Ivulik67
01.06.12,13:05
výmena domu za byt
buchač
01.06.12,11:09
výmena domu za byt
Možností je neúrekom ....

- áno
- nie
- neviem
- prečo áno
- prečo nie
- prečo neviem

...a ako znie inak otázka ???
...aký problém ?
...wo co gou ???
Ivulik67
01.06.12,11:13
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
riccado
01.06.12,11:26
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.

ak nieco zamienate, tak jednoznacne zamenna zmluva. nema zmysel predstierat kupu-predaj, moze sa vam to vypomstit...

odporucam vam navstivit advokata, ktory vam kvalifikovane poradi a vypracuje potrebne listiny....
buchač
01.06.12,11:27
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
...vzory zmlúv su na nete...

...no hentá výmena by stála za tie poplatky u notára , ten potom aj zodpovedá ...
http://ekonomika.sme.sk/c/4833440/do-katastra-cez-notara.html
mattto
01.06.12,11:29
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.

viac komplikovanejšie to nemôže byť? :D všetko sa dá zmluvne ošetriť, ale pochybujem, že si ich budete vedieť správne napísať, choď za advokátom, ktorý robí v realitách. Aj keď budeš mať zmluvy, je tam toľko možností, prečo by sa to nemuselo podariť...
sito
01.06.12,14:53
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.

Nepočula si o tej, tých zmenách v obchodoch? Päťstovka za stovky, sotvka zasa za iný peniaz.

Ivulík, aby si ti nezostala, ten volík.
hubatá
01.06.12,15:09
Notár len overuje podpisy, ale neskúma právnu stránku podpisovaných zmlúv. Jednoznačne len skúseného advokáta a aj tak sa mi tam nezdá tá "ťarcha". V čom spočíva na LV?
riccado
01.06.12,16:17
§ 46 prvá veta Notárskeho poriadku: Notári spisujú účastníkom na základe ich vyhlásenia notárske zápisnice o zmluvách, závetoch a iných právnych úkonoch.
peterknazeje
01.06.12,19:39
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
- je ten dom taky vynimocny, ze ho chcete za kazdu cenu?
- je ten dom taky cenny, ze zan chcete dat 2 byty?
buchač
01.06.12,19:54
S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.


- je ten dom taky vynimocny, ze ho chcete za kazdu cenu?
- je ten dom taky cenny, ze zan chcete dat 2 byty?
...ako pozerám , tak pozerám .....no nikde nevidím , že o aké veľké byty sa jedná ...

...o dome ako takom tiež nie je nejaká konkrétna zmienka ...
karol.za
01.06.12,20:02
...ako pozerám , tak pozerám .....no nikde nevidím , že o aké veľké byty sa jedná ...

...o dome ako takom tiež nie je nejaká konkrétna zmienka ...

a o akú ťarchu sa jedná tiež tu nikde nevidím napísane,ale o prenesený tejto ťarchy -dom -byt ďaľší byt -dom tak to už vôbec nechápem
:):):):):)
draik
02.06.12,15:53
Prvý a veľký zádrhel vidím v tom, že jeden z bytov je len družstevný. Prevod členských práv k bytu na majiteľa domu sa nemusí podariť - omnoho jednoduchšie by bolo, keby sa bol byt v osobnom vlastníctve.
majkii
03.06.12,07:04
Ja by som vec riešil tak, ako bolo vyššie uvedené zámennou zmluvou. Nemyslím si, že ideo zložitú zmluvu aj keď bude mať určité špecifiká. Preto nebude bežne dostupný vzor z internetu postačovať. Podstatou je, že jedna zmluvná strana prevedievlastnícke právo k domu na teba a tvojho priateľa do podielového spoluvlastníctva, druhá strana - ty prevedieš vlastnícke právo k bytu a tvoj priateľ sa zaviaže previesť členské práva k družstevnému bytu. Prevod členských práv k družstevnému bytu sa bude riešiť zvlášť zmluvou o prevode členských práv s podaním žiadostina bytovom družstve.
Podstatným problémom môže byť zmena ťarchy, predpokladám v podobe vecného bremena, kde s prechodom ťarchy musí súhlasiť aj ten, v koho prospech je ťarcha zriadená. Tu vidím riziko v tom, že ak je na dom zriadená hypotéka vo výške presahujúcej cenu bytu v osobnom vlastníctve, banka nemusí a pravdepodobne ani nebude súhlasiť so zmenou vecného bremena. Na družstevný byt ťarchu nie je možné previesť, keďže vlastníkom nehnuteľnosti je bytové družstvo. S týmto problémom sa musíte vysporiadať, pretože dodatočne riešiť zmenu vecného bremena po odkúpení bytu do OV síce možné je, ale prináša to značné riziko, ktoré by som nepodstúpil.
Ivulik67
04.06.12,04:15
Byty sme si dali ohodnotiť. Vyrovnajú sa tomu domu. Ťarchu tam má z banky, bral si úver na strechu. Dnes ideme za pravnikom, uvidim čo vymyslíme. Pravdepodobne zámenné zmluvy, ale predtým ešte zmluvu o budúcej zmluve.
Ivulik67
05.10.12,11:30
Tak už je to vyriešené a všetko prebehlo podľa našich predstáv, zmluvy vypracoval právnik, boli u neho kým bola ťarcha na dome, už sú v katastri na naše mená. Bývame v dome už od júla a konečne to bude aj na LV. ďakujem všetkým za rady.