pupkin
06.06.12,20:20
Ahojte. Poraďte mi prosím. Predávam družstevný byt. Bývam v ňom nejakých 12 rokov. Nie je v osobnom vlastníctve. Ak by som ho zajtra odkúpil a pozajtra predal, ako je to s daňami. Ďakujem za odpoveď.
PASKOV
07.06.12,02:21
Prodat byt, který mi nepatří ( majitel je SBD ) ...

Nerozumím.
Mária27
07.06.12,09:31
zákon 595/2003 o daniach z príjmov

§ 9
1) Od dane je oslobodený príjem
h) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,
pupkin
05.07.12,18:56
Dobrý večer. Čiže keď ho predám cez družstvo, nemal by som platiť teoreticky dane. A neviete mi poradiť, ako to prebieha na SBD (poplatky, prepis či čo, atď.)
Ďakujem
Mária27
06.07.12,12:43
Ty by si to prakticky ani nemusel riešiť, len oznámiť družstvu prevod (obaja) alebo zaslať zmluvu. Za zrealizovanie prepisu by nemali byť veľké platby.
Iné je, že nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte.

Obchodný zákonník:

§ 230
Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
pupkin
17.07.12,11:58
Ďakujem za rady. Prosím ťa a nejaký vzor zmluvy prevodu členstva v družstve mi nevieš poslať? Skús mi prosím ťa ešte vysvetliť "nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte"? Čo to pre mňa znamená? Ďakujem.
Halli
18.07.12,10:21
Ďakujem za rady. Prosím ťa a nejaký vzor zmluvy prevodu členstva v družstve mi nevieš poslať? Skús mi prosím ťa ešte vysvetliť "nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte"? Čo to pre mňa znamená? Ďakujem.
na bytovom ti povedia čo potrebuješ, nie je to všade rovnaké.
pupkin
18.07.12,19:22
Ďakujem