečky ...

Indeed 4 Hours Ago #12582
Ty kokos, o akú výmeru sa jedná ?? O 1,2 m 2 ??? Ľudia nedprajete tomu človeku ?

...a nie je jedno , o akú výmeru sa jedná ???
...ale čoby nie , ja aj doprajem ...no po splnení všetkých podmienok ...
...veď ako by to potom vyzeralo , ak by si každý vo vchode robil to , čo chce a čo sa mu zapáči ???

....či som mimotemy ...tak to ponechám na zvážení iných ...
...nakoľko som aj takúto úprimnú súkromnú správu dostal , tak sa aj k nej vyjadrím ...

Indeed
reakcia
Na zaklade tvojej reakcie v teme zaujat priestory na chodbe, ti hovorim
že si závistlivy , primitivny ***** !

Závisť ???.......áno , závidím ......a ešte ako .........no závidím len jedno , jediné .......zdravie...

Primitív ???......záleží od uhla pohľadu .............nech súdia múdrejší ...



....a ja sa na to pozerám z toho môjho ......mňa len inteligent môže uraziť ......
Antea
05.06.12,16:02
Pozri sa ak začneš na chodbe niečo murovať , BUDE ZLE !

Musíš na to isť nenápadne,

najprv by som si dal len záves pred dvere v tých miestach,kde chceš vybudovať steny,

ked by si ľudia naň zvykli, po čase by som záves jedného dňa vymenil za konštrukciu zo SDK

a nikto by nepovedal ani "ň".

Asi takto začínal Talapka a prešiel na väčšie. Však mu nezáviďme, veď chlapec na to má
A potom, že kde kráčaš Slovensko, no kde asi ? Hlavne, že dokážeme na iného poukazovať.
driver100
06.06.12,16:28
Ja by som to riešil sadrokartonovou konštrukciou,nie som odborník,ale sú to 2 sadroše a medzi tým aj nejaká vata + klasická zárubňa s vchodovými dverami.Dúfam,že nič nechceš búrať a chceš vytvoriť len nejakú predsieň.Nikomu by som nič nehovoril,so susedmi žijeme spolu 34 rokov a ako ich poznám,do mesiaca by to mal aj sused oproti a do roka väčšina bytov.Manželka mi napovedá,že susedia na našej chodbe by nemali nič aj keby som to vymuroval/ dal vymurovať/.
buchač
06.06.12,17:40
Pozri sa ak začneš na chodbe niečo murovať , BUDE ZLE !

Musíš na to isť nenápadne,

najprv by som si dal len záves pred dvere v tých miestach,kde chceš vybudovať steny,

ked by si ľudia naň zvykli, po čase by som záves jedného dňa vymenil za konštrukciu zo SDK

a nikto by nepovedal ani "ň".


Ja by som to riešil sadrokartonovou konštrukciou,nie som odborník,ale sú to 2 sadroše a medzi tým aj nejaká vata + klasická zárubňa s vchodovými dverami.Dúfam,že nič nechceš búrať a chceš vytvoriť len nejakú predsieň.Nikomu by som nič nehovoril,so susedmi žijeme spolu 34 rokov a ako ich poznám,do mesiaca by to mal aj sused oproti a do roka väčšina bytov.Manželka mi napovedá,že susedia na našej chodbe by nemali nič aj keby som to vymuroval/ dal vymurovať/.

...si uvedomujete , že niečo podobné ( teraz neriešim nič konkrétne ) môže proste len tak , kde nič , tu nič zavadziať ???
Že komu ????
- hasičom
- únikové cesty ..........
- záchranári .........
- atď .....

...šak sa zamyslite , čo vravíte ..........alebo snáď ja vravím ???



....manželke napovedám , že nech sa radšej do hrncov pozerá a nerieši niečo , čomu nerozumie ...;)
pivko
06.06.12,17:56
Ja by som to vobec neohlasova a kľudne zanuroval osadil zárubňu a namontoval dvere. Tak som to urobil , keď som býval v bloku na Ťahanovciach v 2izb. byte a to ešte v tej chodbičke boli dvere k susedovi do 1izb.bytu. ten samozrejme nemal namietky.
r_e_n_e
07.06.12,08:58
...si uvedomujete , že niečo podobné ( teraz neriešim nič konkrétne ) môže proste len tak , kde nič , tu nič zavadziať ???
Že komu ????
- hasičom
- únikové cesty ..........
- záchranári .........
- atď .....

...šak sa zamyslite , čo vravíte ..........alebo snáď ja vravím ???



....manželke napovedám , že nech sa radšej do hrncov pozerá a nerieši niečo , čomu nerozumie ...;)

V mojom pripade je nastenny hydrant a unikova cesta na druhej strane. Tak ako som to nakreslil v obrazku.
Zachranarov nema co zaujimat ako si postavis na "svojom" pozemku stavbu.

atd. ... pod atd by som zahrnul stavebny urad, kataster, a vlastnika/vlastnikov spolocnych priestorov.

Pockam na znameho, ked si vybavi ten pristor on a potom sa pustim do toho ja.
Cize...osobne stretnutie na SBD a obehanie nadpolovicnej vacsiny vlastnikov spolocnych priestorov.
Nechcem si prenajat dany priestor, lebo pripadny buduci kupujuci mojho bytu nemusi s danym prenajmom suhlasit a potom by som musel riesit odstranenie priecky.
Preto chcem vyuzit moznost zaujatia danych priestorov.
Indeed
07.06.12,09:28
Šak hovorím, že Ti v tej diskusii, nikto nič vyslovene NEZAKAZAL !

Celá táto diskusia je len o doťahovaní sa jeden na druhého v tom,kto je mudrejší a dokazovaní v tom,že niekto je hlúpejší..
buchač
07.06.12,11:07
V mojom pripade je nastenny hydrant a unikova cesta na druhej strane. Tak ako som to nakreslil v obrazku.
Zachranarov nema co zaujimat ako si postavis na "svojom" pozemku stavbu.
...


Pôvodca textu príspevku: buchač
...si uvedomujete , že niečo podobné ( teraz neriešim nič konkrétne ) môže proste len tak , kde nič , tu nič zavadziať ???


...len k tomuto sa vyjadrím - červenému.........keďže som spomínal všeobecnú rovinu ...

Sú baráky a baráky ...niekde sa dá , niekde nie s tými nosidlami prejsť ........

...neprajem totiž nikomu , aby to raz zažil , že ZS nemá šanc pacienta do výťahu ( lebo je proste malý ) a musia ísť podľa Mullerovej skladby .........a pri ,povedzme infarkte alebo porážke je každá minúta drahá ...
...a holt , čože sa nestalo ???....niekto si do tej cesty urobil svojpomocnú prístavbu ......ono na chodbách sú aj veľké kvetináče , tiež je to na trt , aj keď to dobre vyzerá ....


...záverom ???.......ja nebránim nikomu , nech sa proste realizuje .....ale v medziach tej únosnej miery , nič iné ...
...vždy je to o ľuďoch .......a moji susedia sa radšej vopred spýtajú , problém sa dá poriešiť ....

P.S.:
...čiže ....konajte a činte sa ....mne je to šuma fuk ...
verkaz
08.06.12,18:29
ako to myslíš, že by si sa nikoho nepýtal, veď sa jedná o spoločné priestory
r_e_n_e
13.06.12,11:28
My to chapeme buchac... :)
Som rad, ze myslis preventivne na nase/moje zdravie.
Avsak legislativne zachranna sluzba nema s danym projektom nic spolocne.

btw. chodba na ktorej by som chcel vystavat priecku je dost velka na to, aby nou presiel aj tank. Aj po mojej planovanej uprave. To ci budem mat bezpecnostne dvere ako prve/druhe alebo oboje je irelevantne, lebo uz samotne bezpecnostne dvere zabranuju zachrannej sluzbe vcas, v pripade nudze vojst do bytu (opravnene/neopravnene). V danom pripade sa to riesi vniknutim do bytu cez okno poziarnou hliadkou.
sito
13.06.12,13:15
Tehly, cement zoženieš. A odvahu máš? Tu nekúpiš?
buchač
13.06.12,14:47
My to chapeme buchac... :)
...kto " MY " ....????......hm , nejak som si nevšimol ....
Som rad, ze myslis preventivne na nase/moje zdravie.
...nie na Tvoje , respektíve na zdravie rodiny ( myslené obrazne , aby som nebol zase zle pochopený...)...
Ja myslím na zdravie susedovcov ,ktorí bývajú na vyšších poschodiach ...
Avsak legislativne zachranna sluzba nema s danym projektom nic spolocne.
...netvrdím opak .......

btw. chodba na ktorej by som chcel vystavat priecku je dost velka na to, aby nou presiel aj tank. Aj po mojej planovanej uprave. To ci budem mat bezpecnostne dvere ako prve/druhe alebo oboje je irelevantne, lebo uz samotne bezpecnostne dvere zabranuju zachrannej sluzbe vcas, v pripade nudze vojst do bytu (opravnene/neopravnene). V danom pripade sa to riesi vniknutim do bytu cez okno poziarnou hliadkou.
...btw.........je potrebné prečítať si môj príspevok poriadne , nakoľko som tento písal ( viď nižšie )

...čiže :

... ( teraz neriešim nič konkrétne ) ...

....keďže som spomínal všeobecnú rovinu ...

...a to je bohovský rozdiel medzi všeobecným a konkrétnym .........