mrazko.tomas
30.05.12,20:01
Dobrý deň,

viem, že pri zakladaní živnosti treba nahlásiť zdravotnej poisťovni výšku preddavkov na zdravotné poistenie. A zároveň mám takú informáciu, že to treba urobiť do 8 dní od dátumu vystavenia živnostenského oprávnenia (tak?). Lenže čo v prípade, ak som pri ohlásení živnosti uviedol ako dátum začiatku podnikania dátum 1. 6. 2012? Živnostenské oprávnenie mi bolo vydané 24. 5. 2012, z čoho by vyplývalo, že 8 dní od tohto dátumu je 1. 6. 2012 a teda do tohto dátumu mám nahlásiť aj výšku preddavkov. Pani na JKM mi však povedala, že pri začiatku podnikania od 1. 6. sa žiadosť do ZP odošle z JKM až týmto dátumom. Z toho mi vyplýva, že ak by som zajtra (31. 5.) chcel skočiť do zdravotnej poisťovne (v 7. deň odo dňa vystavenia živnostenského oprávnenia), tak tam o mojom začiatku podnikania nebudú nič vedieť, nakoľko im ešte žiadosť z JKM neprišla (príde 1. 6.).

Ako sa to v tomto prípade teda berie? Mám to brať tak, že stačí nahlásiť výšku preddavkov do 8 dní až od dátumu začiatku podnikania? Teda postačí to najneskôr do 9. 6.? To však budú už vyše 2 týždne odo dňa vystavenia živnostenského oprávnenia...

Vďaka za odpoveď.
Economic
31.05.12,04:55
Ty môžeš podnikať až od 1. 6. 20132. Čiže lehota sa počíta od 1. 6.
mrazko.tomas
03.06.12,09:58
Nakoniec som ešte kontaktoval kvôli iným veciam zdravotnú poisťovňu a bolo mi povedané, že ak ešte len začínam s podnikaním a mám v pláne platiť len minimálne preddavky, netreba to nijak nahlasovať, stačí začať platiť (čísla účtov, variabilné a špecifické symboly sú na webe poisťovne).
veronikasad
03.06.12,10:03
Nakoniec som ešte kontaktoval kvôli iným veciam zdravotnú poisťovňu a bolo mi povedané, že ak ešte len začínam s podnikaním a mám v pláne platiť len minimálne preddavky, netreba to nijak nahlasovať, stačí začať platiť (čísla účtov, variabilné a špecifické symboly sú na webe poisťovne).
Ak ťa do ZP prihlásil ŽU a podnikanie nie je v súbehu so zamestnaním, preddavky platíš z minima. Nie je potrebné nahlasovať ich výšku.
Economic
04.06.12,06:47
Ak ťa do ZP prihlásil ŽU a podnikanie nie je v súbehu so zamestnaním, preddavky platíš z minima. Nie je potrebné nahlasovať ich výšku.

Ja si dovolímv tejto téme zadať jeden konkrétny prípad a upozornenie pre ľudí. Zdravotné poisťovne po novom majú zvláštne móresy. Ak sa u niekoho mení status poistenca, a v zákonnej 8 dennej lehote neoznámi zmenu, postupujú tak, že ak by ste na vyzvu zdravotnej poistovne nereagovali do osmich dni, t.j. nesplnili by ste si oznamovaciu povinnost podla §23 ods. 13 zakona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poisteni a považovali by sme človeka za samoplatitela poistneho, pričom vyčíslená pohľadávka na poistne sa v danom pripade vypocitava z priemernej mesacnej mzdy (§20 ods. 4 a 5). Pre rok 2012 preddavok z priemernej mesacnej mzdy predstavuje sumu 107,66€. Čiže nie 47,58 Eur. Toto bola pre mňa veľmi zaujímavá novinka. A kto sa nezbadá, alebo kašle na to, pekne mu tam dlh porastie.... Toto je tiež dobrý klacok pod kolenami bežných drobných ľudí....
Toto je konkrétny prípad mojej dcéry, ktorá končila materskú a mala tam 8 dní nevykrytých.

Inak je to viac o proti normálnej výške ako o 100 %, dobrý biznis...
Mňa to normálne pobúrilo.... že výpočet z priemernej mesačnej mzdy (hoci niektorý človek taký štatistický priemer mzdy nikdy ani nedosiahne a podľa mňa je to postavené na hlavu a považujem to za priamu úžeru zdravotnej poisťovne, zaujímalo by ma kto toto kedy schválil)
marjankaj
04.06.12,06:50
Len či sa dožije? *---