Enyma
02.06.12,09:46
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, majiteľ chce dať v penzióne ubytovaciu časť do prenájmu.

Doteraz sme mali iba tržby za tovar, hotové jedlá, ubytovanie a tak sme DPH nekrátili koeficientom.

Ak budeme mať zmluvu o prenájme ubytovacej časti penziónu, a zároveň tržbu za nájom budeme musieť všetky náklady krátiť koeficientom ?

Za všetky príspevky ďakujem.


S pozdravom enyma
KEJKA
02.06.12,11:05
nájom ubytovacieho zariadenia nie je oslobodený od DPH, takže žiadne oslobodené príjmy nebudete mať.
Koeficient vám teda nehrozí.
SilMar Group
02.06.12,11:28
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, majiteľ chce dať v penzióne ubytovaciu časť do prenájmu.

Doteraz sme mali iba tržby za tovar, hotové jedlá, ubytovanie a tak sme DPH nekrátili koeficientom.

Ak budeme mať zmluvu o prenájme ubytovacej časti penziónu, a zároveň tržbu za nájom budeme musieť všetky náklady krátiť koeficientom ?

Za všetky príspevky ďakujem.


S pozdravom enyma

§38/3 zákona o DPH:
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej
časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných

Všetko závisí od toho, ako je postavená zmluva - či je to nájom v ubytovacích zariadeniach, alebo len prenájom nehnuteľnosti. Ak časť nehnuteľnosti dá do prenájmu (bez vedľajších poskytovaných služieb), tak vám koeficient hrozí. Ale hovorím, všetko je to o tom, ako je postavená zmluva.
Okrem toho treba potom každú DPH na vstupe posúdiť, čoho sa bude týkať a rozhodnúť, či je nárok na odpočet v plnej výške, alebo vôbec alebo podľa koeficientu...
Pozri na zmluvu, daj viac info a potom skúsime posúdiť, či tam má alebo nemá ten koeficient byť.
hena22
02.06.12,11:35
Ani vtedy ak to bude prenájom nehnuteľnosti nemusí byť vždy oslobodený.
KEJKA
02.06.12,11:55
Ani vtedy ak to bude prenájom nehnuteľnosti nemusí byť vždy oslobodený.
správne. Aj keby mohol byť oslobodený, dá sa dohodnúť, že nebude oslobodený a dohodne sa nájom+DPH. Tým sa zasa vyhnete koeficientu.
Enyma
02.06.12,14:44
Ďakujem za všetky príspevky. Zatial žiadna ešte zmluva nieje, ale zisťujem všetky informácie ohľadom tohoto nájmu časti penziónu, ako to môže ovplyvniť učtovníctvo. Ak ako platiteľ DPH - by sme ubytovacie priestory prenajali szčo - začínajúcej - neplatcovi DPH a dohodli by sme sa na nájme s DPH za ubytovacie priestory, nemusíme náklady prepočítavať koeficientom ?
Pochopila som to správne ?
V penzióne my by sme prevádzkovali reštauráciu s kuchyňou.

Ďakujem enyma
KEJKA
02.06.12,17:32
takže tie ubytovacie priestory bude ďalej prenajímať SZČO - poskytovať ubytovanie. Ak ho "zaťažíte DPHčkou", on ako neplatiteľ si tú DPH neodpočíta, ale ani nebude musieť uplatňovať na vstupe. Ak ide o rekreačné zariadenie, môže mu to byť voac-menej jedno, ak však jeho hostia budú podnikatelia, firmy, budú vyžadovať doklad, aby si mohli odpočítať DPH. Takže sa skúste porozprávať s budúcim nájomcom aj o tom, či sa nestane dobrovoľným platiteľom.
V každom prípade - podľa mňa by ste mali tento nájom zdaňovať DPHčkou, podľa mňa na výber nemáte, aj keby to bol "čistý" nájom z vášho hľadiska. No možno nemám pravdu.
Pokiaľ však svoje faktúry budete vystavovať s DPH, DPH odvádzať, tak nemusíte koeficientovať vstupy.
Pre úplnosť - ak by ste sa rozhodli a mohli fakturovať ako oslobodené od DPH a máte oddelené prevádzky /ubytovacie kapacity a reštaurácia/, tak by ste koeficientovali vstupy, ktoré sa týkajú ubytovacej kapacity plus firemnú réžiu.
Napr. potraviny, vstupy do reštiky a kuchyne by ste mohli /pravdepodobne/ oddeliť od koeficientu a uplatňovali by ste si 100% odpočet.
ada159
01.08.12,10:02
Pekný deň prajem, skúste mi prosím poradiť či je možné urobiť takúto vec. FO nepodnikateľ - A, prenajíma kanc.priestory PO(platcovi DPH). Táto PO vlastní vodomer, elektromer a prenajíma na základe súhlasu dalšie časti iným subjektom.Teda prenájom + služby Nakolko sa jedná aj o platcov aj neplatcov, riešime to koeficientom. Ja sa ale pýtam, je možné, aby táto FO prenajímala časť PO - B a časť iným subjektom(neplatcom DPH) s tým, že služby spojené s nájmom by PO B prefakturovala v určitom pomere FO - prenajímateľovi? V reale by to bolo tak, že FO - bude prenajímať neplatcopm DPH, PO - platcom DPH a služby bude PO prefakturovávať všetkým, resp. svojim platcom DPH a prenajímateľovi.
SilMar Group
01.08.12,11:01
Ak to bude zmluvne podchytené, ja v tom žiaden problém nevidím.
ada159
01.08.12,12:00
Zmluva by bola samozrejme urobena. Len som sa potrebovala uistit , že je to možné takto.