alusa783
07.06.12,11:19
Zdravím

vystavili sme fakturu do nemecka napríklad na sumu 100eur, uhradili nám ju vo výške 98eur, lebo na základe dohody ak ju uhradia po 2 týždnoch tak maju právo na 2% odmenu.
otázka ako to mám zaučtovať?
a s tým spojené má to vplyv na suhrnný výkaz?
prípadne je s tým ešte niečo spojené čo treba urobit?
zlatica76
07.06.12,10:28
Podobné prípady účtujem ako zníženie výnosov (samostatný analytický účet) a vyrovnám odb. faktúru, t.j. 601 / 311, prípadne ak program dovolí, tak účtujem:
.... / 311 (celá suma)
221 / .... (skutočne prijaté peniaze)
601 / ..... (uplatnené skonto).

Je vhodné, aby takáto dohoda bola písomná.
vplyv na súhrnný výkaz to nemá.
promont maja
07.06.12,10:32
.. hovoríme o skonte (2%), ktoré je potrebné dohodnúť písomne ( ... aspoň legislatíva Slovenskej repuliky toto vyžaduje ..) ... na ilustráciu len uvediem, že ak takéto skonto nie je vopred písomne dohodnuté, podlieha pre tuzemský obchodný styk ( v rámci obchodovania Slovák - Slovák) vystaveniu opravy faktúry ( pred vstupom SK do EÚ sa tomu hovorilo aj vystavenie dobropisu) aj s vyčíslením DPH v intenciách § 25 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty ( pripájam: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#25).

§ 80 Súhrnný výkaz
(7) Pri oprave základu dane podľa § 25 sa v súhrnnom výkaze uvádza suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru alebo príjemcovi služby.

Pripájam: http://www.porada.sk/t187079-p6-nove-tlacivo-pre-dph-v-roku-2012-a.html ... príspevok č. 55 od srsky ... školenie od Ing. Zdenky Jablonkovej o oprave faktúry
alusa783
13.06.12,09:56
toto bolo dohodnuté na objednávke od nemeckého zákazníka tak predpokladam že jej to ok
takže nemusím nič vystavovať, ani nič písať do súhrnného výkazu ani do výkazu dph ano?
a zaučtovat to môžem ako je uvedené v prvom príspevku čislo jedna ano?
Rozi23
13.06.12,10:14
Prepokladám, že ide o klasickú "nemeckú" objednávku, kde uvádzajú, že keď zaplatia do 2 dní, tak je skonto toľko a pod. Keď je objednávka potvrdená, tak slúži ako písomný doklad. Ja som takéto prípady účtovala interným dokladom 548/311, nie 601 ako vyššie. A predpokladám, že ide o službu, takže by sa malo použiť 602.
alusa783
27.06.12,06:58
ja to zaučtujem ako 548/311 ako píše rozi23, dôvod že ked budem robit na konci roka inventuru a dala by som skonto na 601 tak by mi nesedeli VFA a učet 601, na 548 mi to nebude prekážat
alusa783
27.06.12,08:50
a ešte otázka možno trochu hlupa ak to učtujem na nakladový učet tak považujem to za danové? alebo nedanové? pre istotu sa radšej opýtam
nika.sum
16.07.12,09:48
Ahoj, ja som to tu pred nedavnom riesila a bolo mi povedane, ze skonto mam riesit cez dobropis. Teraz to chapem tak, ze ak ma odberatel a dodavatel pisomne dohodnute skonto, nemusi vystavit dobropis?
Priklad:
VF na sumu 500 EUR - tato suma ide do SV. 311/602 (sluzba)
Dohodnute skonto 3%, odberatel uhradil sumu 485 EUR. 221/311
15 EUR skonto 602/311 Internym dokladom

Je to takto spravne? a ten rozdiel uz je mimo SV?
promont maja
16.07.12,10:31
Ahoj, ja som to tu pred nedavnom riesila a bolo mi povedane, ze skonto mam riesit cez dobropis. Teraz to chapem tak, ze ak ma odberatel a dodavatel pisomne dohodnute skonto, nemusi vystavit dobropis?
Priklad:
VF na sumu 500 EUR - tato suma ide do SV. 311/602 (sluzba)
Dohodnute skonto 3%, odberatel uhradil sumu 485 EUR. 221/311
15 EUR skonto 602/311 Internym dokladom

Je to takto spravne? a ten rozdiel uz je mimo SV?

... háčik je v tom, že môže ale nemusí ... t. j. písomne dohodnuté skonto nemusíme ( no môžeme ...) kvalifikovať ako opravu faktúry v zmysle ostatných ustanovení § 25 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

§ 25 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Oprava základu dane


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(2) Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.


... a v tejto súvislosti by som ešte poradila jednu vec: ... v poznámkach ( ... a keďže od 1. 1. 2013 by sme ich mohli už posielať elektronicky, hoci ... uvidíme ... a elektronické zasielanie poznámok znamená, pre mňa to, že sa budú štatisticky vyhodnocovať = bude záležať na tom, čo v nich budeme mať ... ) sa nachádzajú aj tabuľky v ktorých uvádzame čistý obrat ... t. j. obrat bez zliav ... moja rada: aj pri účte 602 je potrebné analyticky účtovať o tržbe akotakej, a o zľavách zvlášť ... a nezabudnúť ani na tvorbu rezervy na skontá, bonusy a vrátenie kúpnej ceny v rámci ustanovení

§ 19 Postupov účtovania
(7) Rezervy sa vzťahujú na povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, z uzavretých zmlúv, z dobrovoľného rozhodnutia účtovnej jednotky splniť si povinnosť voči tretím stranám, napríklad ak na základe konania účtovnej jednotky v minulosti, zverejnenia pravidiel alebo oznámenia o uznaní zodpovednosti účtovnej jednotky tretia strana očakáva, že takáto povinnosť bude splnená.
b) reklamácie a záručné opravy,
k) bonusy, skontá, rabaty a podobne, ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia,
x) a iné riziká a straty súvisiace s činnosťou účtovnej jednotky.

(9) Rezerva na bonusy, rabaty, skontá a na vrátenie kúpnej ceny pri reklamácii sa tvorí ako zníženie pôvodne dosiahnutých výnosov so súvzťažným zápisom v prospech súvahového účtu rezerv.
nika.sum
16.07.12,10:44
... háčik je v tom, že môže ale nemusí ... t. j. písomne dohodnuté skonto nemusíme ( no môžeme ...) kvalifikovať ako opravu faktúry v zmysle ostatných ustanovení § 25 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

§ 25 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Oprava základu dane


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(2) Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.





Takze nemusi. Ja mam totiz s tymto problem, pretoze dodavatelska firma nechce vystavovat dobropisy a vraj to nechce ani odberatel. Len ja musim zauctovat fakturu v plnej sume a potom mi tam v ucte vysia sumy neuhradene. Mysli sa pisomne dohodli, ze je napr. vo fakture v poznamke napisane: uhrada so skontom 3% 15 EUR ....celkom k uhrade: 541,26 EUR. Alebo to musi byt v zmluve.
promont maja
16.07.12,11:11
Mysli sa pisomne dohodli, ze je napr. vo fakture v poznamke napisane: uhrada so skontom 3% 15 EUR ....celkom k uhrade: 541,26 EUR. Alebo to musi byt v zmluve.

... čo má autor znenia litery zákona na mysli ... no niekedy je to problém ... Nemcom stačí uvedenie textu vo faktúre ... a na Slovensku .. to záleží na tom, čo si dokážete obhájiť pred daňovou kontrolou ... no najlepšie by bolo, ak by v rámci napr. rámcovej zmluvy boli písomne dohodnuté podmienky ( a aj sa to bežne takto stáva ...) .. len niekedy sa k účtovníkovi takéto zmluvy zťažka predierajú ... sú v nich dohodnuté rabatové a iné podmienky, ktoré sú súčasťou obchodného tajomstva ...


Takze nemusi. Ja mam totiz s tymto problem, pretoze dodavatelska firma nechce vystavovat dobropisy a vraj to nechce ani odberatel. Len ja musim zauctovat fakturu v plnej sume a potom mi tam v ucte vysia sumy neuhradene.

.. skúste požiadať dodávateľa a aj odberateľa o uzavretie písomných dohôd o predmetnom skonte ... samozrejme s tým, že vo faktúre bude uvedená informácia s odvolávkou na túto zmluvu, či dohody, prípadne článok a ( .. ja osobne, zvyknem odcitovať ( kvôli podmienke: napr. úhrada do 5 dní)) aj presné znenie s vyčíslením v EUR a % ... samozrejme, ak to soft dovolí ... = moje odporúčanie: aj ( zmluva) + aj ( vo faktúre text ...)

... a čo sa týka zúčtovania skonta = toto zúčtujem v okamihu skoršej úhrady prostredníctvom interného dokladu ... alebo by som možno uvážila, ak je to také neprehľadné ( ... = teda čisto moja osobná úvaha ...), zúčtovanie v rámci analytickej evidencie ( ...napr. k účtu 321, či 311) a to v intenciách zúčtovania záväzku, či pohľadávky podobne ako napr. pri zádržnom ... ak vám to takto bude lepšie vyhovovať, ale je to niečo "naviac", o čom postupy účtovania nehovoria ... a takýmto účtovaním sa vám "znásobi" evidencia týchto účtovných dokladov a pre niekoho to môže byť dosť pracné ...
JankaO
16.07.12,11:42
Mysli sa pisomne dohodli, ze je napr. vo fakture v poznamke napisane: uhrada so skontom 3% 15 EUR ....celkom k uhrade: 541,26 EUR. Alebo to musi byt v zmluve.
Nemusí byť zmluva. Faktúra je písomná dohoda o záväzkovom vzťahu a jeho podmienkach.
nika.sum
16.07.12,11:51
Dakujem obom za reakcie a rady. Trosku sa mi ulavilo. Maju to uvedene v objednavke a na fakture. Tak ako pisete k zmluve sa tazko dopatram. Takze to pekne takto vysporiadam.