SERVIS
01.06.12,09:45
Spočítam bločky a nesedia mi o pár cestov s tým čo je na dennej uzávierke. Uzávierku zaúčtujem bez ohľadu na to tak ako je. Ale nesedí mi potom o tých pár centov ani hotovosť ktorú vypíše erp na páske dennej uzávierky. Pritom v skutočnosti tie peniaze mám v pokladni. Čo s tým? Ako to zaúčtujem..
Ďakujem
KEJKA
01.06.12,08:02
reklamuj v servise.
nemôže to byť zaokrúhľovaním položiek?
promont maja
15.06.12,05:57
... je potrebné všetky položky zaokrúhliť na rovnaký počet desatinných miest ... a odporúčam sa zariadiť aj podľa litery tzv. Generálneho zákona ( § 2, ods. 3, tretia veta), ktorý stanovuje počet desatinných miest pre mernú jednotku o jedno miesto viac ako je mena ( euro má centy=stotiny=dve desatinné miesta), teda minimálne na tri desatinné miesta ...

... a zaokrúhľovanie od 1-4 nadol a od 5-9 nahor ( § 2, ods. 5 Zákona o zavedení eura, resp. Generálneho zákona)... a pri každom výstupe nech je to zaokrúhľovanie a počet desatinných miest rovnaké ( či denná uzávierka, či jednotlivý nákup) ...

... a ak by si predsa potrebovala porušiť pravidlo zaokrúhľovania, tak ho poruš v čísle, ktorého absolútna hodnota je najväčšia ( hovoríme o strednej relatívnej chybe):

napr.:
3,144 ( po zaokrúhlení 3,14) + 6,144 ( 6,14) = spolu 6,288 a po zaokrúhlení 9,29
... ale ak spočítaš sumy 3,14 + 6,14 = 9,28 .. tak porušíš pravidlo pri čísle 6,144 a zaokrúhliš na 6,15, pretože jeho absolútna hodnota je najväčšia ...
SERVIS
22.06.12,08:20
Tak už mi to servisný technik opravil, bola to chyba jeho programu. Teraz mám v účtovnícte skutočný stav napr. 500,07 € a na uzávierke z pokladne 500,03 €. Chcem do pokladne nahodiť 0,04€ výber, aby mi to sedelo- podľa pravdy... len neviem aké účty použiť. 211 nemôžem, zase by mi len nesedela... Poraďte prosím:-)