ootaznik
01.06.12,13:12
Chceli by sme poprosit o radu, ako postupovat. Sme vlastnici jednej polovice domu (jedna sa o dvojdom). Druhu cast vlastnili pribuzni – ujo, bratranec a teta (v tomto poradi zomreli). Po ujovi a bratrancovi prebehlo dedicske konanie, po tete, ktora zomrela pred 2r, dodnes dedicske konanie neprebehlo. Ta bola posledne 2-3r pred smrtou v domove pre dochodcov (resp. nejaky psychiatricky ustav), dom v tom case nikto neobyval. O danu polovicu domu bol zaujem a bol predany. Prisla znalkyna, ktora dom velmi povrchne ohodnotila a nemala zaujem ist sa pozriet na povalu, ktora je v totalne dezolatnom stave, strecha je na spadnutie, proste posudok nebol objektivny. Dom sa predal a peniaze zinkasoval stat s tym, ze to je za to, ze teta bola v ustave (ale ona mala nejaky mesacny prijem, ktory jej vzdy vzal dany ustav, takze pripustame, ze stat si mohol narokovat na pripadny rozdiel, ale nie na celu ciastku z predaja domu). Chceme sa teda opytat, nemalo prebehnut dedicske konanie, kde kedze neboli dedicia v prvej linii, tak automaticky sa mali zucastnit konania dedicia dalsich linii? Stat tak dostal prednost pred rodinou – aj ked teda najblizsi boli bratranci a sesternice. Co mame robit? Su vobec bratranci a sesternice opravneni dedit? (nezili ale z pozostalymi v spolocnej domacnosti, kedze teta bola v ustave)
mattto
01.06.12,11:34
určite nemohol štát nadobudnúť odúmrť a predať ju v takomto prípade

inak píšeš veľmi nezrozumiteľne, najprv píšeš o 1/2 domu, potom o dome
najprv píšeš, že poručiteľka (teta) nemala dedičov, potom píšeš, že máš sesternice a bratrancov (logicky mi vychádza, že sú to deti tety)
pepsikova
01.06.12,11:58
...dedičské konanie musí prebehnúť v každom prípade,aj ak nie je čo dediť,aj ak bola v ústave, zápisnica tuším zostáva na súde.....dobre by bolo , zájsť na notariát v danom meste, kde zomrela a spýtať sa,ako to je...mohlo sa stať, že teta v ústave nemala uvedených príbuzných a tak nikto nepátral po dedičoch a majetok sa dal ako odúmrť...
..a možno by si to zistila aj na súde v meste, kde zomrela,kto to riešil...
jahoszmsk
01.06.12,14:22
...dedičské konanie musí prebehnúť v každom prípade,aj ak nie je čo dediť...

poznám jeden prípad z našej rodiny, na LV ako podielový spoluvlastník je ešte stále zapísaný nebožtík, (v čase smrti bol ženatý a mal 2 deti), a to už je 20 rokov po smrti.
mattto
01.06.12,17:23
poznám jeden prípad z našej rodiny, na LV ako podielový spoluvlastník je ešte stále zapísaný nebožtík, (v čase smrti bol ženatý a mal 2 deti), a to už je 20 rokov po smrti.

to neznamená, že dedičské konanie neprebehlo :) konanie prebehlo, ale mohlo sa zabudnúť na túto nehnuteľnosť, alebo sa zabudlo zaslať osvedčenie katastru, aj úradníci sú iba ľudia :D
jahoszmsk
01.06.12,17:29
čiže ďalší spoluvlastníci z konkrétneho LV čo by mali urobiť, ak by chceli podiel odkúpiť? podľa mňa "niekto" naschvál neodniesol osvedčenie na kataster. aj keď neviem, aký bol postup pri dedičskom konaní okolo roku 1990...
mattto
01.06.12,18:22
čiže ďalší spoluvlastníci z konkrétneho LV čo by mali urobiť, ak by chceli podiel odkúpiť? podľa mňa "niekto" naschvál neodniesol osvedčenie na kataster. aj keď neviem, aký bol postup pri dedičskom konaní okolo roku 1990...

ísť za dedičmi, aby podali návrh podľa §175x OSP

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.
Erzebeth
01.06.12,20:41
čiže ďalší spoluvlastníci z konkrétneho LV čo by mali urobiť, ak by chceli podiel odkúpiť? podľa mňa "niekto" naschvál neodniesol osvedčenie na kataster. aj keď neviem, aký bol postup pri dedičskom konaní okolo roku 1990...

Ak bolo dedičské konanie uskotočnené, účastníci každý jeden dostal rovnopis osvedčenia o dedičstve. Boli rôzne obdobia, a to okolo roku 1990 notár neposlal osvedčenie na kataster. V tom čase sa dedičské osvedčenia evidovali na štátnom notárstve. Na kataster sa začalo zapisovať vlastnícke právo až v roku 1993. Tieto osvedčenia (len jedno z každého dedičského konania)je potrebné zaniesť na kataster do podateľne s krátkou žiadosťou o zápis. Osvedčenie musí mať zo súdu potvrdené, že je právoplatné.
ootaznik
03.06.12,05:39
stale mam na mysli 1/2 domu, teda aj znalkyna hodnotila len 1/2 domu.....co sa tyka bratrancov, uviedla som v zatvorke poradie, v ktorom pribuzni zomreli a zomrel teda uz aj bratranec
ootaznik
03.06.12,05:42
a este som zabudla - teta, ktora zomrela ako posledna, nemala ziadnych surodencov, najblizsou rodinou su uz len bratranci a sesternice a tych vobec nikto neoslovil, automaticky podla vsetkeho preslo vsetko na stat a to sa nam nepozdava
pepsikova
03.06.12,05:43
stale mam na mysli 1/2 domu, teda aj znalkyna hodnotila len 1/2 domu.....co sa tyka bratrancov, uviedla som v zatvorke poradie, v ktorom pribuzni zomreli a zomrel teda uz aj bratranec..

..otázku polovice domu nevyriešiš, pokiaľ nebudeš mať doklad o dedičskom konaní, ak keď si nebola účastná....ten si nájdi najskôr a potom sa môžeš domáhať, ako potenciálny dedič, obnovenia dedičského konania...
Erzebeth
03.06.12,22:16
Ak som dobre pochopila - ujo, bratanec a teta vlastnili 1/2 domu. zrejme to dedili jeden po druhom až to zosatalo tete, ktorá zomrela a po nej to prevzal štát. Je dôležité, kto bol súrodencom jedného tvojho rodiča.
Boli teta a ujo manželia a bratanec bol ich syn?
ootaznik
04.06.12,04:05
surodencom bol ujo a ano - teta a ujo boli manzelia a mali syna - bratranca
luja5
04.06.12,06:05
a este som zabudla - teta, ktora zomrela ako posledna, nemala ziadnych surodencov, najblizsou rodinou su uz len bratranci a sesternice a tych vobec nikto neoslovil, automaticky podla vsetkeho preslo vsetko na stat a to sa nam nepozdava

surodencom bol ujo a ano - teta a ujo boli manzelia a mali syna - bratranca
Ak bol súrodencom jedného z Tvojich rodičov ujo a nie teta, nie si zákonnou dedičkou po svojej tete ako jeho manželke. Všeobecne - podľa § 475 Obč. zákonníka v tretej skupine dedia poručiteľovi súrodenci (v Tvojom prípade by to boli súrodenci Tvojej tety, ktorých však ako píšeš nemala) a ak títo nededia, tak dedia ich deti, pokiaľ poručiteľ nezanechal závet v prospech niekoho iného (§ 461 OZ).
Z uvedeného vyplýva, že ani ostatní bratranci a sesternice nie sú zákonnými dedičmi po tete, keďže teta nemala súrodencov a nejde teda o bratrancov a sesternice po tetinej línii ako línii poručiteľky.