Mikolajova
14.02.06,11:48
ahojte všetci, zamestnanec od nas odisiel 31.10.2005, poziadal ma o urobenie rocneho zuctovania dane vraj mu to kazala pani v novej robote. Mam mu to urobit?
matafe
14.02.06,10:53
Ak váš zamestnávateľ bol posledný, u ktorého mal zamestnanec podpísané vyhlásenie na uplatňovanie nezd. časti základu dane, čiže v novom zamestnaní toto vyhlásenie nemal podpísané, potom požiadá vás o RZ.
Ak v novom zamestnaní mal podpísané vyhlásenie, musí požiadať nového zamestnávateľa o RZ
Milan Benka
14.02.06,10:56
Odporučil by som do pozornosti §38 odst.1, a poslal ho k pani v novej robote.
Samozrejme ak ku nej nenastúpil do zamestnania včera a medzitým nebol celú dobu na "podpore".
Barbara
14.02.06,10:58
ahojte všetci, zamestnanec od nas odisiel 31.10.2005, poziadal ma o urobenie rocneho zuctovania dane vraj mu to kazala pani v novej robote. Mam mu to urobit?


Keď zamestnanec nenastúpil do nového zamestnania od 11/2005, to znamená, že Vy ste jeho posledný zamestnávateľ a musíš mu to urobiť/ keď Ti podpíše žiadosť / termín je do 15.2.2006/. Ale keď nastúpil do nového zamestnania ešte behom r. 2005, tak mu to musia spraviť u toho zamestnávateľa, kde nastúpil v r. 2005./ posledný zamestnávateľ/.
Ty mu vystavíš iba potvrdenie o zdan. mzde.:p
Heleč
14.02.06,10:58
Alebo aj nie. Ak nestihne podať žiadosť do 15.2.
Ale do 31.12. musí mať potvrdenie o zdaniteľnej mzde. . .
nikulik
15.02.06,09:32
Chcela by som sa Vás niečo opýtať k ročnému zúčtovaniu. Mám pracovníčku, ktorá u nás pracovala minuleho roku 2x na dohodu a od septembra sme ju zamestnali na TPP. Do septembra bola na úrade práce, po spočítaní príjmu za dohodu a TPP je jej príjem 45 000,- Sk, a zrážky mala nejakych 5 000,-. Čiastkový základ dane ma nejakých 39 000,- čo je menej ako 87 936,-, daň ktorú zaplatila bola 1 017,- Sk, čiže jej vychádza, že jej daňový úrad vráti celú daň, ktorú zaplatila 1 017,- Sk.
Ona sa ma ale pýtala, či by to nemalo byť viac, keďže bola od januára do septembra na úrade práce. Počíta sa jej niečo ak bola na UP?
Denda
15.02.06,09:42
Chcela by som sa Vás niečo opýtať k ročnému zúčtovaniu. Mám pracovníčku, ktorá u nás pracovala minuleho roku 2x na dohodu a od septembra sme ju zamestnali na TPP. Do septembra bola na úrade práce, po spočítaní príjmu za dohodu a TPP je jej príjem 45 000,- Sk, a zrážky mala nejakych 5 000,-. Čiastkový základ dane ma nejakých 39 000,- čo je menej ako 87 936,-, daň ktorú zaplatila bola 1 017,- Sk, čiže jej vychádza, že jej daňový úrad vráti celú daň, ktorú zaplatila 1 017,- Sk.
Ona sa ma ale pýtala, či by to nemalo byť viac, keďže bola od januára do septembra na úrade práce. Počíta sa jej niečo ak bola na UP?
V jej prípade vychádza na vrátenie celá jej skutočne zrazená daň. Len neviem čo myslíte zrážkou 5000,- Sk? Asi už viem dovody:-)
Viac to nemá byť prečo. Už máme len jednotnú rovnú daň 19%.
Lucy
15.02.06,10:04
Ja mám podobný prípad.

Zamestnanec u nás nastúpil 21.12.05 s tým, že do 20.12.05 pracoval u iného zamestnávateľa. Nezdaniteľnú časť si v decembri uplatnil u predchádzajúceho zamestnávateľa. A vyhlásenie si u nás podpísal od 01/2006 na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka od 01/2006.
Kto mu má urobiť RZD za rok 2005?

Môžem aj ja, alebo má isť k predchádzajúcemu zamestnávateľovi?

Ďakujem
nikulik
15.02.06,10:07
5 000,- sú odvody.
Ona mi spomínala, že sa jej to zdá málo, lebo že keď si robila daňové priznanie minulé roky, bola evidovaná na úrade práce a pracovala asi len tak 1 mesiac tak, že dostala oveľa viac.
Podľa mňa je to tak, že keď má čiastkový základ dane nižší ako je nezdanit. časť za celý rok tak sa jej vráti celá daň, ktorú zaplatila v danom roku, čiže ktorá jej bola zrazená. Opavte ma prosím ak sa mýlim.
Denda
15.02.06,10:15
5 000,- sú odvody.
Ona mi spomínala, že sa jej to zdá málo, lebo že keď si robila daňové priznanie minulé roky, bola evidovaná na úrade práce a pracovala asi len tak 1 mesiac tak, že dostala oveľa viac.

Podľa starého zákona sme nemali rovnakú daň. Mali sme rôzne daňové pásma podľa výšky dosiahnutého príjmu, ktoré sa v priebehu roka ináč zdaňovali / viac/ a pri ročnom vysporiadaní dane vznikali preplatky alebo nedoplatky.

Dnes už máme jednotnú - rovnakú daň bez ohľadu na výšku príjmu, ktorá je 19%.
Barbara
15.02.06,10:17
Ja mám podobný prípad.

Zamestnanec u nás nastúpil 21.12.05 s tým, že do 20.12.05 pracoval u iného zamestnávateľa. Nezdaniteľnú časť si v decembri uplatnil u predchádzajúceho zamestnávateľa. A vyhlásenie si u nás podpísal od 01/2006 na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka od 01/2006.
Kto mu má urobiť RZD za rok 2005?

Môžem aj ja, alebo má isť k predchádzajúcemu zamestnávateľovi?

Ďakujem


RZD musí urobiť posledný zamestnávateľ na základe podpísanej žiadosti, teda keď je u Vás je zamestnaný od 21.12.2005, tak VY!!:)
nezdan. čiastku si uplatní v celej výške 87936,-Sk
nikulik
15.02.06,10:58
Podľa starého zákona sme nemali rovnakú daň. Mali sme rôzne daňové pásma podľa výšky dosiahnutého príjmu, ktoré sa v priebehu roka ináč zdaňovali / viac/ a pri ročnom vysporiadaní dane vznikali preplatky alebo nedoplatky.

Dnes už máme jednotnú - rovnakú daň bez ohľadu na výšku príjmu, ktorá je 19%.

Takže jej to môžem takto zdôvodniť?
A ešte jednu podotázočku. Dnes za mnou prišla jedna pracovníčka a pýtala ma potvrdenie o príjme a vyrovnávku dane, že to potrebuje manželova ekonómka, tak som sa jej opýtala, či si chce manžel na ňu uplatniť narok na nezdanit. časť základu dane. Povedala mi, že nevie, a pritom podpísala u nás žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Neviete nahodou čo tým jej manžela ekonómka mohla chcieť?
Lucy
15.02.06,11:10
Dobre, ale za 12/2005 si nezdaniteľnú čiastku uplatňoval u predchádzajúceho zamestnávateľa.
A v zákone je napísané, že si uplatní u posledného zamestnávateľa u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane - §38 ods 1
Tweety
15.02.06,11:11
Takže jej to môžem takto zdôvodniť?
A ešte jednu podotázočku. Dnes za mnou prišla jedna pracovníčka a pýtala ma potvrdenie o príjme a vyrovnávku dane, že to potrebuje manželova ekonómka, tak som sa jej opýtala, či si chce manžel na ňu uplatniť narok na nezdanit. časť základu dane. Povedala mi, že nevie, a pritom podpísala u nás žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Neviete nahodou čo tým jej manžela ekonómka mohla chcieť?
Určite si ju chcel manžel uplatniť v RZD. Ak mala príjmy nad 87936.-, tak nemá nárok na odpočet. Ak príjmy boli nižšie, tak si uplatní rozdiel medzi nimi a touto nezdaniteľnou čiastkou.
Barbara
15.02.06,11:26
Dobre, ale za 12/2005 si nezdaniteľnú čiastku uplatňoval u predchádzajúceho zamestnávateľa.
A v zákone je napísané, že si uplatní u posledného zamestnávateľa u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane - §38 ods 1



tak až teraz nadtým rozmýšľam, fakt, keď u predchádzajúceho zamestnávateľa mal podpísané vyhlásenie , tak musí ísť tam, potom Ty mu len vystavíš POTVRD. o zdanit. mzde.
ale pre istotu idem si tu pohľadať príspevky k tejto téme.................. posledný zamestnávateľ, alebo posledný zamestnávateľ u koho mal podpísané vyhlásenie. ale asi to bude fakt takto.
:p
Barbara
15.02.06,11:43
Dobre, ale za 12/2005 si nezdaniteľnú čiastku uplatňoval u predchádzajúceho zamestnávateľa.
A v zákone je napísané, že si uplatní u posledného zamestnávateľa u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane - §38 ods 1


tak je to tak !!! musí si požiadať predošlého zamestnávateľa. takže nestačí k tomu len to , že ste posledný zamestnávateľ. Mal by mať u Vás podp. vyhlásenie. Nakoľko to u vás nemá . požiada si o RZD predchádz. zamestnávateľa.

viď príspevok č. 2 od MATAFE
Adra
15.02.06,12:11
Zdravím, potrebovala by som poradiť: manželka mala príjem za 5 mes. v roku 31.709,- Sk z toho jej zrazili poistné 4.270,- Sk. Základ dane je 27.439,-Sk. Manžel si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Z 87.936,- Sk sa odráta položka 31.709,- Sk alebo 27.439,- Sk. Manželka neplatila preddavky na daň.
Vďaka.
Denda
15.02.06,16:12
Zdravím, potrebovala by som poradiť: manželka mala príjem za 5 mes. v roku 31.709,- Sk z toho jej zrazili poistné 4.270,- Sk. Základ dane je 27.439,-Sk. Manžel si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Z 87.936,- Sk sa odráta položka 31.709,- Sk alebo 27.439,- Sk. Manželka neplatila preddavky na daň.
Vďaka.
Do jej celkového príjmu na uplatnenie si odpočítateľnej položky sa zaratáva suma 31.709,- Sk + sumy uvedené v tomto príspevku:http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
nikulik
16.02.06,05:02
Ďakujem Vám pekne za odpovede. (už včera som chcela poďakovať, ale nešiel mi net)

Mala by som ešte jednu otázku. Ak zamestnanec pracuje na TPP v jednej firme a u nás pracoval na dohodu asi 4 mesiace, musí si príjem z dohody dať do ročného zúčtovania? Alebo môže, ale nemusí?
Ingrid G.
16.02.06,06:06
Ak u Vás pracoval na dohodu 4 mesiace, mal zdaniteľnú mzdu, treba mu dať potvrdenie. Toto potvrdenie predloží svojmu zamestnávateľovi, ktorý mu robí ročné zúčtovanie.
miriza
16.02.06,06:18
Ja mám zamestanca ktorému budem robiť daňové priznanie typu A no nemá pokrytý celý rok doniesol mi tieto potvrdenia:
od 1.6. 2005 - 5.8. 2005 potvrdenie od zamestnávateľa
od 6.8. 2005 - 31.12. 2005 uchádzač o zamestanie.
Nemám teda pokryté obdobie od 1.1. 2005 - 31.5. 2005 kedy bol tento zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný. Stačí keď mi podpíše len nejaké čestné prehlásenie že bol dobrovoľne nezamestnaný a že nemal nijaký príjem???
miriza
16.02.06,06:41
to ste nikto nemali takýto prípad ???
nikulik
16.02.06,06:49
Ak u Vás pracoval na dohodu 4 mesiace, mal zdaniteľnú mzdu, treba mu dať potvrdenie. Toto potvrdenie predloží svojmu zamestnávateľovi, ktorý mu robí ročné zúčtovanie.

A musí dať dohodu do ročného zúčtovania, alebo je to na ňom ako sa rozhodne? Pretože šéf mi rozprával, že mu to nemôže dať, lebo nemohol robiť u nás takú robotu, musel by mať nejaké povolenie, je to šéfov nejaký známi.
Katija
16.02.06,07:11
Ja mám zamestanca ktorému budem robiť daňové priznanie typu A no nemá pokrytý celý rok doniesol mi tieto potvrdenia:
od 1.6. 2005 - 5.8. 2005 potvrdenie od zamestnávateľa
od 6.8. 2005 - 31.12. 2005 uchádzač o zamestanie.
Nemám teda pokryté obdobie od 1.1. 2005 - 31.5. 2005 kedy bol tento zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný. Stačí keď mi podpíše len nejaké čestné prehlásenie že bol dobrovoľne nezamestnaný a že nemal nijaký príjem???Mali a stále máme. Zamestnanec nemusí dokladovať, že bol dobrovoľne nezamestnaný. Stačí, že podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie. Katija:):cool:
miriza
16.02.06,07:19
On mi nepodpísal žiadosť o ročné zúčtovanie ja ako dobrá duša mu idem robiť daňové priznanie A a myslím si že by som tam mala nejaké to čestné prehlásenie vsunúť.
miriza
16.02.06,07:25
Ja viem že nesmiem. Potvrdenie som mu vystavila z úradu práce si doniesol potvrdenie o evidencii no nemám nijako pokryté obdobie od 1.1.-31.5. 2005. To DPFO mu idem robiť ja.
Katija
16.02.06,07:30
Ja viem že nesmiem. Potvrdenie som mu vystavila z úradu práce si doniesol potvrdenie o evidencii no nemám nijako pokryté obdobie od 1.1.-31.5. 2005. To DPFO mu idem robiť ja.Prepáč trochu mi blbne internet.
Pozri si poučenie v DPFO Typ A pod tabuľkou V. Tam je presne napísané, čo treba doložiť k DPFO: Nič viac, nič menej. Ak daňovníka vyzve DÚ na kontrolu, potom môžu pýtať aj niečo iné, ale k daňovému priznaniu sa nič inšie nemá prikladaľ. Katija:):cool:
Denda
16.02.06,09:40
Ďakujem Vám pekne za odpovede. (už včera som chcela poďakovať, ale nešiel mi net)

Mala by som ešte jednu otázku. Ak zamestnanec pracuje na TPP v jednej firme a u nás pracoval na dohodu asi 4 mesiace, musí si príjem z dohody dať do ročného zúčtovania? Alebo môže, ale nemusí?
Pri ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daňového priznania si musí uviesť a vysporiadať všetky svoje zdaniteľné príjmy.
Melnick
16.02.06,11:42
On mi nepodpísal žiadosť o ročné zúčtovanie ja ako dobrá duša mu idem robiť daňové priznanie A a myslím si že by som tam mala nejaké to čestné prehlásenie vsunúť.

Veď keď mu to čestné prehlásenie vsunieš n i č nepokazíš.
záleží aj od DÚ - jeden vyžaduje iný nie.
Ingrid G.
16.02.06,11:51
A musí dať dohodu do ročného zúčtovania, alebo je to na ňom ako sa rozhodne? Pretože šéf mi rozprával, že mu to nemôže dať, lebo nemohol robiť u nás takú robotu, musel by mať nejaké povolenie, je to šéfov nejaký známi.

Ak mal minulý rok dohodu, jednoznačne si M U S Í dať príjmy z dohody do RZ alebo DP.
nikulik
16.02.06,11:53
Pri ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daňového priznania si musí uviesť a vysporiadať všetky svoje zdaniteľné príjmy.

A keď tam tu dohodu neda tak mu na to daňový úrad príde? A môže z toho mať problémy?
Melnick
16.02.06,11:59
A veľké,hlavne ak mu vrátia nejaké Sk.
To mal tie príjmy také veľké ,že sa ich zdráha uviesť v DP?
A nakoniec DÚ nepátra čo bolo náplňou dohody.Na to sú
iné inštitúcie./toto je odpoveď na tvoju otázku -23/