takzetak85
31.05.12,11:38
Bývame v paneláku. Minulý rok nám menili vodomer na teplú vodu a takmer po roku sme zistili, že je zaseknutý, hneď som to nahlásila na bytovom podniku a budúci týždeň sa na to prídu pozrieť, zaujímalo by ma však, ako teraz zistia, koľko teplej vody sme vlastne spotrebovali resp. ako sa v takomto prípade postupuje.
Prosím, poraďte, bojím sa, aby nám nenaúčtovali viac, ako sme minuli.
Ďakujem.
Xanti
31.05.12,09:45
A ty vieš koľko ste minuli?
Nevieš to ani ty.
Môžu zaúčtovať toľko koľko ste minuli rok predtým, alebo aj všetku vodu, kt. nemá majiteľa... teda to je obrazne povedané. Ale vieš čo som tým chcela napísať.
nunenko
31.05.12,09:59
630/2005 Z.z. hovorí: Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody
na odberné miesta
Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.
Čiže teplo vo vode takto a voda podľa dohodnutých pravidiel, ale 99% rozpočitava podľa tejto vyhlášky aj vodu (surovinu), hoci to nemá žiaden právny základ.
takzetak85
31.05.12,10:10
Ďakujem, dúfam, že nám to teda určia na základe predchádzajúcich odpisov, hoci v tomto byte bývame len tretí rok. Bolo by nefér, aby sme cvakali všetku minutú vodu v dome, čo "nemá majiteľa", nakoľko sme to nespravili naschvál a za poruchu vodomeru nemôžme. A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho. Uvidíme. V každom prípade napíšem, ako sme dopadli. A ponaučenie pre nás, raz za čas si pozrieť vodomery, či fungujú ako majú.
takzetak85
31.05.12,10:12
Čo ma však hnevá, že teplou vodou šetríme, ako sa dá, ešte sme si aj umývačku kúpili, čiže teplú vodu už nepoužívame ani na riady a zrovna v tom období, odkedy ju máme, sa zasekne merač. Zákon schválnosti?! Človek chce ušetriť vodu a ešte aj prerobí.
nunenko
31.05.12,10:49
A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho
presne tak, zodpovednosť nesie ten kto rozpočítava teplo v teplej vode,(správca, či SVB). Vlastník nie je povinný zosťovať funkčnosť vodomeru na teplú vodu.
Túto povinnosť má ten kto rozpočítava teplo v teplej vode, konečný spotrebiteľ mu to musí len umožniť. A ak vám vznikne škoda treba požadovať aby za ňu zodpovedal ten kto ju spôsobil.
Spôsobenou škodou podľa mňa môže byť až tento rok. Verím, že škoda nikomu navznikne a budú všetci dpokojní.
sito
31.05.12,14:15
Bývame v paneláku. Minulý rok nám menili vodomer na teplú vodu a takmer po roku sme zistili, že je zaseknutý, hneď som to nahlásila na bytovom podniku a budúci týždeň sa na to prídu pozrieť, zaujímalo by ma však, ako teraz zistia, koľko teplej vody sme vlastne spotrebovali resp. ako sa v takomto prípade postupuje.
Prosím, poraďte, bojím sa, aby nám nenaúčtovali viac, ako sme minuli.
Ďakujem.

A čo to máte za správcu, ak je len trošíčka zodpovedný, tak odpisuje vodomery minimálne dva krát za rok, na polroku a na konci roku. Vlastník si môže každú hodinu, deň, ale stačilo by mu pre informovanosť, svoju, a prehľad aspoň mesačne. A čoho sa bojíš? Toho čo nevieš? Tak sa to nauč, možno to pomôže, nemusí vždy. A koľko ste minuli?

Dá sa to podľa vyhlášky 630/2005, § 9, odsek 6

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.
zalobaba
31.05.12,16:35
Poraďte firmu na výmenu vodomerov v BA, ktorá nie je s cenami za rohom. Potrebujem vymeniť vodomery iba v jednom byte.
Tinka.ba
02.06.12,15:58
My urobime odhad a to tak, ze dame hodnotu z minuleho roku, resp. kontrolujeme aj hodnotu z roka predtym. Kazdy rok mame z 92 bytov asi 10 takychto problemovych vodomerov, pri 2 ludoch mame podozrenie, ze s meracmi manipuluju zamerne, lebo kazdy rok su s nimi problemy. Inak my kontrolujeme stav meracov len raz rocne a to na Novy rok, zapisujeme ich do predtlacenych tabuliek, kde su udaje za poslednych 5 rokov a tam, kde sa cisla nemenia, tak kontrolujeme aj parkrat za rok...
verkaz
04.06.12,15:14
každý vlastník bytu by si vo svojom záujme mal aj sám sledovať spotrebu teplej ako aj studenej vody. Potom by sa vyhol tomuto problému. Skutočnosť, že má pokazený merač by zistil skorej a hneď by to mohol nahlásiť správcovi alebo predsedovi.
Ak sa v byte nič nezmenilo čo slúži pre odber vody (počet osôb), požiadaj správcu o vypočítanie spotreby priemerom z predchádzajúceho obdobia.
U nás si odpisujeme spotrebu v bytoch štvrťročne.
Zitulda
07.06.12,07:10
Ďakujem, dúfam, že nám to teda určia na základe predchádzajúcich odpisov, hoci v tomto byte bývame len tretí rok. Bolo by nefér, aby sme cvakali všetku minutú vodu v dome, čo "nemá majiteľa", nakoľko sme to nespravili naschvál a za poruchu vodomeru nemôžme. A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho. Uvidíme. V každom prípade napíšem, ako sme dopadli. A ponaučenie pre nás, raz za čas si pozrieť vodomery, či fungujú ako majú.
Ako si zistila, že merač jechybný od leta minulého roku?...a pri odčítávaní v zime si povedala odpočitajúcemu, že sa Ti zdá, merač od leta zlý? U nás v bloku sa jeden pán sťažoval, že má nefunkčný merač a povedala som mu, nech to okamžite nahlási správcovi. Toto ale neurobil, prečo neviem, ale potom bol nemilo prekvapený, keď musel za TUV veľa doplácať. Najlepšie je, keď si každý sleduje merače, lebo sú to jeho vlastníctvom a skoro môžeš prísť na chybu (nečakať že to sa zistí potom:))... aj načítanie naviac sa dá hneď zistiť a nahlásiť.
A iba môj názor!...odpisujúci nekontroluje a tak ani nezodpovedá za správnosť meračov.
nunenko
07.06.12,08:22
A iba môj názor!...odpisujúci nekontroluje a tak ani nezodpovedá za správnosť meračov.
Tvoj názor je dosť zlý, skôr to nie je ani názor, ale bežná realita. U teplej vody je ale na to, že ten kto rozpočítava teplo v teplej vode je niečo povinný. Medzi inými jeho povinnosťami je aj udržiavať a odpisovať stav merača. Ak si niekoho, kto je nedôveryhodný, dokonca ani nevie čo je jeho povinnosť, respektíve ho ten čo teplo v teplej vode rozpočítava zmluvne nezaviaže ku fyzickej kontrole funkčnosti, neporušenie plômb montážnika, overovacích a zabezpečovacích značiek, ako i samotného merača pretečeného množstva vody a jeho čísla, vystavuje sa možnej pokute SMI.
verkaz
07.06.12,10:47
Podľa mňa nemáš pravdu. Naše spoločenstvo zamestnáva dohodára, ktorý raz za štvrťrok odpisuje spotrebu TÚV a SV v bytoch. Predsa on nemôže byť zodpovedný za funkčnosť meračov.
Ja si potom robím kontrolu spotreby - len preto aby som zistila, či u niekoho nie je veľký rozdiel a v prípade, že také niečo zistím tak kontrolujeme prečo.
Zapojenie, plomby, prípadný iný čierny odber kontrolujme námatkovo.
Merač je vlastníctvo užívateľa a ten je zodpovedný za jeho funkčnosť a vo svojom vlastnom záujme by ho mal kontrolovať a nepoškodzovať. Následky znáša tiež on.
Halli
07.06.12,12:50
tak toto si teda zadrel hluposť...tá druhá veta....
Zitulda
08.06.12,06:31
Nuniii alepísala som o odpisujúcom a ten nemusí byť od správcu...kuk:) asi si neprečítal dobre:) i
sito
09.06.12,05:59
Podľa mňa nemáš pravdu.

Ale má!

Naše spoločenstvo zamestnáva dohodára, ktorý raz za štvrťrok odpisuje spotrebu TÚV a SV v bytoch.

Síce to stojí viac, ale nie je to na škodu a niekedy sa to môže byť užitočné ktorémukoľvek vlastníkovi.

Predsa on nemôže byť zodpovedný za funkčnosť meračov.

Už keď ho zamestnávate, tak na základe nejakej zmluvy a v zmluve by malo byť presne definované čo je jeho povinnosť. Či len odpis, alebo aj iné veci vyplývajúce zo zákona.

Ja si potom robím kontrolu spotreby - len preto aby som zistila, či u niekoho nie je veľký rozdiel a v prípade, že také niečo zistím tak kontrolujeme prečo. Zapojenie, plomby, prípadný iný čierny odber kontrolujme námatkovo.

Správne, sto bodov. Ja som ani nechodil odpisovať, rozdal som do každého bytu svoj lístok na ktorý poodpisovali vlastníci stavy a vhodili ich do mojej schránky. Tie som si povkladal do excelu a automaticky mi vypočítalo spotrebu a aj percentuálny rozdiel oproti predošlému obdobiu. Ak bol rozdiel nad dvadsať percent, tak som sa išiel pozrieť na vodomer, či je. Taká príhodka v jednom byte naraz bol podstatný rozdiel v spotrebe vody v kuchyni, teplej. Išiel som tam, si ho pozrieť, pustil ma a začal vysvetlovať, že oni umývajú riad v studenej vode s jarou. To ma netrápi. Pozrel som vodomer plombu, pustil vodu, vodomer fungoval. Poďakoval som a odišiel. Jeho vec čo, ako. Naša vec, že vodomer bol funkčný.

Merač je vlastníctvo užívateľa a ten je zodpovedný za jeho funkčnosť a vo svojom vlastnom záujme by ho mal kontrolovať a nepoškodzovať. Následky znáša tiež on.

Tak si myslím, že tvoj názor nie je správny? V tomže je vlastníctvom vlastníka, nie, vlastníkov!



Zákon 657/2004, §17, odsek

(3) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na vykurovanie a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému
spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného
meradla.

(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej
úžitkovej vody,

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b),

b) odčítanie údajov z určených meradiel spotreby teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu na odčítanie spotreby tepla,

c) chrániť určené meradlo spotreby teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu spotreby teplej úžitkovej vody na účel jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Zákon bol upravený zákonom 99/2007

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode určené meradlá na meraniemnožstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,

b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,

c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej
vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Červené je zo zákona vypustené. Prečo? Aj keď má merač na spotrebu tepla podiel a sa na spotrebe fakturačného merača, takže je to prepych.


182/1993, § 10, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

To je povinnosť každého vlastníka!


Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Prvý odsek hovorí o tom ako sa má vlastník správať k svojmu majetku v dome.

Druhý o tom ako sa ma správať k spoločnému majetku v dome.

Tretí o tom ako sa má správať k spoločnému majetku vo svojom byte.

Máte okolo štyridsať bytov. Ak by si mala ako správa domu, správca zaplatiť štyridsať vodomerov zo svojho, asi by si nad tým zaplakal. Či nie. Pripadá mi to ako s tým spievaním.
nunenko
09.06.12,11:35
Máte okolo štyridsať bytov. Ak by si mala ako správa domu, správca zaplatiť štyridsať vodomerov zo svojho, asi by si nad tým zaplakal. Či nie. Pripadá mi to ako s tým spievaním.
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Povinnosť správcu je zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje neporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.
Dorjan
09.06.12,12:01
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Poviný merač pretečeného množstva vody je povinný zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje neporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.



Tak ako to má byť. My tiež teraz musíme po 4 rokoch dať preciachovať merače TÚV. A ako to riešite, keď idú prvý krát na ciach. najskôr zakúpite nové, ktoré namontujete a tie pôvodné zašlete na preciachovanie a potom ich už len vymieňate, zas po 4 rokoch ? Zabezpečiť by to mal správca . A platiť by to mal kto , správca , alebo vlastníci ? merač je majetkom vlastníka. Či nie ?
sito
09.06.12,13:31
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Povinnosť správcu je zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje neporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.


§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Vieš prečo bola doplnená tá modrá veta a bola zrušená možnosť vlastníkom bytov dvojtretinovou väčšinou rozhodnúť o inakšej možnosti tvorby FOaÚ? Priklad v dome sú dve tretiny bytov, ktoré nemajú balkóny tie si odhlasujú do zmluvy, že tie byty, ktoré majú balkóny si uhradia ich opravu z vlastných peňazí, nie z FOaÚ. Ak sa jeden z vlastníkov, ktorý má balkón obráti na súd, aby rozhodol či je rozhodnutie dvoch tretin vlastníkov v súlade so zákonom, ako rozhodne sudca?

Správca si predsa musí viesť evidenciu platnosti overenia vodomerov. Zo zákona je povinný jedenkrát za rok zvolať schôdzu vlastníkov. Na nej by mal vlastníkom navrhnúť zvýšenie tvorby FOaÚ, ak nie je na fonde dostatok peňazí na výmenu, overenie vodomerov. A vlastníci by podľa druhej vety odseku 1 mali odsúhlasiť jej zvýšenie zvýšenie.

§ 8b

(2) Pri správe domu je správca povinný


e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,


(4) Správca zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome vzniknuté pri výkone správy až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva správca v rámci zmluvy o výkone správy, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv správcovi.

Ak si správca nezabezpečí dostatok peňazí vo FOaÚ na výmenu, overenie vodomerov a dodatočne bude požadovať, aby vlastníci uhradili tieto z vlastnej peňaženky. Ak vlastník nemá na to, nemusí. Ale musí do FOaÚ.

Kto je zodpovedný za to, že na fonde nie sú peniaze na výmenu, overenie vodomerov? Správca, alebo ten vlastník ktorý nemá na výmenu, overenie v peňaženke dostatok peňazí, aby to uhradil v hotovosti? Komu dá sudca za pravdu, ak sa vlastník obráti na súd?
sito
09.06.12,13:42
Tak ako to má byť. My tiež teraz musíme po 4 rokoch dať preciachovať merače TÚV. A ako to riešite, keď idú prvý krát na ciach. najskôr zakúpite nové, ktoré namontujete a tie pôvodné zašlete na preciachovanie a potom ich už len vymieňate, zas po 4 rokoch ? Zabezpečiť by to mal správca . A platiť by to mal kto , správca , alebo vlastníci ? merač je majetkom vlastníka. Či nie ?

U nás si správca s overovaním nerobí problémy, jednoducho kúpi nové a staré nechá vlastníkom na pamiatku. Vodomer nie je vlastníctvom vlastníka. Ak by bol, ostatných vlastníkov to nemusí trápiť koľko má na ňom nameranej vody. Ale ak je spoločný zo zákona mu vyplýva povinnosť. Rozpočítavajú sa spoločné náklady domu za vodu a teplú vodu, ktoré uhrádza správca domu, nie vlastníci. Správca musí spoločné náklady rozpočitať a do 31.5 nasledujúceho roka predložiť vlastníkom ročné vyúčtovanie za užívanie bytu.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
nunenko
09.06.12,14:21
Ak je spoločným vlastníctvom, teda je spoločným zariadením domu je zo zákona jasné, kto a ako uhradí túto ceremóniu. Vlastníci z FPÚaO.
Komu dá sudca za pravdu? Ak správca navrhol zvýšenie tvorby FPÚaO a vlastníci si ho neodsúhlasili a z tohto dôvodu vo FPÚaO neboli peniaze na zákonom jemu stanovené merače? Má nejaké páky na to, aby zabezpečil odsúhlasenie zvýšenia FPÚaO?
Jedinú možnosť ako donútiť vlastníkov je to mať v zmluve o výkone správy. V prípade, že ju vlastníci nepodpíšu môže od správy odstúpiť (ale to by rýchlo skončil s podnikaním v tomto odvetví). No najschodnejšia cesta je, že to vlastníci zaplatia na báze dobrovoľnosti a porozumenia. Veď aj tak to z iných peňazí nebude len z ich.
nunenko
09.06.12,14:35
nás si správca s overovaním nerobí problémy, jednoducho kúpi nové a staré nechá vlastníkom na pamiatku.
a asi je tiež z inej planéty. Vlastník si môže uplatniť reklamáciu. Zvyčajne to urobí pri vyúčtovaní. Čo ak bude reklamovať zlý vodomer? Vodomery sa musia na istú dobu ponechať niekde u správcu uložené. Keď uplynie čas na reklamáciu, nech ch dá preskúšať, alebo daruje vlastníkom. Merač tepla má napríklad možnosť opätovného overenia obmedzený na desať rokov . Teda prvý krát po štyroch a druhý krát po ôsmich, čo sa už asi nevyplatí.
sito
09.06.12,14:46
Ak je spoločným vlastníctvom, teda je spoločným zariadením domu je zo zákona jasné, kto a ako uhradí túto ceremóniu. Vlastníci z FPÚaO.
Komu dá sudca za pravdu? Ak správca navrhol zvýšenie tvorby FPÚaO a vlastníci si ho neodsúhlasili a z tohto dôvodu vo FPÚaO neboli peniaze na zákonom jemu stanovené merače? Má nejaké páky na to, aby zabezpečil odsúhlasenie zvýšenia FPÚaO?
Jedinú možnosť ako donútiť vlastníkov je to mať v zmluve o výkone správy. V prípade, že ju vlastníci nepodpíšu môže od správy odstúpiť (ale to by rýchlo skončil s podnikaním v tomto odvetví). No najschodnejšia cesta je, že to vlastníci zaplatia na báze dobrovoľnosti a porozumenia. Veď aj tak to z iných peňazí nebude len z ich.

Ale v zákone sa nespomína báza dobrovoľnosti a porozumenia. Povinnosť? Áno!

Ale spoločných, nie z jeho peňaženky.
nunenko
09.06.12,16:21
Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného
meradla.


zmysel na svoje náklady má to uvadzať len ak existuje aj na cudzie náklady. Iba toľko. Existujú u nás vôbec schválené vodomery s kalorimetrom?
Keď ho mám, teplo zaplatím podľa neho?
sito
09.06.12,16:50
zmysel na svoje náklady má to uvadzať len ak existuje aj na cudzie náklady. Iba toľko. Existujú u nás vôbec schválené vodomery s kalorimetrom?
Keď ho mám, teplo zaplatím podľa neho?

Cudzie nie. Spoločné. Na tie má povinnosť prispievať vo FOaÚ, konečný spotrebiteľ. Uhradiť má povinnosť správca z tých príspevkov, preddavkov do FOaÚ.

Nepočul som, že by boli. Ale keby ho aj jeden mal, tak sa na niečom stále len podieľa. Na fakturačnom vodomere s jeho nákladov musí uhradiť podiel, nie fakturované náklady. Kto by mu vystavil faktúru? A už to neplatí. Tak zostávajú už len aké náklady na vodomer, keď už nemusí na svoje za svoje. No spoločné z FOaÚ. Či nie?

Nemáš, že! Blufuješ.
nunenko
10.06.12,02:12
Jasne, že nemám, no chcel som, dozvedel som sa že to má význam vtedy, keď nebýva dodržianá teplota vody. ale ako funguje fakturácia som sa nedozvedel, takže či je to pravda netuším, ale aj tak už je to passé.
Tak isto som presvedčený, že ba to tak malo fungovať, a platiť z FPÚaO. Zmysel zákona, respektíve 2/3 zmena možnosti dohodnúť sa ako sa platí do fondu by stratila zmysel, keby sa vlastníci mohli nejakou väčšinou dohodnúť, alebo správca rozhodnúť, že toto a hento sa z fondu nehradí.


.
nunenko
10.06.12,03:54
Zitulda (http://www.porada.sk/member.php?u=76816)

1 Day Ago #12883
Nuniii alepísala som o odpisujúcom a ten nemusí byť od správcu...kuk:) asi si neprečítal dobre:) i

Halli (http://www.porada.sk/member.php?u=8456)

2 Days Ago #12806
tak toto si teda zadrel hluposť...tá druhá veta....

verkaz (http://www.porada.sk/member.php?u=126696)Podľa mňa nemáš pravdu. Naše spoločenstvo zamestnáva dohodára, ktorý raz za štvrťrok odpisuje spotrebu TÚV a SV v bytoch. Predsa on nemôže byť zodpovedný za funkčnosť meračov.

vyhláška 630/2005 § 9
(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia.
KTO A KEDY ? A ČO?
toto:
Zákon 657/2004, §17, odsek 3, pis.b)
zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

Keď nie, tak čo za to?
http://www.sei.sk/sites/default/files/15_1500_2011.pdf
alebo
Na meranie množstva TÚV spotrebovanej konečným spotrebiteľom odberateľ zabezpečil
obstaranie a zapojenie určených meradiel dňa 29. 10. 1996. Výmena určených meradiel
za úradne overené bytové jednovtokové suchobežné vodomery Techem typ AP Vario
S s úradným overením z 06/2009 bola vykonaná dňa 1. 7. 2009. Zo strany kontrolovaného
subjektu nebolo žiadnym hodnoverným spôsobom preukázané úradné overenie meradiel
po roku 1996.
Týmto bol porušený § 17 ods. 3 písm. b) zák. 657/2004 Z.z. v súlade s osobitným
predpisom (§ 8 zákona č. 142/2000 Z.z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých
zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z.z. ).
.................................................. .............
Uvedeného porušenia § 17 ods. 3 písm. b) citovaného zákona sa Spoločenstvo
vlastníkov bytov „SVB Allendeho 4022“, Ul. Jána Šimku 1, 3, 5, 036 01 Martin v pozícii
odberateľa tepla ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
konečnému spotrebiteľovi dopustilo tým, že nezabezpečilo overovanie určených meradiel na
meranie množstva teplej úťitkovej vody spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v súlade
s osobitným predpisom, tak ako mu to ukladá zákon č. 657/2004 Z. z. v porušovanom
ustanovení. Z uvedeného dôvodu inšpektori vykonávajúci kontrolu na základe objektívne
zistených skutočností museli konštatovať porušenie zákona. Za konanie v rozpore s uloženou
povinnosťou v ustanovení § 17 ods. 3 písm. b) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike
je Štátna energetická inšpekcia v zmysle § 35 ods. 1 písm. b) citovaného zákona povinná
uložiť pokutu vo výške od 50 000 Sk do 500 000 Sk (od 1659,70 € do 16596,96 €).

.................................................. .................................................. ......................................
http://www.sei.sk/sites/default/files/345_1500_2011.pdf
V protokole č. 5/025/2010 sú v časti „Preukázané kontrolné zistenia, zistené závady
a nedostatky“ pod bodom 5. okrem iného konštatované nasledovné porušenie zákonom
uloţenej povinnosti:
5. Nahlásené hodnoty v bytoch a prepočítané k 31. 12. 2009 podľa neznámeho kľúča boli
celkom 1 827,44 GJ a nezohľadňovali tým reálne spotreby podľa jednotlivých mesiacov.
Odpočty z určených meradiel BVS v bytoch neboli vykonávané k stanovenému termínu
fakturačného obdobia 31. 12. roku 2008 a 2009, tak ako dodávateľ fakturoval namerané
spotreby na vstupe do CVS, ale napríklad podľa predloženej evidencie odpočtov za rok
2009 boli odpočty vykonávané od 31. 12. 2009 do 20. 4. 2010 (ku dňu 31. 12. 2010
umožnilo odpočet 5 vlastníkov bytov), pričom väčšina vlastníkov bytov odpočty nahlásila
rôznou formou telefonicky, e- mailom kontrolovanému subjektu sama.
Kontrolovaný subjekt následne ku dňu 25. 5. 2010 vykonal pre vlastnú potrebu kontrolný
odpočet z určených meradiel v BVS v bytoch.
.................................................. .................................................. ...................
A ešte existuje zákon o metrologii 142/2000 ktorý v paragrafe § 19

Používanie určených meradiel
(1) Určené meradlá možno používať na daný účel,len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.

(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), ak osobitný predpis 7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,

b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,

c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,

d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,

e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia.

..udržiavať v náležitom technickom stave, a viesť ich evidenciu. SMI udeľuje dosť vysoké pokuty.

1) Metrologický inšpektorát uloží pokutu do 200 000 Sk tomu, kto poruší ustanovenia tohto zákona
tým, že
a) pri svojej činnosti na území Slovenskej republiky nepoužíva jednotky podľa § 4,
b) nepoužíva určené meradlá pri meraniach na účely podľa § 8 ods. 2,
c) používa meradlo bez metrologickej kontroly alebo bez posúdenia zhody 3) na účel, na ktorý je tento druh meradla zaradený do skupiny určených meradiel,
d) poškodí, neoprávnene pozmení alebo odstráni overovaciu značku,
e) vyrobí, opraví alebo vykoná montáž určeného meradla bez registrácie predpísanej týmto zákonom alebo nedodrží podmienky registrácie,
f) sťažuje alebo marí výkon metrologického dozoru,
g) neodstráni v určenej lehote nedostatky zistené pri metrologickom dozore,
h) nevedie evidenciu používaných určených meradiel,
i) nepoužíva určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
j) nezabezpečí prvotné overenie určeného meradla po vykonanej oprave.
verkaz
10.06.12,07:59
Nunenko, ja sa s tebou nehádam.
Napísala som len svoj názor a dlhoročné skúsenosti.
Dohodárka, ktorá odpisuje spotrebu vody na bytových meračoch má v zmluve dohodnuté len vykonať odpisy spotreby. Ale ver mi, že to nie je ľahká vec. K niektorým vlastníkom musí chodiť viac krát a niektorých vôbec nenájde doma (napriek písomnému oznamu na vývesnej tabuli a výťahu, kde je uvedený deň a čas odpisovania). Niektorí jej nechajú vo dverách lístok a sú aj takí, čo mi spotrebu hodia do schránky a nenapíšu ani svoje meno. Ale to je všetko v ľuďoch.
Námatkovú kontrolu vykonávame najmenej 2x do roka za prítomnosti vodára. Mám však aj takého machra, že nikdy do bytu nepustí. Dokonca aj merač si dá vymeniť sám a nie ako ostatní, ktorým to robí firma (musí mať na to poverenie). No a čo sa mám s ním biť ? Doklad o výmene merača mi doručí a aj spotreba podľa jeho nahlásenia je pre dve osoby v norme.
Takého problémy sa určite vyskytnú všade.
My sme si prijali aj našu smernicu o vykonávaní odpočtu, kde máme zakotvené aj sankcie pri zistenej manipulácii (kontrola plomby) a taktiež sankcie pri neumožnení výmeny (preciachovaní) meradla po uplynutí doby v zmysle vyhlášky.
nunenko
10.06.12,08:29
No a čo sa mám s ním biť ? Doklad o výmene merača mi doručí a aj spotreba podľa jeho nahlásenia je pre dve osoby v norme
Porušuješ zákon a vystavuješ sa pokute, ktorú zaplatia aj zákon dodržiavaní vlastníci. Ak nemáte žiadnu stratu vody všetko je OK. asi sa nikto nebude sťažovať.
Že dôveryhodná osoba robí odpis je hlavne pre ochranu vlastníkov, a správca je povinný starať sa aby boli dodržané. Je bezpredmetné, že si niekto nahlási spotrebu, údaj sa nesmie použiť vo vyúčtovaní. Môžeš pouťiť jeho údaj na odborný odhad, ale nikde nesmie byť použitý ako odpísaný stav.
Registrovaná osoba na montáž pretečeného množstva sa riadi maximálne metrologickou legislatívou, tá ho neviaže pri montáži skontrolovať či starý vodomer nebol manipulovaný, či mal zabezpečovacie značky, či bol overený, či mal správnu značku montážnika... Na niektoré veci ho môže zazmluvniť len správca, ktorý je povinný to celé zastrešiť.
verkaz
10.06.12,08:45
Práve toto máme dohodnuté s montážnikom, ktorý mení merače.
nunenko
10.06.12,10:53
Za dobrotu na žebrotu?
ROZHODNUTIE
Štátna energetická inšpekcia Krajský inšpektorát v Bratislave (ďalej inšpektorát) v
súlade s ustanovením § 65 ods. 1 zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike a o zmene
niektorých zákonov v znení zákona č. 112/2008 Z.z. (ďalej zákon č. 656/2004 Z.z. ), ( a
§32 zákona č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov - ďalej
zákon č. 657/2004 Z.z.) vykonáva štátny dozor nad dodržiavaním týchto zákonov s územnou
pôsobnosťou pre Bratislavský kraj. Inšpektorát v zmysle ustanovenia § 1 zákona č.
71/1967 Zb.o správnom konaní v znení neskorších predpisov (ďalej správny poriadok) je
zároveň aj správnym orgánom, ktorý v súlade s ustanovením § 46 správneho poriadku
vydáva rozhodnutie, v ktorom
ukladá pokutu
účastníkovi správneho konania
NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava,
IČO 31 369 332
v zmysle § 65 ods. 8 písmena d) zákona č. 656/2004 Z.z. v spojení s § 35 ods. 1 písm. b)
zákona č. 657/2004 Z.z. vo výške
1 660,- EURO
slovom tisícšesťstošesťdesiat EURO,
50 009,16 Sk
prepočítávací kurz: 1 EURO = 30,1260 Sk
za neplnenie si povinnosti odberateľa tepla, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na
vykurovanie a v TÚV konečnému spotrebiteľovi, keď porušil povinnosti vyplývajúce z § 17
ods. 3 písm. e) zákona č. 657/2004 Z.z. tým, že v kontrolovanom období od 1.1.2008 do
31.12.2008 nerozpočítal spotrebnú zložku medzi konečných spotrebiteľov v pomere
indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva TÚV inštalovaného u konečného
spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov meradiel TÚV na konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítania.FK-04-02-40-9ŠEI
2 / 3 strana rozhodnutia č.: 9/1400/11
Pokutu v celkovej výške 1660,- Euro, slovom tisícšesťstošesťdesiat Euro, uhradí účastník
správneho konania NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava, IČO 31 369 332 v
lehote do 10 dní po prevzatí tohto rozhodnutia na účet Štátnej pokladnice Bratislava číslo účtu
pokút: 7000061833/8180 var. symbol: 9/1400/11 prevodom z účtu.
ODÔVODNENIE
Kontrolnou činnosťou inšpektorov inšpektorátu v zmysle ustanovenia § 65 ods. 8
písmeno a) zákona č. 656/2004 Z.z. bolo zistené porušenie ustanovenia tohto zákona
v organizácii NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava, IČO 31 369 332.
Výsledkom kontrolnej činnosti bolo v súlade s ustanovením § 65 ods. 1 zákona č.
656/2004 Z.z. a § 32 zákona č. 657/2004 Z.z. napísanie protokolu číslo 1/015/10 o výsledku
kontroly zo dňa 22.4.2010.
V protokole je konštatované:
Kontrolovaný subjekt v kontrolovanom období porušil povinnosť podľa § 17 ods. 3 písm. e)
zákona č. 657/2004 Z.z. v nadväznosti na § 9 ods. 3 vyhlášky č. 630/2005 Z.z. tým, že
nerozpočítal spotrebnú zložku medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného
spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody
u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania podľa podnetu. Kontrolovaný subjekt
nesprávne rozpočítal konečnému spotrebiteľovi spotrebnú zložku SZjsz = 23 991,20 Sk,
správne má byť 24 126,79 Sk.
Správny orgán KI-ŠEI v Bratislave v súlade s § 33 správneho poriadku je povinný
písomne vyzvať účastníka správneho konania NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03
Bratislava, IČO 31 369 332 a umožniť mu vyjadriť sa k podkladu rozhodnutia. Toto KI-ŠEI
v Bratislave splnil a vyzval NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava, IČO 31 369 332,
ako účastníka tohto správneho konania, aby sa ešte pred vydaním tohto rozhodnutia vyjadril
k podkladom rozhodnutia do 30.12.2010.
Na túto výzvu NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava, IČO 31 369 332
odpovedal listom zo dňa 21.12.2010, v ktorom uviedol, že z dôvodu zmien cien tepla v roku
2008 spotrebnú zložku na prípravu teplej vody rozpočítal podľa § 9 bodu 3) v pomere
indikovaných údajov u konečných spotrebiteľov po jednotlivých obdobiach, nakoľko v bode
4) citovaného paragrafu je stanovené, že dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava dodané
teplo na prípravu teplej vody vykonáva odpočty indikovaných údajov u konečného
spotrebiteľa najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia. To viedlo spoločnosť
NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03 Bratislava, IČO 31 369 332 k vykonaniu odpočtu
vodomerov u konečných spotrebiteľov pri zmene ceny tepla a k rozpočítaniu spotrebnej
zložky podľa období platnej ceny. Nakoľko § 9 citovanej vyhlášky neupravuje postup
v prípade zmeny ceny tepla v priebehu kalendárneho roka, uplatnili zásadu analógie z § 7
odst. 9), ktorý to umožňuje. Úmyslom spoločnosti NOVBYT, s.r.o., Hálkova 11, 831 03
Bratislava, IČO 31 369 332 nebolo poškodiť konečných spotrebiteľov, ale čo
najobjektívnejšie rozpočítať náklady tepla na prípravu teplej vody, pretože skutočná spotreba
teplej vody u konečných spotrebiteľov v jednotlivých mesiacoch kalendárneho roka nie je
rovnomerná, resp. nie je identická v jednotlivých mesiacoch tak, ako to určuje príloha č. 1
k vyhl. č. 630/2005 Z.z..FK-04-02-40-9ŠEI
3 / 3 strana rozhodnutia č.: 9/1400/11
KI-ŠEI v Bratislave ako správny orgán prešetril a posúdil v zmysle § 32 ods. 1 zákona č.
71/1967 Zb. o správnom konaní presne a úplne skutočný stav vecí, ktoré boli podkladom pre
toto rozhodnutie a rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia. KI-ŠEI
v Bratislave pri určení výšky pokuty postupoval v súlade so zák. č. 657/2004 Z.z. § 35 ods. 1,
písm. b), kde prihliadal na závažnosť porušenia zák. č. 657/2004 Z.z. a mieru zavinenia
kontrolovaného subjektu a určil výšku pokuty na spodnej hranici rozpätia výšky pokuty.
POUČENIE
Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať do 15 dní odo dňa doručenia
prostredníctvom inšpektorátu na Štátnu energetickú inšpekciu Trenčín.
V súlade s ustanovením § 55 ods. 1 správneho poriadku včasné a riadne podané odvolanie má
odkladný účinok.
V Bratislave, dňa 4.1.2011.
nunenko
10.06.12,11:25
http://www.sei.sk/sites/default/files/92_1700_2011.pdf
Správny orgán si v plnej miere uvedomuje, že povinnosť správcu dodržiavať zákon
č..182/1993 Z.z. je nepopierateľná a ani orgány ŠEI pri výkone štátneho dozoru túto okolnosť
nikdy nespochybňovali, avšak je tu potrebné zdôrazniť, že zákon č. 182/1993 Z.z., tak ako je
to uvedené aj v § 1 ods. 1 tohto zákona „upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia
vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov
týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich
vzájomné vzťahy a práva k pozemku“.
Odvolávať sa v prípade porušenia ustanovení zo zákona č. 657/2004 Z.z. na zákon
č..182/1993 Z.z., ktorý nemôže suplovať alebo protirečiť povinnostiam ustanoveným pre
dodávateľov a odberateľov tepla v zákone o tepelnej energetike je prinajmenšom nemiestne,
pretože tento zákon upravuje práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov
týkajúce sa vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcami bytov
a žiadne jeho ustanovenie neodporuje ostatnej slovenskej legislatíve.
To znamená, že v zákone č. 657/2004 Z.z. sú ustanovené, okrem iného, pre spoločenstvá
vlastníkov bytov alebo správcov bytových domov, ako odberateľov tepla, povinnosti a lehoty
na ich plnenie, tak v zákone č. 182/1993 Z.z. je upravený spôsob ako to vykonať a pritom
neplytvať prostriedkami alebo neporušiť práva vlastníka bytu.
Vaše vyjadrenia k bodu B) : „v tomto bode považujeme predmetné správne konanie za
neodôvodnené, keďže všetky určené meradlá v bytových domoch Kežmarská 14,16,18,
Postupimská 21,23, Skautská 1,2,3 a Lomnická 2,4,6 boli v roku 2009 riadne overené;
uvedenú skutočnosť preukazujeme príslušnými dôkazmi uvedenými v prílohe; a ďalej pokiaľ
došlo k určitému časovému zdržaniu, bolo to spôsobené nedostatkom súčinnosti zo strany
konečného užívateľa, ...“.
K tomu podotýkame, že práve to časové zdržanie je porušením ustanovenia v § 17 ods. 3
písm. b), pretože ako je to uvedené vo výrokovej časti rozhodnutia: „ ... overovanie určených
meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,
v súlade s osobitným predpisom (zákon č. 142/2000 Z.z. o metrológii)“, práve tento zákon
predpisuje overovanie určených meradiel v lehotách daných nie rokom, ale aj mesiacom v
roku, čo ste spomínaným časovým zdržaním v prípade 206 bytov nestihli naplniť.
Orgány Štátnej energetickej inšpekcie v rozsahu svojich kompetencii vykonávajúce štátny
dozor musia dbať a vyžadovať od kontrolovaných subjektov dodržiavanie kontrolovaných
právnych noriem, pričom nemôžu tolerovať ich porušovanie. Z uvedeného dôvodu snaha
kontrolovaného subjektu, ktorú vyvinul na odstránenie zistených nedostatkov v súlade
s uloženým opatrením, už nemá žiadny vplyv na zistený skutkový stav a jeho zodpovednosť
za neplnenie povinnosti uložených mu v porušovaných ustanoveniach § 17 ods. 3 písm. b)
zákona č. 657/2004 Z.z., ktoré bol v zmysle platnej právnej úpravy povinný dodržať.
Pokuta uložená v uvedenej výške podľa ustanovenia § 35 ods. 1 písm. b) zákona č..657/2004
Z.z. bola uložená v spodnej hranici, nakoľko za porušenie ustanovení uvedených v tomto
písmene je možné uložiť pokutu v rozpätí od 1659,696 eur (50 000,- Sk) do 16596,959 eur
(500 000,- Sk).
sito
11.06.12,13:59
Porušuješ zákon a vystavuješ sa pokute, ktorú zaplatia aj zákon dodržiavaní vlastníci. Ak nemáte žiadnu stratu vody všetko je OK. asi sa nikto nebude sťažovať.
Že dôveryhodná osoba robí odpis je hlavne pre ochranu vlastníkov, a správca je povinný starať sa aby boli dodržané. Je bezpredmetné, že si niekto nahlási spotrebu, údaj sa nesmie použiť vo vyúčtovaní. Môžeš pouťiť jeho údaj na odborný odhad, ale nikde nesmie byť použitý ako odpísaný stav.
Registrovaná osoba na montáž pretečeného množstva sa riadi maximálne metrologickou legislatívou, tá ho neviaže pri montáži skontrolovať či starý vodomer nebol manipulovaný, či mal zabezpečovacie značky, či bol overený, či mal správnu značku montážnika... Na niektoré veci ho môže zazmluvniť len správca, ktorý je povinný to celé zastrešiť.

nunenko, jasné, že porušuje. Že by si ju bonzol, udal, alebo ja, alebo niekto iný z Porady? Aby mala prúser. Myslím, že tu sa taký chrpúň nenájde. Ale v dome to môže byť reálne, že sa ten nejaký chapúň nájde. Zatiaľ nie. Inak je to zašlúžena robota, kto neskúsil, ten by nemal rozumovať.
sito
19.06.12,21:10
Jasne, že nemám, no chcel som, dozvedel som sa že to má význam vtedy, keď nebýva dodržianá teplota vody. ale ako funguje fakturácia som sa nedozvedel, takže či je to pravda netuším, ale aj tak už je to passé.
Tak isto som presvedčený, že ba to tak malo fungovať, a platiť z FPÚaO. Zmysel zákona, respektíve 2/3 zmena možnosti dohodnúť sa ako sa platí do fondu by stratila zmysel, keby sa vlastníci mohli nejakou väčšinou dohodnúť, alebo správca rozhodnúť, že toto a hento sa z fondu nehradí.


.

Tak tu sme za jedno, možno, možno zasa odbočíš?

Začnem studenou vodou. Na prípojke ná dodávateľ vody osadený svoj vodomer, fakturačný. Za ňou je spoločný rozvod vody do všetkých bytov v dome. V každom byte je uzatvárací ventil prívodu vody do bytu, prípojka bytu. Za ventilom je už všetko potrubie vlastníctvom vlastníka bytu. Ak sa vlastníci dohodnú, že náklady za studenú vodu sa budú rozpočítavať medzi jednotlivé byty podľa počtu osôb, prípadne podľa počtu bytov, ich vec. Taktiež je ich vec, ak sa dohodnú, že sa za ventil v bytoch namontuje vodomer, pomerový k fakturačnému podľa ktorého sa budú rozpočítavať náklady na studenú vodu. V tom prípade, všetko čo je od fakturačného vodomeru po potrubie v byte je spoločné zariadenie domu. Individuálne tieto veci nie je vlastník bytu povinný uhrádzať, Ale je povinný prispievať do FOaÚ, s ktorého sa financujú aj opravy, obnova, modernizácia spoločných zariadení.

Čo sa týka teplej vody, veci sa majú troška inak. Vodomery v bytoch sú zo zákona povinnosť. Ak má dom svoju výmenník, tak musí mať vodomer na spotrebu studenej vody, do ktorej sa strká teplo, aby bola teplá. Na rozpočítanie nákladov za nastrkané teplo do studenej vody slúžia vodomery v bytoch, súčet ich spotrieb, nie stav vody na vodomery na studenú vodu. Náklady na studenú vodu do ktorej sa strká teplo sa tiež rozpočítajú podľa vodomerov v bytoch. V prípade, že niekto v dome špekuluje s vodomerom, aby mu vykázal nižšiu spotrebu, čierny odber, to to uhrádzajú v dome všetci vlastníci bytov.

Ak je výmenník mimo domu a je naň napojených viac domov, prípadne čierne odbery uhrádzajú vlastníci vo všetkých domoch rovným dielom na namerané m3 vody v bytoch. samozrejme, že len z 90 % nákladov. Ostatných 10 % sa rozpočítava podľa počtu bytov, rovným dielom na byt.

Čo sa týka spoločného zariadenia v dome a jeho úhrady, tak od ventilov na vstupe a výstupe pripojenia na cirkulačku po potrubie v byte je všetko spoločné zariadenie, tak ako pri studenej vode. Jasné, ak sa všetci vlastníci dohodnú na nejakom inom spôsobe úhrady nákladov na opravu, výmenu, modernizáciu spoločného zariadenia je všetko v poriadku. Ale ak len jeden nesúhlasí s rozhodnutím väčšiny, všetkých ostatných vlastníkov. Môže, alebo musí požiadať súd, aby rozhodol, či rozhodnutie ostatných spoluvlastníkov je v súlade so zákonom. Sudca by mu mal dať za pravdu, ale ... ???

Takže tiež dávam



.


Horšie je to s tým teplom, ale aj tam sa nám to začína troška rozuzlovať. Nie až tak ako pri vodách a spoločnom zariadení na jej dodávke do bytov a jej dodaného množstva, ale ... ???

:);)
PASKOV
20.06.12,02:02
Prosím * sito * , aby laskavě nastudoval problematiku tepla v teplé vodě, neboť zatím dobře baví.

Děkuji.

PS1
Např. cirkulační ztráty ap.

PS2
Cirkulační ztráty pro BA a odběr teplé vody 1300 m3
jsou 3000 EUR za rok.
sito
20.06.12,04:27
Prosím * sito * , aby laskavě nastudoval problematiku tepla v teplé vodě, neboť zatím dobře baví.

Děkuji.

PS1
Např. cirkulační ztráty ap.

PS2
Cirkulační ztráty pro BA a odběr teplé vody 1300 m3
jsou 3000 EUR za rok.

Aaaaa, kde si bol? Už som si myslel, že si sa dohodol s tou najspravodlivejšou. Vieš, nám laikom ide hlavne o pochopenie a toleranciu. Ta je všade, teda skoro všade. Vieš, nie je nad správne pochopenie, ale aj to má toleranciu.

Vieš, podstata je v niečom inom, nie v stratách v odbere teplej vody, ale čo je v bytovom dome spoločné zariadenie a akým spôsobom sa financuje oprava, výmena, modernizácia spoločných zariadení v bytovom dome, a či je ten spôsob akým sa postupuje v bytovom dome v súlade so zákonom 182/1993. :);)
nunenko
20.06.12,05:07
Na rozpočítanie nákladov za nastrkané teplo do studenej vody slúžia vodomery v bytoch, súčet ich spotrieb, nie stav vody na vodomery na studenú vodu.
Dobré ráno prajem.
sito
20.06.12,05:18
Dobré ráno prajem.

Tiež prajem dobré ráno, a ako bonus, aj príjemný deň. :);)
sito
20.06.12,05:55
Prepáč! To dobré ráno ma tak dojalo, že som si nevšimol, čo som predpokladal, že zabáčaš, zase.

Polopate!

Ak na vodomery, ktorý meria množstvo dodanej studenej vody do zariadenia v ktorom sa do nej strká teplo, je nameraných 10 000 m3. A v bytoch na vodomeroch, konečných spotrebiteľov je súčet všetkých len 9 000 m3. Tak peniaze, ktoré vynaložil ten kto do tej vody strká to teplo sa rozpočítajú podľa tých 9 000 m3, nie 10 000 m3. Tak je napísané v zákone!

Ale kde je tých 1 000 m3?

Neviem!

Možno prehnal to strkanie toho tepla a nedodržal predpísanú teplotu teplej vody, a ta studená sa vyparila. Či nie?

:) :D:D:D ;)
nunenko
20.06.12,07:04
Ohriatím voda zväčší objem, takže je jej zrazu viac, nie o veľa ale viac. Napísané je to vo vyhláške, nie v zákone.
A teraz o čo ide? Ja si myslím, že ak sa ešte použije koeficient strát (pomer fakturovaného množstva TV suroviny a súčtu nameraného v bytoch) na rozdelenie nákladu na "nastrkanie tepla" je to chyba.
Teraz zrejme už pochopíš, že táto vyhláška 630/2005 NERIEŠI ROZPOĆITANIE VODY ALE LEN NASTRKANÉHO TEPLA.
Teplo v teplej vode platia konečný spotrebitelia podľa reálneho množstva, podľa odpočtu na merači pretečeného množstva teplej vody, žiadne koeficienty a podobné nezmysli.
TAK AKO PRI SV AJ PRI TV NEEXISTUJE pravidlo zo zákona ako sa voda rozpočítava. Preto je na vlastníkoch na čom sa dohodnú. Použitie vyhlášky 630/2005 na sankcie je možné, ale je podmienené dohodou - odhlasovaním na schôdzi.

§ 4 ods. 2, Ak sú splnené termíny podľa odseku 1, rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na vykurovanie a množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody sa vykoná a doručí
konečnému spotrebiteľovi za zúčtovacie obdobie, ktorým je jeden kalendárny rok,
najneskôr do 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.
Číže nie(len) m3 a dieliky, čí Eurá, ale kWh.
sito
20.06.12,07:58
No dobre! Teplo nastrkané do vody podľa množstvá pretečenej vody cez vodomery, spoločné u konečných spotrebiteľov. A je tým zabezpečená spravodlivosť, presnosť skutočného množstva dodaného tepla vo vode, alebo len priemer na jeden m3.

A náklady za tých 10 000 m3 zaplatí kto? A podľa čoho?
nunenko
20.06.12,08:36
Ľudia, ako všetko. O spravodlivosti nehovorím.
sito
20.06.12,08:39
Ale ktorí, ktorí? Aj tí čo to teplo strkajú do tej vody sú predsa ľudia. Či nie?
nunenko
20.06.12,09:00
Ľudia ani nie, skôr výrobci. Voda nie je predmetom zaoberania sa vyhlášky, ktorá sa zaoberá teplom. Výrobca tepla nemôže vodu predávať, má oprávnenie len dodávať a vyrábať teplo.
Kto vodu zaplatí? Ten, komu faktúrujú jej dodávku a odvedenie vodohospodárske spoločnosti.
Ak ju dodali teplovýrobcovi, dodanie zaplatí ju teplovýrobca, ak ju odviedol dom zaplatí jej odvedenie dom.
Či nie?
sito
20.06.12,09:21
Ľudia, ako všetko. O spravodlivosti nehovorím.


Ľudia ani nie, skôr výrobci. Voda nie je predmetom zaoberania sa vyhlášky, ktorá sa zaoberá teplom. Výrobca tepla nemôže vodu predávať, má oprávnenie len dodávať a vyrábať teplo.
Kto vodu zaplatí? Ten, komu faktúrujú jej dodávku a odvedenie vodohospodárske spoločnosti.
Ak ju dodali teplovýrobcovi, dodanie zaplatí ju teplovýrobca, ak ju odviedol dom zaplatí jej odvedenie dom.
Či nie?

Tak ako to vidíš? Dom, alebo ľudia, všetko?

Vodu predsa odvádza kanalizácia, ta by ju mala zaplatiť? :);)
nunenko
20.06.12,10:11
Veď je tu plno ľudí, čo sa starajú o nás ľudí, ktorí vedia kde kto kedy a ako vodu ohriatu, neohriatu, ochladenú, tú čo nesie teplo v seba, kto ju dovedie, odvedie a podvedie, ale hlavne zaplatí.
Vieš koľko tepla by si získal, keby si teplú vodu z bytu neodviedol ako teplú ale až po vychladení na 20 stupňov Celsia?
PASKOV
20.06.12,15:21
Vidím, že cirkulace teplé vody v BD a náklady s tím spojené nejsou prioritou pro * sito *.

Pochopitelně teplárenská lobby je spokojená, neboť dostane zaplaceno za zbytečné teplo potřebné během opakovaného ohřevu TV.

Hlavní příčina je v mizerné tepelné izolaci na rozvodech teplé vody.



Příklad pro BD v Bratislavě:





Rok




Zbytečné náklady na cirkulaci TV




Fa-TV: [ m3 ]




Fa-TV: [ MWh ]




Fa-teplo v TV




Jed. cena tepla:



[ EUR / MWh ]






1999




953 €




2158




139




3,788 €




27






2000




1,108 €




2151




136




4,317 €




32






2001




1,266 €




2161




136




4,932 €




36






2002




1,434 €




2021




133




5,440 €




41






2003




1,998 €




1718




115




6,582 €




57






2004




2,154 €




1676




113




6,924 €




62






2005




2,273 €




1644




116




7,524 €




65






2006




2,673 €




1454




105




8,040 €




76






2007




2,711 €




1368




103




7,960 €




77






2008




3,248 €




1305




99




9,203 €




93






2009




2,850 €




1348




101




8,211 €




81






2010




2,694 €




1413




106




8,143 €




77






2011




3,155 €




1335




93




8,345 €




90






PS1
Celková suma zbytečných peněz na cirkulaci teplé vody je:

28 518 EUR.


PS2
Řešení není jednoduché.
sito
20.06.12,21:11
Veď je tu plno ľudí, čo sa starajú o nás ľudí, ktorí vedia kde kto kedy a ako vodu ohriatu, neohriatu, ochladenú, tú čo nesie teplo v seba, kto ju dovedie, odvedie a podvedie, ale hlavne zaplatí.
Vieš koľko tepla by si získal, keby si teplú vodu z bytu neodviedol ako teplú ale až po vychladení na 20 stupňov Celsia?

Ja také teplo nepotrebujem, ale keď ho už niekto získa, má si ho do konzerv, naložiť? A už si si niekedy sušil sneh, aby si ho mal v lete dostatok?

Ľad sa vraj skladoval v pivniciach v pilinách, aby dlhšie vydržal?

Dúfam, že už chápeš, že za všetkým sú ľudia, ale niektorí sú nenažraní, a žerú, a žeru, a žeru ...

Kým niečo ...
sito
20.06.12,21:17
Vidím, že cirkulace teplé vody v BD a náklady s tím spojené nejsou prioritou pro * sito *.

Pochopitelně teplárenská lobby je spokojená, neboť dostane zaplaceno za zbytečné teplo potřebné během opakovaného ohřevu TV.

Hlavní příčina je v mizerné tepelné izolaci na rozvodech teplé vody.



Příklad pro BD v Bratislavě:





Rok




Zbytečné náklady na cirkulaci TV




Fa-TV: [ m3 ]




Fa-TV: [ MWh ]




Fa-teplo v TV




Jed. cena tepla:



[ EUR / MWh ]






1999




953 €




2158




139




3,788 €




27






2000




1,108 €




2151




136




4,317 €




32






2001




1,266 €




2161




136




4,932 €




36






2002




1,434 €




2021




133




5,440 €




41






2003




1,998 €




1718




115




6,582 €




57






2004




2,154 €




1676




113




6,924 €




62






2005




2,273 €




1644




116




7,524 €




65






2006




2,673 €




1454




105




8,040 €




76






2007




2,711 €




1368




103




7,960 €




77






2008




3,248 €




1305




99




9,203 €




93






2009




2,850 €




1348




101




8,211 €




81






2010




2,694 €




1413




106




8,143 €




77






2011




3,155 €




1335




93




8,345 €




90






PS1
Celková suma zbytečných peněz na cirkulaci teplé vody je:

28 518 EUR.


PS2
Řešení není jednoduché.

A čo bráni vlastníkom to potrubie riadne zaizolovať, aby boli straty z toho dôvodu čo najnižšie.

Tvoja najlepšia rada na Porade "Řešení není jednoduché"

:);)
nunenko
21.06.12,04:56
o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti)
a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z.


Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I


§ 1


Tento zákon ustanovuje povinnosti pri používaní energie a požiadavky na efektívnosť pri používaní energie.

§ 2


Na účely tohto zákona sa rozumie

a) energiou všetky formy komerčne dostupnej energie s výnimkou leteckých palív a ťažkých vykurovacích olejov pre námornú dopravu,
b) využiteľným teplom teplo určené na uspokojenie ekonomicky zdôvodneného dopytu po teple alebo po chlade,
c) používaním energie premena, prenos, preprava, distribúcia a spotreba energie,
d) efektívnosťou pri používaní energie efektívne využívanie energetických surovín a energetických médií,
e) energetickou náročnosťou spotreba energie na vyrobenú jednotku pre danú technológiu alebo spotreba energie na poskytnutú službu,
f) energetickou účinnosťou pomer medzi súčtom energetických výstupov a súčtom energetických vstupov procesu,
g) vykurovaním proces odovzdávania tepla do vykurovaného priestoru zodpovedajúcim technickým zariadením na účely vytvárania tepelnej pohody alebo požadovaných štandardov vnútorného prostredia,
h) energetickým auditom systematický postup na získanie dostatočných informácií o súčasnom stave technických zariadení a budov určených na používanie energie, na identifikáciu a návrh nákladovo efektívnych možností úspor energie; výstupom z energetického auditu je písomná správa,
i) opatrením na zvýšenie efektívnosti pri používaní energie činnosť, v dôsledku ktorej dochádza k overiteľnému a merateľnému alebo odhadnuteľnému zvýšeniu energetickej účinnosti alebo zníženiu energetickej náročnosti,
j) celkovou ročnou spotrebou energie súčet všetkých foriem energie na všetkých odberných miestach evidovaných pod spoločným identifikačným číslom podľa jednotnej štatistickej klasifikácie.

§ 3
Koncepcia a akčné plány efektívnosti pri používaní energie


(1) Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo")

a) vypracúva koncepciu efektívnosti pri používaní energie (ďalej len "koncepcia") minimálne na obdobie desať rokov v spolupráci s ústrednými orgánmi štátnej správy,
b) vyhodnocuje plnenie cieľov koncepcie každých päť rokov a predkladá návrhy na jej zmeny a doplnenie,
c) vypracúva raz za tri roky akčný plán efektívnosti pri používaní energie, ktorý obsahuje

1. cieľ úspor energie v Slovenskej republike a opatrenia na jeho dosiahnutie na obdobie troch po sebe nasledujúcich rokov,
2. analýzu a hodnotenie prijatých opatrení,
3. návrh nových opatrení na dosiahnutie cieľa úspor energie,
4. informácie pre občanov a obchodné spoločnosti o vzorovej úlohe a činnostiach verejného sektora,
5. spôsoby dosiahnutia energetickej účinnosti, finančné a právne nástroje na dosiahnutie národného indikatívneho cieľa úspor energie,

d) hodnotí raz ročne plnenie akčného plánu efektívnosti pri používaní energie.

(2) Vyšší územný celok spolupracuje pri vypracovaní a hodnotení akčného plánu efektívnosti pri používaní energie.

(3) Koncepciu a akčný plán efektívnosti pri používaní energie schvaľuje vláda Slovenskej republiky.

§ 4
Zdroje energie


(1) Výrobca elektriny1) a výrobca tepla2) je povinný zariadenia na výrobu elektriny a zariadenia na výrobu tepla prevádzkovať, rekonštruovať a budovať s energetickou účinnosťou premeny energie, ktorú ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

(2) Výrobca elektriny1) je povinný pri budovaní nového zariadenia na výrobu elektriny alebo pri rekonštrukcii existujúceho zariadenia na výrobu elektriny preukázať energetickým auditom možnosť dodávky využiteľného tepla

a) prostredníctvom spaľovacích motorov s výkonom zdroja 1 MWe a viac,
b) prostredníctvom spaľovacích turbín s výkonom zdroja 2 MWe a viac,
c) na základe iných tepelných procesov s celkovým výkonom zdroja 10 MWe a viac.

§ 5
Hodnotenie prenosu, prepravy, distribúcie a rozvodu


(1) Prevádzkovateľ prenosovej sústavy3) a prevádzkovateľ distribučnej sústavy4) sleduje a vyhodnocuje energetickú účinnosť prenosu a distribúcie elektriny.

(2) Prevádzkovateľ prepravnej siete5) a prevádzkovateľ distribučnej siete6) sleduje a vyhodnocuje energetickú náročnosť prepravy a distribúcie plynu.

(3) Prevádzkovateľ potrubia na prepravu pohonných látok alebo prevádzkovateľ potrubí na prepravu ropy7) sleduje a vyhodnocuje energetickú náročnosť prepravy pohonných látok alebo ropy.

(4) Prevádzkovateľ verejného rozvodu tepla8) sleduje a vyhodnocuje energetickú účinnosť rozvodu tepla.

(5) Prevádzkovateľ verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie9) sleduje a vyhodnocuje energetickú náročnosť prevádzky verejných vodovodov a prevádzky verejných kanalizácií.

(6) Prevádzkovatelia podľa odsekov 1 až 5 zašlú do 31. marca výsledky svojho hodnotenia za predchádzajúci kalendárny rok prevádzkovateľovi monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie (ďalej len "prevádzkovateľ monitorovacieho systému"), zverejnia ich na svojej internetovej adrese alebo požiadajú o ich zverejnenie prevádzkovateľa monitorovacieho systému.

(7) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví rozsah hodnotenia a spôsob výpočtu

a) energetickej účinnosti prenosu a distribúcie elektriny,
b) energetickej náročnosti prepravy a distribúcie plynu, prepravy pohonných látok alebo ropy,
c) energetickej účinnosti rozvodu tepla,
d) energetickej náročnosti prevádzky verejných vodovodov a prevádzky verejných kanalizácií.

§ 6
Povinnosti pri spotrebe energie v budovách


(1) Vlastník veľkej budovy10)

a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove,
2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,

b) s centrálnou prípravou teplej vody je povinný zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody,
c) je povinný poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada.

(2) Povinnosti podľa odseku 1 môže vlastník veľkej budovy10) previesť zmluvou na správcu.

(3) Za splnenie povinnosti v odseku 1 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správca, s ktorým majú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome uzavretú zmluvu o výkone správy podľa osobitného predpisu.11)

(4) Povinnosti podľa odseku 1 sa nevzťahujú na vlastníkov priemyselných stavieb, dielní, budov slúžiacich pre poľnohospodársku výrobu a vybraných budov podľa osobitného predpisu.12)

§ 7
Požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody v budovách


(1) Technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

(2) Tepelná izolácia sa na rozvody tepla a teplej vody nemusí použiť, ak

a) sú rozvody tepla projektom určené na vykurovanie, prípadne temperovanie priestoru,
b) mohla by byť obmedzená funkčnosť armatúr,
c) treba dochladiť teplonosnú látku pod určenú teplotu.

§ 8
Energetický audit


(1) Spotrebiteľ energie13) v priemysle a v pôdohospodárstve je povinný vyhodnotiť energetickú náročnosť výroby energetickým auditom prvýkrát v lehote podľa prílohy č. 1 alebo do piatich rokov od uvedenia zariadenia do trvalej prevádzky.

(2) Lehoty hodnotenia energetickej náročnosti v priemysle a v pôdohospodárstve a prepočítavacie koeficienty celkovej spotreby energie na rovnakú fyzikálnu jednotku sú uvedené v prílohe č. 1.

(3) Spotrebiteľ energie13) v priemysle a v pôdohospodárstve je povinný aktualizovať energetickú náročnosť energetickým auditom raz za päť rokov.

(4) Energetický audit na vyhodnotenie energetickej náročnosti výroby vykonáva energetický audítor.

(5) Energetický audit môže vykonať aj osoba iného členského štátu Európskej únie, ak je držiteľom oprávnenia na výkon činnosti energetického audítora podľa právnych predpisov iného členského štátu Európskej únie.

(6) Postup pri výkone energetického auditu, obsah písomnej správy a súbor údajov na monitorovanie efektívnosti pri používaní energie ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

(7) Energetická certifikácia budovy podľa osobitného predpisu14) sa považuje za energetický audit podľa tohto zákona.

§ 9
Energetický audítor


(1) Energetickým audítorom je fyzická osoba zapísaná v zozname energetických audítorov. Zoznam energetických audítorov vedie a na svojej internetovej adrese zverejňuje ministerstvo.

(2) Podmienkami na zápis do zoznamu energetických audítorov sú:

a) podanie žiadosti o zápis do zoznamu energetických audítorov ministerstvu,
b) ukončené vysokoškolské vzdelanie technického zamerania, ekonomického zamerania alebo prírodovedného smeru so zameraním na matematiku, fyziku alebo chémiu,
c) odborná prax v oblasti energetického poradenstva alebo technicko-ekonomických analýz pri používaní energie

1. štyri roky pri ukončení vysokoškolského vzdelania prvého stupňa,
2. tri roky pri ukončení vysokoškolského vzdelania druhého stupňa,

d) úspešné absolvovanie skúšky odbornej spôsobilosti na výkon činnosti energetického audítora (ďalej len "skúška odbornej spôsobilosti"),
e) bezúhonnosť; bezúhonnou osobou na účely tohto zákona je osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za trestný čin proti majetku.

(3) Žiadosť o zápis do zoznamu energetických audítorov obsahuje

a) meno a priezvisko,
b) dátum narodenia,
c) adresu bydliska,
d) adresu zamestnávateľa, ak je žiadateľom zamestnanec,
e) prílohu, ktorú tvoria doklady podľa odsekov 4 až 8.

(4) Vzdelanie sa preukazuje originálom alebo úradne osvedčeným odpisom dokladov o ukončení vysokoškolského vzdelania.

(5) Odborná prax sa preukazuje originálom alebo úradne osvedčeným odpisom dokladov o odbornej praxi. Doklad o odbornej praxi môže žiadateľ nahradiť čestným prehlásením.

(6) Úspešné absolvovanie skúšky odbornej spôsobilosti sa preukazuje osvedčením o odbornej spôsobilosti. Skúšky odbornej spôsobilosti vykonáva a osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydáva organizácia určená ministerstvom.

(7) Za osvedčenie o odbornej spôsobilosti podľa odseku 6 sa považuje aj doklad o absolvovaní kurzu "Energetický audítor", vydaný Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou a jej právnymi predchodcami.

(8) Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace.

(9) Energetický audítor je povinný zúčastniť sa raz za tri roky aktualizačnej odbornej prípravy, ktorú vykonáva organizácia určená ministerstvom. Prvýkrát sa zúčastní aktualizačnej odbornej prípravy najneskôr do troch rokov odo dňa zápisu do zoznamu energetických audítorov.

(10) Energetický audítor je povinný každoročne do 31. marca zaslať súbor údajov z ním vykonaných energetických auditov za predchádzajúci kalendárny rok prevádzkovateľovi monitorovacieho systému.

(11) Ministerstvo vyčiarkne energetického audítora zo zoznamu energetických audítorov, ak

a) audítor písomne o to požiadal,
b) navrhol to orgán dozoru podľa § 13 ods. 1 písm. d) a bolo preukázané, že energetický audítor

1. prestal spĺňať podmienky na zapísanie do zoznamu energetických audítorov podľa odseku 2,
2. nezúčastňuje sa aktualizačnej odbornej prípravy podľa odseku 9,
3. pri výkone energetického auditu nedodržiava ustanovenia všeobecne záväzného právneho predpisu podľa § 8 ods. 6,

c) audítor zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho.

(12) Obsah žiadosti o absolvovanie skúšky odbornej spôsobilosti, zriadenie a činnosť skúšobnej komisie, rozsah skúšky, priebeh skúšky, spôsob vyhodnotenia skúšky a vzor osvedčenia o odbornej spôsobilosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

§ 10
Energetická služba


Energetická služba je služba na dosiahnutie efektívnosti pri používaní energie a dosiahnutie hmotného prospechu alebo inej výhody pre zmluvné strany, ktorú poskytuje právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ na základe zmluvy o

a) spracovaní energetických analýz a energetických auditov,
b) návrhu projektu zameraného na efektívnosť pri používaní energie a jeho realizácii,
c) prevádzke a údržbe energetických zariadení,
d) monitorovaní a hodnotení spotreby energie,
e) zabezpečení palív a energie na účel poskytovania výkonov najmä v oblasti kvality vnútornej klímy v budovách, osvetlenia a prevádzky zariadení, ktoré spotrebúvajú energiu,
f) dodávke energetických zariadení.

§ 11
Monitorovanie efektívnosti pri používaní energie, poskytovanie a spracovanie údajov


(1) Sledovať, vyhodnocovať a každoročne do 31. marca zaslať prevádzkovateľovi monitorovacieho systému údaje o svojej celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok sú povinné

a) ústredné orgány štátnej správy a organizácie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti s výnimkou orgánov štátnej správy podľa § 12,
b) obce a vyššie územné celky.15)

(2) Právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nakupuje energiu na účely ďalšieho predaja (ďalej len "obchodná energetická spoločnosť") s výnimkou obchodnej energetickej spoločnosti, ktorá predáva menej ako ekvivalent 30 GWh energie za rok alebo zamestnáva menej ako päť osôb alebo ktorej ročný obrat alebo ročná súvaha neprekračuje 1 milión EUR, zašle do 31. marca prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o svojich odberateľoch alebo spotrebiteľoch energie a ich celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok. Podrobnosti o súbore údajov o odberateľoch alebo spotrebiteľoch energie ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

(3) Obchodná energetická spoločnosť a dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, 16) predkladajú spotrebiteľom energie prehľadným spôsobom v účtoch, zmluvách a potvrdeniach informácie o

a) súčasnej skutočnej cene energie a skutočnej spotrebe energie,
b) súčasnej spotrebe energie spotrebiteľa a spotrebe za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka, pokiaľ je to možné v grafickej podobe,
c) spotrebe energie v porovnaní s priemernou, normalizovanou alebo referenčnou spotrebou energie v rovnakej skupine spotrebiteľov,
d) kontaktných údajoch organizácií, ktoré poskytujú informácie o dostupných opatreniach na zvýšenie efektívnosti pri používaní energie, o priemerných, normalizovaných alebo referenčných spotrebách energie rôznych skupín spotrebiteľov a technických špecifikáciách zariadení využívajúcich energiu.

(4) Ministerstvo určí organizáciu vo svojej pôsobnosti, ktorá

a) zabezpečuje prevádzku monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie,
b) zverejňuje na svojej internetovej adrese výsledky hodnotenia prevádzkovateľov podľa § 5 ods. 6,
c) vykonáva skúšky odbornej spôsobilosti a vydáva osvedčenie o odbornej spôsobilosti podľa § 9 ods. 6,
d) vykonáva aktualizačnú odbornú prípravu podľa § 9 ods. 9,
e) vyhodnocuje súbory údajov zaslané energetickými audítormi podľa § 9 ods. 10,
f) sleduje, vyhodnocuje a zverejňuje údaje o efektívnosti pri používaní energie v jednotlivých sektoroch,
g) zverejňuje návrh zmlúv o poskytnutí energetickej služby,
h) vypracúva usmernenia o efektívnosti pri používaní energie, ktoré môžu slúžiť pri udeľovaní verejných zákaziek ako hodnotiace kritérium z hľadiska environmentálnej charakteristiky alebo efektívnosti prevádzkových nákladov,
i) navrhuje dobrovoľné dohody a iné trhovo orientované systémy zamerané na efektívnosť pri používaní energie,
j) zabezpečuje výmenu informácií vo verejnej správe o najlepších postupoch v oblasti efektívnosti pri používaní energie,
k) spolupracuje s Európskou komisiou pri výmene informácií o najlepších postupoch v oblasti efektívnosti pri používaní energie,
l) zverejňuje prípustné opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti, všeobecný rámec na meranie a overovanie úspor energie,
m) vydáva zoznam vhodných opatrení z hľadiska energetickej účinnosti pri verejnom obstarávaní,
n) vypracúva vzory zmlúv o poskytnutí energetických služieb a použití finančných nástrojov na dosiahnutie úspor energie.

§ 12
Ochrana zvláštnych záujmov


Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, ozbrojené sily Slovenskej republiky, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Policajný zbor a Slovenská informačná služba sledujú, vyhodnocujú a do 31. marca zašlú prevádzkovateľovi monitorovacieho systému údaje o svojej celkovej spotrebe energie a o celkovej spotrebe energie organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti za predchádzajúci kalendárny rok, ak tieto nepodliehajú ochrane podľa osobitného predpisu.17)

§ 13
Dozor


(1) Dozor nad dodržiavaním tohto zákona vykonáva Štátna energetická inšpekcia (ďalej len "inšpekcia"), 18) ktorá

a) kontroluje dodržiavanie zákona,
b) ukladá opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a kontroluje ich plnenie,
c) prejednáva správne delikty a priestupok,
d) predkladá ministerstvu návrh na vyčiarknutie audítora zo zoznamu energetických audítorov.

(2) Dozor nad dodržiavaním tohto zákona v zariadeniach slúžiacich na zabezpečenie obrany a bezpečnosti štátu a v objektoch a zariadeniach v pôsobnosti subjektov podľa § 12 vykonávajú inšpektori ustanovení podľa osobitných predpisov.18)

§ 14
Správne delikty a priestupok


(1) Správneho deliktu sa dopustí právnická osoba a fyzická osoba - podnikateľ, ktorá ako

a) výrobca podľa § 4 ods. 1 pri prevádzke, rekonštrukcii a budovaní zariadenia na výrobu elektriny a zariadenia na výrobu tepla nedodrží energetickú účinnosť premeny energie ustanovenú všeobecne záväzným právnym predpisom,
b) výrobca podľa § 4 ods. 2 pri budovaní nového zariadenia na výrobu elektriny alebo pri rekonštrukcii existujúceho zariadenia na výrobu elektriny energetickým auditom nepreukáže možnosť dodávky využiteľného tepla,
c) prevádzkovateľ podľa § 5 ods. 1 až 5 nevyhodnotí energetickú účinnosť, energetickú náročnosť alebo nezašle výsledky hodnotenia do 31. marca prevádzkovateľovi monitorovacieho systému a nezverejní ich na svojej internetovej adrese alebo nepožiada o ich zverejnenie podľa § 5 ods. 6,
d) vlastník veľkej budovy podľa § 6 ods. 1 alebo správca veľkej budovy podľa § 6 ods. 2

1. nezabezpečí hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy v budove,
2. nevybaví sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,
3. nevybaví rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou,
4. neposkytne prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada,

e) spotrebiteľ energie podľa § 8 ods. 1 v priemysle a v pôdohospodárstve, ktorý nevyhodnotí energetickú náročnosť výroby energetickým auditom podľa § 8 ods. 1 alebo ktorý neopakuje hodnotenie energetickej náročnosti výroby raz za päť rokov podľa § 8 ods. 3,
f) energetický audítor, ktorý nezašle súbor údajov z ním vykonaných energetických auditov podľa § 9 ods. 10,
g) obchodná energetická spoločnosť, ktorá nezašle súbor údajov o svojich odberateľoch alebo spotrebiteľoch energie a ich celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok podľa § 11 ods. 2.

(2) Priestupku sa dopustí fyzická osoba, ktorá ako vlastník veľkej budovy podľa § 6 ods. 1

a) nezabezpečí hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy v budove,
b) nevybaví sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,
c) nevybaví rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou,
d) neposkytne prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada.

(3) Na priestupok a jeho prejednávanie sa vzťahuje všeobecný predpis o priestupkoch, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 15
Pokuty


(1) Inšpekcia uloží za správny delikt pokutu

a) podľa § 14 ods. 1 písm. a) a b) a g) od 200 eur do 20 000 eur,
b) podľa § 14 ods. 1 písm. c) od 200 eur do 3 000 eur,
c) podľa § 14 ods. 1 písm. d) od 200 eur do 8 000 eur,
d) podľa § 14 ods. 1 písm. f) od 200 eur do 2 000 eur,
e) podľa § 14 ods. 1 písm. e) od 200 eur do 30 000 eur.

(2) Inšpekcia uloží za priestupok pokutu od 200 eur do 2 000 eur.

(3) Pri určovaní výšky pokuty sa prihliada na závažnosť konania, spôsob spáchania správneho deliktu alebo priestupku, jeho trvanie, následky a opakovanie.

(4) Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď inšpekcia zistila správny delikt alebo priestupok podľa § 14, najneskôr do troch rokov odo dňa, keď k správnemu deliktu alebo priestupku došlo.

(5) Výnos z pokút je príjmom štátneho rozpočtu.

§ 16


Na konanie podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 17
Spoločné a prechodné ustanovenia


(1) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví

a) indikatívny cieľ úspor energie a metódu jeho výpočtu,
b) meranie a výpočty úspor energie a ich normalizáciu.

(2) Plnenie cieľov koncepcie predloží ministerstvo na schválenie vláde do 31. decembra 2012.

(3) Ministerstvo predloží akčný plán efektívnosti pri používaní energie na schválenie vláde do 30. apríla 2011.

(4) Povinnosti podľa § 6 ods. 1 je vlastník alebo správca veľkej budovy10) povinný splniť do piatich rokov od nadobudnutia účinnosti tohto zákona. Ak je vlastníkom veľkej budovy samosprávny kraj alebo obec, môže požiadať ministerstvo o odklad splnenia tejto povinnosti, ak preukáže, že pripravuje alebo realizuje projekt opatrení na dosiahnutie efektívnosti pri používaní energie vo väčšom rozsahu, ako ustanovuje tento zákon.

§ 18


Týmto zákonom sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedené v prílohe č. 2.

Čl. II


Zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z. sa dopĺňa takto:

1. § 7 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Odborne spôsobilá osoba podľa § 6 vypracuje pre vlastníka budovy energetický certifikát a jeho kópiu doručí ministerstvu.".

2. V § 9 ods. 2 sa na konci pripájajú slová "a podrobnosti o evidovaní a vyhodnocovaní energetických certifikátov budov".

3. § 9 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
"(3) Ministerstvo alebo ním určená organizácia eviduje kópie energetických certifikátov, vyhodnocuje ich a výsledky podľa jednotlivých kategórií budov za kalendárny rok doručí do 31. marca nasledujúceho roku prevádzkovateľovi monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie.".

Čl. III


Zákon č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení zákona č. 555/2005 Z. z., zákona č. 238/2006 Z. z., zákona č. 107/2007 Z. z., zákona č. 68/2008 Z. z., zákona č. 112/2008 Z. z. a zákona č. 283/2008 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 11 ods. 3 písm. b) bod 3.1 sa slovo "alebo" nahrádza slovom "a".

2. V § 11 ods. 4 písmeno b) znie:
"b) prenosovej sústavy k údajom podľa odseku 3 písm. b) bodov 2., 3.1., 8.1. a 10.1., ".

3. V § 22 ods. 1 písm. b) sa na konci čiarka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "v prípade predchádzania ohrozenia bezpečnosti a stability sústavy nakupovať podporné služby od poskytovateľov podporných služieb na vymedzenom území priamo, a to na základe dlhodobej zmluvy o poskytnutí podporných služieb uzavretej v súlade s prevádzkovým poriadkom, 16c)".

Čl. IV.


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2009 s výnimkou § 5 v čl. I, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2010, a § 4 a § 11 ods. 1 písm. b) v čl. I, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.
1)§ 2 písm. b) bod 1 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2)§ 2 písm. b) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení zákona č. 99/2007 Z. z.
3)§ 2 písm. b) bod 7 zákona č. 656/2004 Z. z.
4)§ 2 písm. b) bod 10 zákona č. 656/2004 Z. z.
5)§ 2 písm. c) bod 15 a bod 16 zákona č. 656/2004 Z. z.
6)§ 2 písm. c) bod 16 zákona č. 656/2004 Z. z.
7)§ 61 zákona č. 656/2004 Z. z.
8)§ 2 písm. m) zákona č. 657/2004 Z. z.
9)§ 5 ods. 3 zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov.
10)§ 2 ods. 8 zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
11)Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
12)Zákon č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
13)§ 2 písm. b) 23. bod a § 2 písm. c) 24. bod zákona č. 656/2004 Z. z.
14)Zákon č. 555/2005 Z. z. v znení zákona č. 17/2007 Z. z.
15)§ 3 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
16)§ 16 zákona č. 657/2004 Z. z.
17)§ 2 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
18)§ 65 zákona č. 656/2004 Z. z.
1)Ak je to opodstatnené, je možné použiť hodnoty výhrevnosti uvedené dodávateľom príslušného produktu.



Príloha č. 1
k zákonu č. 476/2008 Z. z.

Lehoty prvého hodnotenia energetickej náročnosti v priemysle a pôdohospodárstve



spotrebiteľ energie
celková ročná spotreba energie
(priemer za tri roky)
[MWh]
lehota hodnotenia


priemysel
od 5 500 do 20 000
do 31. decembra 2011


nad 20 000
do 31. decembra 2013


pôdohospodárstvo
od 2 500 do 10 000
do 31. decembra 2011


nad 10 000
do 31. decembra 2013




prepočítavacie koeficienty sú uvedené v nasledujúcej tabuľke

Prepočítavacie koeficienty celkovej spotreby energie na rovnakú fyzikálnu jednotku1)



Druh a množstvo produktu
množstvo
jednotka
Výhrevnosť/prepočítavací koeficient


MWh
GJ


zemný plyn
1
tis. mN3
9, 522
34, 278


skvapalnený zemný plyn
1
t
12, 553
45, 19


čierne uhlie
1
t
4, 778 - 8, 528
19 - 30, 7


koks čiernouhoľný
1
t
7, 361 - 7, 917
26, 5 - 28, 5


hnedé uhlie
1
t
2, 917 - 5, 833
10, 5 - 21


hnedouhoľné brikety
1
t
5, 556
20


lignit
1
t
1, 556 - 2, 917
5, 6 - 10, 5


rašelina
1
t
2, 167 - 3, 833
7, 8 - 13, 8


rašelinové brikety
1
t
4, 444 - 5, 278
16 - 19


ťažký vykurovací olej
1
t
11, 111
40


ľahký vykurovací olej
1
t
11, 750
42, 3


benzín motorový
1
t
12, 222
44


nafta motorová
1
t
11, 663
42


skvapalnený uhľovodíkový plyn (LPG)
1
t
12, 778
46


drevo (vlhkosť 25 %)
1
t
3, 833
13, 5


drevené pelety/brikety
1
t
4, 667
16, 8


získané teplo
1
GJ
0, 278
1


elektrina
1
MWh
1
3, 6





Príloha č. 2
k zákonu č. 476/2008 Z. z.

Zoznam preberaných právnych aktov
Európskych spoločenstiev a Európskej únie

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/32/ES z 5. apríla 2006 o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách, a ktorou sa zrušuje smernica Rady 93/76/EHS (Ú. v. EÚ L 114, 27. 4. 2006).
sito
21.06.12,05:27
No, vidíš, predsa tam hore, niekto na nás myslí!

Aj palicu má, riadnu.

Ale mal by aj niekto chcieť, tam, tu dole, nem tu dom, jedná vec.

Druhá vec, kde však na to vziať.

Ak nie je na to, čo už.

Ale na výprask palicou?

Exekútor vyberie, nie, poberie!

Mne sa strašne páčila tá smernica EU, ktorá prikazovala uhorkám ako majú rásť.

Prečo ju zrušili?

Nikto nie je dokonalý, či? :);)
nunenko
21.06.12,07:33
Myslia na nás, len či včas zareagovali tí čo sa o nás starajú správcovia a SVB? Platba do FPÚaO má mať v sebe zakomponovaný náklad na túto zákonom stanovenú povinnosť? Alebo sa podaktorí spamätajú až o päť minút dvanásť? Či postačia úvery, veď aj v banke chcú žiť.
PASKOV
21.06.12,13:10
Problém tepelných izolací pro rozvody teplé vody podle zde uvedených pravidel viz příspěvek č 48
je jen obyčejná ochrana laické veřejnosti.

Přinese maximální zisk pro teplárenské lobby
a pochopitelně minimum pro odběratele teplé vody.


Je jasné, že jde o to nejhorší technické řešení a nelze je napadnout na soudu.

Vlastníci mohou zvolit při znalosti věci lepší technické řešení tepelné izolace na rozvody teplé vody než je požadavek zákona.
sito
21.06.12,20:49
Spoluvlastníci domu môžu všetko, čo nie je v rozpore so zákonom. Vlastník bytu v dome môže všetko, čo môžu ostatní spoluvlastníci.
nunenko
22.06.12,05:42
Spoluvlastníci spoločných priestorov a spoločného zariadenia domu môžu všetko, aj to čo je v rozpore so zákonom. Vlastník bytu môže to isté čo spoluvlastníci spoločných priestorov a spoločných zariadení domu.
Všetci môžu všetko. Nápravu, a odstránenie protiprávneho stavu môže zabezpečiť len súd.
Správca, či SVB nedokáže zabrániť tomu, aby vlastníci odsúhlasili protizákonné rozhodnutie. SVB a správca majú zastávať záujmy všetkých vlastníkov, a teda ak sa vlastníci dohodnú na nezákonnej veci, hoci aj 100% súhlasom, na ich nezákonný postup je ich povinný upozorniť a žiadať nápravu. Protizákonným rozhodnutím sa správca ani SVB nemôže riadiť, respektíve ak sa riadi zodpovedá za možnú škodu, tak rozhodne súd.
sito
22.06.12,06:01
Zabudol si na podstatnú časť, spoločné časti domu. Tie sú podstatou nehnuteľnosti. Základy, nosné konštrukcie, obvodové múry, strecha, a tie ostatné drobnosti ...

To čo je v rozpore so zákonom môžu len vtedy, ak súhlasia všetci. Ak jeden nie, môžu mať tí ostatní prúser.

Taktiež všetci môžu mať prúser, ak s takým ich všetkom nesúhlasí správa domu.

Rozhodujúca ja zmluva o správe domu, ktorá je uzavretá v súlade so zákonom.

Ak sa nevedia na všetkom dohodnúť podľa tej zmluvy.

Len súd, len súd je oprávnený rozhodnúť!

Takže to máš za jedničku s hviezdičku.

1*:);)
nunenko
22.06.12,07:07
5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka. § 3

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy. 6)

Aby bolo jasné, čo neustanovuje Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa riadi Občianskym zákonníkom.
sito
22.06.12,07:30
Ústava SR.

Čl.21



(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.



Občiansky zákonník


§ 121



(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

(3) Príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatnením.



§ 125



(1) Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom.

(2) Osobitný zákon ustanovuje, ktoré veci môžu byť predmetom vlastníctva iba štátu alebo určených právnických osôb.

Samozrejme, ak poslanci niečo neschválili v osobitnom zákone, nemôže sa to podľa toho zákona riešiť. Musí sa to tým zákonom s ktorého sa ustanovil osobitný zákon. Či nie?
misoft
22.06.12,07:46
A na zakrivenie banánov si zabudol!
nunenko
22.06.12,09:40
V rozpore s Ústavou nemôže byť prijatý žiadny zákon, ani iný právny predpis.
Ak napriek tomu parlament prijal zákon obmedzujúci nad rámec ústavy ľudské práva a slobody, čo v tomto prípade je zjavné, kedže pod hrozbou sankcie a zodpovednosti za škodu a porušenia zákona je nútený súhlasiť so vstupom do svojho bytu.
Nápravu môže urobiť Národná rada Slovenskej republiky prijatím nového zákona, alebo Ústavný súd Slovenskej republiky. Háčik je v tom, že občan sa ne tieto inštitúcie nemôže obrátiť, nemá ani zákonodarnú iniciatívu a nemôže ani podať návrh na preskúmanie ústavnosti zákonov na Ústavný súd Slovenskej republiky.
Občan má jedinú možnosť, a to obrátiť sa na prezidenta, vládu, súd, generálneho prokurátora, či presvedčiť pätina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (ktorí to však schválili) o zmenu zákona či so žiadosťou o podanie ústavnej sťažnosti.
Návrh, ktorý sa nazýva žaloba musí okrem všeobecných náležitostí (písomná forma, označenie účastníkov a pod.) obsahovať:
- označenie rozhodnutia správneho orgánu, ktoré sa napadá.
- Vyjadrenie, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie napadá,
- Uvedenie dôvodov, v čom žalobca (občan) vidí nezákonnosť rozhodnutia správneho orgánu,
- Konečný návrh rozhodnutia súdu.
Najdôležitejšou podmienkou je však povinné zastupovanie občana bez právnického vzdelania advokátom alebo komerčným právnikom.


Pokiaľ nikto nepodá ústavnú sťažnosť, a Ústavný súd nerozhodne nič sa na platnosti protiústavného zákona obmedzujúceho a nedotknuteľnosť súkromia nezmení.
sito
22.06.12,10:13
Toto, myslíš. A čo je na tom protiústavné?

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.


Ústava SR.



Čl.13



(1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach
a pri zachovaní základných práv a slobôd,
b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.

(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.

(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.

V konečnom dôsledku nemusí si splniť svoju povinnosť. A čo dôsledky, tie tiež nemusí znášať za svoje rozhodnutie?

Ak nemá za ušami, aký ma dôvod neumožniť v byte získať informácie o spoločných veciach všetkých spoluvlastníkov v dome? Len aby si presadil odsek 1, § 21, Ústavy SR?
nunenko
22.06.12,10:46
Povinnosť nemôže byť ukladaná v rozpore z ústavou.
Vstup do bytu "montérov" s preukazom ŠTB, policajné razie ...a preto bol v ústave prijatý vstup do bytu podmieneným súhlasom. Aj policajti bez súdneho rozhodnutia musia požiadať o vstup.

Príde keketko že aby som ho pustil, lebo odpisuje stavy vodomerov. Žiadna otázka, či môže a či ho pustím. Keketko vojde, odpíše a ide ďalej.
Prečo keketko nie je poučený a nepožiada o môj súhlas? Prečo keketko o ide do bytu ked mu to vlastník nepovolil?
Vlastník bytu musí vyjadriť súhlas aby mohol keketko vstupovať do bytu, nie vlastníkova neplnoletá dcéra.
sito
22.06.12,21:34
Povinnosť nemôže byť ukladaná v rozpore z ústavou.
Vstup do bytu "montérov" s preukazom ŠTB, policajné razie ...a preto bol v ústave prijatý vstup do bytu podmieneným súhlasom. Aj policajti bez súdneho rozhodnutia musia požiadať o vstup.

Príde keketko že aby som ho pustil, lebo odpisuje stavy vodomerov. Žiadna otázka, či môže a či ho pustím. Keketko vojde, odpíše a ide ďalej.
Prečo keketko nie je poučený a nepožiada o môj súhlas? Prečo keketko o ide do bytu ked mu to vlastník nepovolil?
Vlastník bytu musí vyjadriť súhlas aby mohol keketko vstupovať do bytu, nie vlastníkova neplnoletá dcéra.

Sú Ústavní činitelia. Sú taký, čo vraj demokraciu, tvoria, zaručujú, ale sem - tam, bučia na seba ako dobytok. Sú aj taký čo sa starajú o dobytok. Sú taký, čo dobytok doja. Sú aj taký, čo z dobytka porcie robia. Sú taký, ktorí dobytok konzumujú. Ale kto je ten dobytok???

Šak povedz na plnú hubu, "príde *****ko, nie, *****" teda ja, nie, TY!!! Ak sú ľudia v bytovom dome aspoň troška znalí zákona, býva výnimkou. Tak si tieto veci dohodnú v zmluve o výkone správy domu, kto príde, kedy príde, a ako zástupcu vlastníkov si zvolia dôveryhodnú osobu, ktorú poznajú a sú si vedomí, že vedia koho do svojho bytového priestoru v dome púšťajú a prečo.

Ak nie? Bože im pomáhaj. Ale vo väčšine prípadov im pomôžu zlodeji, podvodníci. Nie len v bytových domoch. :);)