SilMar Group
04.06.12,15:07
Dnes som bola na Finančnom úrade v BA na Dr. Clematisa prihlásiť firmu na elektronické podávanie dokumentov a tam mi teta povedala, že akákoľvek plná moc na Finančný úrad už od 01.01.2012 nemusí byť overená notárom. Doteraz sme bez overeného podpisu neurobili na FU ani čiarku.
Aké s tým máte skúsenosti?
Aljok
04.06.12,14:17
Mám skúsenosť len s plnomocenstvom na elektr. podávanie a na tomto od 1.1.12 už nemusí byť overený podpis.
Economic
04.06.12,17:07
Plná moc na zastupovanie pred finančným úradom už naozaj nemusí byť overená. Konečne ! Veď to bola blbina...
SilMar Group
04.06.12,18:01
Mám skúsenosť len s plnomocenstvom na elektr. podávanie a na tomto od 1.1.12 už nemusí byť overený podpis.

No veď práve, teta mi skoro odmietla potvrdiť dohodu na elektronické podávanie, že na to sa plnomocenstvo nevzťahuje...
Skoro ma tam piclo. Robila som to už x-krát na základe plnej moci, aj v tomto roku a na tom daňovom úrade a dnes si teta zmyslela, že pozná lepšie pravidlá. Našťastie ju nejaká kolegyňa presvedčila, že to môže potvrdiť.
Sarlotka
11.02.13,20:54
Dobrý deň,

rada by som sa poradila, v pripade, ze konatelia v mene spolocnosti konaju spolocne, je potrebné aby aj danove priznania podpisovali spolocne, napr. danove priznania PO, DPH, DZMV... ?

je mozne udelit jednemu z konatelov, ze bude mat plnu moc na podpisovanie a zastupovanie na danovom urade?
ziska takyto konatel plnu moc na zastupovanie v pripade, ze je konatelom inej sro a teda uz vramci tejto sro ma plnu moc?

dakujem pekne
Economic
12.02.13,05:02
Dobrý deň,

rada by som sa poradila, v pripade, ze konatelia v mene spolocnosti konaju spolocne, je potrebné aby aj danove priznania podpisovali spolocne, napr. danove priznania PO, DPH, DZMV... ?

je mozne udelit jednemu z konatelov, ze bude mat plnu moc na podpisovanie a zastupovanie na danovom urade?
ziska takyto konatel plnu moc na zastupovanie v pripade, ze je konatelom inej sro a teda uz vramci tejto sro ma plnu moc?

dakujem pekne

Ak konatelia konajú spoločne, DP musia podpísať obaja.
Udeliť PM jednému možné je, no všade kde bude na miesto oboch podpisovať iba jeden bude musieť doložiť PM. PM bude musieť byť presne vyšpecifikovaná.
To že jeden konateľ je konateľom napríklad v ďalších 10, nemá na podpisovanie žiadny vplyv.
Sarlotka
12.02.13,10:45
Co to znamena, ze vsade kde bude podpisovat splnomocneny konatel, bude musiat dolozit PM?

nemoze pred spravcom dane podpisat plnu moc na zastupovanie vo "vsetkych konaniech voci danovemu uradu" a nasledne bude podpisovat ?

viete mi este prosim vysvetlit, co znamena dokladat plnu moc ?
Economic
12.02.13,10:50
Co to znamena, ze vsade kde bude podpisovat splnomocneny konatel, bude musiat dolozit PM?

nemoze pred spravcom dane podpisat plnu moc na zastupovanie vo "vsetkych konaniech voci danovemu uradu" a nasledne bude podpisovat ?

viete mi este prosim vysvetlit, co znamena dokladat plnu moc ?

Čo sa týka zastupovania pred správcom dane, doporučujem splnomocnenie urobiť priamo na DÚ do Zápisnice.
srska
12.02.13,10:51
Co to znamena, ze vsade kde bude podpisovat splnomocneny konatel, bude musiat dolozit PM?

nemoze pred spravcom dane podpisat plnu moc na zastupovanie vo "vsetkych konaniech voci danovemu uradu" a nasledne bude podpisovat ?

viete mi este prosim vysvetlit, co znamena dokladat plnu moc ?pozri § 9 zákona 563/2009 - daňový poriadok
Sarlotka
12.02.13,11:39
dakujem precitala som si, ale stale mi nie je jasne...

plnomocenstvo (bez specifickeho vymedzenia) teda vseobecne - konanie vo vsetkych veciach voci danovemu uradu je mozne udelit jednemu konatelovi? Tento konatel je aj konatelom v inych sro, v niektorych aj ako jediny konatel a spolocnik. Je mozne vseobecne plnomocenstvo udelit takemuto konatelovi, aj ked ten nie je ani danovy poradca, ani advokat?

moze nasledne podpisovat sam napr. nahlasenie uctu, odhlasenie vozidla, podpisovat danove priznania

a este jedna otazka DPPO - na str 8 - osoba opravnena na podanie danoveho priznania za pravnicku osobu v tlacive je moznost napisat len jednu osobu - v tento sro vsak teda nie je jedna osoba ale dvaja konatelia musia spolocne konat , takze vyplnenym osoba opravnena konat len jedneho konatela by nebolo spravne nie?

dakujem
Sarlotka
12.02.13,11:41
este doplnam ide mi konkretne o § 10 ods 3 dakujem

§ 10
Vylúčenie zástupc(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát, ak ide o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu na doručovanie písomností.
srska
12.02.13,13:33
este doplnam ide mi konkretne o § 10 ods 3 dakujem

§ 10
Vylúčenie zástupc

(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát, ak ide o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu na doručovanie písomností.ak je zástupcom daňového subjektu daňový poradca alebo advokát, ten môže zastupovať u jedného správcu dane xy subjektov na základe všeobecnej plnej moci. ten kto nie je advokátom alebo daňovým poradcom môže u jedného správcu dane zastupovať len jeden subjekt.

napr.: ja niesom advokát ani daňový poradca t.j. na dú ba, dú tt, dú nr, .... môžem zastupovať na základe všeobecnej plnej moci len 1 daňový subjekt
Sarlotka
12.02.13,13:45
ak je zástupcom daňového subjektu daňový poradca alebo advokát, ten môže zastupovať u jedného správcu dane xy subjektov na základe všeobecnej plnej moci. ten kto nie je advokátom alebo daňovým poradcom môže u jedného správcu dane zastupovať len jeden subjekt.

napr.: ja niesom advokát ani daňový poradca t.j. na dú ba, dú tt, dú nr, .... môžem zastupovať na základe všeobecnej plnej moci len 1 daňový subjekt

toto chapem, ale este toto nechapem

konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma sro (je tam jediny konatel, jediny spolocnik) spada pod napr. DU BA /laicky by som povedala, ze mu zastupovanie vyplyva z funkcie konatela ?? a ma tym padom akoby plnu moc na DU BA uz za 1 danovy subjekt? /
konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma druhu sro (kde je jeden z 2 konatelov a 2 spolocnikov, konaju spolocne) spada pod BU Ba - je mozne a udelia mu vseobecnu plnu moc na DU BA?
konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma tretiu sro (kde je jeden z 2 konatelov a 2 spolocnikov, konaju spolocne) spada pod BU Ba - je mozne a udelia mu vseobecnu plnu moc na DU BA?

dakujem za trpezlivost so mnou..:)
Sarlotka
12.02.13,20:59
posuvam
blavaciko
12.02.13,22:07
toto chapem, ale este toto nechapem

konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma sro (je tam jediny konatel, jediny spolocnik) spada pod napr. DU BA /laicky by som povedala, ze mu zastupovanie vyplyva z funkcie konatela ?? a ma tym padom akoby plnu moc na DU BA uz za 1 danovy subjekt?
nejedna sa o zastupovanie podla 563/2009, nakolko je to "konanie v mene spolocnosti", kona ako statutarny organ, nie ako zastupca



konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma druhu sro (kde je jeden z 2 konatelov a 2 spolocnikov, konaju spolocne) spada pod BU Ba - je mozne a udelia mu vseobecnu plnu moc na DU BA?
konatel Milan (nie danovy poradca, nie advokat) ma tretiu sro (kde je jeden z 2 konatelov a 2 spolocnikov, konaju spolocne) spada pod BU Ba - je mozne a udelia mu vseobecnu plnu moc na DU BA?

V obidvoch pripadoch ide o to iste. Konatelia musia podpisat napr. danove priznanie spolu. Konatel A, da konatelovi B plnu moc na vystupovanie voci danovemu uradu.
Konatel A ale nie je fyzickou osobu nesposobilou samostatneho vystupovania (ods. 1), ani danovym subjektom (tym je sro), ani jeho zakonnym zastupcom ani jeho opatrovnikom... (ods. 2)

Takže sa na tento prípad nevzťahujú ustanovenia par. 9, zakona 563/2009 a stačí plná moc doručená správovi dane buď jednorazovo, alebo osobitne s každým daňovým priznaním. Osobne nemám rád všeobecnú plnú moc, preto odporúčam čo najpodrobnejšie špecifikovať jej predmet.

Prečo nie je konateľ daňovým subjektom vieme. Síce môže byť samostatným daňovým subjektom, ale v tomto prípade ním nie je. Opatrovníkom nie je určite. Niektorí by mohli namietať, že je zákonným zástupcom. Podľa mňa ním nie je, nakoľko zákon 369/2009 toto vôbec nedefinoval, mám za to, že konateľ je štatutárnym orgánom, nie zákonným zástupcom, ale môžem sa mýliť.

V každom prípade, by bolo najlepšie upraviť spoločenskú zmluvu tak, aby mohli konatelia aspoň v niektorých veciach konať samostatne.

dakujem za trpezlivost so mnou..:)

moj skromny nazor v texte