belocha
05.06.12,12:11
Dobry den,

prosim Vas, mam jednuduchu ale urcite niekomu za zasmiate otazku. Som platca dph. Aky je rozdiel v tomto (?): kupim sluzbu od neplatcu dph za 100 eur a ak kupim tu istu sluzbu od platcu dph za 120 s DPH. Je tam nejaka ina vyhoda/nevyhoda okrem toho, ze zaplatim platcovi dph tych 20 ecok hned, a v pripade neplatcu dph tych istych 20ecok odvediem statu za stvrt roka?

dakujem Vam.
SilMar Group
05.06.12,12:05
Dobry den,

prosim Vas, mam jednuduchu ale urcite niekomu za zasmiate otazku. Som platca dph. Aky je rozdiel v tomto (?): kupim sluzbu od neplatcu dph za 100 eur a ak kupim tu istu sluzbu od platcu dph za 120 s DPH. Je tam nejaka ina vyhoda/nevyhoda okrem toho, ze zaplatim platcovi dph tych 20 ecok hned, a v pripade neplatcu dph tych istych 20ecok odvediem statu za stvrt roka?

dakujem Vam.

Ak nakupuješ od platiteľa za 120, tych 20 uhradíš vo faktúre svojmu dodávateľovi a zároveň si nárokuješ v daňovom priznaní DPH späť (pri daňovej povinnosti si započítaš priamo v daňovom priznaní, ak ti vznikne nadmerný odpočet, budeš čakať, či si ho môžeš započítať v nasledujúcom daňovom priznaní, alebo ti ho potom DU vráti, čo môže znamenať časový sklz). Ak nakúpiš za 100 od neplatiteľa, nezaplatíš DPH dodávateľovi, nenárokuješ si vrátenie DPH (nie je čo), takže z pohľadu toku peňazí je to pre teba výhodnejšie.
belocha
05.06.12,13:53
SilMar, vdaka za odpoved. Suhlasim, predpokladam, ze z pohladu toku penazi je to vyhodnejsie vtedy ak by som na zaklade mojich prijmov (ine mnou predane sluzby) nemal odviest statu DPH povedzme 50eur.
T.j. ak by som v takom pripade od platcu DPH nakupil za 120, po stvrtroku odvadzam uz len 30. Ale ak nakupim od neplatcu za 100, po stvrtroku odvadzam statu 50. Chcel som si len potvrdit, ze je to v takomto pripade jedno, ci nakupim od platcu alebo neplatcu dph (ok, niekto by mohol povedat, ze mi na ucte tych par eur pracuje, hehe). Vdaka a pekny den.