petko41
30.05.12,17:40
Prajem dobrý deň.
Mám 20 ročného syna, ktorý ukončil v roku 2010 učňovku s výučným listom. Pokračoval v ďalšom štúdiu na nadstavbe- robil si maturitu. V tomto školskom roku ,však na konci školského roku prepadol z 2 predmetov a nebol pripustený k maturitným skúškam. Ako som sa dozvedel, syn nebýva v spoločnej domácnosti so mnou, syn chodil pracovať na dohodu. Pričom viacej sa venoval a hlavne počas školského vyučovania - práci , ako učeniu, má z tohoto dôvodu "veľa" vymeškaných hodín v škole.

Dočítal som sa v 600/2003 Z.z.
o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení
§ 4
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

Moja otázka:
Dá sa takáto synova príprava na budúce povolanie – považovať za Sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie?

Syn požiadal o opravný termín skúšok. Otázka – Dokedy syn bude považovaný za študenta a ja mu mám platiť výživné?
ĎAKUJEM za odpoveď.
ivka70
30.05.12,15:45
Ak ti urcil sud vyzivne, je potrebne sud o zrusenie vyzivovacej povinnosti poziadat.
Treba vsetky fakty uviest do ziadosti.
To, ze si student zaraba popri studiu na brigadach este nie je dovodom na ukoncenie vyzivovacej povinnosti.
To, ze ukoncil studium (neuspesne) uz skor.
petko41
31.05.12,08:44
Ďakujem za radu.
Asi som sa v skratke, zle vyjadril. Mne sa jedná o to, či syn je a môže byť považovaný za študenta, ak úmyselne vymeškáva vyučovacie hodiny a chodí si zarábať. Má totiž niekoľko desiatok vymeškaných hodín.... Jedná sa o dospelého a svojprávneho človeka. Nerád by som tu totiž dával rady, ako s niekoho ex manželom/lkou pekne ........ Nakoľko moja ex ,s ktorou môj syn žije v spoločnej domácnosti poberá rodinné prídavky, daňový bonus a ešte odo mňa výživné. Takto by potom "mohol" študovať do nekonečna....
ivka70
31.05.12,08:50
Ďakujem za radu.
Asi som sa v skratke, zle vyjadril. Mne sa jedná o to, či syn je a môže byť považovaný za študenta, ak úmyselne vymeškáva vyučovacie hodiny a chodí si zarábať. Má totiž niekoľko desiatok vymeškaných hodín.... Jedná sa o dospelého a svojprávneho človeka. Nerád by som tu totiž dával rady, ako s niekoho ex manželom/lkou pekne ........ Nakoľko moja ex ,s ktorou môj syn žije v spoločnej domácnosti poberá rodinné prídavky, daňový bonus a ešte odo mňa výživné. Takto by potom "mohol" študovať do nekonečna....

Pokial je studentom denneho studia, ma narok.
Kedze syn uz povinnu skolsku dochadzku ukoncil, moze ho skola vylucit kedykolvek, ak prekroci skolsky poriadok.
Je na skole, ci ho zo studia vyluci kvoli dochadzke alebo je pre nu stale studentom.
Xanti
31.05.12,08:54
Prajem dobrý deň.
Mám 20 ročného syna, ktorý ukončil v roku 2010 učňovku s výučným listom. Pokračoval v ďalšom štúdiu na nadstavbe- robil si maturitu. V tomto školskom roku ,však na konci školského roku prepadol z 2 predmetov a nebol pripustený k maturitným skúškam. Ako som sa dozvedel, syn nebýva v spoločnej domácnosti so mnou, syn chodil pracovať na dohodu. Pričom viacej sa venoval a hlavne počas školského vyučovania - práci , ako učeniu, má z tohoto dôvodu "veľa" vymeškaných hodín v škole.

Dočítal som sa v 600/2003 Z.z.
o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení
§ 4
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

Moja otázka:
Dá sa takáto synova príprava na budúce povolanie – považovať za Sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie? ANO je to príprava na povolenia, ved si si sám nakopíroval zákon, kde sa píše, že výnimkou je dohoda. A syn predsa pracuje na dohodu, nie v trvalom pracovnom pomere - viď červeným zvýraznené.

Syn požiadal o opravný termín skúšok. Otázka – Dokedy syn bude považovaný za študenta a ja mu mám platiť výživné? No pokiaľ neukončí školu tak si povinný platiť mu výživné a dokonca aj ked školu úspešne ukončí, a nenájde si prácu. Tak môže od teba vyžadovať naďalej výživné viď zeleným zvýraznené.
ĎAKUJEM za odpoveď.


Ďakujem za radu.
Asi som sa v skratke, zle vyjadril. Mne sa jedná o to, či syn je a môže byť považovaný za študenta, ak úmyselne vymeškáva vyučovacie hodiny a chodí si zarábať. Má totiž niekoľko desiatok vymeškaných hodín.... Samozrejme, že môže a aj je považovaný za študenta, pokiaľ ho zo školy pre lajdáckosť a vymeškané hodiny nevylúčia. O tom rozhoduje škola, nie študent, nie matka, nie otec.
Jedná sa o dospelého a svojprávneho človeka. Nerád by som tu totiž dával rady, ako s niekoho ex manželom/lkou pekne ........ Nakoľko moja ex ,s ktorou môj syn žije v spoločnej domácnosti poberá rodinné prídavky, daňový bonus a ešte odo mňa výživné. Takto by potom "mohol" študovať do nekonečna....No veru, ak študuje dlhšie ako zákonom stanovený čas tak prídavky na deti ani daňový bonus mu potom patriť nebudú teda tvojej ex. Ale nateraz syn študuje.
modrým v texte.
A dôvetok, podaj žiadosť na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti ale súd Ti ju nezruší pokiaľ je syn stále stredoškolák aj ked s opravným termínom skúšok.
Ak dokončí strednú školu alebo ak ho vylúčia zo školy, potom môžeš požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti.
Liptáčik
19.06.12,13:53
Mám otázku: študent denného štúdia tohto roku dovŕši 25 rokov, no študovať bude aj po dovŕšení tohto veku. Dokedy bude mať rodič nárok na daňový bonus a prípadne na výživné od otca, ktorý má túto povinnosť? Je to ohraničené vekovou hranicou?
Katy a R
19.06.12,14:04
k DB platí hranica - v zák o DzP je odkaz na § 3 zák http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138313
arizona
19.06.12,14:07
Nie.
Na vyzivne ma narok pokym bude studovat a nebude schopny sa sam zivit.
veronikasad
19.06.12,14:15
Mám otázku: študent denného štúdia tohto roku dovŕši 25 rokov, no študovať bude aj po dovŕšení tohto veku. Dokedy bude mať rodič nárok na daňový bonus a prípadne na výživné od otca, ktorý má túto povinnosť? Je to ohraničené vekovou hranicou?
Rodič bude mať nárok na DB najdlhšie za mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa dovršilo vek 25 rokov (ak neprekročilo štandartnú dlžku štúdia)
Liptáčik
19.06.12,19:02
ďakujem za opovede