michala s
31.05.12,00:42
Dobrý deň
Možno trošku neštandartná otázka, no problém mám v tom, že som akurát zistila, že posledné tri štvrťroky za minulý rok, plus tento prvý, tento rok (som štvrťročný platca DPH), som odvádzala zlú DPH a taktiež aj celoročné daňové za minulý rok je nesprávne. Chyba sa stala v tom, že sme rátali DPH z predajnej ceny, nie zo základu dane. Príklad: celková suma za tovar je: 130,10 eur, základ sme uvádzali 104,08 eur, daň 26,02 eur. (popritom všetky faktúry, ktoré sme vystavili, sú zapísané správne, konkrétne na tomto príklade: 130,10 , základ 108,42, daň 21,68). Tieto nesprávne hodnoty som uvádzala v celom daňovom, čo sa týka DPH a aj celoročného daňového priznania. Tým pádom sme zaplatili štátu o niekoľko stoviek eur viac, ako sme v skutočnosti mali.
Je to poriadna hlúposť a nepozornosť z našej strany, no stalo sa a nezmenín to. Čo mám podľa vás robiť v takomto prípade? Ísť na daňový a upozorniť ich na to? Napísať žiadosť o zmenu celého daňového, aj DPH za posledné mesiace? Je vôbec niečo také možné? Zrejme sa to nestáva, no nezmením to už. Je možné podať opravné daňové aj za minulý rok, aj DPH, a aj za tieto prvé tri mesiace? Ako bude daňový úrad postupovať v takomto prípade? Príde mi aj kontrola? Neviem, čo robiť. Prosím, poraďte mi.

Ešte jedna vec, požiadala som o zrušenie platcovstva DPH a vyhoveli mi. Už ma čaká len posledný mesiac ako platca DPH. Moja podnikateľská činnosť je nákup a predaj. Budem musieť odviesť štátu daň za všetok tovar na sklade? Z nákupnej ceny? Treba urobiť inventúru skladu a potom budem musieť zaplatiť daň za všetok tovar, čo mám?
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Som momentálne dosť zmetená.
KEJKA
31.05.12,05:10
to si si všetko riešila sama ako SZČO bez účtovníčky?
Našťastie, všetky tieto chyby sú v tvoj neprospech - ak si neurobila iné, o ktorých nevieš.
Na DU - nechod, čo by tak s tebou robili a s tvojím upozornením? Ved len ty vieš, prečo je tam chyba a z čoho vznikla.
Samozrejme je možné a je to jediná cesta, ako napraviť chybu. Podáš dodatočné - nie opravné - DP DPH, kde uvedieš všetky hodnoty správne. Tlačivo označíš, že je dodatočné, na poslednom riadku uvedieš celkový rozdiel.
Urob to za všetky štvrťroky.
podáš posledné DP DPH za posledné zdaňovacie obdobie, ak tovar nepredáš hoci aj pod cenu /akciový výpredaj/, tak áno, na konci urobíš inventúru a zo skladovej ceny odvedieš DPH.
Viac-menej rozumieš problematike, tak ešte viac posurfuj tu na porade nájdeš množstvo podbných problémov a ich riešení.
Aspoň v tvojom prípade nehrozí pokuta.
Kontrola? To už vie len veštica - ale aj vzhľadom na posledné obdobie je dosť možné, že ťa prekontrolujú, či si správne dodanila majetok.
michala s
31.05.12,20:45
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Odľahlo mi trošku : )
Áno, účtovníctvo si robím sama, no mám kamarátku účtovníčku, s ktorou riešim, keď niečo neviem zaúčtovať. No takáto vec ma nenapadla, žeby som nevedela, z čoho sa v podstate počíta daň, že je to zo základu, a nie z predajnej ceny. Všetky vystavené faktúry máme v poriadku, čo sa týka tej dane, našťastie, no keď som išla účtovať, tak sme zadali zlý vzorec, ktorý nám robil výstup pre účtovníctvo. Všetko si riešime sami, aj programovanie, preto nepoužívam nejaký softvér.
Nevadí teda, že to dodatočné daňové urobím až po toľkých mesiacoch, keďže to bolo aj za minulý polrok? Ešte ma čaká jún ako platca dane, v júli musím podať posledné daňové. Chcela by som sa ešte spýtať, či všetky tieto dodatočné daňové priznania mám urobiť spolu s týmto posledným v júli, alebo ešte tento mesiac.

A čo sa týka tovaru na sklade, urobím inventúru, tú mám priložiť tiež k daňovému? Aké tlačivo musím použiť čo sa týka doriešenia toho tovaru na sklade v súvislosti s DPH zaň? Výjde mi trebárs, že mám zaplatiť 1000 eur daň za tovar na sklade, kam to uvediem? Je na to nejaký formulár, čo dostanem na daňovom úrade?

Ďakujem Vám za Váš čas a za cenné rady.
KEJKA
01.06.12,06:16
kamarátka účtovníčka neporadí?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Odľahlo mi trošku : )
Áno, účtovníctvo si robím sama, no mám kamarátku účtovníčku, s ktorou riešim, keď niečo neviem zaúčtovať. No takáto vec ma nenapadla, žeby som nevedela, z čoho sa v podstate počíta daň, že je to zo základu, a nie z predajnej ceny. Všetky vystavené faktúry máme v poriadku, čo sa týka tej dane, našťastie, no keď som išla účtovať, tak sme zadali zlý vzorec, ktorý nám robil výstup pre účtovníctvo. Všetko si riešime sami, aj programovanie, preto nepoužívam nejaký softvér.
Nevadí teda, že to dodatočné daňové urobím až po toľkých mesiacoch, keďže to bolo aj za minulý polrok? Ešte ma čaká jún ako platca dane, v júli musím podať posledné daňové. Chcela by som sa ešte spýtať, či všetky tieto dodatočné daňové priznania mám urobiť spolu s týmto posledným v júli, alebo ešte tento mesiac.

A čo sa týka tovaru na sklade, urobím inventúru, tú mám priložiť tiež k daňovému? Aké tlačivo musím použiť čo sa týka doriešenia toho tovaru na sklade v súvislosti s DPH zaň? Výjde mi trebárs, že mám zaplatiť 1000 eur daň za tovar na sklade, kam to uvediem? Je na to nejaký formulár, čo dostanem na daňovom úrade? Ďakujem Vám za Váš čas a za cenné rady.
do výstupu pre DPH si mala prepisovať údaje z faktúr, ked si ich mala správne. Súpis dokladov k jednotlivým riadkom slúži na kontrolu správnosti údajov v DP DPH. To je však už jedno.
Podanie dodatočných DP neodkladaj. Po zistení chyby máš na to 30 dní a v súvislosti s posledným zdaň.obdobím budeš mať dosť inej práce. len to všetko oprav a podaj čím skôr.
Ak ti nie je ľúto zaplatiť 1000 EUR za zásoby, tak si ich nechaj a urob tak ako píšeš.
Urobíš inventúru, skontroluješ doklady o nákupe, či sú od platiteľa dane a teda si si DPH odpočítala. Súpis zásob si ponecháš pre prípad kontroly podobne ako si ponecháš súpis faktúry k jednotlivým riadkom tlačiva ako aj samotné faktúry.
DPH pre prípad zrušenia registrácie dávaš na určený riadok v tlačive, musela by som sa pozrieť, myslím však že na novom tlačive je osobitne riadok pre DPH z dôvodu začatia i skončenia registrácie.
DU dostane DP DPH aj za posledné obdobie rovnako ako za ostatné - ty si povinná viesť záznamy.
michala s
01.06.12,07:46
Ďakujem za Vašu odpoveď. Určite pôjdem za kamarátkou a poradí viac, no nebola som si istá, či bežná účtovníčka vie aj viac ohľadom daňových vecí.
Ohľadom tých faktúr, konečná suma každej faktúry nám sedí, preto som si nevšimla hneď chyby... len základ a DPH je žiaľ chybné vo výstupe, ktorý som použila na zaúčtovanie. Už to dávam všetko do poriadku a čím skôr podám dodatočné daňové priznanie.
Daň za ten tovar zaplatím, čo už. Zdá sa že bude predsa menej zásob na sklade, aby som musela platiť takú vysokú daň. Nekončím živnosť, ale pokračujem ďalej.
Ďakujem, že Ste mi to všetko bližšie vysvetlila. Prajem pekný deň