cmd
07.06.12,18:40
Aké veci sú potrebné z pohľadu HYGIENY? ide o bufet, kde sa budú podávať nápoje a fast food.

neviem ci staci prevadzkovy poriadok, alebo je potrebné haccp (o ktorého existencii som nemala ani páru kým so nečítala poradu a stale presne neviem o co ide)? neviem kedy sa robí to haccp...

aj sanitačný poriadok samostatne? alebo to môže byť zahrnuté v prevádzkovom resp. haccp

skolenia pre zamestnancov su povinne? viem že potrebuju odbornu sposobilost a ak nemaju vzdelanie potrebuju odbornu skusku, ale ide o to ci je tomu skolenie nutne predchadza? resp. ci sa tie skolenia opakuju v urcitych intervaloch (to predpokladam)

a samozrejme zdravotna sposobilost preukazana lekarskym potvrdenim

Este nieco???
cmd
07.06.12,17:53
vie mi teda prosim niekto povedat aspon ci je potrebne to haccp na bufet?
mattto
07.06.12,17:56
prosím ťa hľadaj, už sa to riešilo 200 krát na porade
uctokrajan
07.06.12,17:57
Záleži čo tam budeš predavať, akú ponuku jedla či bagety, hanolky,... Všeti pracovnici musia mať skúšky, ktoré sa robia na hygiene.
cmd
07.06.12,18:14
hladala som, ale nerozumiem tomu ani za mak, lebo niekde sa pise ze treba aj haccp a niekde ze staci prevadzkovy, tak proste neviem...
cmd
07.06.12,18:15
ano bagety, hranolky, proste fast food
Mária27
16.06.12,18:45
Niečo ti priložím, za kvalitu neručím
kubkokubko
26.09.12,22:01
Záleži čo tam budeš predavať, akú ponuku jedla či bagety, hanolky,... Všeti pracovnici musia mať skúšky, ktoré sa robia na hygiene.
Pani moji a ja som myslela, ze tie skusky z hygieny (osvedcenie o odb. spôsobilosti pri vykonávaní epidemiologicky závažných činností) musim mat len ja ako ten kto ma zivnost a zamestnancom stacia zdravotne preukazy. To aj ked zoberiem niekoho na dohodu, tak to musi mat? Dakujem za radu
willma
27.09.12,05:19
ano musí, leda ak je vyučený v odbore kuchár- čašník, absolvoval hotelovku, chemickú priemyslovku, resp. nejakú so zameraním na potravinársky priemysel.
účtovník 007
27.09.12,06:20
Najskôr by si si mala preštudovať zákony, ktoré sa Ťa týkajú. Následne nakresliť prevádzku a ísť na príslušnú hygienu. Tam Ti povedia, čo potrebuješ, hlavne tú spústu umyvadiel( na riad, na zeleninu...) Ale bez toho Ti prevádzku neschvália. Ušetríš si veľa komplikácii. Najskôr vnútorná vybavenosť, potom dokupuj zariadenie, lebo saTi kľudne môže stať, že po splnení všetkých nemožných požiadaviek zo strany hygieny Ti neostane priestor na fritézy a chladničky:cool:. Ak budeš robiť aj so surovým mäsom, podmienky sú ešte prísnejšie. Ak iba s polotovarmi, je to jednoduchšie. Pri predaji alkoholu mysli na colníkov a mesačné hlásenia. Musíš mať priestor pre zamestnancov, WC s umývadlom a teplou vodou, samostatné skrinky na odkladanie oblečenia, sklad potravín, školenie zamestnancov na hygiene, zdravotné preukazy. Nezabudni na odsávanie z fritéz-bez tohoTi to neschvália. Vypracovať sanitačný plán, HACCP, prevádzkový poriadok, prihlásiť sa na veterinárnej a potravinovej správe ak budeš predávať nápoje, cukrovinky, nalepiť na viditeľné miesta zákonom vyžadované tabuľky pre dementné úrady. Nakúpiť fritézy, chladničky, konvektomat-to už záleží od Tvojej ponuky.
Priprav si pevné nervy a dostatočný čas na vybavovanie. Tie pevné nervy najviac. Lebo toľko dôležitých úradníkov, ako stretneš na svojej ceste za otvorením bufetu, si nevieš ani predstaviť.

Keď túto tortúru zvládneš, stačí už iba kúpiť registračnú pokladňu, prihlásiť ju na DÚ, na živnostenskom ohlásiť prevádzku, na meste otváracie hodiny, prihlásiť zamestnancov do poisťovní a slávnostný deň otvorenia môže začať.

...no a potom sa pripraviť na milé a často sa opakujúce návštevy hygieny, daňovákov, veteriny, šoiky, colníkov.
Sunesz86
27.10.12,14:48
Ahojte...ja nerozumiem k Haccp-u...vyrábame Hot-dog, máme tam chladiací pult s chladiacím šuflíkom a roller grill na párky a kontakt grill na rožky...a keď dobre viem k tomu je potrebné nejaký ten Haccp...vie mi niekto poslať ten Haccp na môj mail: sunesz86@azet.sk
alebo sem priložiť??
ďakujem Vám veľmi pekne. (hľadal som na porade ale ja by som potreboval už vypracovaný haccp na výrobu Hot-dog)
valentino4791
27.10.12,18:48
Najskôr by si si mala preštudovať zákony, ktoré sa Ťa týkajú. Následne nakresliť prevádzku a ísť na príslušnú hygienu. Tam Ti povedia, čo potrebuješ, hlavne tú spústu umyvadiel( na riad, na zeleninu...) Ale bez toho Ti prevádzku neschvália. Ušetríš si veľa komplikácii. Najskôr vnútorná vybavenosť, potom dokupuj zariadenie, lebo saTi kľudne môže stať, že po splnení všetkých nemožných požiadaviek zo strany hygieny Ti neostane priestor na fritézy a chladničky:cool:. Ak budeš robiť aj so surovým mäsom, podmienky sú ešte prísnejšie. Ak iba s polotovarmi, je to jednoduchšie. Pri predaji alkoholu mysli na colníkov a mesačné hlásenia. Musíš mať priestor pre zamestnancov, WC s umývadlom a teplou vodou, samostatné skrinky na odkladanie oblečenia, sklad potravín, školenie zamestnancov na hygiene, zdravotné preukazy. Nezabudni na odsávanie z fritéz-bez tohoTi to neschvália. Vypracovať sanitačný plán, HACCP, prevádzkový poriadok, prihlásiť sa na veterinárnej a potravinovej správe ak budeš predávať nápoje, cukrovinky, nalepiť na viditeľné miesta zákonom vyžadované tabuľky pre dementné úrady. Nakúpiť fritézy, chladničky, konvektomat-to už záleží od Tvojej ponuky.
Priprav si pevné nervy a dostatočný čas na vybavovanie. Tie pevné nervy najviac. Lebo toľko dôležitých úradníkov, ako stretneš na svojej ceste za otvorením bufetu, si nevieš ani predstaviť.

Keď túto tortúru zvládneš, stačí už iba kúpiť registračnú pokladňu, prihlásiť ju na DÚ, na živnostenskom ohlásiť prevádzku, na meste otváracie hodiny, prihlásiť zamestnancov do poisťovní a slávnostný deň otvorenia môže začať.

...no a potom sa pripraviť na milé a často sa opakujúce návštevy hygieny, daňovákov, veteriny, šoiky, colníkov.



to si robis zarty ci to skutocne treba toto vsetko absolvovat????
uvazoval som nad otvorenim si bufetu ale ak je to tak ako pises tak to asi urcite zabalim :(
ale ako potom je mozne ze tie bufety co stretavam na ulici nemaju to co maju mat a aj tak dalej prevadzkuju svoju cinnost???

neporadi mi tu niekto s cim inym by som mohol zacat zivnostnicit????
Mila123
03.10.13,16:59
za koľko?