1janka
04.06.12,19:13
Dobrý den, chcem sa spýtať, či sa denné tržby musia pri mesačnej uzávierke účtovať po dňoch alebo sa môže sčítať celý mesiac dokopy? Z ERP nerobia mesačnú uzávierku len denné.
2/ či sa môžu bločky ERP zrátavať dokopy vo výdajoch v pokladni a zaúčtovať jednou sumou alebo sa musí každý bloček účtovať osobitne?
Dakujeeeem
zamborskyjan
04.06.12,17:23
Dobrý deň, prečo sa nerobí mesačná uzávierka?
1janka
04.06.12,17:29
bolo by povedané, že proste ERP už podla nového zákona nerobí mesačný sumár len denné, preberám účtovníctvo po účtovníčke a tá nahadzuje denné tržby po jednom nie v sumári...tak neviem či je to ozaj podla nového zákona alebo to len pokladnica je zle nastavená že nerobí mesačný sumár
KEJKA
04.06.12,19:45
teraz sa to volá intervalová uzávierka, a nikto nezakazuje zvoliť interval = jeden mesiac.
1janka
05.06.12,06:38
dakujem velmi pekne a ako to je s tými bločkami môžem v pokladni dať pod jeden výdavkový viac bločkov od rôznych dodávateľov napríklad...aby som neúčtovala výdavky po pár centoch na rôzne výdavkové?
Dakujem vopred
andreaS
05.06.12,06:42
ak chces uctovat trzby 1x za mesiac ako chces doriesit stav pokladni do zauctovania trzby? Podla mna nie je spravne uctovat 1x mesacne, pretoze to neodzrkadluje skutocny pohyb penazi a medzitym bude pokladna v minuse a budes dorabat vklady (preco ked naozaj neboli... ) ? Tiez nie som zastanca spocitavania blockov od jedneho dodavatela, iba ak su z toho isteho dna od toho isteho dodavatela...
SilMar Group
05.06.12,11:12
dakujem velmi pekne a ako to je s tými bločkami môžem v pokladni dať pod jeden výdavkový viac bločkov od rôznych dodávateľov napríklad...aby som neúčtovala výdavky po pár centoch na rôzne výdavkové?
Dakujem vopred

Podľa mňa, ak sa tým nedostaneš do mínusu, kľudne to môžeš robiť... Veď aj keď zamestnanci prinášajú bločky na preplatenie, je ich viacero pokope. Nevidím dôvod, aby sa musel každý bloček účtovať zvlášť a na každý vystavovať výdavkový doklad. Zbytočná administratívna záťaž.
1janka
05.06.12,17:05
tiež si myslím, že je to zbytočné, ale ide o DPH, tá by vraj mala byť evidovaná aj účtovaná z každého bločku osobitne...čo vy nato?
KEJKA
05.06.12,17:16
čo to znamená "vraj" v kontexte zadania?
1janka
05.06.12,17:24
ako som už písala, preberám účtovníctvo a predchádzajúca účtovníčka to tak tvrdí, ona účtuje každý bloček z ERP aj ked je na nej pár centov osobitne a vytlačí výdavkový ku každému bločku z pc..mne to pripadá úplne zbytočné a podla mna sa môžu zrátať všetky bločky, vyčísliť DPH zaúčtovať na jeden výdavkový...či nie?
Badko
05.06.12,17:35
ako som už písala, preberám účtovníctvo a predchádzajúca účtovníčka to tak tvrdí, ona účtuje každý bloček z ERP aj ked je na nej pár centov osobitne a vytlačí výdavkový ku každému bločku z pc..mne to pripadá úplne zbytočné a podla mna sa môžu zrátať všetky bločky, vyčísliť DPH zaúčtovať na jeden výdavkový...či nie?
ja zrátavam rovnaké bloky materiál, tovar/ do jedného súhrnného. Mám na to v exeli tabulku a zrátam
ZD,DPH, spolu
1janka
05.06.12,17:40
to je dobrý nápad...ale dávate to dokopy od jedného dodávateľa alebo aj od rôznych?
Badko
05.06.12,17:45
to je dobrý nápad...ale dávate to dokopy od jedného dodávateľa alebo aj od rôznych?
od roznych a dodávateľ je - v číselníku firiem mám uvedenú firmu: Podľa dokladu
1janka
05.06.12,17:54
ved ano, ale ked to účtujem na jeden výdavkový tak môžem zadať len jedného dodávatela z číselníka firiem, či?
kn-alka
05.06.12,18:06
Však v príspevku č.13 ti už odpovedali: v číselníku firiem mám uvedenú firmu: Podľa dokladu

Ja osobne píšem: viď doklad :)
andreaS
05.06.12,18:13
len si neviem predstavit ked to zratavate, co uvadzate na VPD ... "vselikto" ? A ako hladate konkretny doklad ked treba? Ja otvorim program, vyfiltrujem dodavatela a ide sa... (lebo x krat sa mi stalo, ze mi zavolaju, ze potrebujeme najst doklad od dodavatela xy, kupovane asi zaciatkom jula a suma priblizne asi taka, najdete mi? )

potom by sme to mohli vsetko uctovat jednou sumou 1x mesacne ... 1x VPD, 1x PPD na vsetko... alebo este lepsie, 1x rocne... to uz by ako vyzeralo... podla mna jedna katastrofa... neprehladny mis mas... ale je to len moj nazor, pretoze doklady mam rada ulozene prehladne...
1janka
05.06.12,18:16
jooooooooj už chápem..:-) no darmo blondína..:-))))dakujem všetkým za rady..:-))
Badko
05.06.12,18:19
len si neviem predstavit ked to zratavate, co uvadzate na VPD ... "vselikto" ? A ako hladate konkretny doklad ked treba? Ja otvorim program, vyfiltrujem dodavatela a ide sa... (lebo x krat sa mi stalo, ze mi zavolaju, ze potrebujeme najst doklad od dodavatela xy, kupovane asi zaciatkom jula a suma priblizne asi taka, najdete mi? )

potom by sme to mohli vsetko uctovat jednou sumou 1x mesacne ... 1x VPD, 1x PPD na vsetko... alebo este lepsie, 1x rocne... to uz by ako vyzeralo... podla mna jedna katastrofa... neprehladny mis mas... ale je to len moj nazor, pretoze doklady mam rada ulozene prehladne...
Nie je to nič moc ja viem ale keď účtujem firmu ktorá má neskutočné nákupy síceniekedy za centy tak musím spájať
lebo by som mala za mesiac neskutočne dokladov - jeden štvrťrok mám plný šanón VPD , tak neviem ako by
som to inak robila.
1janka
05.06.12,18:20
nuž ano aj toto je pravda, ked sa jedná o niečo podstatné aj tovarom aj sumou, ale ja hovorím hlavne o bločkoch so sumami dosť malými, napríklad údržbár prevádzky kupuje šrobky, hadičky atd v malých niekedy centových sumách a na konci mesiaca mi to donesie zúčtovať...všetko dokopy je možno do 30€ ale aj 20-30 bločkov...a toto asi nikdy niekto nebude hladať blok na šrobiky alebo tak podobne..ked
andreaS
05.06.12,18:23
no neviem, ci je to ulahcenie prace, pretoze rovnako vela casu stravis pri tych tabulkach kde spajas jednotlive doklady... lebo natukat to do programu je podla mna jednoduchsie a skutocne prehladnejsie...

a v neposlednom rade, co taky pocet poloziek vs. zaplatene polozky... u teba poloziek 5 a u mna 200? ved nebudme blazni a dajme si zaplatit to, co robime... a nech sa mili podnikatelia naucia nakupovat naraz a nie kazdu kravinu za 5 centov...

priznavam, ze tlacenie vpd je otrava a este vacsia lepenie blockov k nim... keby to nemuselo byt tak kaslem nato rovnako, ale to spajanie ja osobne nemam rada... len v pripadoch ako som pisala (jeden den, rovnaky dod) lebo inak to ucto nie je uctovane chronologicky...
Stefan2005
05.06.12,18:24
...potom by sme to mohli vsetko uctovat jednou sumou 1x mesacne ... 1x VPD, 1x PPD na vsetko... alebo este lepsie, 1x rocne... to uz by ako vyzeralo... podla mna jedna katastrofa... neprehladny mis mas... ale je to len moj nazor, pretoze doklady mam rada ulozene prehladne...

... nie, jedenkrát ročne rozhodne nie, obraty účtov majú byť mesačné...
... a ani taká spomínaná rekapitulácia (Exceli) nemusí byť na úkor prehľadnosti, ba skôr naopak...
andreaS
05.06.12,18:26
... nie, jedenkrát ročne rozhodne nie, obraty účtov majú byť mesačné...
... a ani taká spomínaná rekapitulácia (Exceli) nemusí byť na úkor prehľadnosti, ba skôr naopak...

to bolo myslene ironicky... lebo urobit vsetko do excel tabuliek a potom kazdy doklad vlastne nahodit 1x za mesacne je prehladnejsie? zachadzam do extremu, lebo sa mi to proste nepaci... preco vymyslat excelovske tabulky (akoze prehladne) ked ten isty ucel splni program...
SilMar Group
05.06.12,18:42
tiež si myslím, že je to zbytočné, ale ide o DPH, tá by vraj mala byť evidovaná aj účtovaná z každého bločku osobitne...čo vy nato?

ja si nalepím bločky na papier a na ňom si urobím súhrn : ZD + daň = celkom za všetky bločky a zaúčtujem len ten sumár - samozrejme základ dane rozbijem na rôzne účty podľa potreby, daň jednou sumou a celkom tiež jednou sumou. Doteraz mi to nevytkla žiadna daňová kontrola.
1janka
05.06.12,18:46
takto sa mi to velmi pozdáva, mne išlo hlavne o to zbytočné preťukávanie v programe Softip..idem sa uťukať k smrti kým dojdem ku vytlačeniu nejaké výdavkového dokladu...a kedže roboty je vela a času málo, tak špekulujem ako by sa to dalo čo najrýchlejšie urobiť...a aj tie excelovské tabulky skôr naťukám ako každý doklad osobitne do softipu...pri jednom vytlačení dokladu som narátala že musím rukať 7x kým dojdem ku tlači
mondes
12.06.12,19:05
ak chces uctovat trzby 1x za mesiac ako chces doriesit stav pokladni do zauctovania trzby? Podla mna nie je spravne uctovat 1x mesacne, pretoze to neodzrkadluje skutocny pohyb penazi a medzitym bude pokladna v minuse a budes dorabat vklady (preco ked naozaj neboli... ) ? Tiez nie som zastanca spocitavania blockov od jedneho dodavatela, iba ak su z toho isteho dna od toho isteho dodavatela...

Zdravím Vás. Ako prosím Vás postupujete pri účtovaní dennej tržby? Totižto mám klienta, ktorý je kvartálnym plátcom DPH a tak mi nosí aj doklady. To musím urobiť cca. 90 zápisov do PD? Alebo denne si mám vyžiadať aká bola tržba? Vďaka.
SilMar Group
13.06.12,06:01
Zdravím Vás. Ako prosím Vás postupujete pri účtovaní dennej tržby? Totižto mám klienta, ktorý je kvartálnym plátcom DPH a tak mi nosí aj doklady. To musím urobiť cca. 90 zápisov do PD? Alebo denne si mám vyžiadať aká bola tržba? Vďaka.

Ak si prečítaš rôzne diskusie, ktoré sa na túto tému už viedli (napr. aj na začiatku tejto témy) zistíš, že sú rôzne názory - od takého, že treba účtovať každý bloček zvlášť, až po tie, že minimálne raz za mesiac hromadne. Každý si musí nájsť svoj systém, ktorý obháji tak, že účtovníctvo bude podľa zákona - správne, úplné, preukázateľné, zrozumiteľné a trvácne...
mondes
13.06.12,06:37
OK to mi je jasné. Tak ak sa rozhodnem, že budem účtovať tržby denne, potom mi musí klient denne zavolať, že akú mal tržbu? Napr. budem mať bločky za nejaké nákupy s rôznymi dátumami. Ja to zaúčtujem, program mi samozrejme tieto doklady očísluje. A potom mi klient prinesie knihu tržieb so spätnými dátumami. Ako to potom zaúčtujem, aby mi sedelo poradové číslo dokladov a samozrejme aj dátum? Malo by to sedieť, či? To ma zaujíma, akým spôsobom účtujete denné tržby. Pretože ak by som účtovala mesačne, tak si vypýtam doklady mesačne, zaúčtujem a v posledný deň zaúčtujem aj tržbu za celý mesiac. Ale ak chcem denne, tak to by som musela denne pýtať bločky? Prosím Vás o radu. Dúfam, že chápete, o čo mi ide. Vďaka.
SilMar Group
13.06.12,06:55
OK to mi je jasné. Tak ak sa rozhodnem, že budem účtovať tržby denne, potom mi musí klient denne zavolať, že akú mal tržbu? Napr. budem mať bločky za nejaké nákupy s rôznymi dátumami. Ja to zaúčtujem, program mi samozrejme tieto doklady očísluje. A potom mi klient prinesie knihu tržieb so spätnými dátumami. Ako to potom zaúčtujem, aby mi sedelo poradové číslo dokladov a samozrejme aj dátum? Malo by to sedieť, či? To ma zaujíma, akým spôsobom účtujete denné tržby. Pretože ak by som účtovala mesačne, tak si vypýtam doklady mesačne, zaúčtujem a v posledný deň zaúčtujem aj tržbu za celý mesiac. Ale ak chcem denne, tak to by som musela denne pýtať bločky? Prosím Vás o radu. Dúfam, že chápete, o čo mi ide. Vďaka.
Ak som dobre pochopila - hovoríme o tržbách z registračnej pokladne. V tom prípade stačí urobiť dennú uzávierku (ak chceš účtovať denne) a tam by mali byť úhrnne všetky údaje potrebné pre zaúčtovanie.
andreaS
13.06.12,17:43
OK to mi je jasné. Tak ak sa rozhodnem, že budem účtovať tržby denne, potom mi musí klient denne zavolať, že akú mal tržbu? Napr. budem mať bločky za nejaké nákupy s rôznymi dátumami. Ja to zaúčtujem, program mi samozrejme tieto doklady očísluje. A potom mi klient prinesie knihu tržieb so spätnými dátumami. Ako to potom zaúčtujem, aby mi sedelo poradové číslo dokladov a samozrejme aj dátum? Malo by to sedieť, či? To ma zaujíma, akým spôsobom účtujete denné tržby. Pretože ak by som účtovala mesačne, tak si vypýtam doklady mesačne, zaúčtujem a v posledný deň zaúčtujem aj tržbu za celý mesiac. Ale ak chcem denne, tak to by som musela denne pýtať bločky? Prosím Vás o radu. Dúfam, že chápete, o čo mi ide. Vďaka.

uctovanie celeho mesiaca jednym datumom je podla mna uuuuplne onicom... ako potom najst prislusny doklad ak bude treba? Ked si chodim po blocky po skonceni kvartalu, resp. po vsetky doklady, tak prve co je, tak si to ulozim a potom zacnem uctovat podla jednotlivych datumom... v ziadnom pripade nie vsetko v jeden den...

to uz musim zajst do extremu a vsetkym, kt. sa mi zjavia v marci mam cely rok uctovat k 31.12.? Ja som zastanca uctovania podla datumov na doklade... iny datum pouzivam len vtedy, ak je dph podana a donesu mi v dalsej varke doklady z uzavreteho obdobia... vtedy si na doklad poznacim, neskorsi datum, niekde po podanej dph a vtedy ho zauctujem...
mondes
13.06.12,19:57
uctovanie celeho mesiaca jednym datumom je podla mna uuuuplne onicom... ako potom najst prislusny doklad ak bude treba? Ked si chodim po blocky po skonceni kvartalu, resp. po vsetky doklady, tak prve co je, tak si to ulozim a potom zacnem uctovat podla jednotlivych datumom... v ziadnom pripade nie vsetko v jeden den...

to uz musim zajst do extremu a vsetkym, kt. sa mi zjavia v marci mam cely rok uctovat k 31.12.? Ja som zastanca uctovania podla datumov na doklade... iny datum pouzivam len vtedy, ak je dph podana a donesu mi v dalsej varke doklady z uzavreteho obdobia... vtedy si na doklad poznacim, neskorsi datum, niekde po podanej dph a vtedy ho zauctujem...

No práve to zvýraznené ma zaujíma. Keď účtujete tržby denne, tak si od klienta vypýtate kópiu tej knihy? Veď on tú knihu musí mať v predajni stále. Či? A keď naúčtujete tržby, tak potom ako tam vpasujete ostatné doklady, aby Vám sedelo poradie a dátum dokladov? Ale to je asi otázka na účtovný softvér. Však? Ja účtujem v Alfe. Vďaka.
Zita5
14.06.12,04:03
No práve to zvýraznené ma zaujíma. Keď účtujete tržby denne, tak si od klienta vypýtate kópiu tej knihy? Veď on tú knihu musí mať v predajni stále. Či? A keď naúčtujete tržby, tak potom ako tam vpasujete ostatné doklady, aby Vám sedelo poradie a dátum dokladov? Ale to je asi otázka na účtovný softvér. Však? Ja účtujem v Alfe. Vďaka.

Píšete že iné doklady (okrem tržieb)účtujete denne . Ak účtujete denne ostatné doklady , tak nevidím problém zaúčtovať aj tržby.Však ak Vám donesie klientostatné doklady,tak nech Vám prinesie aj uzávierku ERP z predošlého dňa .

Do knihy , ktorú má mať na predajni sa denné uzávierky nelepia . Denné uzávierky sa môžu lepiť na tento účel v Knihe vyhradenej na denné uzávierky(dostať takú kúpiť), alebo si ich lepí do zošita ...alebo zvolí iný spôsob(neviem nepoznám aký on má ) Ja som v minulosti mala taký zvyk, že ak mi klient priniesol Knihu ERP, kde mal nalepené denné tržby-uzávierky , tak som mu napísala jednu A4, že dňa xy som prevzala Knihu pokladnice za účelom účtovania tržieb atď. a to som mu povedala, nech si dá po predajne.Ak by niečo bolo, tak Kniha sa ľahko prinesie a ak niečo kontrola bude potrebovať je tam aj kontakt na mňa.
V Alfe sa o poradie a číslovanie dokladov nemusíte báť .Ja používam spôsob ako píše Andrejka , tiež som zástancom účtovania denných tržieb denne .Zoradíte a zaúčtujete podľa dátumu , v prípade ak to situácia dovolí, dáte v peňažnom denníku doklady zoradiť podľa dátumu a prečíslovať PPD .To musíte sama zhodnotiť pri prečíslovaní, aké príjmové pokladničné doklady už máte vystavené .Netreba sa toho báť .
mondes
14.06.12,05:51
Píšete že iné doklady (okrem tržieb)účtujete denne . Ak účtujete denne ostatné doklady , tak nevidím problém zaúčtovať aj tržby.Však ak Vám donesie klientostatné doklady,tak nech Vám prinesie aj uzávierku ERP z predošlého dňa .

Do knihy , ktorú má mať na predajni sa denné uzávierky nelepia . Denné uzávierky sa môžu lepiť na tento účel v Knihe vyhradenej na denné uzávierky(dostať takú kúpiť), alebo si ich lepí do zošita ...alebo zvolí iný spôsob(neviem nepoznám aký on má ) Ja som v minulosti mala taký zvyk, že ak mi klient priniesol Knihu ERP, kde mal nalepené denné tržby-uzávierky , tak som mu napísala jednu A4, že dňa xy som prevzala Knihu pokladnice za účelom účtovania tržieb atď. a to som mu povedala, nech si dá po predajne.Ak by niečo bolo, tak Kniha sa ľahko prinesie a ak niečo kontrola bude potrebovať je tam aj kontakt na mňa.
V Alfe sa o poradie a číslovanie dokladov nemusíte báť .Ja používam spôsob ako píše Andrejka , tiež som zástancom účtovania denných tržieb denne .Zoradíte a zaúčtujete podľa dátumu , v prípade ak to situácia dovolí, dáte v peňažnom denníku doklady zoradiť podľa dátumu a prečíslovať PPD .To musíte sama zhodnotiť pri prečíslovaní, aké príjmové pokladničné doklady už máte vystavené .Netreba sa toho báť .

Ďakujem veľmi pekne. Presne to som mala na mysli. Práveže ja neúčtujem denne doklady a preto som mala takú otázku. Totižto keď som účtovala 1 Q, tak som mala v tom trošku chaos, keď som účtovala tržby, tak som musela sledovať aj to, či nemám z toho dátumu ešte nejaký doklad a keď sa mi stalo, že som niečo prehliadla (v tej kope dokladov sa mi to stalo neraz), tak som vymazovala a opäť som účtovala a to mi trvalo celú noc. Tak som si povedala, že neverím, že to takto robia všetky účtovníčky. Veď to by im trvalo. A preto by som chcela najprv ponahadzovať denné tržby a potom ostatné doklady a dať zoradiť podľa dátumu aj poradového čísla. Viem, že je tam taká možnosť, ale som to ešte nerobila a bála som sa, že narobím chaos. Takže vravíte, že sa nemám báť a kľudne to takto môžem urobiť. Ešte raz veľká vďaka.
Zita5
14.06.12,06:02
Ďakujem veľmi pekne. Presne to som mala na mysli. Práveže ja neúčtujem denne doklady a preto som mala takú otázku. Totižto keď som účtovala 1 Q, tak som mala v tom trošku chaos, keď som účtovala tržby, tak som musela sledovať aj to, či nemám z toho dátumu ešte nejaký doklad a keď sa mi stalo, že som niečo prehliadla (v tej kope dokladov sa mi to stalo neraz), tak som vymazovala a opäť som účtovala a to mi trvalo celú noc. Tak som si povedala, že neverím, že to takto robia všetky účtovníčky. Veď to by im trvalo. A preto by som chcela najprv ponahadzovať denné tržby a potom ostatné doklady a dať zoradiť podľa dátumu aj poradového čísla. Viem, že je tam taká možnosť, ale som to ešte nerobila a bála som sa, že narobím chaos. Takže vravíte, že sa nemám báť a kľudne to takto môžem urobiť. Ešte raz veľká vďaka.

Ja používam funkciu často zoradiť podľa dátumu a prečíslovať . Vymazávať a opäť nahrávať to je zbytočná práca .Len treba vyskúšať a ak by bol problém, tak píšte na Poradu .Treba sa zohrať s programom. ALFA je ozaj dobrý program.
mondes
17.06.12,19:19
ja si nalepím bločky na papier a na ňom si urobím súhrn : ZD + daň = celkom za všetky bločky a zaúčtujem len ten sumár - samozrejme základ dane rozbijem na rôzne účty podľa potreby, daň jednou sumou a celkom tiež jednou sumou. Doteraz mi to nevytkla žiadna daňová kontrola.

Prosím Ťa, vysvetlíš mi to zvýraznené? Pretože ja účtujem tržby ako Príjem za výrobky a tržby v členení na Príjem z ERP. Ako sa dá príjem z ERP ešte "rozbiť"? Vďaka.

P.S. Alebo si myslel (a) všetky bločky a nie len z ERP?
mondes
17.06.12,19:22
Ja používam funkciu často zoradiť podľa dátumu a prečíslovať . Vymazávať a opäť nahrávať to je zbytočná práca .Len treba vyskúšať a ak by bol problém, tak píšte na Poradu .Treba sa zohrať s programom. ALFA je ozaj dobrý program.

Ešte sa chcem uistiť. Takže ak dám tieto dva funkcie, môžem si byť istá, že to budem mať zoradené aj podľa poradia, aj podľa dátumu? Totižto sa bojím toho, aby som nemala doklad s poradovým číslom napr. 3 a s dátumom napr. 3.5.2012 a ďalší doklad s poradovým číslom 4 a s dátumom 29.4.2012. Ďakujem pekne.
Zita5
18.06.12,05:25
Ešte sa chcem uistiť. Takže ak dám tieto dva funkcie, môžem si byť istá, že to budem mať zoradené aj podľa poradia, aj podľa dátumu? Totižto sa bojím toho, aby som nemala doklad s poradovým číslom napr. 3 a s dátumom napr. 3.5.2012 a ďalší doklad s poradovým číslom 4 a s dátumom 29.4.2012. Ďakujem pekne.

Zaúčtujete všetky doklady , klik na Úpravy ...potom klik na Zotrieď podľa dátumu ...potom klik na Prečísluj príjmové doklady .Zaručene dobré, pokiaľ sama nespravíte chybu v dátume dokladu .
SilMar Group
18.06.12,05:46
Prosím Ťa, vysvetlíš mi to zvýraznené? Pretože ja účtujem tržby ako Príjem za výrobky a tržby v členení na Príjem z ERP. Ako sa dá príjem z ERP ešte "rozbiť"? Vďaka.

P.S. Alebo si myslel (a) všetky bločky a nie len z ERP?

:) áno, myslela som všetky bločky - hlavne výdavky. Pri príjme je zbytočné to členiť, pokiaľ tam nemáš nejakú zvlášť analytiku.
mondes
05.07.12,13:46
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní tržieb z ERP sa o vklade do pokladne neúčtuje. Však? Ak je to pravda, tak potom čo mám robiť s následovným:
Mám bloček z ERP s vkladom 5,34 Eur. Následne mám druhý bloček s tým istým dátumom, kde mám rozpísané:
Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40
Neplatné doklady: 0,00
Vrátenie 1x -5,34
Záporné položky 0,00
Záporný obrat -5,34
Storno 0,00
Hotovosť 4x 20,40
Vklad-hotovosť 1x 5,34
Hotovosť zásuvka 25,74

Ako mám zaúčtovať ten záporný obrat - 5,34, keď to vlastne vyzerá tak, že ide o vrátenie vkladu? Ďakujem pekne.
uctokrajan
05.07.12,15:10
Podľa tohto rozpisu si mala tržbu 20,40, 5.34 si mala urobiť storno ale musiš mať pôvodný doklad, aby Ti to správne učtovalo aj DPH.
mondes
05.07.12,15:24
O to mi práve ide, že pôvodným dokladom na tých -5,34 je doklad o vklade do ERP v sume 5,34. A o vklade do ERP sa neúčtuje. Takže mám 2 možnosti: buď naúčtujem vklad 5,34 a zároveň vrátenie vkladu -5,34, alebo o tom nebudem účtovať vôbec, ale to sa mi nepozdáva, pretože by mi potom nesedel kvartálny záporný obrat, ktorý je -115,34 Eur. (tých -110 to je vrátenie tovaru).
mondes
05.07.12,16:40
Poradíte mi ako to mám zaúčtovať? Vďaka.
mondes
05.07.12,18:55
Posúvam.
mondes
06.07.12,06:38
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní tržieb z ERP sa o vklade do pokladne neúčtuje. Však? Ak je to pravda, tak potom čo mám robiť s následovným:
Mám bloček z ERP s vkladom 5,34 Eur. Následne mám druhý bloček s tým istým dátumom, kde mám rozpísané:
Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40
Neplatné doklady: 0,00
Vrátenie 1x -5,34
Záporné položky 0,00
Záporný obrat -5,34
Storno 0,00
Hotovosť 4x 20,40
Vklad-hotovosť 1x 5,34
Hotovosť zásuvka 25,74

Ako mám zaúčtovať ten záporný obrat - 5,34, keď to vlastne vyzerá tak, že ide o vrátenie vkladu? Ďakujem pekne.

Skúsim ešte raz. Ďakujem pekne.
veronikasad
06.07.12,06:50
Mondes, peniaze ktoré vkladáš do ERP na vydávanie sa ti každý deň dennou uzávierkou vynulujú. Preto si ich musíš každé ráno vložiť do ERP, aby ti sedela hotovosť - už je to rozoberané na porade aspoň 100-krát. Ak je to každý deň rovnaká suma, z hlavnej pokladne si ju zaúčtuješ ako nedaňový výdaj len raz.

Ako príjem do hlavnej pokladne účtuješ len tržbu z ERP za daný deň (bez vkladu na rozmieňanie).
mondes
06.07.12,07:09
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní tržieb z ERP sa o vklade do pokladne neúčtuje. Však? Ak je to pravda, tak potom čo mám robiť s následovným:
Mám bloček z ERP s vkladom 5,34 Eur. Následne mám druhý bloček s tým istým dátumom, kde mám rozpísané:
Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40
Neplatné doklady: 0,00
Vrátenie 1x -5,34
Záporné položky 0,00
Záporný obrat -5,34
Storno 0,00
Hotovosť 4x 20,40
Vklad-hotovosť 1x 5,34
Hotovosť zásuvka 25,74

Ako mám zaúčtovať ten záporný obrat - 5,34, keď to vlastne vyzerá tak, že ide o vrátenie vkladu? Ďakujem pekne.

Prosím ťa veronikasad, skús mi na mojom príklade ukázať, ako by si to zaúčtovala.
Totižto mám ešte jeden bloček z ERP s minusovou hodnotou, ale tomu predchádza nákup tovaru 100 Eur a potom je tam vrátenie -100 Eur. Tak to som zaúčtovala ako príjem tržieb z ERP mínusom. Ale na mojom vyššie uvedenom príklade tomu vráteniu -5,34 predchádza doklad o vklade do ERP 5,34 Eur. A keďže sa o vklade neúčtuje, tak potom bude ERP v mínuse? Neviem. Prosím o vysvetlenie.
veronikasad
06.07.12,07:14
Prosím ťa veronikasad, skús mi na mojom príklade ukázať, ako by si to zaúčtovala.
Totižto mám ešte jeden bloček z ERP s minusovou hodnotou, ale tomu predchádza nákup tovaru 100 Eur a potom je tam vrátenie -100 Eur. Tak to som zaúčtovala ako príjem tržieb z ERP mínusom. Ale na mojom vyššie uvedenom príklade tomu vráteniu -5,34 predchádza doklad o vklade do ERP 5,34 Eur. A keďže sa o vklade neúčtuje, tak potom bude ERP v mínuse? Neviem. Prosím o vysvetlenie.
Z bločku, ktorý si uviedla účtuješ iba toto - ostatné si nevšímaš

Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40

----
Ak ide o vybavenie reklamácie vrátením peňazí, tak účtuješ tržbu s mínusovým znamienkom.
Hotovosť v ERP by si nemala mať v priebehu dňa mínusovú, preto tam musíš urobiť ako nový vklad do ERP (ten si znovu zaúčtuješ z hlavnej pokladne ako nedaňový výdaj)
mondes
06.07.12,07:29
Z bločku, ktorý si uviedla účtuješ iba toto - ostatné si nevšímaš

Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40

----
Ak ide o vybavenie reklamácie vrátením peňazí, tak účtuješ tržbu s mínusovým znamienkom.
Hotovosť v ERP by si nemala mať v priebehu dňa mínusovú, preto tam musíš urobiť ako nový vklad do ERP (ten si znovu zaúčtuješ z hlavnej pokladne ako nedaňový výdaj)

Ok. Tak to zvýraznené mám. Ale mám tam aj bloček z toho istého dňa ako vklad do ERP 5,34 a z toho istého dňa mám tiež bloček (hore popísaný) a na ňom je vrátenie - 5,34. Nejde o nijakú reklamáciu. Mne to príde, že vložila vklad do ERP a následne ho aj vybrala.(myslím tým vrátenie tých - 5,34 Eur.) A ak nezaúčtujem vklad, (o ňom sa neúčtuje,) tak budem mať mínus v ERP. A aby som nemala mínus v ERP, tak mám postupovať ako si písala, t.j. z účtovnej pokladne ako VNZD a príjem ERP? Prepáč, ale som z toho úplne mimo. ERP účtujem len tento rok, ale keď som mala niečo mínusom, tak tomu predchádzal predaj tovaru a následne vrátenie. A tu pri tých 5,34 nie je žiadny predaj tovaru ale vklad do pokladne 5,34 a vrátenie -5,34. Ďakujem.
veronikasad
06.07.12,07:32
Ok. Tak to zvýraznené mám. Ale mám tam aj bloček z toho istého dňa ako vklad do ERP 5,34 a z toho istého dňa mám tiež bloček (hore popísaný) a na ňom je vrátenie - 5,34. Nejde o nijakú reklamáciu. Mne to príde, že vložila vklad do ERP a následne ho aj vybrala.(myslím tým vrátenie tých - 5,34 Eur.) A ak nezaúčtujem vklad, (o ňom sa neúčtuje,) tak budem mať mínus v ERP. A aby som nemala mínus v ERP, tak mám postupovať ako si písala, t.j. z účtovnej pokladne ako VNZD a príjem ERP? Prepáč, ale som z toho úplne mimo. ERP účtujem len tento rok, ale keď som mala niečo mínusom, tak tomu predchádzal predaj tovaru a následne vrátenie. A tu pri tých 5,34 nie je žiadny predaj tovaru ale vklad do pokladne 5,34 a vrátenie -5,34. Ďakujem.
Prepáč, postup som ti napísala v predch.príspevku - naozaj sa mi nechce opakovať.
Zita5
06.07.12,08:15
Ok. Tak to zvýraznené mám. Ale mám tam aj bloček z toho istého dňa ako vklad do ERP 5,34 a z toho istého dňa mám tiež bloček (hore popísaný) a na ňom je vrátenie - 5,34. Nejde o nijakú reklamáciu. Mne to príde, že vložila vklad do ERP a následne ho aj vybrala.(myslím tým vrátenie tých - 5,34 Eur.) A ak nezaúčtujem vklad, (o ňom sa neúčtuje,) tak budem mať mínus v ERP. A aby som nemala mínus v ERP, tak mám postupovať ako si písala, t.j. z účtovnej pokladne ako VNZD a príjem ERP? Prepáč, ale som z toho úplne mimo. ERP účtujem len tento rok, ale keď som mala niečo mínusom, tak tomu predchádzal predaj tovaru a následne vrátenie. A tu pri tých 5,34 nie je žiadny predaj tovaru ale vklad do pokladne 5,34 a vrátenie -5,34. Ďakujem.

http://www.porada.sk/t174252-trzby-z-erp-a-skutocny-stav-hotovosti.html#post1834607



Z vyššie uvedeného vyplýva, že podľa zákona č. 289/2008 Z.z. podnikateľ nie je povinný výber v hotovosti evidovať v pokladnici. Vzniknutý rozdiel medzi prijatými tržbami do pokladnice a výberom hotovosti z nej, je možné preukázať kontrolným orgánom príslušným dokladom (výdavkový pokladničný doklad) .
(http://www.porada.sk/t174252-trzby-z-erp-a-skutocny-stav-hotovosti.html#post1834607)
Zita5
06.07.12,08:19
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pri účtovaní tržieb z ERP sa o vklade do pokladne neúčtuje. Však? Ak je to pravda, tak potom čo mám robiť s následovným:
Mám bloček z ERP s vkladom 5,34 Eur. Následne mám druhý bloček s tým istým dátumom, kde mám rozpísané:
Denná uzávierka
Zdaniteľné 20,40
Základ dane 17,00
DPH% 3,40
Neplatné doklady: 0,00
Vrátenie 1x -5,34
Záporné položky 0,00
Záporný obrat -5,34
Storno 0,00
Hotovosť 4x 20,40
Vklad-hotovosť 1x 5,34
Hotovosť zásuvka 25,74

Ako mám zaúčtovať ten záporný obrat - 5,34, keď to vlastne vyzerá tak, že ide o vrátenie vkladu? Ďakujem pekne.
Ten výber tam nemusel byť a spravil problém...
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie

o) záporným obratom súčet súm
1. vrátení tovaru,
2. záporných položiek evidovaných v elektronickej
registračnej pokladnici a
3. zliav poskytnutých pri predaji tovaru alebo pri
poskytovaní služieb,
mondes
06.07.12,09:26
Ten výber tam nemusel byť a spravil problém...
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie

o) záporným obratom súčet súm
1. vrátení tovaru,
2. záporných položiek evidovaných v elektronickej
registračnej pokladnici a
3. zliav poskytnutých pri predaji tovaru alebo pri
poskytovaní služieb,

Áno s tým súhlasím. Takže môžem kľudne vystaviť VPD s popisom ako vklad do ERP? Vďaka.
yvica
15.07.12,18:05
prosím poradiť: účtujem s.r.o., cez zimu má 3 pokladne cez leto 5 ERP. Doteraz som účtovala mesačné tržby na jeden PPD kde som za každú pokladňu uviedla rozpis tržieb, ale rozmýšľam, či by nebolo lepšie založiť pre každú pokladňu pokladňu aj v účtovníctve, jedná sa o hotel majú zvlášť recepciu, bufet, .....všetko účtujem na materiál, nakoľko z ERP neviem vyčítať,či bol predaj tovaru alebo služieb, lenže neviem potom ako by som v pokladni účtovala výdaj na nákupy a z ktorej pokladne by to išlo?
Sarlotka
15.07.12,20:49
v pokladni existuje zurnal ktory sa da stiahnut do PC a na zaklade neho vies ci ide o sluzby ci tovar, resp o aky druh tovaru a sluzby... taktiez existuje v pokladniach moznost vytlacit obraty jednotlivych nainstalovanych poloziek napr. tovar 1 tovar 2 sluzba 1 sluzba 2 a pod...
yvica
16.07.12,10:44
prosím poradiť: účtujem s.r.o., cez zimu má 3 pokladne cez leto 5 ERP. Doteraz som účtovala mesačné tržby na jeden PPD kde som za každú pokladňu uviedla rozpis tržieb, ale rozmýšľam, či by nebolo lepšie založiť pre každú pokladňu pokladňu aj v účtovníctve, jedná sa o hotel majú zvlášť recepciu, bufet, .....všetko účtujem na materiál, nakoľko z ERP neviem vyčítať,či bol predaj tovaru alebo služieb, lenže neviem potom ako by som v pokladni účtovala výdaj na nákupy a z ktorej pokladne by to išlo?
môžem to urobiť tak, že pre každú erp si vytvrím v programe zvlášť pokladňu na príjem tržieb a na konci mesiaca tie tržby preúčtujem do hlavnej pokladne? dík
tictac7
16.07.12,11:02
môžem to urobiť tak, že pre každú erp si vytvrím v programe zvlášť pokladňu na príjem tržieb a na konci mesiaca tie tržby preúčtujem do hlavnej pokladne? dík


...môžeš, nič Ti v tom nebráni. A tým pádom aj výdavky budeš účtovať len z tej hlavnej pokladne.