Alexandra Sisáková
05.06.12,14:29
Ahojte.
Bola som nakupit tovar do obchodu. No pri nakupe mi nedali ziadne doklady o kupe len papierik na ktory napisali co som kupila a cenu.. Pytala som od nich , ze potrebujem doklad koli tomu,ze to kupujem do obchodu. Bola som tam prvy krat VTAK v LODZI. A kedze som presla 800km a potom ma cakala cesta spat tak uz ked som tam bola tak som nakupila nejake veci nech neidem na prazdno.. Len co teraz. Da sa nejak urobit aby som to mohla predavat?
Dakujem
Economic
06.06.12,04:49
Nenavádzam na nič zlé. Tovar je už je na svete, je v tvojom obchode. Máš len akýsi papier od nákupu (je to lepšie ako nič ale nie najúžasnejšie do účtovníctva) Nepredpokladajme, že hneď zajtra máš daňovú kontrolu. Takže tovar popredaj, ale ja by som im oficiálne poslala list so žiadosťou a kópiou tohto dokladu, aby ti poslali k nemu faktúru a riadny doklad o úhrade faktúry. A tvoj pôvodný doklad by som riskla a zaúčtovala ten výdavok a nákup tovaru. Riziko ? Pri skutočnej kontrole za toto obdobie by ti možno taký doklad vyhodili... Ak kontrola nebude, bude to O.K. No na budúce si daj na doklady pozor.
mondes
19.07.12,20:31
Prosím Vás tento doklad, ktorý som tu zavesila mám brať ako faktúru-daňový doklad, alebo len ako doklad o nákupe tovaru z PL. Ďakujem pekne.
mondes
19.07.12,20:45
Posúvam.
Economic
20.07.12,04:08
Posúvam.

O nákupe tovaru máš ešte aj iný doklad o jeho úhrade ? Ak máš iba tento jeden doklad, použí ako doklad o nákupe tovaru, teda ako pokladničný doklad. Zrejme iný doklad ani nemáš. Lebo ak toto použiješ ako FA, máš doklad o jej úhrade ? Asi nie. Ak si FO použi toto ako pokladničný doklad. To je môj názor. Uvidíme čo ešte iní povedia.
dogicka
20.07.12,04:49
Posúvam.

To čo si priložil je faktúru. Predpokladám, že si ju hneď v hotovosti uhradil, len na to nemáš žiadny doklad. Ja sa pri obchodovaní s Poliakmi s týmto stretávam bežne. Doklad o úhrade faktúry ti dajú len na požiadanie (neviem, u nich to zrejme nie je potrebné). Zvyknú na faktúru písať, že bola uhradená v hotovosti, a že zostáva uhradiť nula. Ak to tam máš, tak to ber ako doklad o úhrade, ale nabudúce si radšej žiadaj riadny príjmový doklad. Ak tam takúto poznámku nemáš, tak ja osobne by som sa bála dať to do výdavkov (ak účtuješ v Jú).
Economic
20.07.12,04:52
To čo si priložil je faktúru. Predpokladám, že si ju hneď v hotovosti uhradil, len na to nemáš žiadny doklad. Ja sa pri obchodovaní s Poliakmi s týmto stretávam bežne. Doklad o úhrade faktúry ti dajú len na požiadanie (neviem, u nich to zrejme nie je potrebné). Zvyknú na faktúru písať, že bola uhradená v hotovosti, a že zostáva uhradiť nula. Ak to tam máš, tak to ber ako doklad o úhrade, ale nabudúce si radšej žiadaj riadny príjmový doklad. Ak tam takúto poznámku nemáš, tak ja osobne by som sa bála dať to do výdavkov (ak účtuješ v Jú).


Presne tak, vyzerá to ako FA, ale pre ňu je dôležitejší v tomto momente doklad o zaplatení. Preto by som to aj ja považovala za doklad o úhrade.
Indeed
20.07.12,05:05
Som rád ,že moje odvolávky na www.ptak.com.pl

boli aspoň trocha užitočné...
mondes
20.07.12,07:56
To čo si priložil je faktúru. Predpokladám, že si ju hneď v hotovosti uhradil, len na to nemáš žiadny doklad. Ja sa pri obchodovaní s Poliakmi s týmto stretávam bežne. Doklad o úhrade faktúry ti dajú len na požiadanie (neviem, u nich to zrejme nie je potrebné). Zvyknú na faktúru písať, že bola uhradená v hotovosti, a že zostáva uhradiť nula. Ak to tam máš, tak to ber ako doklad o úhrade, ale nabudúce si radšej žiadaj riadny príjmový doklad. Ak tam takúto poznámku nemáš, tak ja osobne by som sa bála dať to do výdavkov (ak účtuješ v Jú).

No mám ešte aj iné faktúry z PL, ktoré vyzerajú aj ako faktúry, na ktorých je ozaj napísané, že "Zaplacono gotówka". Aj na tom doklade, ktorý som tu pricapila je takáto poznámka, čo znamená, že je to uhradené v hot., ale ako píšeš, tak doklad o tom nemám. No myslím si, že stačí tá poznámka o úhrade v hotovosti a vystavím k tomu VPD. Ale neviem si poradiť s týmto. Ak je to ako faktúra, čo vlastne podľa názvu tohto dokladu faktúrou to je, tak by som nemala urobiť samozdanenie? A dokonca to ešte patrí do 1.Q., tak aj DDP k DPH. Či? Ďakujem pekne.
dogicka
20.07.12,08:23
No mám ešte aj iné faktúry z PL, ktoré vyzerajú aj ako faktúry, na ktorých je ozaj napísané, že "Zaplacono gotówka". Aj na tom doklade, ktorý som tu pricapila je takáto poznámka, čo znamená, že je to uhradené v hot., ale ako píšeš, tak doklad o tom nemám. No myslím si, že stačí tá poznámka o úhrade v hotovosti a vystavím k tomu VPD. Ale neviem si poradiť s týmto. Ak je to ako faktúra, čo vlastne podľa názvu tohto dokladu faktúrou to je, tak by som nemala urobiť samozdanenie? A dokonca to ešte patrí do 1.Q., tak aj DDP k DPH. Či? Ďakujem pekne.

A ty si platca DPH?
mondes
20.07.12,09:58
A ty si platca DPH?

Tak ja nie, ale ten, ktorého tu riešim, tak áno.
dogicka
20.07.12,10:07
Tak ja nie, ale ten, ktorého tu riešim, tak áno.

Takže zákazník, na ktorého je vystavená uvedená faktúra je platca DPH? AK áno, faktúra má byť vystavená bez DPH.
mondes
20.07.12,16:12
Takže zákazník, na ktorého je vystavená uvedená faktúra je platca DPH? AK áno, faktúra má byť vystavená bez DPH.

Ale veď to ja viem. Veď ten doklad aj je bez DPH.

.....Takže ešte raz. Čo mám robiť s tým dokladom? Mám ho brať ako faktúru uhradenú v hotovosti (myslím, že áno, keď tam píše že je to faktura VAT) a urobiť samozdanenie, alebo ako doklad o úhrade? Prosím Vás poraďte mi, čo by ste s takým dokladom robili Vy. Ďakujem moc krásne.

P.S. Keďže to bolo uhradené v hotovosti t.j. 400 zl. ale vo valutovej pokladni mám len 300 zl. tak mám dať osobný vklad podnikateľa do valutovej pokladne? Alebo z eurovej pokladne do valutovej dotáciu? Nemám žiadny doklad zo zmenárne o nákupe valút. Ešte raz veľká vďaka.
mondes
20.07.12,17:39
Posúvam.
mondes
20.07.12,17:53
Ale veď to ja viem. Veď ten doklad aj je bez DPH.

.....Takže ešte raz. Čo mám robiť s tým dokladom? Mám ho brať ako faktúru uhradenú v hotovosti (myslím, že áno, keď tam píše že je to faktura VAT) a urobiť samozdanenie, alebo ako doklad o úhrade? Prosím Vás poraďte mi, čo by ste s takým dokladom robili Vy. Ďakujem moc krásne.

P.S. Keďže to bolo uhradené v hotovosti t.j. 400 zl. ale vo valutovej pokladni mám len 300 zl. tak mám dať osobný vklad podnikateľa do valutovej pokladne? Alebo z eurovej pokladne do valutovej dotáciu? Nemám žiadny doklad zo zmenárne o nákupe valút. Ešte raz veľká vďaka.

Pomôže mi niekto s tým? Srdečná vďaka vopred.
mondes
20.07.12,19:29
Ale veď to ja viem. Veď ten doklad aj je bez DPH.

.....Takže ešte raz. Čo mám robiť s tým dokladom? Mám ho brať ako faktúru uhradenú v hotovosti (myslím, že áno, keď tam píše že je to faktura VAT) a urobiť samozdanenie, alebo ako doklad o úhrade? Prosím Vás poraďte mi, čo by ste s takým dokladom robili Vy. Ďakujem moc krásne.

P.S. Keďže to bolo uhradené v hotovosti t.j. 400 zl. ale vo valutovej pokladni mám len 300 zl. tak mám dať osobný vklad podnikateľa do valutovej pokladne? Alebo z eurovej pokladne do valutovej dotáciu? Nemám žiadny doklad zo zmenárne o nákupe valút. Ešte raz veľká vďaka.

Prosím Vás pekne, nikto nevie poradiť?
a_je_to
20.07.12,22:53
Doklad vyzerá byť ako nákup v hotovosti, na formulári VAT, ale dosť nedbalo vyplnený. Ak by to mala byť faktúra VAT, tak musí mať IČ DPH dodávateľa aj odberateľa. Ak ich nemá, tak asi ide o poľského neplatiteľa DPH. Aj tak podlieha samozdaneniu, treba ho urobiť do príslušného obdobia.
Úhradu urob v eurách v cene, zodpovedajúcej referenčnému kurzu v deň predchádzajúci dátum dokladu. Sumy prepočítaj na doklade. Tak, akoby klient kúpil zo svojich zlotych, ale dal si nákup preplatiť od svojej firmy v eurách, to predsa môže.
mondes
21.07.12,08:47
Ďakujem veľmi pekne. Takže to normálne zaevidujem ako faktúru, ktorú samozdaním. Samozrejme, že budem robiť DDP k DPH.

Ešte čo sa týka úhrady, pre ujasnenie:
Ale klient je SZČO a nie s.r.o. Takže stále ide o tú jednu a istú osobu. Aj v tomto prípade si môže dať preplatiť nákup? Sám sebe? Ďakujem.
mondes
21.07.12,11:39
Ďakujem veľmi pekne. Takže to normálne zaevidujem ako faktúru, ktorú samozdaním. Samozrejme, že budem robiť DDP k DPH.

Ešte čo sa týka úhrady, pre ujasnenie:
Ale klient je SZČO a nie s.r.o. Takže stále ide o tú jednu a istú osobu. Aj v tomto prípade si môže dať preplatiť nákup? Sám sebe? Ďakujem.

Prosím Vás, vyjadrite sa k tomu ešte niekto? Vopred ďakujem.
a_je_to
21.07.12,15:34
Ale áno ... Kúpil to zo zlotých, ktoré mal trebárs na svoju osobnú spotrebu a dá si to preplatiť, resp. preplatí si to sám, po prepočte kurzom zo zlotych na EUR, ktoré má evidované v pokladni podnikania.
mondes
22.07.12,13:57
Prosím Vás tento doklad, ktorý som tu zavesila mám brať ako faktúru-daňový doklad, alebo len ako doklad o nákupe tovaru z PL. Ďakujem pekne.

Zdravím Vás poraďáci. Držím sa hesla "dvakrát meraj a raz strihaj!" (ale ja stokrát meriam a raz strihám:D)

Takže pre istotu: Ten doklad beriem ako došlú faktúru zo zahraničia (nevadí, že nie je na nej IČ DPH?), ktorú samozdaním. Správne? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
22.07.12,17:22
Joj, ak je to správne, tak mi prosím Vás dajte aspoň súhlas, aby som sa mohla posunúť ďalej. Ďakujem pekne.
dogicka
23.07.12,08:20
Joj, ak je to správne, tak mi prosím Vás dajte aspoň súhlas, aby som sa mohla posunúť ďalej. Ďakujem pekne.

Ja cez víkend (pokiaľ to nie je akútne) vôbec PC nezapínam.

Ale k tomu dokladu. Ja sa k nemu vyjadrujem všeobecne, pretože na tej tvojej kópii ja nevidím prečítať nič, len že je to na tlačive faktúry. Preto som sa pýtala, či je vystavená bez DPH. Ak vravíš, že áno, tak je to faktúra, ako už bolo spomenuté vyššie, dosť nedbalo vystavená, nakoľko na nej chýba IČ DPH. Ja by som sa rozhodla aj v závislosti od sumy faktúry (ktorú ja tiež nevidím prečítať). Ak je to vyššia suma, tak by som jednoznačne tlačila klienta, aby žiadal opravu tejto faktúry, ako aj doklad o úhrade. Faktúru samozdaníš, doklad o úhrade zaúčtuješ do PD a budeš mať všetko v poriadku. Ak ide o zanedbateľnú čiastku, tak by som zrejme nežiadala opravu, faktúru samozdanila a zároveň použila ako doklad o úhrade a riskla, že nie je všetko tak ako má byť.
mondes
24.07.12,12:14
Hmm, ďakujem veľmi pekne. Ale neviem posúdiť, či je to zanedbateľná čiastka. Je tam 400 zlotych. Urobím to tak, že to samozdaním a zároveň použijem ako doklad o úhrade, nakoľko je tam poznámka, že "zaplaceno gotówka".

P.S.SZČO je momentálne na dovolenke, takže ju nemôžem do ničoho tlačiť. :) Ďakujem pekne.
mondes
26.07.12,20:07
Prosím Vás, neviete mi povedať, aká je výška DPH v Poľsku? Na jednom bločku mám 22%, na druhom bločku mám 23% a 8%. Ďakujem pekne.
dogicka
27.07.12,04:26
Majú rôzne sadzby DPH, ja viem o 23 a 8%
mondes
23.10.12,14:19
Doklad vyzerá byť ako nákup v hotovosti, na formulári VAT, ale dosť nedbalo vyplnený. Ak by to mala byť faktúra VAT, tak musí mať IČ DPH dodávateľa aj odberateľa. Ak ich nemá, tak asi ide o poľského neplatiteľa DPH. Aj tak podlieha samozdaneniu, treba ho urobiť do príslušného obdobia.
Úhradu urob v eurách v cene, zodpovedajúcej referenčnému kurzu v deň predchádzajúci dátum dokladu. Sumy prepočítaj na doklade. Tak, akoby klient kúpil zo svojich zlotych, ale dal si nákup preplatiť od svojej firmy v eurách, to predsa môže.

Prosím Vás, ak mám faktúru z Poľska s názvom FAKTURA VAT od neplatcu DPH, tak aj vtedy podlieha samozdaneniu?

Ďakujem pekne.
Tweety
23.10.12,14:21
Prosím Vás, ak mám faktúru z Poľska s názvom FAKTURA VAT od neplatcu DPH, tak aj vtedy podlieha samozdaneniu?

Ďakujem pekne.
Veď máš v citovanom príspevku jasne uvedené že áno, podlieha samozdaneniu.
mondes
23.10.12,14:29
Prosím Vás, v ktorom § to nájdem?
- Povinnosť samozdaniť nemám len v prípade ak dodávteľ aj odberateľ sú registrovaní pre IČ DPH?
- A ak mám doklad o nákupe v PL od neplatcu DPH, tak v tom prípade účtujem DPH v osobitnej analytike do VNZD a ak mi počas roka nepresiahne limitovanú sumu DPH z PL, tak si ju preúčtujem z VNZD do VOZD?
Prosím Vás o ujasnenie, akosi sa v tom zamotávam. Vďaka.