Andrea_R
03.06.12,23:06
Dobrý deň, poraďáci..
Chcem súdne riešiť starostlivosť o dieťa, no rada by som sa predtým poradila s vami, ak máte skúsenosti. Syn má 16 rokov, končí základnú školu a študovať ide do iného mesta, kde býva jeho otec, môj exmanžel. Syn chce byť veľmi s ním, preto aj školu si po dohode s otcom vyberal v jeho meste, ktoré je od nás vzdialené cca 70 km. Jeho otec samozrejme súhlasil. Syna na školu prijali, no ex zrazu cúvol a vyhovára sa na nedostatok času, ktorý mu zaberá práca a nová priateľka. Vraj by nemal čas ešte aj o syna sa starať a dohliadať naňho. Chce ho dať k svojim rodičom, aby sa oňho starali, ale syn tam nechce byť. Chce byť s otcom a ja neviem, ako to riešiť. Samozrejme, že chcem, aby to bolo aj po právnej stránke v poriadku a preto chcem, aby súd pridelil syna exmanželovi. Od malička som sa sama starala o dve deti, mala som aj dve práce, ale čas som si na deti vždy našla. Ich otec prišiel na SVK po dlhým rokoch zo zahraničia a syn chce byť uňho, keďže mu otec všetko dovolí. Ja mu brániť určite nebudem. Moja otázka je: môže súd prideliť dieťa otcovi, aj keď on ho nechce? A druhá otázka, z čoho mi vypočítajú výživné, keď som momentálne nezamestnaná a som na PN s rizikovým tehotenstvom? Ex mi celý život platil 60 eur na jedno dieťa, aj pri jeho vysokých príjmoch v zahraničí. Nikdy som nepýtala od neho viac. Len neviem, či ja budem môcť platiť tých 60 eur, keďže máme dosť zložitú finančnú situáciu. Ráta sa do výpočtu výživného aj príjem môjho terajšieho manžela? Manžel je živnostník - murár a stále máme mínusové daňové, čiže bieda. No a ešte neviete niekto, či sa dá niekde na nete pozrieť vzor, ako mám napísať návrh na zmenu starostlivosti o dieťa? Našla som len opačné prípady, kedy rodič žiada o pridelenie dieťaťa do vlastnej starostlivosti.
Ak mi poradíte čo i len trochu, veľmi vám budem vďačná.
draik
04.06.12,07:43
Minimálne výživné je v súčasnosti 26 eur bez ohľadu na príjem povinného rodiča. Súd môže zmeniť rozhodnutie o výkone práv a povinností rodičov, ak sa zmenia pomery, aj bez návrhu. Na druhej strane, ak ho rodič vyslovene nechce, tak zrejme si nájde pádny dôvod na súde (napr. argumentáciou, že opäť bude pracovať v zahraničí alebo ešte lepšie, že bude chodiť na fušky do zahraničia).