alderonka
14.02.06,10:16
Prosím Vás poraďte mi ak viete.
Ako je to s uplatňovaním nezdanitelných čiastok u zahraničných osôb? Môže si napr.Poliak/SZČO/, s trvalým pobytom u nás uplatniť nezdaniteľnú čiastku? Podobne mám Slováka, ktorý robil časť roka v Čechách a časť u nás? Má nárok na uplatnenie celoročnej nezdaniteľnej čiastky aj tam aj tu? /V čechách mu uplatňovali počas pomeru - t.j. 7mesiacov - teraz by mu tam mohol vzniknúť preplatok,keby si uplatniť celoročnú časť/.
Ďakujem za radu.
alušik
14.02.06,09:43
Prosím Vás poraďte mi ak viete.
Ako je to s uplatňovaním nezdanitelných čiastok u zahraničných osôb? Môže si napr.Poliak/SZČO/, s trvalým pobytom u nás uplatniť nezdaniteľnú čiastku? Podobne mám Slováka, ktorý robil časť roka v Čechách a časť u nás? Má nárok na uplatnenie celoročnej nezdaniteľnej čiastky aj tam aj tu? /V čechách mu uplatňovali počas pomeru - t.j. 7mesiacov - teraz by mu tam mohol vzniknúť preplatok,keby si uplatniť celoročnú časť/.
Ďakujem za radu.

Pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti na daňovníka sa nezaoberáš tým, za koľko mesiacov to je. Musíš posúdiť, či je rezidentom SR. Ak áno a podáva daňové priznanie na našom území, má nárok na celú nezdaniteľnú sumu 87.936,- Sk.
Milan Benka
14.02.06,10:08
Ak je SZCO na Slovensku, má tu trvalý pobyt, tak mu kludne uplatniť nezd. min na daňovníka príp. aj ostatné, keď splnil podm. nároku.

Ohľadom "Slováka": viac krát riešené, ale: podať DP v CR, následne v SR.
Samozrejme uplatniť si nezd. čiastky.
Marína
14.02.06,14:24
Marína
15.02.06,15:23
Prosím Vás poraďte mi ak viete.
Ako je to s uplatňovaním nezdanitelných čiastok u zahraničných osôb? Môže si napr.Poliak/SZČO/, s trvalým pobytom u nás uplatniť nezdaniteľnú čiastku? Ďakujem za radu.
Zák. 595/2003 Z. z. a nasl.
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.
...
(3)Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e)len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Z toho vyplýva, že základ dane si môže o nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, DDP, účelové sporenie, poistné na životné poistenie znížiť len daňovník, ktorý je rezidentom SR, t.z., že celosvetové príjmy zdaňuje v SR.
Ak tomu tak nie je, môže si uplatniť zo základu dane nezdaniteľnú časť len na daňovníka(t.z.seba).
Je predpoklad, že pod tlakom EU, by znenie tohto § malo byť zmenené, resp. zo zákona vylúčené.