sedlo
14.02.06,11:44
Ahojte,
chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Zrejme sa Vám to bude zdať jednoduché ale medzi nami sú aj ľudia, ktorí ešte nerobili daňové priznanie. Takže som študent a za rok 2005 som mal príjem iba 2000 Sk (dohoda o v.p.), ročné zúčtovanie od zamestnávateľa mám. Snažil som sa urobiť daňové priznanie A, ale nejak sa nevyznám vo všetkých riadkoch tlačiva. Môžte mi prosím Vás poradiť, že čo do ktorého riadku mám čo napísať. Zrazená daň bola vo výške 380 Sk. Mal by mi daňový úrad túto daň vrátiť???
Ďakujem
liba2
14.02.06,10:52
Ahojte,
chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Zrejme sa Vám to bude zdať jednoduché ale medzi nami sú aj ľudia, ktorí ešte nerobili daňové priznanie. Takže som študent a za rok 2005 som mal príjem iba 2000 Sk (dohoda o v.p.), ročné zúčtovanie od zamestnávateľa mám. Snažil som sa urobiť daňové priznanie A, ale nejak sa nevyznám vo všetkých riadkoch tlačiva. Môžte mi prosím Vás poradiť, že čo do ktorého riadku mám čo napísať. Zrazená daň bola vo výške 380 Sk. Mal by mi daňový úrad túto daň vrátiť???
ĎakujemUvádzaš, že máš ročné zúčtovanie od zamestnávateľa. To znamená, že sumu dane ti vráti zamestnávateľ - daň. priznanie A nepodávaš, DU ti nič nevráti.
Heleč
14.02.06,10:55
Asi myslí potvrdenie....
A daň Ti DU vráti
Jozef Mihál
14.02.06,10:55
Pozrite sa aký nadpis má tlačivo, ktoré Vám dal zamestnávateľ.

Ak tam je napísané "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň...atď.", viď predošlý príspevok od liba2.

Ak je tam napísané "Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch...atď.", požiadajte toho zamestnávateľa o tlačivo "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň...atď." a potom viď predošlý príspevok od liba2.
Johanka
14.02.06,10:57
Asi máš od zamestnávateľa iba potvrdenie o príjme. Ak je to predsa len ročné zúčtovanie, tak pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane Ti musí preplatok na dani 380 Sk vrátiť zamestnávateľ, ktorý si to vysporiada s daňovým úradom.
Ak by si si robil DP typ A, do riadku 32 , 34 a 35 napíšeš 2000 Sk, do riadkov 36 a 42 sumu 87.936 Sk, do riadkov 43,44,53 a 55 nulu. Do riadku 61 uvedieš preddavkovú daň 380 Sk a do riadku 63 preplatok 380 Sk. Na strane 5 v oddiely XI. vyplníš žiadosť o vrátenie preplatku.
Prílohou daňového priznania je potvrdenie o príjme vystavené zamestnávateľom.
DanielaSL
14.02.06,11:08
Len na okraj tejto témy ,v budúcnosti si v tlačive "Vyhlásenie...." uplatni odpočitateľnú položku a žiadna daň ti nebude stiahnutá , pokiaľ ovšem neprekročíš v odmene výšku odpočitateľnej položky.
sedlo
14.02.06,11:28
Ďakujem za odpovede. Len doplním. Od zamestnávateľa mám tlačivo "potvrdenie o príjme ....".
Denda
14.02.06,11:30
Ďakujem za odpovede. Len doplním. Od zamestnávateľa mám tlačivo "potvrdenie o príjme ....".
Výborne, potom platí príspevok č.5 od Johanky
Jozef Mihál
14.02.06,11:31
...alebo posledný odsek príspevku č.4.
Denda
14.02.06,11:33
Len doplním k príspevku č. 4 k poslednému odseku žiadosť o ročné.
ZuzanaP
14.02.06,12:13
Nezabudni doložiť aj potvrdenie o návšteve školy. Aspoň u nás ho DÚ žiada od študentov, ktorí si podávajú DP typ A za dohody o v.p.
ing.erika
14.02.06,14:44
ak môžem, k tejto téme by som sa len opýtala, či je zamestnávateľ povinný vystaviť dohodárom, kt. u neho pracovali na dovp, potvrdenie o príjme. ďakujem. Erika
Denda
14.02.06,15:50
ak môžem, k tejto téme by som sa len opýtala, či je zamestnávateľ povinný vystaviť dohodárom, kt. u neho pracovali na dovp, potvrdenie o príjme. ďakujem. Erika
Odpoveď: http://www.porada.sk/showpost.php?p=182041&postcount=2
ing.erika
14.02.06,15:59
ďakujem za nasmerovanie. rozumiem tomu správne, že ja dohodárom, kt. u mňa pracovali minulý rok (2005) doručím potvrdenie o zúčt. a vyplat. príjmoch a ak mi oni dajú žiadosť o roč. zúčtovanie, tak im ho ja urobím. ak nie, tak si budú musieť sami.
Denda
14.02.06,16:03
ďakujem za nasmerovanie. rozumiem tomu správne, že ja dohodárom, kt. u mňa pracovali minulý rok (2005) doručím potvrdenie o zúčt. a vyplat. príjmoch a ak mi oni dajú žiadosť o roč. zúčtovanie, tak im ho ja urobím. ak nie, tak si budú musieť sami.
Ak Vám doručia žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane do 15.2.2006, ste povinná im ho spraviť. V prípade, že Vás nepožiadajú, ale ich celkový príjem nebude vyšší ako 43968,- Sk nemusia podávať daňové priznanie. V prípade, že sa im odvádzali preddavky na daň, tak sa im možno oplatí podať daňové priznanie a preplatok na dani im DU vráti.
ing.erika
14.02.06,16:04
jasne, rozumiem. ale potvrdenie o príjmoch im dám tak, či tak.
Denda
14.02.06,16:10
jasne, rozumiem. ale potvrdenie o príjmoch im dám tak, či tak.
Potvrdenie musíte vystaviť a doložíte k ročnému zúčtovaniu dane v prípade, že Vás oň požiadajú. Ak Vás nepožiadajú tak do 10.3. ste im povinná odovzdať potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Tlačivo o vykonaní ročného zúčtovania dane ste im povinná odovzdať do konca apríla.
ing.erika
14.02.06,16:11
ďakujem, je to také nejaké popletené. alebo to len možno pre mňa. :) ale vaša odpoveď mi to objasnila. ďakujem. pekný deň. Erika