konak7
06.06.12,20:46
Čaute,chcem sa vás spýtať,či máte nejaké skusenosti s prevlakmi v dome. Aká by mala byť ich výška a širka na dĺžku 3,5 a 4,5 metra, akej hrúbky výstuž,hrúbka a vzialenosť strmienkov,prípadne či je nutné robiť hupy.Za odpovede vopred ďakujem!
220870
06.06.12,19:48
Na toto nieje jednoznačná odpoveď.Záleží na akých múroch je prievlak koľko toho bude niesť či je spojený s vencom stropom atd..........
Indeed
06.06.12,21:34
Na toto nieje jednoznačná odpoveď.Záleží na akých múroch je prievlak koľko toho bude niesť či je spojený s vencom stropom atd..........

Taketo alibistické odpovede milujem !

A dodávam,že kolektívne vedomie je dnes veĺmi rozširené a informácie každého druhu su každému voĺne dostupné ,
ked vie kde ich hĺadať.
Teda aj zadavateľ témy časom získa tieto informácie.
Nevidím žiaden zmysel mu tieto informácie vedome a naschvál zatajovať !
Veď uviedol rozmer otvoru /dlžku / v mure ponad ktorý chce urobiť ŽB preklad. A šírka mura je znama predpokladám ,
určite to nie je 10 cm ani 100 cm, tak načo také cavyky ??
Ano je lepšie dať hupy , je to istota , hrubka roxorov min. 14 mm, strmienka 10 mm každých 60 cm.
Z mojej strany bez prepočtu a bez záruky, konzultuj aj s inymi.
220870
07.06.12,03:42
Maximálny povolený rozostup strmienok je 250mm aj to len na vencoch na prievlaku som viac ako 200mm rozostupy ešte nevidel.
pivko
07.06.12,03:48
Ja mám 4m , ale projektoval to statik , podľa nejakej rady na fóre by som to určite nerobil.
chandler
07.06.12,05:28
pravdu ma 220870 a pivko :)
Indeed
07.06.12,08:13
sorry, ušlo mi to,tých 60 cm
fetya
07.06.12,08:30
Taketo alibistické odpovede milujem !

A dodávam,že kolektívne vedomie je dnes veĺmi rozširené a informácie každého druhu su každému voĺne dostupné ,
ked vie kde ich hĺadať.
Teda aj zadavateľ témy časom získa tieto informácie.
Nevidím žiaden zmysel mu tieto informácie vedome a naschvál zatajovať !
Veď uviedol rozmer otvoru /dlžku / v mure ponad ktorý chce urobiť ŽB preklad. A šírka mura je znama predpokladám ,
určite to nie je 10 cm ani 100 cm, tak načo také cavyky ??
Ano je lepšie dať hupy , je to istota , hrubka roxorov min. 14 mm, strmienka 10 mm každých 60 cm.
Z mojej strany bez prepočtu a bez záruky, konzultuj aj s inymi.
A ked mu to spadne na hlavu, tak beries za to zodpovednost? Kazda situacia je ina, a preto netreba setrit na statikovi, alebo spravit na vlastne triko a neziadat univerzalnu odpoved.
konak7
07.06.12,11:18
ten prievlak mám potvrdený aj statikom,ale zdá sa mi akoby to robil len z povinnosti,preto si to chcem overiť aj Vašimi praktickými skúsenosťami. Prievlak bude ťahaný stredom celého domu,spojený aj s vencom a na ňom bude posadený krov/bez ŽB deky/.
marleau
07.06.12,15:40
Na statiku sa na Porade nepýtaj,to je vec výpočtu na konkrétnu konštrukciu.Ak si niekto myslí,že existuje všeobecná odpoveď ,tak sa hlboko mýli.Amaterizmus na stavbu nepatrí.
Indeed
07.06.12,16:58
A ked mu to spadne na hlavu, tak beries za to zodpovednost? Kazda situacia je ina, a preto netreba setrit na statikovi, alebo spravit na vlastne triko a neziadat univerzalnu odpoved.

prečo by niečo malo spadnuť niekomu na hlavu ???

ŽB konštrukcie sa robia najmenej 150 rokov a princip ukladania vyztuže je stále ten istý !

Dokonca na základe toho aké som videl burane ŽB konštrukcie ktoré stali 120 rokov, tak v tychto konštrukciach som videl
slabšie roxory ako sa bežne dávajú teraz.

Ak dodrží počet a hrubku nosných prútov v preklade, nič mu na hlavu rozhodne nespadne !

Tá vyztuž je tam masivne predimenzovaná , udržala by aj polovica.
marleau
07.06.12,17:08
prečo by niečo malo spadnuť niekomu na hlavu ???

ŽB konštrukcie sa robia najmenej 150 rokov a princip ukladania vyztuže je stále ten istý !

Dokonca na základe toho aké som videl burane ŽB konštrukcie ktoré stali 120 rokov, tak v tychto konštrukciach som videl
slabšie roxory ako sa bežne dávajú teraz.

Ak dodrží počet a hrubku nosných prútov v preklade, nič mu na hlavu rozhodne nespadne !

Tá vyztuž je tam masivne predimenzovaná , udržala by aj polovica.

Statika nie je (len) o tom,či to spadne alebo nie.
Indeed
07.06.12,17:11
Statika je hlavne o tom,že najmudrejší je statik alebo projektant,ľudia čo s tým pracovali a viazali železo do x základov,prekladov a celých betonovych murov, nič nevedia ???v
chandler
07.06.12,20:14
no ak je to 150 rokov tak to je velmi silny argument :)
pivko
08.06.12,15:16
Statika je hlavne o tom aby si zbytočne nedával veľa železa a neprerobil. Indeedov názor je názor dedinčanov , čo napchajú do deky a prekladov 12ky a 14ky železa aby to trimalo. Ale trime to prd a veľa to stoji. Ja som dal za projekt deky + vence dochodcovi statikovi 120 Eur. Urobil celú deku zo železa 10 same hupy . Keď to prišla viazať firma tak skonštatovali že to robila stará škola a že na tej deke može pristáť aj vrtulnik.
ciners
09.06.12,12:22
Vacsinou ked sa ponahlam a odhadnem zelezo, tak sa dobre oj...em, tak asi tak :)) A vacsinou na tu nebezpecnu stranu