jaroll
04.06.12,12:34
Totiž to od 10.2.2012 som na PN a nástup na MD mam 27.6.2012,a neviem či je dobré si vybrat dovolenku po PN a potom nastupit na MD alebo ju vyčerpat medzy MDa RD či sa mi bude krátit a či nie.Nárok som mala na 18,5dna a učtovníčka v praci mi oznámila,že mám narok na 5,5 dna ak si ju budem čerpat po PN pred nástupom na MD čo sa mi nezda taky rozdiel
jankasm
05.06.12,06:45
Totiž to od 10.2.2012 som na PN a nástup na MD mam 27.6.2012,a neviem či je dobré si vybrat dovolenku po PN a potom nastupit na MD alebo ju vyčerpat medzy MDa RD či sa mi bude krátit a či nie.Nárok som mala na 18,5dna a učtovníčka v praci mi oznámila,že mám narok na 5,5 dna ak si ju budem čerpat po PN pred nástupom na MD čo sa mi nezda taky rozdiel

Ak tvoj nárok na dovolenku bol pred nástupom na PN 18,5 dňa, tak presne toľko máš nárok si vyčerpať. Dovolenka za totiž za obdobie PN kráti až po 100 pracovných dňoch trvania PN, čo nie je tvoj prípad, a za obdobie MD sa dovolenka nekráti /§ 109 ods. 2/. Dokonca budeš mať nárok na dovolenku ešte aj za nejaké obdobie v roku 2013. Počas MD totiž vzniká nárok na dovolenku ako keby si normálne pracovala. Takže ak budeš napr. MD do 3/2013 budeš mať ešte nárok na dovolenku za 3 mesiace.
No a čo sa týka toho preplatenia, ja osobne by som to nechala po skončení MD. Ide o to, že ak si ju budeš chcieť vyčerpať pred MD, budeš musieť skôr ukončiť PN, a prídeš o dávku, ktorú by si počas PN inak dostala. Ak si ju však necháš preplatiť po skončení MD, tak ju môžeš mať normálne vyplatenú popri rodičovskom príspevku. Teda zatiaľ tak zákon platí, uvidíme či to nezmenia.
ivka70
05.06.12,10:03
Uctovnicka mozno mysli to, ze narok na dovolenku ti este nevznikol, vznikne ti az pocas MD (este si neodpracovala kvoli PN dostatocny pocet dni v tomto roku).
Ale so suhlaosm zamestnavatela mozes cerpat aj dovolenku, na ktoru ti narok este nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne (do konca roka, do konca PP).
Tiez sa ale priklanam k nazoru, ze dovolenku je dobre si ponechat az po ukonceni RD, kedy sa viac zide (s dietatom su naroky na volno ine ako bez neho).