Lívia20
06.06.12,12:29
Vie mi niekto poradiť, či neexistuje na nete nejaký zoznam odborne spôsobilých projektantov pre studne a tiež pre stavebný dozor na studne? Ak nie, tak neviete mi poradiť v Prešove alebo okolí niekoho, kto mi to urobí za rozumnú cenu? VĎaka
simoneccka1
12.07.12,04:48
Vie mi niekto poradiť, či neexistuje na nete nejaký zoznam odborne spôsobilých projektantov pre studne a tiež pre stavebný dozor na studne? Ak nie, tak neviete mi poradiť v Prešove alebo okolí niekoho, kto mi to urobí za rozumnú cenu? VĎaka

Dobrý deň, zohnali ste niekoho? Mám kontakt na jedného pána, ktorý robí projekty. Môžem sa Vás opýtať,čo všetko mi treba k povoleniu na studňu?? Projekt to áno, ale treba aj hydrogeologický posudok? Koľko to cca stojí (projekt + posudok)? A treba stavebný dozor aj keď to robí firma, ktorá má na to povolenie? Ďakujem.
Ferdosondo
12.07.12,06:08
A nerobí sa to tak, že zavolá sa firma, ktorá vyvŕta studňu ? K čomu je potrebné mať projekt posudok dozor?
simoneccka1
12.07.12,12:09
A nerobí sa to tak, že zavolá sa firma, ktorá vyvŕta studňu ? K čomu je potrebné mať projekt posudok dozor?

Že je to na hlavu? My už totižto studňu máme, ale akurát v ten deň, ako nám ju vŕtali išiel okolo starosta a pýtal povolenie. Samozrejme,že sme žiadne nemali a máme mu to doložiť. No a na stavebnom úrade už pýtajú projekt, posudok, pečiatku stavebného dozoru + 33€ kolok. A to nerátam peniaze za projekt, posudok a peciatku!!
Ferdosondo
13.07.12,03:13
Že je to na hlavu? My už totižto studňu máme, ale akurát v ten deň, ako nám ju vŕtali išiel okolo starosta a pýtal povolenie. Samozrejme,že sme žiadne nemali a máme mu to doložiť. No a na stavebnom úrade už pýtajú projekt, posudok, pečiatku stavebného dozoru + 33€ kolok. A to nerátam peniaze za projekt, posudok a peciatku!!
Veď o to ide. Zbytočne vyhodené peniaze. Na Slovensku sú tisíce studní, ktoré nemajú papiere. Tá studňa s papiermi nebude mať lepšiu vodu, ani lepší prítok, len kôli tomu, že si niekto pri tom namastil vrecko.
Je dosť možné, že dobrý sused pomohol tomu, aby šiel starosta náhodou okolo.
81janka
13.07.12,11:09
A nerobí sa to tak, že zavolá sa firma, ktorá vyvŕta studňu ? K čomu je potrebné mať projekt posudok dozor?

Žeby ku kolaudácii? Pravdaže, ak je to jediný zdroj vody do domu, pretože obecný vodovod tam nie je dotiahnutý...
majkii
13.07.12,14:17
Veď o to ide. Zbytočne vyhodené peniaze. Na Slovensku sú tisíce studní, ktoré nemajú papiere. Tá studňa s papiermi nebude mať lepšiu vodu, ani lepší prítok, len kôli tomu, že si niekto pri tom namastil vrecko.
Je dosť možné, že dobrý sused pomohol tomu, aby šiel starosta náhodou okolo.

Nemyslím si, že sú to zbytočne vyhodené peniaze, naopak projekt a hydrogeologický posudok slúži na ochranu stavebníka. Ak vplyvom užívania alebo pri jej výstavbe dôjde ku škode, stavebník sa zbavuje zodpovednosti, tú nesie projektant a tiež hydrogeológ. Ďalšou vecou je, ak mám studňu zlegalizovanú, v prípade že dôjde ku škode npr. znečistením od suseda alebo výstavbou diaľnice, železnice, či inej činnosti , mám právo na náhradu škody a to buď vo forme vybudovani nového zdroja alebo finančnej kompenzácie. Základným predpokladom na úspešné vymáhanie škody je právoplatné rozhodnutie o užívaní vôd. Samozrejme na legalizáciu studne je aj množstvo ďalších dôvodov.

Inak toto ma dostalo (zvýraznená tučným písmom v citáte). Podľa telto logiky načo mať na dom projekt, stavebné povolenie či kolaudáciu, veď v dome s papierami sa nebude bývať lepšie. Veď na slovensku sú tisíce nelagálnych stavieb. :eek:
wagner
13.07.12,20:02
Žeby ku kolaudácii? Pravdaže, ak je to jediný zdroj vody do domu, pretože obecný vodovod tam nie je dotiahnutý...

Asi k tomu, že studňa je vodná stavba

§ 61
Obvodný úrad životného prostredia
Obvodný úrad životného prostredia vo veciach štátnej vodnej správy

a) rozhoduje v správnom konaní v prvom stupni vo veciach podľa tohto zákona (§ 21, § 22 ods. 3, § 23 ods. 1, § 24, § 25 písm. c), § 26, § 27 ods. 1 písm. e) a f), § 30 ods. 3, § 32, § 38, § 39 ods. 5, 6 a 10, § 42 ods. 2, § 43 ods. 7, § 45 ods. 1, § 49 ods. 3, § 50 ods. 3, § 52 ods. 2, § 55 ods. 2 a 3, § 57 ods. 1 a 3, § 66 ods. 5, § 74 ods. 1 a 2, § 77 ods. 3 písm. b) a § 80 ods. 7 a 8) a vydáva vyjadrenia (§ 28) a súhlasy podľa § 27 ods. 1 písm. a) až d), ak ich tento zákon nezveruje iným orgánom štátnej vodnej správy,
b) vedie evidenciu povolení podľa § 15 ods. 6,
c) je špeciálnym stavebným úradom vo veciach vodných stavieb (§ 26 ods. 3),


§ 52
Vodné stavby
(1) Vodnými stavbami sú stavby, prípadne ich časti, ktoré umožňujú osobitné užívanie vôd alebo iné nakladanie s vodami. Vodnými stavbami sú najmä

a) stavby, ktorými sa upravuje, mení alebo zriaďuje koryto, vrátane terénnych úprav s tým spojených,
b) stavby na ochranu pred povodňami,
c) priehrady, vodné nádrže, rybníky, hate, hrádze a iné stavby potrebné na nakladanie s vodami,
d) studne, stavby vodovodných potrubí, vodovodov a ďalšie vodárenské objekty samostatne slúžiace na účely zásobovania vodou