Neviemakonato
05.06.12,22:34
Dobrý večer, nevedel som do ktorej rubriky tak som to vložil STAVBA, mám taký problém s prístupovou cestou na pozemok. Od hlavnej cesty sme mali s príbuzným rozdelený pozemok na dve polovice, jeho bola bližšie k hlavnej komunikácii, odkiaľ sa dá hneď vojsť na pozemok. Cesta ktorá viedla na časť môjho pozemku lemovala hranicu jeho pozemku, on však predal svoju časť, bez nášho upozornenia. Táto cesta však nie je mapovaná. Teraz ju už má nový majiteľ, avšak my sme sa rozhodli, že predáme svoju časť, no na pozemok sa dá dostať iba asi dvojkilometrovou obchádzkou no z hornej strany pozemku vlastníme na polovicu s príbuzným hory. Takže vlastne ak by si nový majiteľ ohradil svoj pozemok, na moju časť sa dostanem iba cez hory. Nám to problém nerobí len, je tu problém, že pozemok nepredáme, keďže obchádzka (cesta) sa v zime neudržuje!! Ak ste pochopili, PROSÍM VÁS PORAĎTE MI NEJAKO :(
draik
06.06.12,08:02
Ak bol príbuzný výlučným vlastníkom pozemku, nebol povinný predaj s Vami konzultovať. Ak ten pozemok nie je oficiálnou cestou, nový vlastník si ho môže ohradiť. Mali ste si s príbuzným dohodnúť vecné bremeno spočívajúce v práve prechodu/prejazdu resp. existuje možnosť tzv. vydržania tohto práva, ak Vám príbuzný dovolil prechod/prejazd a vy ste ho používali aspoň 10 rokov (na túto možnosť by som sa veľmi nespoliehal, pretože by ste to museli dokázať). Ak na Vašom pozemku nestojí žiadna stavba, tak právo prechodu/prejazdu tak ľahko nedosiahnete.
Neviemakonato
06.06.12,17:24
No hej vlastne naše pozemky len susedili! No pokiaľ by bol príbuzný ochotný dokázať, že vlastne sme ten prechod používali viac ako 10 rokov (je to dokonca niekoľko desiatok rokov) dalo by sa s tým niečo robiť? Alebo musí byť do toho zapojený aj nový vlastník pozemku, ktorého však zastihnúť nie je jednoduché, keďže tam má rozostavaný dom a už asi dva roky sa tam neukázal?!
Erzebeth
07.06.12,01:08
To, že niekto užíval nehnuteľnosť alebo jej časť nezakladá právo vydržania. To užívanie mohlo byť len niečo ako nezáujem vlastníka, či tadiaľ niekto chodí alebo nie. Bývalý vlastník predal svoj pozemok a neupozornil kupujúceho, že niekto prechádza cez pozemok. Nebolo by vlastne v jeho záujme, aby dnes informoval nového vlastníka, že pozemok je prechodný. Takýto pozemok je vlastne bezcenný. Nikto si nekúpi pozemok, cez ktorý mu budú popred dvere prechádzať cudzí ľudia. Skúste predať svoj pozemok novému vlastníkovi susedného pozemku.
Neviemakonato
07.06.12,11:49
Naozaj ďakujem Elizabeth a draik...no skúsime sa v tom ešte nejak pohrabať, neviem či ale by bol ochotný pozemok kúpiť, pretože je to naozaj dosť veľký pozemok.. :( :( :(