lenka_bodorova
31.05.12,09:13
Dobrý deň,

stal sa mi taký prípad, že som poslala mesačný výkaz 04/2012 do zdravotnej poisťone a prišla odpoveď, že je v ňom chyba, že jeden zamestnanec má nárok na zníženú sadzbu. Teda som sa ho spýtala čo to je a doniesol mi rozhodnutie z 26.mája 2011, že má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 45%. Čo teraz s tým, mám opraviť všetky výkazy do zdravotnej poisťovne a ešte aj nové ročné zúčtovanie dane za rok 2011???? Ďakujem
J+K
31.05.12,07:45
Ja som mala takýto prípad minulý týždeň, ale zamestnankyňa má nárok na znížený odvod už od r.2006. Opravila som mesačné výkazy za tento rok, poistné jej aj zamestnávateľovi vrátim v najbližšej výplate. Minulé roky opravovať nebudem .

Pokiaľ urobíš opravný výkaz, ten už bude akceptovaný bez chýb :)
lenka_bodorova
31.05.12,07:58
Chcem to mať správne, keď mi príde kontrola bude v poriadku, keď mu to opravím len tento rok?
J+K
31.05.12,08:55
Mala som takéto prípady aj predtým, poisťovne nereagovali rovnako. V Dôvere žiadali opravu, VŠZP bola rada, ak som opravila aspoň bežiaci rok, ale v tomto prípade som si povedala, že nebudem opravovať 6 starých rokov, len preto, že zamestnankyňa mi tento doklad zámerne zatajila . Neviem, čo bude časom, ale opravovať toľké obdobia, ovplyvní to aj dane ... no neviem...
jangolka
13.06.12,11:29
Ja som mala takýto prípad minulý týždeň, ale zamestnankyňa má nárok na znížený odvod už od r.2006. Opravila som mesačné výkazy za tento rok, poistné jej aj zamestnávateľovi vrátim v najbližšej výplate. Minulé roky opravovať nebudem .

Pokiaľ urobíš opravný výkaz, ten už bude akceptovaný bez chýb :)

Akým spôsobom vrátiš poistné zamestnancovi. Ako to dostaneš na mzdový list, musíš urobiť i odvod dane.
jangolka
13.06.12,11:44
Akým spôsobom vrátiš poistné zamestnancovi, ako to dostaneš na mzdový list, musíš urobiť i odvod dane.
J+K
14.06.12,04:37
Mám v programe kód na opravu zdrav.poistného zamestnanec a zvlášť kód na opravu zdrav.poistného zamestnávateľ. Tým sa mi to premietne v celkovom zaplatenom poistnom, teda aj daň je v aktuálnom mesiaci už vyrátaná s ohľadom na vrátené poistné .
Maaaria
15.06.12,11:06
Dobrý deň, tiež v aprily mi volali z Dôvery, že náš zamestnanec ma nárok na zníženu sadzbu. Je to správne keď mám v opravnom výkaze len tohto zamestnanca s mínusovou hodnotou?? Opravujem 1-4 mesiac rok 2012. ďakujem
veronikasad
15.06.12,11:14
Dobrý deň, tiež v aprily mi volali z Dôvery, že náš zamestnanec ma nárok na zníženu sadzbu. Je to správne keď mám v opravnom výkaze len tohto zamestnanca s mínusovou hodnotou?? Opravujem 1-4 mesiac rok 2012. ďakujem
Výsledná suma výkazu je preplatok, ktorý musíš požiadať o vrátenie, alebo započítanie v nasl. mesiaci.

Opravovala si aj mzdy zamestnanca v jednotlivých mesiacoch ?
Maaaria
15.06.12,11:19
prvykrat robim aditivny vykaz a moj mzdovy program mi dava opravene sumy v plusovych hodnotach. Ale podla mna by malo byt v minusovych.....cize preplatok.
Teraz ich idem robit, dufam ze to nedomotam
veronikasad
15.06.12,11:21
prvykrat robim aditivny vykaz a moj mzdovy program mi dava opravene sumy v plusovych hodnotach. Ale podla mna by malo byt v minusovych.....cize preplatok.
Teraz ich idem robit, dufam ze to nedomotam
zadala si minusom 14 % sadzbu a plusom 7 %-nú ?
MRP-čko nepoznám,skús kontaktovať ich hotline.
Maaaria
15.06.12,11:25
no pôvodny vykaz bol v plusovych hodnotach a teraz tento minusom 7 %či som to cele domotala?
veronikasad
15.06.12,11:26
no pôvodny vykaz bol v plusovych hodnotach a teraz tento minusom 7 %či som to cele domotala?
Neviem ako to urobíš cez SW, ale keby si robila opravu ručne, vystornuješ sumu so 14 % sadzbou a zadáš novú so 7 %.

Posielaš výkazy elektronicky ?
Maaaria
15.06.12,11:30
nie, posielam postou.
veronikasad
15.06.12,11:31
Neviem ako to urobíš cez SW, ale keby si robila opravu ručne, vystornuješ sumu so 14 % sadzbou a zadáš novú so 7 %.

Posielaš výkazy elektronicky ?
Teraz ma napadlo - nerobila som ešte opravné výkazy - že možno je správne poslať nový výkaz (opravný) so správnou sadzbou a požiadať zdr.poisťovňu len o vrátenie preplatku.
lenka_bodorova
02.07.12,06:41
Ja by som sa chcela spýtať či má zamestnanec ZŤP nárok na zníženú sadzbu aj v SP, lebo program mi počíta zníženú sadzbu len v ZP a nič som k tomu nenašla. Ďakujem
Mila123
02.07.12,06:57
v SP už dávno nie je znížená pre ŤZP....
nadka1
29.11.13,07:58
Dobrý deň, prosím poradiť, prijali sme do zamestania ŤZP nad 70%, okrem znížených odvodov do ZP nie je znížená sadzba do SP, konkrétne do fondu zamestnanosti? Ďakujem.
Mila123
29.11.13,14:10
Rozalka
29.11.13,14:16
Dočítala som sa na tej stranke, čo pridala Mila, že poberatelia ID bez ohľadu na % po dovŕšení dôchodkového veku neplaia PnNez. Čiže stačí dosiahnuť dôchodkový vek a netreba byť poberateľom SD?
Katy a R
29.11.13,14:33
áno - týka sa to poistenia v nezamestnanosti (ak dosiahneš dôchodkový vek, o dávku v nezamestnanosti nemôžeš už požiadať)