mariavia
07.06.12,06:14
Pekný deň poraďáci,
viete mi prosím poradiť, či potrebuje mzdová účtovníčka vedieť, v akej sume poberám starobný dôchodok, alebo stačí, keď prinesiem okopírovaný doklad rozhodnutie o pridelení a výške starobného dôchodku, ale sumu zatriem? Nárok na starobný dôchodok mi vznikol 10.10.2011, bol mi uznaný a spätne vyplatený, u zamestnávateľa pokračujem v pracovnom pomere.
Ďakujem za skorú odpoveď.
mariavia
J+K
07.06.12,04:23
Mzdová účtovníčka nepotrebuje vedieť sumu dôchodku, potrebuje rozhodnutie o priznaní dôchodku, aby videla druh dôchodku a dátum priznania od ...

Suma môže byť zabielená :)
veronikasad
07.06.12,06:34
Pekný deň poraďáci,
viete mi prosím poradiť, či potrebuje mzdová účtovníčka vedieť, v akej sume poberám starobný dôchodok, alebo stačí, keď prinesiem okopírovaný doklad rozhodnutie o pridelení a výške starobného dôchodku, ale sumu zatriem? Nárok na starobný dôchodok mi vznikol 10.10.2011, bol mi uznaný a spätne vyplatený, u zamestnávateľa pokračujem v pracovnom pomere.
Ďakujem za skorú odpoveď.
mariavia
Ak budeš žiadať o RZD a SD je nižší ako mesačná NČZD, musíš jej ročnú výšku SD oznámiť, ak si chceš uplatniť rozdiel NČZD a vyplateného SD.
deha
07.06.12,06:39
Určite ide o vysoký dôchodok, nebol by taký úzkostlivý schovávať sumu. Účtovníčka to má určite v paži, to by sa uzávidela k smrti, keby ju každá takáto infi nejak iritovala.
mariavia
07.06.12,11:01
Ďakujem veľmi za odpoveď, áno asi preto pýtala odo mňa aj výšku mesačného dôchodku, len tie skratky neovládam - RZD a NČZD, tiež by som poprosila, dá sa rozdiel NČZD a SD vyrátať dopredu, dôchodok mám dosť malý. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
07.06.12,11:29
Ďakujem veľmi za odpoveď, áno asi preto pýtala odo mňa aj výšku mesačného dôchodku, len tie skratky neovládam - RZD a NČZD, tiež by som poprosila, dá sa rozdiel NČZD a SD vyrátať dopredu, dôchodok mám dosť malý. Ďakujem za odpoveď.
Starobný dôchodca, ktorý je poberatelom star.dôchodku k 1.1. kal.roka, alebo mu bol priznaný spätne čo je tvoj prípad), nemá nárok na uplatnenie mesačnej nezd.časti základu dane (NČZD). Do 15.2. nasl.kal.roka môže požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane (RZD), čo si zrejme doteraz vždy robila, alebo si sám podať daňové priznanie (DP) typu A na daňový úradu (DU) do 31.3.nasl.kal.roka.
Ročná NČZD = 12x303,72. Ak je výška dôchodku za kal.rok vyššia ako ročná NČZD, nevrátia ti žiadnu daň. Ak je nižšia, môžeš si uplatniť rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a ročnou NČZD. Vtedy musíš predložiť zamestnávatelovi vyšku vyplateného dôchodku na potvrdení zo SP, alebo túto sumu sama uvedieš v DP typu A.

V profile máš účtovník - vyplnenie DP typu A by si mala zvládnuť.
mariavia
07.06.12,13:27
Ďakujem za perfektne vysvetlenú odpoveď, už len jedna otázočka, ak poberám k SD aj 1/2 vdovského dôchodku, započítava sa táto suma do NČZD?
Ďakujem:)
veronikasad
07.06.12,15:07
Ďakujem za perfektne vysvetlenú odpoveď, už len jedna otázočka, ak poberám k SD aj 1/2 vdovského dôchodku, započítava sa táto suma do NČZD?
Ďakujem:)
vdovský dôchodok nie, len starobný.
mariavia
21.07.12,20:54
Ahoj Drak, prosim Ta ak vies porad mi,
vcera mi oznamil sef, ze zrusi so mnou pracovny pomer a uzatvori dohodu o pracovnej cinnosti. Ake vyhody a nevyhody mi to prinesie. Je vyhoda u pracujuceho dochodcu mat pracovny pomer, alebo dohodu o pracovnej cinnosti? Dakujem za odpoved.
veronikasad
21.07.12,20:56
Ahoj Drak, prosim Ta ak vies porad mi,
vcera mi oznamil sef, ze zrusi so mnou pracovny pomer a uzatvori dohodu o pracovnej cinnosti. Ake vyhody a nevyhody mi to prinesie. Je vyhoda u pracujuceho dochodcu mat pracovny pomer, alebo dohodu o pracovnej cinnosti? Dakujem za odpoved.
Dôvod skončenia pracovného pomeru ? Dostala si výpoveď písomne ? Mala si prac.zmluvu na dobu určitú ?
mariavia
21.07.12,21:13
Mam este stale pracovny pomer na dobu neurcitu, robim u neho 5 rokov, myslim si skor, ze je to koli odvodom, zabudla som dopisat, ze mi dal tento vikend na rozmyslenie ci budem pokracovat na pracovny pomer, alebo budem zamestnana na dohodu o pracovnej cinnosti a ja neviem ako sa mam rozhodnut, ked sa v tom nevyznam a nepoznam vyhody a nevyhody. Dakujem.