visvba
05.06.12,15:27
Podľa Zákona o rodine: „plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.“ Dnes mám cez 30 rokov a spolu 10 rokov som bol zamestnaný na trvalý pracovný pomer u rôznych zamestnávateľov. Predpokladám, že moji rodičia stratili vyživovaciu povinnosť voči mne momentom, keď som sa zamestnal a osamostatnil. Už rok som denným študentom 1. stupňa vysokoškolského štúdia a žijem z úspor a príležitostných brigád. V škole som chcel požiadať o sociálne štipendium ako samostatná domácnosť, čo mi bolo odopreté a chcú ma posudzovať spolu s mojimi rodičmi (s ktorými nežijem ani ma neživia) ako spoločnú domácnosť. Odôvodnili mi to odvolaním sa na uvedený paragraf zákona. Chcem sa preto spýtať, či naozaj zo Zákona o rodine vyplýva, že sa mojím nástupom na štúdium obnovila vyživovacia povinnosť mojich rodičov voči mne? Ak tomu tak nie je tak ako môžem pracovníčku študijného oddelenia zodpovednú za prideľovanie sociálnych štipendií o tom presvedčiť?
Na ÚPSVAR mi povedali, že mám dať na súd návrh na určenie výživného, čo by som nerád, aby som mojich rodičov namočil do toho, že by mi museli platiť výživné. Vďaka za pomoc.
pepsikova
05.06.12,13:37
.mohol by si dať ten zákon a paragraf, ktorým to škola zdôvodnila?..lebo podľa mňa, dobrovoľne ti rodičia pomáhať môžu, ale zákonnú povinnosť už nemajú...
visvba
05.06.12,13:45
Podľa § 62, ods. 1) Zákona č. 36/2005 Z. z. ÚPSVAR mi to ústne potvrdil. Príde mi to choré.
pepsikova
05.06.12,14:55
.....ak si už študoval na vysokej škole a nedokončil si, tak tam by mohol byť dôvod, že ti nedali, lebo nárok má len ten, kto prvýkrát študuje na VŠ,bakalárskom, alebo vyššom stupniVŠ...inak nárok nemáš..ale nikde nie je určený vek pre sociálne štipendium. možno by pomohlo požiadať o dávky v hmotnej núdzi, či tam nie sú od teba nejaké splnené podmienky...
...ak si neštudoval, malo by stačiť doložiť potvrdenie, že nemáš trvalý pobyt u rodičov, ani s nimi nebývaš v spoločnej domácnosti...lebo po tridsiatke ťa spoločne posudzovať s rodičmi, ak s nimi nebývaš a chceš študovať-tak neviem, ako to ten zákon zdôvodní..


....citujem:Okrem sociálneho štipendia sa študent môže uchádzať o motivačné štipendiá, štipendiá z vlastných prostriedkov vysokej školy, prípadne študentskú pôžičku.(Odpovedal: Štefan Podolinský, MŠ SR - Moderná škola)http://moje.hnonline.sk/node/766
misoft
05.06.12,15:00
No práve tento § a ods. použi proti nim - ty si bol 10 rokov zamestnaný, teda podľa tohto si už bol schopný sa sám živiť.
Ďalej musíš operovať tým, že už nežiješ v ich spoločnej domácnosti - teda ťa nemôžu posudzovať spolu s nimi, môžu len osoby, ktoré žijú s tebou!
Vyživovacia povinnosť skončila pred desiatimi rokmi.

BTW: daj si to posúdiť nejakým právnikom, ktorý sa týmto zaoberá - ten iste potvrdí, že už nemôžu ťa vyživovať, pokiaľ si 10 rokov bol samostatne sa živiaca osoba. Retroaktivita neplatí.
visvba
05.06.12,15:45
Uvažujete rovnako ako ja, tiež mi to nedáva logiku, ale teta na študijnom to má odkonzultované s ministerstvom a na krk si to nechce zobrať... takže mi asi neostáva iné ako požiadať súd o vymeranie výživného na 0,-€, aby bola spokojná... Je to zatiaľ všetko v ústnej rovine, lebo požiadať môžem až v januári, keďže teraz by ma hodnotili podľa príjmov v 2011, kedy som ešte pracoval a teda som presiahol sumu životného minima na mesiac, tak sa chcem na to pripraviť dokumentačne, aby mi to potom nemohli zamietnuť. Každopádne ďakujem za názory. Som mimoriadny prípad, keďže málo kto ide v 30 na prvú vysokú školu a s tým naša legislatíva nepočíta.
v.v
05.06.12,16:14
Z vlastnej skúsenosti: ja ako rodič musím podporovať študujúce dieťa, aj keď nebýva s nami v spoločnej domácnosti, rok bol zamestnaný, má viac ako 26, teda nemá nárok na žiadne zľavy. Bolo nám určené súdom výživné podľa doložených príjmov a potom študijné určilo synovi výšku soc.štipendia. Zákony neuvádzam, ale prežila som to na vlastnej koži a poviem vám s pomocou známych mojich známych to trvalo štyri mesiace.
Antea
05.06.12,16:33
Uvažujete rovnako ako ja, tiež mi to nedáva logiku, ale teta na študijnom to má odkonzultované s ministerstvom a na krk si to nechce zobrať... takže mi asi neostáva iné ako požiadať súd o vymeranie výživného na 0,-€, aby bola spokojná... Je to zatiaľ všetko v ústnej rovine, lebo požiadať môžem až v januári, keďže teraz by ma hodnotili podľa príjmov v 2011, kedy som ešte pracoval a teda som presiahol sumu životného minima na mesiac, tak sa chcem na to pripraviť dokumentačne, aby mi to potom nemohli zamietnuť. Každopádne ďakujem za názory. Som mimoriadny prípad, keďže málo kto ide v 30 na prvú vysokú školu a s tým naša legislatíva nepočíta.

Myslím, že nulové výživné nie je možné, je tam nejaké minimum. Tiež sme s dcérou chceli riešiť takéto niečo, ale potom sme od toho upustili. U nej je to ešte horšie aj to, že prekročila dobu štúdia tak musela platiť ZP ako dobrovoľne nezamestnaná.
visvba
05.06.12,18:57
No ja mam toto od zaciatku studia i ked je to moja prva vysoka skola v zivote. Platim si cca. 48,-€ mesacne ZP lebo mam po 30ke, zlavy na dopravu sa na mna nevztahuju. K tomu znizili prispevok na stravu pre studentov. Zakon o socialnom stipendiu zmenili do tejto verzie. A to som 10 rokov pracoval na TPP, na zaciatku aj subezne s nadstavbou, co som si robil. Tym ze som sa stal student tak som nemal narok ani na podporu v nezamestnanosti. Cize ide o moj burzoazny vystrelok, ktory si pekne zaplatim. Ale nestazujem sa. Moje slobodne rozhodnutie, tak sa s tym nejako pobijem.
pepsikova
05.06.12,19:16
No ja mam toto od zaciatku studia i ked je to moja prva vysoka skola v zivote. Platim si cca. 48,-€ mesacne ZP lebo mam po 30ke, zlavy na dopravu sa na mna nevztahuju. K tomu znizili prispevok na stravu pre studentov. Zakon o socialnom stipendiu zmenili do tejto verzie. A to som 10 rokov pracoval na TPP, na zaciatku aj subezne s nadstavbou, co som si robil. Tym ze som sa stal student tak som nemal narok ani na podporu v nezamestnanosti. Cize ide o moj burzoazny vystrelok, ktory si pekne zaplatim. Ale nestazujem sa. Moje slobodne rozhodnutie, tak sa s tym nejako pobijem...

..no veď to!...všade píšu a počítajú len s takými, ktorí po 30-tke idú študovať-ale majú ženu, prípadne deti..ak si samostatný,ale máš ešte rodičov, hodia to na nich,nech ti prispejú...ale neboj, ty to zvládneš,ak si pevne rozhodnutý, si tú školu dokončiť...a potom pomôž tomuto štátu tak, ako on pomohol tebe, keď si študoval...