Bea Š.
14.02.06,12:47
V minulom roku sme s manželom predali byt za 100tis. Manžel je živnostník, jemu uvediem do DP typu B príjem 50tis. - 25% výdavky...t.j. 37 500,- základ. Zo živnosti mal základ dane 60 000 . Môžem nezdaniteľnú časť odrátať aj z príjmu za byt ? Čiže 60 000 zo živnosti
+ 37 500 z bytu
.....................
97 500 - 87 936 Nezd. = 9 564 daňový základ.
A to isté neviem , či aj v mojom prípade môžem odrátať z príjmu za byt 37 500 aj časť nezdaniteľnej časti, keďže som poberala za minulý rok minimálnu mzdu. A aké daňové priznanie mám použiť? Predpokladám že B.
Ak ste ma niekto pochopili, prosím poraďte. Ďakujem.
Bea Š.
14.02.06,12:18
Nikto nereaguje ? už som si stihla zistiť, že tie paušálne výdavky 25% si nemôžem uplatniť pri predaji bytu. A čo tá nezdaniteľná čiastka ?
Johanka
14.02.06,13:04
V minulom roku sme s manželom predali byt za 100tis. Manžel je živnostník, jemu uvediem do DP typu B príjem 50tis. - 25% výdavky...t.j. 37 500,- základ. Zo živnosti mal základ dane 60 000 . Môžem nezdaniteľnú časť odrátať aj z príjmu za byt ? Čiže 60 000 zo živnosti
+ 37 500 z bytu
.....................
97 500 - 87 936 Nezd. = 9 564 daňový základ.
A to isté neviem , či aj v mojom prípade môžem odrátať z príjmu za byt 37 500 aj časť nezdaniteľnej časti, keďže som poberala za minulý rok minimálnu mzdu. A aké daňové priznanie mám použiť? Predpokladám že B.
Ak ste ma niekto pochopili, prosím poraďte. Ďakujem.
Paušálne výdavky sa môžu uplatniť iba pri príjmoch podľa § 6 ZoDP. Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjmom podľa § 8 ZoDP. Neuvažovala si o tom, či nespĺňate podmienku pre oslobodenie príjmu z predaja bytu, a to 2 roky trvalý pobyt bezprostredne pred predajom alebo vlastníctvo 5 rokov? Ak nie, ako ste tento byt obstarali ? Pri predaji bytu môžete dať do výdavkov sumu, za ktorú ste byt obstarali. Napíš trochu viac;) .
Bea Š.
16.02.06,13:49
Nie, podmienka oslobodenia sa na nás nevzťahuje a byt sme kupovli keď ešte nebol vo vlastníctve. Takže daň nás neminie. Môžem mať vo výdavkoch napr. kuchynskú linku a sporák? A čo tá nezdaniteľná časť???
Bea Š.
20.02.06,08:43
Nikto mi nepomôže s tou nezadniteľnou časťou a čo tie výdavky na byt, môžu byť????
martinez
20.02.06,09:03
Podla mojho nazoru :
1/ podas danove priznanie typu B,

2/ prijem z predaja nehnutelnosti uvedies do tabulky v VIII.oddiele, 2.riadok, prvy stlpec...do toho isteho riadku druheho stlpca uvedies vydavok

3/ vydavkom je podla §8,5,a kupna cena preukazatelne zaplatena za byt a podla §8,5,d financne prostriedky preukazatelne vynalozene na technicke zhodnotenie, opravu a udrzbu....

4/ Z uvedeneho vyplyva, ze do vydavku si mozes zaratat preukazatelne vynalozenu sumu na kuchynsku linku a sporak... zakladom dane bude rozdiel z prijmu z predaja bytu a vydavkom

5/ nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika (seba) si mozes uplatnit aj ked si poberala minimalnu mzdu, to iste sa tyka aj manžela, ten si taktiez moze uplatnit za seba nezdanitelnu cast zakladu dane .. ta sa uvadza az do riadku 70 DP, takze sa v ziadnom pripade nespaja s niektorym ciastkovym zakladom dane, ale uplatnuje sa na danovnika ako takeho...

moj nazor