viehor000
03.06.12,20:11
prosim o radu a pomoc, moja otazka je zlozitejsia, nakolko aj situacia, v ktorej som sa ocitla je zlozita, vopred dakujem za pomoc

do 30.6.2004 som bola zamestnana na ZS ako ucitelka, tymto dnom bola skola zrusena a dnom 1.7.2004 som sa zaregistrovala na Urade prace a poberala som podporu v nezamestnanosti a to az do 28.2.2005, nakolko 1.3.2005 mi vznikol narok na predcasny dochodok, ktory som poberala, dnom 2.10.2008 som sa este ako poberatelka predcasneho dochodku zamestnala na ZS ako ucitelka, ked pracujem az doteraz, ale uz ako poberatelka starobného dochodku, v tomto obdobi sa predcasny dochodok zmenil na starobny, dnom 30.6.2012 ako ucitelka koncim, odchádzam do starobného dochodku a moja otazka znie, ci mam alebo nemam v takomto pripade narok na odchodne

dakujem za pomoc
veronikasad
03.06.12,18:14
Nemáš nárok na odchodné, nesplňaš podmienky podľa § 76a, odst. 2 ZP.


§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
viehor000
03.06.12,18:59
poprosim este o vysvetlenie, predpokladala som, ze toto je moje prve skoncenie pracovneho pomeru po nadobudnuti dochodku
veronikasad
03.06.12,19:04
poprosim este o vysvetlenie, predpokladala som, ze toto je moje prve skoncenie pracovneho pomeru po nadobudnuti dochodku
Skús napísať dotaz na ústredie SP. Podľa mňa nie je - k poslednému zamestnávatelovi si nastupovala ako poberatel predčasného SD a u predch. zamestnávatela si nesplnila podmienku - o PSD si nepožiadala do 10 dní od skončenia prac.pomeru.

Infolinka SP :
Info dôchodky 0800 123 123 dochodky@socpoist.sk
Katy a R
03.06.12,20:04
nuž - k terajšiemu zamestnávateľovi si už nastupovala ako dôchodkyňa :mee:..
pozri napr aj tuto ..
http://www.porada.sk/t147861-p5-odchodne.html#post1531312
http://www.porada.sk/t147861-p5-odchodne.html#post1531360
logomania
04.06.12,07:03
Odchodné:
Odchodné je jednorázová odmena za dlhoročnú prácu, spojená s odchodom zo zamestnania (za podmienok uvedených ďalej), ktorá sa vypláca len jedenkrát v živote (na rozdiel od odstupného, ktoré Vám prislúcha pri viacerých skončeniach pracovných pomerov v priebehu produktívneho života)

Odchodné sa spája so vznikom nároku na dôchodok, a to:
• Predčasný starobný dôchodok
• Starobný dôchodok
• Invalidný dôchodok

Nárok na odchodné vzniká pre Vás za nasledovných podmienok:
• Povinnosť vyplatiť Vám ho má zamestnávateľ, u ktorého pracujete v čase, keď Vám vznikne nárok na vyššie uvedené typy dôchodkov.
• O dôchodok musíte požiadať v čase pracovného pomeru alebo čo najskôr po skončení pracovného pomeru (musí Vám byť priznaný aj nárok, nestačí len podať žiadosť).
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.
• Odchodné Vám prislúcha bez ohľadu na odstupné, t.j. môže Vám vzniknúť nárok na odstupné aj odchodné.
• Odchodné je možné vyplatiť iba raz, a to v čase, kedy Vám vznikol nárok na predčasný starobný, starobný alebo invalidný dôchodok.
• Výška odchodného je stanovená na minimálnu čiastku jedného Vášho priemerného platu.