lucka1985
07.06.12,12:16
Dobrý deň,

chcela by som vás požiadať o radu v prípade osobnej prekážky.
Zamestnankyňa sa zúčastnila pohrebu svojho nevlastného otca, s ktorým už nežila v spoločnej domácnosti.
Má nárok na ospravedlnenie tohto dňa a náhradu mzdy?
Tweety
07.06.12,10:20
Dobrý deň,

chcela by som vás požiadať o radu v prípade osobnej prekážky.
Zamestnankyňa sa zúčastnila pohrebu svojho nevlastného otca, s ktorým už nežila v spoločnej domácnosti.
Má nárok na ospravedlnenie tohto dňa a náhradu mzdy?
Poďľa definície ZP nárok na náhradu nemá.
Výber z §141
2
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Martin1310
07.06.12,20:59
Takže ked má niekto napr.adoptované dieťa a vo veku dieťaťa trebárs 40rokov (kedy už máloktoré dieťa žije s rodičmi)mu zomrie otec tak nemôže dostať platené volno na pohreb? Aj ked je trebárs jeho jediný príbuzný a vybavuje pohreb.

Alebo to bolo myslené tak že ona nikdy nežila s tým nevlastným otcom v spoločnej domácnosti.

Pýtam sa preto že mi to príde teda dosť divné pretože okrem toho že neprebehol nejaký ten prenos genetického fondu je nevlastný otec po právnej stranke plnohodnotným otcom.Zo všetkýmy povinnosťami prípadne výhodami.Neviem otom že by sa rozlišovalo v zákonoch či je otec vlastný alebo nie.
J+K
08.06.12,03:11
Ak ho má dotyčná v rodnom liste uvedeného ako otca /čo pri adoptovaní zapísané je/, tak úradníčka na matrike potvrdí, že vybavovala pohreb otca a zúčastnila sa pohrebu dňa .... a nie je problém. Potom má nárok na platené 2 dni voľna ta, ako je uvedené v zákonníku práce.

Tu sa nerozlišuje vlastný , nevlastný, je iba otec alebo nie je otec.