chufevko
03.06.12,11:20
Potreboval by som poradit..Pred 2 rokmi som sa ozenil s mojou priatelkou, svadba prebehla na Kube, zväzok bol potvrdeny uradmi na Kube a zaroven Slovenskou ambasadou na Kube..Sobas ale nebol nikdy superlegalizovany na slovensku, nikdy nebol zapisany do matriky ani specialnej matriky..
Je tento sobas pravoplatny na Slovensku?

Dakujem
mattto
03.06.12,09:34
pred akým orgánom na Kube ste uzavreli manželstvo? predpokladám, že nie na slovenskom veľvyslanectve alebo generálnom konzuláte

podľa §20a zák. č. 97/1963 Zb. Manželstvo, ktoré v cudzine uzavrel slovenský občan pred iným orgánom ako pred orgánom Slovenskej republiky na to splnomocneným, je platné v Slovenskej republike, ak je platné v štáte, pred orgánom ktorého sa uzavrelo, a ak neexistovala žiadna okolnosť vylučujúca uzavretie manželstva podľa slovenského hmotného práva.


Pre platnosť manželstva sa nevyžaduje zápis do osobitnej matriky, zápis do matriky sa vykoná na základe oznámenia, má iba deklaratórny charakter, nie konštitutívny, neviem, či som ťa tým potešil :D
arizona
03.06.12,09:40
Uzavretie manželstva v zahraničí pred orgánom cudzieho štátu

Podľa zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom sa forma uzavretia manželstva spravuje právnym poriadkom miesta, kde sa manželstvo uzatvára, preto je nevyhnutné zistiť, aké sú podmienky uzavretia manželstva v danej krajine a aké doklady na to potrebujete.

Manželstvo, ktoré v cudzine uzavrel slovenský občan pred iným orgánom ako pred zastupiteľským úradom SR, je platné v SR, ak je platné v štáte, v ktorom bolo uzavreté, a ak neexistovala žiadna okolnosť vylučujúca uzavretie manželstva podľa slovenského práva (napríklad požiadavka plnoletosti, monogamie a pod.).
http://mic.iom.sk/sk/pobyt/zlucenie-rodiny/26-manzelstvo-obcana-slovenska-s-cudzincom.html