hal_sk
01.06.12,22:23
Zdravím.
Idem skúsiť robiť biznis cez web formou SRO. Budem mať ročné náklady za doménu a hosting 20 EUR a 0 zamestnancov.
Koľko budem ročne platiť (dane, a ostatné veci) ak si za rok od zákazníkov vyfakturujem:
Prvý scenár: 0 EUR
Druhý scenár: 2000 EUR

Doplňujúce otázky:
- Okrem tej hlavnej dane z príjmu, ktorú mi možno nasimulujete, bude treba platiť aj DPH z každej vyfakturovanej sumy, alebo DPH je vlastne tá hlavná daň?
- Odvody pri SRO zrejme nemusím platiť, alebo? Som zamestnanec nemeckej firmy a platím si zdravotné a sociálne p. v Nemecku. Ak to hraje nejakú rolu.
- Prečo je živnostníkov tak veľa a nemajú radšej SRO? Len kvôli vysokým vstupným nákladom, alebo je v SRO-čke nejaký háčik?
KEJKA
01.06.12,20:40
2000-20=1980
1980*19%=.............daň z príjmu /nie DPH/
ak bude sro v SK a služby budeš poskytovať v SR, tak sa ťa DPH nebude týkať.
ak budeš poskytovať služby v rámci EU, tak sa budeš musieť registrovať pre DPH podľa §7a)
inak budeš v princípe postupovať rovnako.

odvody platí sro len za zamestnancov, ak je 0 zamestnancov, tak je nula odvodov.

tretia otázka - prečítaj si k tomu témy, sú tu diskusie, názory, ak ťa to zaujíma.
hal_sk
02.06.12,11:37
Vďaka. To znamená, že keď SRO nevykáže žiadny príjem, tak nemám žiadne náklady s tým spojené? Účtovníctvo si môžem robiť sám, alebo je nutný nejaký certifikovaný účtovník. Nejaké pravidelné poplatky tam nie su? Okrem vstupných samozrejme.

Chcem mať SRO len tak pre istotu, že keď sa niečo vyskytne. Môj nemecký zamestnávateľ si pri nárazových prácach niekedy takto najíma ľudí a platí ich na faktúru. Plus mám drobné internetové projekty a chcem skúsiť či o to bude záujem. Živnosť nechcem kvôli odvodom, ktoré treba platiť aj keď nemám príjem.

[Edit: ako pravidelný náklad ma napadol poplatok za vedenie podnikateľského bankového účtu, ktorý budem zrejme musieť mať]
KEJKA
02.06.12,11:51
náklady ti môžu vzniknúť aj ked nebudeš mať v rámci sro žiaden príjem. Minimálne musíš počítať s nákladmi na účtovníctvo a RUZ, takže bez príjmu to prakticky zaplatíš zo svojho. SRO vykáže stratu, ktorú si bude môcť umoriť v roku ked dosiahne zisk a tak zníži výšku dane z príjmu.
Účtovníctvo sro je podvojné účtovníctvo, ťažko to zvládneš sám. Ak by aj áno, potrebuješ program, t.j. hned máš náklady na jeho obstaranie.
je dosť možné, že kvôli fakturácii do Nemecka budeš sa musieť registrovať podľa §7a) Z_DPH, z toho vyplýva povinná registrácia pre elektronické doručovanie SV_DPH
atď, atd., zatiaľ ti to je jasné?
hal_sk
02.06.12,12:53
Dostávam sa do toho. Musím si ozaj niečo prečítať. A to s tým DPH sa naučím neskôr, keď budem obchodovať so zahraničím. Teraz sa skúsim dostať do toho podvojného účtovníctva a pôjdem si založiť SRO.

"Minimálne musíš počítať s nákladmi na účtovníctvo a RUZ"
RUZ myslíš tú úniu zamestnávateľov? Aké náklady sú s tým spojené?
KEJKA
02.06.12,13:00
RUZ - ročná účtovná závierka. Vieš čo, je s tým spojené a z čoho sa skladá?
Vieš minimálne ktoré zákony musíš dodržať?
Dav
02.06.12,13:00
RUZ = ročná účtovná závierka = uzavretie účtovných kníh, vypočítanie účtovného a daňového hospodárskeho výsledku, vyhotovenie Súvahy a Výkazu ziskov a strát a zhotovenie Poznámok. Cena bude podľa dohody s tým, kto to bude robiť, zrejme účtovník-živnostník, alebo účtovná firma.
hal_sk
02.06.12,13:10
To KEDJA:
Nie, ktoré zákony musím dodržať?

To Dav:
Idem si to naštudovať. Stále si nejako verím, že to zmáknem. Veď na to musí byť plno manuálov na internete. A keď nie, tak koľko si zhruba pýtajú účtovníci za tieto služby?
KEJKA
02.06.12,13:15
nuž, v tejto debate nepokračujem. O.i. je to SŚ, v niečom aj VŠ, dlhoročná prax, celoživotné vzdelávanie.
Až to zmákneš, odporúčam naštudovať a vyhľadať manuál ako sa operuje slepé črevo......................
Economic
02.06.12,17:15
Zase ďalší podnikateľ čo chce robiť všetko a zrejme nič poriadne.... Kejka, vystihla si to perfektne !
hal_sk
02.06.12,17:27
Ja sa len pýtam. Zbieram informácie. Pardon.
Dav
02.06.12,19:16
Aspoň pre ten prvý rok by som odporúčala zveriť účtovníctvo do rúk niekoho skúseného. Môžeš si ho robiť aj sám, ale urobiť otváraciu súvahu, otvoriť účtovné knihy, správne účtovať jednotlivé náklady/ výnosy na príslušné účty - nie je nič pre toho, kto sa s účtovníctvom ešte nestretol. Ďalší rok sa už dá účtovať tak (píšem so zaťatými zubami a zažmúrenými očami), že pozriem, kde to bolo zaúčtované minulý rok a podľa toho zaúčtujem. Ale zákony sa menia, tak nemusí platiť, že čo je správne v 2012, je správne aj v 2013. O uzatvorení roka som už písala v predošlom príspevku.
zalobaba
02.06.12,20:38
z hovna muškát nevyrastie, ja len toľko k tomu....
Dáša_
03.06.12,06:07
Už niekoľko rokov chodí ku mne pán, ktorý má sro, ktorá je v podstate nefunkčná. Teda má tuším 4 faktúry za rok, 12 výpisov, na ktorých sú iba poplatky... No, skoro nič. Tak som si to stopla a toto nič, keď už mám veľa vecí predvyplnených z minulých rokov mi trvá minimálne 4 hodiny, kým to komplet zaúčtujem, vyplním, povytláčam, pripíšem list na register... A to upozorňujem, máš už viac vecí predpripravených.

To len tak na okraj, aby bolo jasné, že aj firma bez pohybu čo to potrebuje.
Economic
03.06.12,08:43
Už niekoľko rokov chodí ku mne pán, ktorý má sro, ktorá je v podstate nefunkčná. Teda má tuším 4 faktúry za rok, 12 výpisov, na ktorých sú iba poplatky... No, skoro nič. Tak som si to stopla a toto nič, keď už mám veľa vecí predvyplnených z minulých rokov mi trvá minimálne 4 hodiny, kým to komplet zaúčtujem, vyplním, povytláčam, pripíšem list na register... A to upozorňujem, máš už viac vecí predpripravených.

To len tak na okraj, aby bolo jasné, že aj firma bez pohybu čo to potrebuje.



Svätá pravda. A ja mám jeden taký svoj meter na klientov, ktorí ma oslovia s využitím mojich služieb vo vedení účtovníctva. Existuje skupina mudrlantov, ktorí sa evidentne v účtovníctve vôbec ale vôbec nevyznajú ale keď predo mnou vyslovia slovné spojenie : Ale veď vy to len nahodíte, alebo : veď je to iba... V tú ranu je s ním u mňa koniec. Toto je formulácia, ktorá mi pomôže povedať mu nie, nech si ide hľadať jednoducho inú účtovníčku. pretože iba účtovník vie, že to nie je žiadne iba....
hal_sk
03.06.12,10:44
Už niekoľko rokov chodí ku mne pán, ktorý má sro, ktorá je v podstate nefunkčná. Teda má tuším 4 faktúry za rok, 12 výpisov, na ktorých sú iba poplatky... No, skoro nič. Tak som si to stopla a toto nič, keď už mám veľa vecí predvyplnených z minulých rokov mi trvá minimálne 4 hodiny, kým to komplet zaúčtujem, vyplním, povytláčam, pripíšem list na register... A to upozorňujem, máš už viac vecí predpripravených.

To len tak na okraj, aby bolo jasné, že aj firma bez pohybu čo to potrebuje.

Vďaka za info. A len pre istotu:
- "Toto nič" treba absolvovať raz za rok, a je to vlastne daňové priznanie právnickej osoby, ktoré treba podať do konca marca?
- Aké sú približné ceny za vypracovanie tejto administratívy účtovníčkou (nemám ani hrubú predstavu)?
KEJKA
03.06.12,11:02
Vďaka za info. A len pre istotu:
- "Toto nič" treba absolvovať raz za rok, a je to vlastne daňové priznanie právnickej osoby, ktoré treba podať do konca marca?
- Aké sú približné ceny za vypracovanie tejto administratívy účtovníčkou (nemám ani hrubú predstavu)?
to nie je len DPPO, ale aj súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky, účtovné knihy, účtovné denníky,
uloženie RUZ do Zbierky listín pri OR,.......a stále to ešte nie je všetko.