frankye
30.05.12,16:05
Ahojte poradaci,
vlastním byt, ktorý prenajímam (uplatnil som si paušálne odpisy - 40%) a podnikám (živnosť odpisy paušálne - 40%). Do účtovníctva sa moc nevyznám, max som si zatiaľ viedol evidenciu a uplatňoval paušál, ale niečo som teraz o dani z nehnuteľnosti naštudoval na stránke Epi (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=26807).

Už po zaplatení dane z nehnuteľnosti (za rok 2011) som zistil možnosť viesť si daňovú evidenciu a uplatniť si kúpu nehnuteľnosti a chcel by som sa opýtať na niekoľko zákl. vecí.
- Keďže som prepásol možnosť podať opravné, môžem bez problému podať dodatkové? Jednoducho sa vypíše všetko tak isto (vrátane živnosti a pod) a zaškrtne sa, že je to dodatkové?
- Pri prechode na evidenciu musím riešiť aj predchádzajúci rok 2010 (kvôli záväzkom atď), ako je to pri jedn. účtovníctve, alebo pri evidencii to nie je nutné?
- Aký je dátum obstarania, keďže som byt kupoval na časti
-- v roku 2002 som podpísal zmluvu
-- a následne som byt splatil v 3 splátkach v rokoch 2002 - 2003
- Evidenciou k bytu môžem chápať viesť len náklady + výdavky ako napr. v tejto super tabuľke? ..:-) http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html
- Odpis bytu (jeho kúpu) tam môžem len jednoducho započítať akoby do stĺpca výdavok ([cena_kúpy]/20) a dalšie reálne výdavky (služby, elektrika, SIPO atď...)?
- A správne som pochopil aj zmenu pri prípadnom predaji (ako obch majetok) ? Pri predaji (ak by som byt predal do 5 rokov od posl. odpisu) sa vypočíta daň nasledovne?
[Cena za predaj]-([kupna cena] - [všetky odpisy]) = [základ dane]
- z položky [základ dane] následne musím zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti?
Za každú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
frankye
31.05.12,08:23
Nikto neporadí? ...prosím, prosím...
Katy a R
31.05.12,08:57
Nikto neporadí? ...prosím, prosím...

no .. treba si najskôr ujasniť, či ide o daň z nehnuteľnosti - tá sa platí obci, alebo o daň z príjmu (DU):confused:;)

Zrejme o daň z príjmu (prenájom) ... (vymazané o DDP, čo som písala - nemôžeš už spraviť)
pre tento rok potom:
môžeš v tomto prípade aj kombinovať použitie výdavkov- nemusia byť rovnaké. Teda zo živnosti napr paušálne výdavky, z prenájmu skutočné - alebo naopak.
Ak sa rozhodneš takto.. (11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
- stačí ti excel
.. samozrejme dodržať postup - Oslobodený príjem (pozor v súčte §6odst3 a §8odst1a), koeficient...
Zita5
31.05.12,09:04
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)
(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.

.................................................. .................................................. ......................
Podľa vyššie uvedeného znenia zákona ,už nemôžete meniť daňové priznanie a teda paušálne výdavky na preukázateľné alebo opačne .


Čo sa týka daňovej evidencie pri prenájme nehnuteľnosti , tak DE § 6 odst.14 nie je možná pri dosahovaní príjmu §6 odst.3



(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Daňovú evidenciu § 6 odst.14 možno použiť na tieto príjmy

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

P.S. Pochopila som, že aj keď spomínate daň z nehnuteľnosti, Vám ide predovšetkým o uplatnenie výdavkov podľa Zákona o dani z príjmu .
Katy a R
31.05.12,09:17
Opravujem to .. dodatočne nie!!
Ale pri prenájme ide o odstavec 11 (citovaný) nie 14, ktorý cituješ.
Za tento rok už môže použiť odst 11
Zita5
31.05.12,09:22
Ja som zadávateľa aspoň pochopila takto , prenajíma byt ako občan ...nie ako podnikateľ, ktorý má živnosť na prenájom nehnuteľnosti .Za rok 2011 podal daňové priznanie a uplatnil paušálne výdavky. teraz si zmyslel ...že by chcel zmeniť DP podaním dodatočného DP a zmeniť paušálne výdavky na preukázateľné výdavky, lebo chce zaradiť nehnuteľnosť .Tak som správne nepochopila :)
frankye
31.05.12,12:43
Katy a R & Zita5 ďakujem pekne za odpovede,

tak nakoniec podľa toho §6 ods.16 to už nemôžem zmeniť a tak je to celé pasé.

V každom prípade ešte raz ďakujem pekne za odpovede...