Miso25
03.06.12,16:15
Dobrý deň. Mám nasledovný problém. Som žiakom gymnázia a moja spolužiačka bude chcieť požiadať o komisionálne preskúšanie z jedného predmetu, nakoľko známky sa už podľa profesorky (nazvem ju XY) nedajú opraviť. Spolužiačka sa informovala u svojej triednej,ktorá jej povedala, že na to má samozrejme právo. Ide o to, že profesorka XY nevyučuje len podľa novej koncepcie a podľa učebných osnov stanovených MŠ, ale drží sa ešte aj starých osnov a učí to, čo nové požiadavky nevyžadujú a teda aj z týchto učív skúša a dáva písomky. Spolužiačke som tvrdil, že na komisionálkach sa bude musieť prof.XY držať týchto požiadaviek, no triedna jej povedala,že to nie je pravda, že aj ona ešte učí aj podľa starých osnov. Kto má teda pravdu? Nikde na internete neviem nájsť nejaký zákon, ktorý by jasne stanovoval rozsah učiva na komisionálnom preskúšaní. Viete mi a najmä mojej spolužiačke pomôcť? A bude musieť odpovedať z celého ročníka alebo len z posledného polroka? Ďakujem za akúkoľvek radu či postreh.
misoft
03.06.12,14:32
Komisionálne skúšky v základných a stredných školách Žiak sa klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky



ak vykonáva rozdielovú skúšku v stredných školách,
ak je skúšaný v náhradnom termíne,
ak žiak alebo zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka,
ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy,
ak vykonáva opravné skúšky,
v štúdiu podľa individuálneho učebného plánu v stredných školách,
v prípade oslobodenia žiaka od povinnosti dochádzať do školy,
pri praktických skúškach a skúškach z hlavného odboru štúdia na konci prvého a druhého polroka na školách so vzdelávacím programom umeleckého zamerania a konzervatóriách,
v štúdiu jednotlivých vyučovacích predmetov,
pri plnení osobitného spôsobu školskej dochádzky,
pri individuálnom vzdelávaní,
vo vzdelávaní v základných školách na získanie nižšieho stredného vzdelania.

O možnosti vykonať komisionálnu skúšku rozhodne riaditeľ školy.
Komisia pre komisionálne skúšky (ďalej len "komisia") má najmenej troch členov. Komisia sa skladá


z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ školy alebo ním poverený učiteľ alebo majster odbornej výchovy, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ alebo majster odbornej výchovy vyučujúci žiaka príslušný vyučovací predmet, a
prísediaceho, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady pre príslušný alebo príbuzný vyučovací predmet.

Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky. Výsledok každej komisionálnej skúšky je pre klasifikáciu žiaka konečný.
Ak žiak alebo zákonný zástupca žiaka má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky (ak je vyučujúcim riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať príslušný orgán miestnej štátnej správy). Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.
Riaditeľ školy môže povoliť prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom preskúšaní.

http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1855

Vychádza to tak, že sa skúša z toho, čo určujú osnovy.
ivuliatko
03.06.12,14:32
Zákon stanovujúci rozsah učiva na komisionálnych skúškach nie je potrebný, pretože každá škola má vypracovaný Školský vzdelávací program, ktorý obsahuje presne vymedzený rozsah a obsah učiva pre každý ročník (musí vychádzať zo Štátneho vzdelávacieho programu) - ŠkVP by mal byť zverejnený na webovej stránke Vášho gymnázia a ŠVP tu http://www.statpedu.sk/files/documents/svp/gymnazia/isced3_spu_uprava.pdf ... možno jej neostane iná možnosť iba podnet na prešetrenie školskou inšpekciou.
draik
03.06.12,14:52
Nazrel by som do školského poriadku, inak budú podrobnosti v rozhodnutí riaditeľa školy o komisionálnom preskúšaní, malo by to byť z celého roka. Dúfajme, že nebude prepadať z viacerých predmetov, lebo opravné skúšky sú možné najviac z dvoch.
Miso25
03.06.12,17:33
Dakujem za reakcie.
Misoft, tú stránku aj ten zákon som síce našiel, no nenachádza sa v ňom citácia o tých konkrétnych požiadavkách.
Ivuliatko, ďakujem pekne. My sme malé gymnázium v malom meste, a ak by podala podnet tak by sa začala vojna medzi riaditeľkou a ňou,a myslím si že to radšej bude mať sólovú 3. ŠkVP na stránke nie je. Pochopil som to tak, že škola si koniec koncov vytvára svoje osnovy, takže tam daná profesorka mohla zahrnúť aj učivo, ktoré ŠVP nezahrňuje? V tom prípade by to mohla zmeniť jedine tá inšpekcia, takže sa asi aj tak nič nezmení.
Draik-Ona neprepadá, len nechce mať sólovú známku, ktorá by jej mohla sťažiť prijatie budúci rok na VŠ. Akonáhle sa začne zaujímať o školský poriadok,ŠkVP a i. tak sa o tom dozvie riaditeľka a začne sa vypytovať načo jej to je a skutočne sa nič nezmení.

Skúsim jej ešte poradiť nech sa s triednou porozpráva a nech zistí ako sa vytvárajú tie učebné osnovy. Mimochodom, čo sa tým porušuje, ak sa netvoria osnovy tak ako sa majú, ale ak si ich profesori prispôsobujú podľa svojej mienky? Zatiaľ vám ďakujem
ivuliatko
03.06.12,17:51
Škola môže do svojho vzdelávacieho programu zahrnúť aj rozširujúce učivo (ktoré nie je v štátnom programe), ale vyučujúci musia tvoriť svoje plány v súlade s tým školským programom, takže nikto nemôže len tak hala-bala učiť a vyžadovať od študentov, čo sa mu zachce. Ale to by skutočne mohla kontrolovať iba inšpekcia. Aj ja niekedy spomeniem učivo, ktoré nemám v plánoch ani sa podľa osnov nemá učiť (ak to uľahčí pochopenie niečoho, čo by decká mali ovládať), ale vždy ich upozorním, že to nemusia vedieť a nikdy to nevyžadujem.