myxxo
05.06.12,11:09
Dobrý deň,

venujem sa umeniu(počítačová grafika) a pri potulkách internetom som na stránkach jednej slovenskej aukčnej spoločnosti našiel vetu "Príjem z predaja výtvarného diela nepodlieha daňovej povinnosti" .

Veľmi by ma zaujímalo, čo je na tom pravdy, pretože napr. aj tu na porade sa stretávam s tým, že každý umelec musí platiť dane. Preto vás veci znalých prosím o radu a vopred ďakujem.
IvoM
05.06.12,09:26
Aukčná spoločnosť ale väčšinou predáva diela ktoré predávajú vlastníci a nie autori, takže takýto príjem §9.1c je oslobodený od dane /predaj hnuteľnej veci/. Zjednodušene povedané keď predáš napríklad obraz iného autora ktorý máš v byte a má nejakú cenu cez aukčnú spoločnosť tak takýto predaj je osolobodený od dane, ale ak predáš svoj výtvor tak to od dane oslobodené nie je a je to zdaniteľný príjem podľa §6.2a.
myxxo
05.06.12,09:35
Ďakujem, IvoM, teraz mi to je jasné :)
charonme
05.06.12,09:41
nebude to nahodou trochu komplikovanejsie? Lebo inak by autori niekomu to dielo predali (sebe? bratovi? manzelke?) za symbolicku sumu, z ktorej by odviedli malu dan (pripadne by sa tvaril ze to dielo nenamaloval on, alebo ze ho nasiel na povale) a potom ten niekto by to predal za normalnu sumu, z ktorej by neplatil dan a s autorom sa podelil.
SilMar Group
05.06.12,11:24
nebude to nahodou trochu komplikovanejsie? Lebo inak by autori niekomu to dielo predali (sebe? bratovi? manzelke?) za symbolicku sumu, z ktorej by odviedli malu dan (pripadne by sa tvaril ze to dielo nenamaloval on, alebo ze ho nasiel na povale) a potom ten niekto by to predal za normalnu sumu, z ktorej by neplatil dan a s autorom sa podelil.

No, podľa mňa, ak to niekto bude predávať za normálnu sumu pravidelne, už to nebude náhodný predaj hnuteľného majetku, ale pravidelná ekonomická činnosť a už by tie diela nemal predávať ako súkromná osoba, ale ako podnikateľ a mal by mať na to živnosť...
Takže autor by musel predávať svoje diela veľmi sporadicky a veľmi draho, alebo by musel mať veľmi široký okruh známych, cez ktorých by predával.
charonme
06.06.12,03:51
alebo by musel mať veľmi široký okruh známych, cez ktorých by predával. :) to sa mi paci, tak by to malo byt so vsetkym