monciqa
30.05.12,20:29
Poradte mi prosim, ako mam v tomto roku zauctovat danovy preplatok z minuleho roka..do knihy pohladavok (a ak by vyslo zaplatit dan ,tak do knihy zavazkov)? A ako to spravit, ked mi bol zaslany preplatok na osobny ucet ? :(
monciqa
31.05.12,06:59
nikto mi neporadi ? :mee: ..pytala som sa na to totiz jeden pani uctovnicky a ona zacala vykladat ze to treba s minusovou hodnotou niekam dat ci co a vobec tomu nerozumiem..
veronikasad
31.05.12,07:01
O aký daňový preplatok sa jedná a z čoho vznikol ?
monciqa
31.05.12,07:26
O aký daňový preplatok sa jedná a z čoho vznikol ?
no normalne vysledok danove priznania..a vyplatili mi ho az v tomto roku , takze niekam to zapisat treba..ci ?
promont maja
31.05.12,08:05
.. každú pohľadávku máš povinnosť evidovať v knihe pohľadávok .. ale asi to Tvoja p. účtovníčka vyhodnotila skôr ako mínusový záväzok voči DÚ .. ak by si mal daňový nedoplatok = bol by to záväzok a akotaký je ho potrebné evidovať v knihe záväzkov ...

... ale ešte predtým si potrebuješ ujasniť ( ... asi .. a nič v zlom ...) pojmy ... či?:

Záväzok = ( laicky) dlh = platím
Pohľadávka = ( laicky) mne dlhujú = čakám peniažky
veronikasad
31.05.12,08:16
no normalne vysledok danove priznania..a vyplatili mi ho az v tomto roku , takze niekam to zapisat treba..ci ?
Z niečoho ten normálny výsledok DP vznikol. Je to preplatok na preddavkoch z podnikania, preplatok dane zo závislej činnosti zo zamestnania, alebo vyplatený daňový bonus živnostníka ?
monciqa
31.05.12,16:33
Z niečoho ten normálny výsledok DP vznikol. Je to preplatok na preddavkoch z podnikania, preplatok dane zo závislej činnosti zo zamestnania, alebo vyplatený daňový bonus živnostníka ?

..no cast je preddavok dane zo zavislej cinnosti a cast je vrateny danovy bonus...zalezi na tom z coho sa ten preplatok vracia?
monciqa
31.05.12,16:35
.. každú pohľadávku máš povinnosť evidovať v knihe pohľadávok .. ale asi to Tvoja p. účtovníčka vyhodnotila skôr ako mínusový záväzok voči DÚ .. ak by si mal daňový nedoplatok = bol by to záväzok a akotaký je ho potrebné evidovať v knihe záväzkov ...

... ale ešte predtým si potrebuješ ujasniť ( ... asi .. a nič v zlom ...) pojmy ... či?:

Záväzok = ( laicky) dlh = platím
Pohľadávka = ( laicky) mne dlhujú = čakám peniažky

..ja tym pojmom dobre rozumiem, preto som sa na vas obratila, lebo pani mi prizvukovala dve veci - minusova hodnota a kniha zavazkov ---a mne toto nejde do hlavy ..ved to je pohladavka..
monciqa
31.05.12,17:48
A ako to robite vy ak vam vyjde zaplatit dan ,tak v nasledujucom roku ju date do knihy zavazkov ?
Zita5
01.06.12,05:12
..no cast je preddavok dane zo zavislej cinnosti a cast je vrateny danovy bonus...zalezi na tom z coho sa ten preplatok vracia?

Čo sa týka daňového bonusu http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2012-a.html

Postupy JU § 4


(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.




(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


Nerozumiem ale , či ste len živnostník alebo len zamestnanec ..alebo živnostník aj zamestnanec ....že Vám poslali na osobný účet preplatok na dani zo závislej činnosti a daňový bonus ...alebo ako ...fakt nechápem .Ste SZČO a účtujete sebe samej, alebo to účtujete pre niekoho iného ...treba to objasniť .
Lebo mne z toho celého vyplýva, že máte príjem zo závislej činnosti a Vám osobne vrátili preplatok DzP zo závislej činnosti + daňový bonus na Váš osobný účet .Alebo ste zamestnávateľ ? Nevidím súvislosť v s účtovaním totižto.Objasnite to prosím.
veronikasad
01.06.12,05:52
..no cast je preddavok dane zo zavislej cinnosti a cast je vrateny danovy bonus...zalezi na tom z coho sa ten preplatok vracia?
preplatky sa týkajú SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom v inej firme ?
monciqa
01.06.12,06:43
Nerozumiem ale , či ste len živnostník alebo len zamestnanec ..alebo živnostník aj zamestnanec ....že Vám poslali na osobný účet preplatok na dani zo závislej činnosti a daňový bonus ...alebo ako ...fakt nechápem .Ste SZČO a účtujete sebe samej, alebo to účtujete pre niekoho iného ...treba to objasniť .
Lebo mne z toho celého vyplýva, že máte príjem zo závislej činnosti a Vám osobne vrátili preplatok DzP zo závislej činnosti + daňový bonus na Váš osobný účet .Alebo ste zamestnávateľ ? Nevidím súvislosť v s účtovaním totižto.Objasnite to prosím.

som SZCO aj zamestnanec..a ako vysledok minulorocneho danoveho priznanie mi vysiel preplatok na dani ( + k tomu este vratili cast danovehoo bonnusu, lebo som bol cast roka PN) a teraz neviem ci mi treba nieco z toho zauctvovat tento rok..
monciqa
01.06.12,06:44
a nedal som si ppeniaze poslat na ponikatelsky ale na osobny ucet..
monciqa
01.06.12,06:45
preplatky sa týkajú SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom v inej firme ?
ano
mondes
28.07.12,07:03
Dobrý deň, prosím Vás, účtujem banku a mám tam že: PÚ-DzP Fo zo ZČ, D - počíta sa takáto daň do príjmu?
Totižto účtujem SZČO, ktorá má zamestnanca, tak neviem, či to nebol preplatok na dani z príjmov za zamestnanca. Počíta sa to do POZD? Ďakujem pekne.
veronikasad
28.07.12,07:23
Dobrý deň, prosím Vás, účtujem banku a mám tam že: PÚ-DzP Fo zo ZČ, D - počíta sa takáto daň do príjmu?
Totižto účtujem SZČO, ktorá má zamestnanca, tak neviem, či to nebol preplatok na dani z príjmov za zamestnanca. Počíta sa to do POZD? Ďakujem pekne.
nie je to daňový bonus alebo zamestnanecká prémia ? Ak ano, účtuješ to ako storno výdavkov v členení mzdy.

Mzdárka ti musí dať podklady, nemôžeš účtovať "z brucha"
HUHA
21.02.13,20:08
Dobrý večer, v roku 2012 som dostala daňový preplatok za rok 2011- som SZČO. Tento príjem som zapísala do pokladne ako príjem v hotovosti (peniaze prišli šekom). Je to príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane?
Daňový preplatok za rok 2011 som mala zapísať do pohľadávok za rok 2011?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
ego.mc
21.02.13,23:31
Áno, je to príjem neovplyvňujúci základ dane. A patrí do pohľadávok v roku 2012. Veď v tom roku ste podávali DP, na základe ktorého vyšiel. :)
HUHA
22.02.13,10:58
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
HUHA
22.02.13,14:59
Prepáčte prosím ale ešte by som mala k tomu otázku. Preplatok dane ako to mám zapísať do pohľadávok? Veď nevystavujem faktúru. A nakoľko by som to urobila dnes tak to viem zapísať len na koniec roku, nakoľko by mi potom vôbec nesedeli čísla faktúr. Môžem to urobiť aj tak, že nezapíšem príjem preplatku dane do účtovníctva a tým pádom ani do pohľadávok? Ďakujem.
ego.mc
22.02.13,15:31
Môžete tak urobiť, ale nebude to účtovne správne.
Do pohľadávok to nezapisujete ako vystavenú faktúru, ale zvolíte zvlášť číslovanie. Podobne ako pri záväzkoch zvlášť číslujete prijaté faktúry a zvlášť záväzky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni. :)
HUHA
23.02.13,10:22
To sú všetko také informácie, ktoré ani neviem kde mám hľadať. :) Mohli by ste mi prosím poradiť kde nájdem potrebnú literatúru?
ego.mc
23.02.13,11:51
Postupy účtovania v JÚ. Nájdete ich napríklad tu na Porade medzi zákonmi. :)
krsakova
14.03.13,19:59
Ahojte, prosím o radu: Manžel je SZČO a za rok 2011 mu vyšlo v DP uhradiť daň vo výške 83,68 Eur, ale uplatnil si daňový bonus na tri deti-t.j. 729,54 Eur, takže mu daňový úrad vrátil rozdiel 729,54-83,68=645,86 Eur. Keďže teraz za rok 2012 si uplatňuje paušálne výdavky, je potrebné niekde evidovať tento výdavok-83,68 Eur a príjem 729,54 Eur??? prípadne je to potrebné niekde uviesť v DP za rok 2012??? Ďakujem.
Maxinka
23.03.16,08:42
n
Z niečoho ten normálny výsledok DP vznikol. Je to preplatok na preddavkoch z podnikania, preplatok dane zo závislej činnosti zo zamestnania, alebo vyplatený daňový bonus živnostníka ?
Ak by bol preplatok z Hlásenia o zdanení príjmov z r.8 ako by ste to účtovali? Ďakujem
kn-alka
23.03.16,09:19
ak máš mesačne účtované o mzdách, tak ten preplatok máš mať tam niekde - z čoho vlastne vznikol preplatok?