xfg
04.06.12,06:34
Dobrý deň,

Stierkovali ( Omietkovali ) sme izbu, pričom povrch stierky ostal dosť zrnitý. Sú to drobné zrnká na celom povrchu. Očakávali sme, že maľovaním sa stena „vyhladí“, no zrnká sú stále výrazné ( stena je drsná ) pričom pohlcujú aj dosť svetla.

Chcem sa opýtať, či je to v poriadku, alebo sme spravili chybu, a to buď :


použitím zrnitejšiej stierky . ( Jestvujú aj hladké stierky ? Aké ? )
nevybrúsením stierky pred maľovaním
iná chyba

Ďakujem za odpoveď
220870
04.06.12,16:31
Akú stierku aký materiál ste použili?Presný názov výrobku a výrobcu.
xfg
06.06.12,02:34
To žiaľ neviem. Bolo to dávnejšie a robil to majster.

Pýtam sa preto, lebo chceme stierkovať ďalšiu miestnosť - aby sme nespravili nejakú chybu. Aspoň mi prosím poraďte, aké stierky sú vhodné na vnútorné stierkovanie a či stena ostane po nich hladká - či málo zrnitá.

Ďakujem Vám za radu.
lapejko
06.06.12,03:07
ak máte zrnitú stenu možno ste použili fasádnu omietku, inak sú omietky vápenné hladené /štuky/jemné zrno, vápennosadrové gletované /hladké za mokra/ a sadrové stierky ktoré sa nanášajú v mm vrstvách a potom sa brúsia...
220870
06.06.12,03:29
Toto zostane úplne hladké a biele.Nanášať max v 2 mm vrstvách na penetrovaný povrch.Po vytvrdnutí prebrúsiť brúskou na sadrokartony.Ak máte maľované primalexom tak ho treba najskôr odstrániť.
http://www.pjcolours.sk/vyrobok-8.html
xfg
06.06.12,04:02
Neviem - ale na fasádnu omietku sa mi zdá zase dosť jemná. Stierka nemá priehlbiny ( ryhy ), ale len vystupujúce zrniečka s priemerom okolo 0,5 mm po celej ploche steny.

Z tých omietok čo spomínate, ktorá je vhodná pre vnútorné stierky ?

Píšete že všetky sa brúsia - pričom nám majster stenu po vystierkovaní nebrúsil - takže stierku možno budeme mať dobrú ( vnútornú ), len neprebrúsenú.

Ešte sa oýtam akým spôsobom, akým nástrojom či prístrojom sa vnútorné stierky brúsia.

Ďakujem za odpoveď.
xfg
06.06.12,04:15
Toto je odpoveď pre Lepejko
xfg
06.06.12,06:14
Pre 220870

Plánujeme zoškrabať starú stierku až na panel ( byt v panelovom dome ), na ktorý chceme naniesť novú stierku - v celej miestnosti.
Je táto P&J Stierka Superbiela aj na takýto postup ?

Ďakujem za radu.
220870
06.06.12,17:15
Pre 220870

Plánujeme zoškrabať starú stierku až na panel ( byt v panelovom dome ), na ktorý chceme naniesť novú stierku - v celej miestnosti.
Je táto P&J Stierka Superbiela aj na takýto postup ?

Ďakujem za radu.
ÁNO.Spoje panelov a praskliny v paneloch ešte pred nanášaním stierky presieťkovať (stavebné lepidlo + armovacia sieť)
lapejko
06.06.12,19:34
hotová stierka z vedra je produkt pre amatérov, znesie iba 1-3 mm hrúbky, síce sa dobre brúsi ale aj ľahko poškodí keďže sa dá brúsiť aj bruškami prstov...Sadrové stierky do 3 mm sa väčšinou takisto brúsia /ťažšie/, nad túto hrúbku sú sadrové omietky, ktoré sa gletujú nerezovými špachtľami za mokra ato v hr. od 3 mm do 30mm v jednej vrstve, nie je to ale práca pre amatéra. Ďalšou výhodou je že na spojoch sa vkladá sieťka alebo pásky priamo do tejto omietky alebo stierky, vám by ale stačilo trochu prebrúsiť zrno omietky, napenetrovať a prestierkovaťhocijakou stierkou na akú si trúfate, vyskúšať niekde za radiátorom.
xfg
07.06.12,02:49
Akú stierku aký materiál ste použili?Presný názov výrobku a výrobcu.

Hľadal som v starých papieroch a našiel som nákupné účty použitého penetráku a stierok.
Postup prác stierkovania 35 m2 stien bol nasledovný :

Zoškrabanie starej stierky až na holý panel
Penetrácia panelu 2 litrami Penetračnho náteru ( asi DEN BRAVEN ) S-T 70 1 liter
Stierkovanie napusteného panelu 120 - 160 kg ( neviem koľkým vrstvami ) KNAUF – Extra jemná vonkajšia štuková omietka 40 kg
Maľovanie stierky náterom PRIMALEX ( bez predchádzajúceho brúsenia stierky ! )

Mám aj niekoľko fotiek steny, ako dnes vyzerá, len neviem ako ich sem dostať :)
220870
07.06.12,03:39
Táto omietka sa nebrúsi.Stačí umyť farbu a napenetrovať a naniesť stierku.Nemalujte primalexom je to veľmi nekvalitná farba.
xfg
07.06.12,03:50
Táto omietka sa nebrúsi.Stačí umyť farbu a napenetrovať a naniesť stierku.Nemalujte primalexom je to veľmi nekvalitná farba.

Keď sa nebrúsi, tak potom ale zostane zrnitá, nie ? A my by sme chceli hladkú stenu, nie zrnitú.

Nebolo potom použitie tejto stierky nevhodné ? Nemala sa na holý panel natiahnuť rovno hladká vnútorná stierka ?

Je potrebné hladkú vnútornú stierku pred maľovaním prebrúsiť ?

Akú farbu by ste doporučil ?
xfg
07.06.12,04:13
Ešte aby som Vám to vysvetlil -

máme dve izby – jedna je už novo vystierkovaná tou zrnitou stierkou. Takže tu odporúčate na dosiahnutie hladkej steny túto novú zrnitú stierku nechať, len ju potom prebrúsiť ( LEPEJKO ) , alebo nebrúsiť ale len umyť farbu ( 220870 ), napenetrovať a naniesť na ňu nejakú vnútornú hladkú stierku ( napr. P&J Stierka Superbiela ).
Lepejko – 220870 – skúste sa dohodnúť a zhodnúť... :)

Teraz však chceme stierkovať ďalšiu izbu, kde je stará 40 ročná vydutá a popraskaná stierka, pričom chceme mať hladkú stenu a potrebujeme poradiť, akú stierku od majstra žiadať aby sa docielil žiadaný výsledok – hladká a nie zrnitá stena.
Otázka znie - akú stierku použiť na holý panel, tak aby bola stena hladká ? A aký postup prác.

Ďakujem za – dúfam že už nie protichodné – odpovede.
xfg
12.06.12,08:29
Ak by mal niekto podobný zámer, a to prekrytie zrnitej stierky hladkou, tu je odporúčanie od obchodného zástupcu KNAUF:

Novú hladkú stierku stačí naniesť na napenetrovanú pôvodnú zrnitú stierku KNAUF EXTRAFEIN AUSSEN .
Farbu Primalex netreba umývať, a starú stierku netreba brúsiť :

Postup prác :

Penetrácia povrchu starej stierky KNAUF ExtraFein Aussen
Stierkovanie novou sadrovou stierkou :

– KNAUF Spachtelputz M - Sadrová strojová omietka ( hrúbka 1 vrstvy nanášania 0 – 10 mm )

alebo

- KNAUF Multi-Finish - Jemná sadrová stierka ( hrúbka 1 vrstvy nanášania 0 – 40 mm )

Obe stierky sa môžu nanášať ručne.
Obe stierky sa pred maľovaním nebrúsia, ale sa gletujú ešte za mokra.
Počet vrstiev má byť taký , aký je potrebný na vyrovnanie stien, čiže na rovnú stenu stačí aj 1 tenšia vrstva.
220870
12.06.12,16:14
Obchodný zástupca vám poradil poriadnu .ujovinu.Na takýchto len paragrafy, ktoré bohužiaľ v Slovenskom stavebníctve chýbajú.Farba nieje vhodný podklad pod akúkoľvek inú vrstvu a už vôbec nie pod omietku.
xfg
13.06.12,05:47
Akým spôsobom by bolo treba tú farbu umyť ?

Jednoducho ju zotrieť mokrou handrou, alebo ju škrabať, alebo je na to nejaký roztok ? Práve pre zrnitosť omietky, sa obávam že nepôjde až tak jednoducho.
Na stene je použitá vodou riediteľná farba.
Indeed
13.06.12,05:49
Treba ROZLIŠOVAŤ , ČO je OMIETKA a ČO je STIERKA
220870
13.06.12,17:14
Špongiou,najlepšie navlhčiť oškrabať koľko sa dá špachtlou a umyť špongiou,napenetrovať.......
lapejko
13.06.12,18:02
Primalex Polar sa nemusí zmývať, stačí napenetrovať, Primalex Plus či nedajbože Štandard je potrebné umyť a tak napenetrovať, napr. poriadne navlhčiť a použiť ryžový kartáč na zrnitom podklade, pre lepšie info priložte detailné foto.
xfg
14.06.12,03:23
Primalex Polar sa nemusí zmývať, stačí napenetrovať, Primalex Plus či nedajbože Štandard je potrebné umyť a tak napenetrovať, napr. poriadne navlhčiť a použiť ryžový kartáč na zrnitom podklade, pre lepšie info priložte detailné foto.

Áno, použili sme Primalex Polar - takže vravíte , že práve ten sa nemusí umyť ?

Fotografie mám pripravené, hneď na začiatku keď som túto tému vytvoril som ich sem chcel dať, no doteraz som neprišiel na to ako !

LAPEJKO - ak by ste mal záuem mi poradiť, mohol by som Vám tie fotky zaslať na Váš e-mail.

Ďakujem.
pysnyp
16.09.12,20:36
dobry den, smiem vediet ktorý zástupca Knauf Vám to odporučil?
xfg
17.10.12,06:46
Meno neuvediem, ale je to obchodný zastupca Oddelenia suchých zmesí pre stredné Slovensko.