matej37
02.06.12,11:04
Český zákazník mi môže tovar vrátiť do 7 dní od nákupu alebo do 14 dní?

Predávam pc techniku a bielu techniku.


Mám robiť faktúru pre českého zákazníka v EUR alebo v CZK?
Aby sa nestalo, že bude platiť v CZK, vráti mi tovar po 7 dňoch, peniaze mu budem musieť vrátiť všetky za tovar, ale zmení sa kurz a ja mu budem musieť dať ešte viac peňazí ako on urobil tržbu.
KEJKA
02.06.12,11:03
termín na vrátenie netuším
faktúru môžeš vystaviť v CZK, aj v EUR podľa svojho rozhodnutia.
riziko kurzových rozdielov je obojstranné.
profesional
04.06.12,14:17
1. V celej Eu je doba na vratenie tovaru stanovena jednotne. Ide totiz o upravu Europskeho spotrebitelskeho prava.
2. Fakturu budes vystavovat povinne aj v Eur aj v CZK. Nakolko faktura musi splnat nalezitosti podla nasho prava a zaroven musi byt usposobena ceskemu spotrebitelskemu pravu, ktore pozaduje ze na doklade musi byt vzdy uvadzana mena v CZK ak je konecny spotrebiteln v CR.
3. Co sa tyka kurzoveho rozdielu, tak ak budes v eshope uvadzat ceny v EUR s tym ze ceny v CZK su len orientacne, tak vsetko kurzove riziko znasa kupujuci. Lebo ty mu nasledne posles naspat ten isty objem EUR.
AK budes uvadzat na webe ceny v CZK s tym ze cena v EUR je len orientacne, tak vsetko kurzove riziko znasas ty.
riuska
05.06.12,13:03
"V celej Eu je doba na vratenie tovaru stanovena jednotne. Ide totiz o upravu Europskeho spotrebitelskeho prava." POZOR NA TO !....

V cechach plati:

v souladu s ustanovením § 53 odst. 7 občanského zákoníku má právo od kupní smlouvy odstoupit, a to do čtrnácti (14) dnů od převzetí zboží.

Na slovensku plati do 7 dni.
profesional
12.06.12,07:01
Obavam sa, ze europske pravo je pravom vyssej pravnej sily ako vnutrostatne. A teda ak by sa obchodnik obratil na sud v pripade ak by mu zakaznik vratil tovar po 10 dnoch, tak by bol uspesny.