SSAndrea
07.06.12,12:03
dobrý deň. dúfam, že tému som zaradila správne. Mám viac otázok ohľadom účtovania tržieb cez ERP vo welnes, fitnes štúdiu. Prevzala som účtovníctvo teraz po pól roku a spôsob účtovania pôvodnej firmy sa mi moc nepozdáva.

Firma poskytuje služby, za ktoré platia zákazníci cez ERP a to:
- v hotovosti
- bankomatovými kartami
a ďalej firma predáva "klubové karty /alebo ako to vlastne nazvať" kde si vlastne klient "predplatí akoby pernamentku" a potom môže neskôr z tejto karty čerpať welnes služby alebo nakúpiť tovar v bare. No a tu vzniká pre mňa "dilema", lebo firma má prednastavené, že pri predaji týchto kariet automaticky odvedie 20% DPH a pôvodná firma ich účtovala rovno na účet 602.

Mne sa tento postup nepozdáva (aj keď pani konateľka povedala, že firma ktorá im nastavovala ERP vraj má tento postup "odvedenia DPH" hneď pri predaji karty odkonzultovaný s DÚ - ale doklad o tom konateľka nemá). Myslím si, že nie je správne odviesť DPH za predaj karty - toto by malo byť podľa účtované bez DPH. Veď firma dopredu nevie, aké služby a tovar bude klient z karty čerpať. Momentálne síce poskytujú iba služby a tovary s 20% DPH, ale teoreticky, čo keby začali poskytovať aj niečo s 10% DPH. to by potom ako preúčtovali?

ak je ten postup správny, tak sa mi nepozdáva to účtovanie na 602. Ja by som predaj karty účtovala ako ceninu. Následne na dennej uzávierke pekne vidno, ktoré tovary a služby sú s 0% DPH (čiže tie ktoré boli čerpané z "pernamentiek) a tovary a služby s 20% dph (čiže platené v hotovosti alebo bankomatovou kartou).

prosím, má s tým niekto skúsenosti, či ten ich postup odvedenia DPH a tiež účtovanie je správny? A mám to teda nechať tak a viac sa nestarať?
promont maja
08.06.12,04:36
.. z toho všetkého by skôr vyvstala otázka: Kedy nastáva účtovný prípad? ... predajom karty, alebo dodaním služby? ... je služba dodaná už tým, že je karta v rukách zákazníka? ... možno, z pohľadu DPH, by som postupovala takisto ako pri predplatnom napr. za odborný časopis ... PORADCA pred rokom 2010 najprv vystavoval tzv. predfaktúry ( neúčtovných dokladov), na základe ktorých zákazník uhradil preddavok = faktúra k prijatej platbe a až po vytlačení čísel vyfakturoval celé predplatné, a vo faktúre odrátal aj prijatú platbu .. po roku 2010 už po zaplatení preddavku ( hneď) dofaktúroval celé predplatné ...
SSAndrea
08.06.12,08:03
Promont maja ďakujem za názor, ale čestne priznávam, že aj tak stále nerozumiem.... ako postupovať. Nájde sa niekto, kto sa s takýmto niečím stretol a vie mi poradiť?
promont maja
08.06.12,08:26
... skús sa s tým obrátiť priamo dopytom na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) ...
srska
08.06.12,08:47
.. z toho všetkého by skôr vyvstala otázka: Kedy nastáva účtovný prípad? ... predajom karty, alebo dodaním služby? ... je služba dodaná už tým, že je karta v rukách zákazníka? ... možno, z pohľadu DPH, by som postupovala takisto ako pri predplatnom napr. za odborný časopis ... PORADCA pred rokom 2010 najprv vystavoval tzv. predfaktúry ( neúčtovných dokladov), na základe ktorých zákazník uhradil preddavok = faktúra k prijatej platbe a až po vytlačení čísel vyfakturoval celé predplatné, a vo faktúre odrátal aj prijatú platbu .. po roku 2010 už po zaplatení preddavku ( hneď) dofaktúroval celé predplatné ...a nie je to to isté ako easy karta u mobil. operátora? tiež kúpiš službu a či využiješ službu alebo nie je na tebe, či?
SSAndrea
08.06.12,10:55
to srska. No to dáva logiku. Len mne stále vŕta v hlave info o účtovaní od Cenigovej o účte 213 "účtujú sa ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania". A ceniny sa teda účtujú bez DPH. Aj keď je v knihe zmienka o kartách na nákup PHL ktoré sa nepovažujú za ceniny. A ja fakt neviem posúdiť, aký je medzi takýmito kartami rozdiel a podľa čoho ich teda rozlišovať. S týmto doteraz nemám žiadne skúsenosti.
Zadala som dopyt na drsr, tak uvidím, čo odpíšu. Ak by sa ešte niekto našiel, kto vyjadrí svoj názor, budem povďačná za každú myšlienku a usmernenie ...
srska
08.06.12,11:02
to srska. No to dáva logiku. Len mne stále vŕta v hlave info o účtovaní od Cenigovej o účte 213 "účtujú sa ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania". A ceniny sa teda účtujú bez DPH. Aj keď je v knihe zmienka o kartách na nákup PHL ktoré sa nepovažujú za ceniny. A ja fakt neviem posúdiť, aký je medzi takýmito kartami rozdiel a podľa čoho ich teda rozlišovať. S týmto doteraz nemám žiadne skúsenosti.
Zadala som dopyt na drsr, tak uvidím, čo odpíšu. Ak by sa ešte niekto našiel, kto vyjadrí svoj názor, budem povďačná za každú myšlienku a usmernenie ...predplatené karty phl vydané zamestnancom sa účtujú takto- ako ceniny:
213/211
335/213
501,334/335
SSAndrea
08.06.12,11:04
a ako o nich účtuje firma, ktorá ich vydala??? Teda stanica PHL? aspoň myslím, že ich vydáva čerpačka a potom klient neplatí kreditkou alebo v hotovosti ale zaplatí predplatenou kartou? či sa mýlim?
srska
08.06.12,11:06
je aj druhá možnosť účtovania phl kariet:
zloží sa zábezpeka dodávateľovi a odbery kartami sa zúčtujú mesačne cez faktúru
srska
08.06.12,11:34
a ako o nich účtuje firma, ktorá ich vydala??? Teda stanica PHL? aspoň myslím, že ich vydáva čerpačka a potom klient neplatí kreditkou alebo v hotovosti ale zaplatí predplatenou kartou? či sa mýlim?čerpačka tieto určite predáva ako ceninu s 0% dph napr. s kreditom 500 eur
ale u mobil. operátora ak máš mobil na firmu a kúpiš službu easy zaplatíš kredit dopredu aj s dph - nie je to cenina
SSAndrea
03.07.12,07:52
Dobrý deň, ak sa mi môžete vyjadriť ešte k tejto téme. písala som žiadosť o vyjadrenie na DÚ a prišla mi takáto odpoveď:

Kompetenčné centrum finančných operácií v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:

Ustanovenie § 19 ods. 4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /“zálohy, preddavky, čiastkové platby“/ pred samotným dodaním tovaru alebo poskytnutím služby, pričom daná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy – špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby (resp. § 8 ods. 1 zákona o používaní ERP č. 2892008 Z.z.)..
Účelom § 19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnoty prijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto vždy rozhodujúce zistiť, či podstatou - dôvodom prijatia platby u platiteľa (zaplatenia zo strany platiaceho) je uvedená skutočnosť.
V tejto súvislosti si dovoľujeme dať do pozornosti rozsudok ESD C-419/02 kde súd vo veci platenia dane pri preddavku uviedol, že na to, aby sa daň stala splatnou v takejto situácii, je potrebné, aby všetky prvky udalosti, ktorou vzniká daňová povinnosť, teda budúca dodávka tovaru alebo budúce poskytnutie služby, boli už známe, a teda najmä, že v momente vyplatenia preddavku už musia byť tovary alebo služby presne určené.
Pokiaľ príslušná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku, nie je dôvod použitia § 19 ods. 4 zákona o DPH.
Podľa § 3 ods. 2 zákona o používaní ERP č. 2892008 Z.z povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na predaj cenín.... Podľa § 3 ods. 1 citovaného zákona je podnikateľ povinný evidovať tržbu v ERP..., pričom podľa § 2 písm.h/ citovaného zákona je tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti, alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť najmä elektr. platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutia služby.

Prosím Vás /neviem, či to vyjadrenie dobre chápem/ tak teda môžu to dopredu zdaňovať DPH a nebudem to účtovať ako ceninu ale?
- pri predaji karty zaúčtujem na 602 analytiku a
. pri čerpaní z karty /"poukážka oprávňujúca na nákup TaleboS/ (vidím na páske z ERP, ktoré tovary a služby sú dodané s 0 DPH) preúčtujem 602 analytiku na 602 služby a 604 tovary???

Ďakujem
SSAndrea
09.07.12,04:38
posúvam :confused: