evitas
05.06.12,17:53
Dobrý deň,
prosím o súrnu radu. Dnes našim chceli vymeniť stĺp verejného osvetlenia, ktorý sa nachádza v ich predzáhradke. Vecné bremeno nemajú v LV. Vykopali podľa svojho uváženia druhú jamu v záhrade a tam by ho chceli postaviť. Mama - síce spočiatku namietala, ale staršiu pani, ktorá nevie ako sa má brániť ukecajú, že je to jej povinnosť im to dovoliť. Mladí, keď prišli domov, volali na elektrárne - tí vraj s tým nič nemajú, že to robí firma Ene.......ont. A tí sa zas vyhovorili na distribútora elektriny. Vlastne sa ničoho nedoriešilo. Vyhrážali sa dajakým súdom, poprípade, že nechajú starý stĺp.
Viete mi prosím poradiť na čo máme v takomto prípade právo? A na čo sa oficiálne odvolať?
Ďakujem.
evitas
05.06.12,16:08
Ešte dotaz. Je to aj stĺp elektrického vedenia. Takže nielen len verejné osvetlenie. Týmpádom sa to vymyká aj spod kompetencie obce.
Martin1310
05.06.12,20:29
No síce vám neporadím ale zamyslite sa,keby všetci čo majú takto stlp chceli aby tam nebol,včetne obcí,aj tie sú majitelmi pozemkov,tak to by sa tá elektrika daleko nedostala,teda nikam by sa nedostala,každý pozemok je nieči.Z toho mi vyplíva že to bude určite nejako právne ošetrené tak aby bolo možmé tú elektrinu šíriť.
Možno keby sa jednalo o nové osadenie stlpa tak by sa proti tomu dalo brániť ale stlp ktorý tam stojí X rokov asi jedine na vlastné náklady ale možno niekto poradí čo má vlastnú skúsenosť.
arizona
05.06.12,20:37
Indeed
05.06.12,21:33
No síce vám neporadím ale zamyslite sa,keby všetci čo majú takto stlp chceli aby tam nebol,včetne obcí,aj tie sú majitelmi pozemkov,tak to by sa tá elektrika daleko nedostala,teda nikam by sa nedostala,každý pozemok je nieči.Z toho mi vyplíva že to bude určite nejako právne ošetrené tak aby bolo možmé tú elektrinu šíriť.
Možno keby sa jednalo o nové osadenie stlpa tak by sa proti tomu dalo brániť ale stlp ktorý tam stojí X rokov asi jedine na vlastné náklady ale možno niekto poradí čo má vlastnú skúsenosť.

Presne tak, ak nechcete strpieť v svojej záhradke stlp,ktorý je tam osadený vo verejnom záujme, tak neberte ani elektrinu
z verejnej siete !

Inštalujte si v pivnici elektrocentrálu a nech tam hučí....

Mali by ste byť vďační vláde česko-slovenskej republiky,ktorá v 50-tých rokoch 20.stor. spustila ohromný projekt

elektrifikácie krajiny a zaviedla postupne elektriku až do tej najzapadnutejšej, najposlednejšej skupine domov na lazoch.

V dnešnej dobe by takyto kolosálny projekt nebolo možné zrealizovať.

Chodte sa opytať obyvateľov obce Hoľcov Majer ako veĺmi by chceli zaviesť do svojej obce plyn,

odpoved uradov : Niet šanca.
evitas
06.06.12,08:07
Ja rešpektujem to, že tie stĺpy niekde stáť musia. (Dobre sa hovorí tým, ktorí ich tam nemajú). Ale aby Vám vošli do dvora cudzí ľudia bez oznámenia a vykopali Vaše kvety - zničili záhradu, aby tam postavili druhý stĺp - a potom ten pôvodný zrezali - to je asi veľa nie?
draik
06.06.12,08:25
Určite nemohli len tak prísť a kopať, nejaké oznámenie vopred tam zrejme bolo. To, že nie je ťarcha na LV, nič neznamená, ak tam ten stĺp je už roky. Pozrite si zákon o energetike 656/2004 Z.z. napr. §10
evitas
07.06.12,12:00
Takže len aby som uzemnila všetky "dobré duše", ktoré mi tak "múdro" radili. V prvom rade by ste si mohli prečítať celý článok ku ktorému máte dotaz. Aby ste zbytočne nemudrovali. A v druhom rade - nikto nemá právo vstupovať na Váš pozemok bez dovolenia a už vôbec nie ničiť Váš majetok. A stavím sa, že tí najmúdrejší (Indeed), by sa o svoj majetok vadili ako prví. Len kopa mudrovania.
globalpartner
07.06.12,12:39
No nie je to celkom tak , podĺa Zákona o energetike na to majú právo a Vy máte právo podľa tohto zákona na jednorázové odškodnenie za vecné bremeno. Treba o to požiadať
lubko6394
07.06.12,12:47
Takže len aby som uzemnila všetky "dobré duše", ktoré mi tak "múdro" radili. V prvom rade by ste si mohli prečítať celý článok ku ktorému máte dotaz. Aby ste zbytočne nemudrovali. A v druhom rade - nikto nemá právo vstupovať na Váš pozemok bez dovolenia a už vôbec nie ničiť Váš majetok. A stavím sa, že tí najmúdrejší (Indeed), by sa o svoj majetok vadili ako prví. Len kopa mudrovania.

No dobre, tak si zamudrujem. Aj ja mám stĺp, ale pred pozemkom, však kdesi musí byť, nepáči sa mi to, ale čo s tým spravím ? Pozri sa na to aj z druhej strany a bude ti jasnejšie. U nás menili holé vodiče za kábel a preto potrebovali osadiť nové betónové stĺpy, od tých drevených na betónovom držiaku vedú prípojky k susedom a aj ku mne. Takže stĺp postavili do takej polohy, aby bolo možné prípojky preložiť, takže nie dalej ako 1m. Ak by ho postavili niekde dalej tak by sa museli prerábať všetky prípojky. Druhým riešením by bolo, aby odstrihli celú vetvu, vyťahali staré stĺpy, zakopali nové, natiahli nové káble a pripojili šťavu. Akurát, že potom by sme boli možno týždeň, možno mesiac bez elektriny. Myslíš že je reálne oznámiť podrobnosti všetkým vlastníkom tu na Slovensku, kde sú parcely so 100 vlastníkmi a 20% z nich je skrytých pod názvom neznámy vlastník ? Konieckoncov si sama uviedla, že za matkou boli a že s ňou jednali. To očakávaš, že budú zvolávať schôdzu všetkých majiteľov a budú o tom nechávať hlasovať ? Nie som právnik, tie zákony celkom nepoznám, ale čosi mi hovorí, že tie stĺpy sú stavby vo všeobecnom záujme a ten je nadradený tomu môjmu vlastníckemu právu. A ešte som nevidel stavať tak, aby sa v okolí nič nepokazilo, či trávnik, či ruže, či zemiaky. Konieckoncov sa toto deje maximálne raz za 20, možno 50 rokov, tak čo tam chceš riešiť ?
Indeed
07.06.12,12:54
vieš, kvetiny su kvetiny a ruže su ruže... nič neporiešiš ...
Indeed
07.06.12,12:56
Takže len aby som uzemnila všetky "dobré duše", ktoré mi tak "múdro" radili. V prvom rade by ste si mohli prečítať celý článok ku ktorému máte dotaz. Aby ste zbytočne nemudrovali. A v druhom rade - nikto nemá právo vstupovať na Váš pozemok bez dovolenia a už vôbec nie ničiť Váš majetok. A stavím sa, že tí najmúdrejší (Indeed), by sa o svoj majetok vadili ako prví. Len kopa mudrovania.

Žijeme v právnom štáte,

ak si myslite, že výmenou stlpa a vstupom na pozemok boli porušené Vaše práva,

možete podať trestné oznamenie na najbližšom OO polície.
lubko6394
07.06.12,14:43
Požiadať môže, lenže ma tiež napadlo, či náhodou tá predzáhradka nie je na obecnom. U nás tiež majú susedia predzáhradky na obecnom a ja som na to prišiel náhodou a čo som potreboval (9m2) mi obec predala.
evitas
08.06.12,11:19
Takže len pre upresnenie. Jednanie s mamou sa nekonalo. Mama len náhodou "pristihla" dajakých chlapov. Ináč by sa jej nikto nepýtal. A ak by niekto mal v budúcnosti niekto takýto problém a zaujímalo by ho to... Tak, kým nemá vecné bremeno na pozemku, tak je v práve on. U nás sa to už vyriešilo. Ale musím sa ešte raz opakovať, že my tam ten stĺp betónový - nepoškodený máme roky. A nevadí nám to. Vychádzame v ústrety všetkým opravám a potrebným záležitostiam. A neupustím z toho názoru, že my máme právo rozhodovať o vlastnom majetku. A možno ak by k nám ináč pristupovali, vôbec by sa to nemuselo tak komplikovane riešiť. Ale kto by sa staral, že? Hlavne, že si blbec platí za elektrinu a pár ľudí má z toho profit, že nám sa ani nesníva. Zbytočne sa tu ohradzujete verejným záujmom, trochu slušnosti voči tej verejnosti by neuškodilo. Ale prečo sa vlastne čudujem. Dávno táto téma nie je o porade,však? Ale znovu som sa presvedčila, že ....."Na Slovensku je to tak!"
Martin1310
08.06.12,13:06
Takže vám ten stlp odtial dali preč? alebo ako sa to vyriešilo.
JankaV
08.06.12,18:27
Dosť nervózna téma. Len tak na skľudnenie poviem vlastnú skúsenosť. Mám na záhrade stožiar vysokého napätia, tiež je tam 100 rokov. Ani mi tak nevadí ako zavadzia a obmedzuje, lebo to má nejaké ochranné zóny, ani stavba, ani strom, ani len ten priestor na betóne stožiaru nemôžem využiť, ale čo už. Asi dva roky dozadu som prišla na záhradu a mala som popresádzané kvety od stĺpa asi o dva metre a a betónový podstavec toho stĺpa bol zašalovaný čerstvo. Na stole som si našla rukou písaný vysvetľujúci odkaz - možno 3 vety, na záver ospravedlnenie a číslo mobilu. O týždeň keď som prišla na záhradu, stožiar bol celý vynovený a presadené kvety som mala znovu presadené na pôvodné miesto. Jasne, že to neprežili, iba ľalie. Ale znovu odkaz, že skončili a poďakovanie za pochopenie.
Tak vidíte, aj tak sa dá. Celé je to o ľuďoch. A stačí tak málo.
arizona
08.06.12,20:04
Dosť nervózna téma. Len tak na skľudnenie poviem vlastnú skúsenosť. Mám na záhrade stožiar vysokého napätia, tiež je tam 100 rokov. Ani mi tak nevadí ako zavadzia a obmedzuje, lebo to má nejaké ochranné zóny, ani stavba, ani strom, ani len ten priestor na betóne stožiaru nemôžem využiť, ale čo už. Asi dva roky dozadu som prišla na záhradu a mala som popresádzané kvety od stĺpa asi o dva metre a a betónový podstavec toho stĺpa bol zašalovaný čerstvo. Na stole som si našla rukou písaný vysvetľujúci odkaz - možno 3 vety, na záver ospravedlnenie a číslo mobilu. O týždeň keď som prišla na záhradu, stožiar bol celý vynovený a presadené kvety som mala znovu presadené na pôvodné miesto. Jasne, že to neprežili, iba ľalie. Ale znovu odkaz, že skončili a poďakovanie za pochopenie.
Tak vidíte, aj tak sa dá. Celé je to o ľuďoch. A stačí tak málo.
To, ze je to vereny zaujem dokazem pochopit...
Ale to, ze niekto bez mojho vedomia a bez upozornenia beha po mojej zahrade , tak to uz je riadna drzost!!!
Janka, mala si ozaj stastie,ze ti behal po zahrade nejaky "kvetomil" :D,to je asi jeden z 1000. Ini by ti nechali spust..
Letko
12.06.12,09:52
To, ze je to vereny zaujem dokazem pochopit...
Ale to, ze niekto bez mojho vedomia a bez upozornenia beha po mojej zahrade , tak to uz je riadna drzost!!!
Janka, mala si ozaj stastie,ze ti behal po zahrade nejaky "kvetomil" :D,to je asi jeden z 1000. Ini by ti nechali spust..

Ako by sa to riešilo, keby si bol odcestovaný napr. na pol roka a v dome by nikto nebol, elektrikári by ti chodili každý deň vyzváňať a čakali by, pokiaľ by si sa vrátil domov?

Nejaké to oznámenie by sa patrilo, aspoň prilepiť na vchodové dvere, ale po pol roku...?
JAJA11
12.06.12,10:10
My máme tiež dom v starej časti mesta a na polovici domov boli takéto stlpy. Keď sme išli prerábať strechu, tak sme požiadali o odstránenie stlpa z dôvodu prerábky. A to nás zachránilo. Nikdy viac nám ho už na dom nevrátili. Dnes osadili nové stlpy na verejnom priestranstve a postupne rušia elektrické stlpy na domoch. (U nás sú domy tesne vedľa chodníka, predzáhradky nie sú :o
Ale čo sa týka elektrikárov, nemajú problém vstúpiť na cudzí pozemok. Nám vymieňali elektromer, ktorý máme v dvore, bez nášho vedomia. Asi po mesiaci, keď išiel manžel do rozvodnej skrinky našiel papier o výmene elektromera a zistil, že máme nový elektromer. Mala som sto chutí napadnúť stav elektromeru (myslím, že by tam mal byť podpis, pretože ako dokážu, že tam bol taký stav... :o ) Ale nechcelo sa mi hádať, ale také správanie ma dosť rozhodilo :o