E15
06.06.12,07:19
Som predčasný starobný dôchodca a mám možnosť sa zamestnať na mandátnu zmluvu. Zaujímalo by ma, či prídem o dôchodok, alebo aký by tom malo vplyv na môj dôchodok. Ďakujem.
Mila123
06.06.12,05:23
je to závislá činnosť?
E15
06.06.12,05:30
Nie je to závislá činnosť, je to niečo také ako dohoda, v prípade potreby ma zavolajú.
Mila123
06.06.12,05:35
nerozumiem výrazu niečo také ako dohoda........

ak ťa mzdárka (v uvedenej spoločnosti) neprihlási do SP (konkrétne do starobného poistenia) o PSD by si nemal prísť......môj názor
KatarinaNR
01.08.12,16:32
chcela by som sa opýtať znalých, v minulosti bolo, že netreba toho kto robí "niečo" na základe mandátnej zmluvy prihlásiť do sociálnej poisťovni, tiete mi niekto poradiť, odkedy, od ktorého roka to už neplatí, odkedy teda treba aj "mandatára" prihlásiť do sp?
ďakujem
globalpartner
01.08.12,17:41
chcela by som sa opýtať znalých, v minulosti bolo, že netreba toho kto robí "niečo" na základe mandátnej zmluvy prihlásiť do sociálnej poisťovni, tiete mi niekto poradiť, odkedy, od ktorého roka to už neplatí, odkedy teda treba aj "mandatára" prihlásiť do sp?
ďakujem

Od 1.11.2011 sa za SZČO pokladá každý , kto je povinný sa registrovať k dani z príjmu tu je definícia:
Definícia SZČOKto sa považuje za samostatne zárobkovo činnú osobu na účely sociálneho poistenia.
Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je registrovaná podľa § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, § 67 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti so zárobkovou činnosťou uvedenou v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
Do 31. decembra 2010 mala postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby fyzická osoba, ktorá

vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu (do 31. júla 2006 nebola samostatne zárobkovo činnou osobou podľa zákona o sociálnom poistení fyzická osoba, ktorá vykonávala činnosť znalca a tlmočníka v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov; od 1. augusta 2006 už ale všetci znalci a tlmočníci, ktorí majú oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, majú postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby),
je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obchodného zák
Na základe uvedeného záleži od príjmu za obdobie od 1.7.2010-30.6.2011 ak mal vyšší príjem ako stanovená hranica pre poviného plátcu musíte ho prihlásiť do SP.

Ak nemal taký príjem ako SZČO za to obdobie registrovať ho nemusíte a treba sledovat obdobie od 1.7.2011 do 30.6.2012 a pri prekročení hranice je potrebné registrovať ho od 1.7.2013
KatarinaNR
01.08.12,18:03
čiže, ak presiahne sumu potrebnú na prihlásenie do SP sa prihlási, inak nie, dobre chápem?
ďakujem
globalpartner
02.08.12,06:52
čiže, ak presiahne sumu potrebnú na prihlásenie do SP sa prihlási, inak nie, dobre chápem?
ďakujem

Áno rovnaký režim ako u živnostníka