vanessa2
08.06.12,09:02
Dobry den chcem sa opytat, dali sme si českou firmou platcom dph namontovať do našej predajne na slovensku v apríli sme museli uhradiť zalohu vo výške 50000 czk, prišla nam zalohova fatkura z čiech. O mesiac nato v máji nam domontovali kamerový systém a vystavili original faktúru na 100.000 czk, na tejto original fakture je napisané zaplatená zalohová faktura 50000, douhrádzať 50000 czk. Neviem čo s platbou ,ktorú sme uhradili v apríli vo výške 50000 czk, mala som ju samozdaniť v apríli, alebo urobiť samozdanenie až v 5.mesiaci kedy mam original fakturu z českej firmy. Účtujem v jednoduchom účtovníctve a nemôžem predsa odpisať aprilových 50000 czk zaplatených z faktury,kde mi dali česká firma den dodania 3.5.2012. rozpravala som s konateľom českej firmy,kde sme mu v aprili uhradili 50.000 czk aby mi na tuto sumu poslal original fakturu, ale on povedal,že podľa ich zákona mi pošle original fakturu až po vykonaní prác v máji. Môžem samozdaniť až v máji celú sumu alebo nie?ide podla mna o dodanie tovaru s montažou mam povinnosť zaplatiť dan a sme platcovia dane môžeme si ju aj vyžiadať? Urobiť tzv.samozdanenie?
SilMar Group
08.06.12,07:23
Podľa mňa ste mali odviesť DPH aj z platby a postupovať podľa §19/4. Ste platiteľmi DPH, takže máte nárok na odpočet a nárokovať si môžete už na základe záznamov (§51/1b a §49/2b), takže nemusíte mať k dispozícii ani faktúru.
Ale možno má niekto iný názor.
ivkň
13.07.12,05:58
Dobrý deň,

chcem sa spýtať o dodaní tovaru s montážou do ČR. My sme plátca na SLovensku, odberateľ je platiteľ v ČR, chcem si iba ujasniť či robím dobre faktúru v Omege. Toto dodanie tovaru s montážou sa týka § 13 ods.1.b)- teda miesto dodania je tam kde sa to inštaluje, montuje, teda ČR. Fakturujem bez DPH, ale v omege mám dať aký typ sumy? Lebo mi nie je celkom jasné či to ide do DP DPh alebo nie, niekde som čítala že nejde, ale kôli čomu, to mám dať sumu faktúry do voľného základu?

Prosím o radu. Ďakujem.
SilMar Group
13.07.12,06:10
Toto dodanie naozaj nejde ani do DP ani do SV. V omege je pre to typ sumy tuším O.
ivkň
13.07.12,06:14
Ďakujem za vašu odpoveď, lenže keď ja zadám sadzba nulová a typ sumy 0=nula alebo O tak tam je popis že je to § 16 mimo Súhrnneho vykazu. Alebo tam mám možnosť že sadzba = neobsahuje, v tom prípade mi to dáva ako voľný základ a potom to nejde cez DPH riadky. Ja mám v tom taký guláš...
KEJKA
13.07.12,06:26
Toto dodanie naozaj nejde ani do DP ani do SV. V omege je pre to typ sumy tuším O.

len odcitujem odpoved
ak to nemá ísť ani do DP, ani do SV tak čo riešiš?
ivkň
13.07.12,06:32
no že ako to mám vyhotoviť vo faktúre. Dávam tam voľný základ , a tým by to malo byť snáď v poriadku.

A ešte jedna vec ak je to ako dodanie vlastného výrobku a jeho montáž, považuje sa to ako dodanie tovaru ano??
SilMar Group
13.07.12,07:03
Ďakujem za vašu odpoveď, lenže keď ja zadám sadzba nulová a typ sumy 0=nula alebo O tak tam je popis že je to § 16 mimo Súhrnneho vykazu. Alebo tam mám možnosť že sadzba = neobsahuje, v tom prípade mi to dáva ako voľný základ a potom to nejde cez DPH riadky. Ja mám v tom taký guláš...

Pri typ sumy O je popis: Dod.služ.§16, tov.s inšt., kov.šrot, §69 bez SV.

takže je tam aj tov. si nšt.

Ale podľa mňa by sa nič nestalo, aj keby si tam dala neobsahuje daň a voľný základ.
ivkň
17.07.12,04:47
oki tak som tam dala ten typ sumy O Ďakujem.
ingak
23.01.13,00:57
My (platca dph) sme fakturovali montaz spotrebica a samozrejme spotrebic pre platcu dph v Cechach bez dph. Plati,ze to neuvadzam do priznania dph a tiez neuvadzam v suhrn.vykaze? Aky odkaz, formulacia ma byt uvedena na fakture?
Na fakturu uviedli aj dalsi tovar (vone), nemalo by sa to povazovat ako dodanie tovaru bez dph, ale uvadzane aj v SV aj v priznani DPH?

Ked by sa montaz robila pre FO nepodnikatela, je potrebne sa registrovat napr. v Cechach za platcu dph?
ingak
23.01.13,20:11
My (platca dph) sme fakturovali montaz spotrebica a samozrejme spotrebic pre platcu dph v Cechach bez dph. Plati,ze to neuvadzam do priznania dph a tiez neuvadzam v suhrn.vykaze? Aky odkaz, formulacia ma byt uvedena na fakture?
Na fakturu uviedli aj dalsi tovar (vone), nemalo by sa to povazovat ako dodanie tovaru bez dph, ale uvadzane aj v SV aj v priznani DPH?

Ked by sa montaz robila pre FO nepodnikatela, je potrebne sa registrovat napr. v Cechach za platcu dph?
Mam prvykrat takyto pripad, preto potrebujem poradit od znalejsich.
Dakujem.
jeso
24.01.13,06:24
na základe § 13 ods.1 písm b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný- vo vašom pripade ak ste spotrebic montovali v cechach pre platitela tak miesto dodania je v Cechach - taketo dodanie nevstupuje ani do DP DPH ani do SV
na faktúre treba na základe § 74 ods.1 písm. k uviesť slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,ja ešte dávam aj odkaz na§ 13 ods. 1 písm b zákona č. 222/2004 Z.Z. -
ak je na faktúre osobitne uvedené dodanie tovaru / vone / potom je to klasické dodanie na základe § 43 ods.1 - Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte - takéto dodanie ale vstupuje aj do DP DPH aj do SV...
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
mizu24
19.02.13,18:00
Dobrý deň, keď 1. platca dph v SK vyrobí pre iného 2.platcu dph v SK kontajner a namontuje ho v ČR, tak sa to považuje za dodanie tovaru s montážou podľa § 13 ods.1 písm. b/ a miestom dodania je ČR? Má 1. platca vystaviť faktúru s dph pre 2. platcu? Už si s tým neviem, rady. Našla som tu množstvo protichodných názorov. Neviem, či sa náhodou nejedná v prípade 1. platcu o subdodávateľa. Je povinný sa registrovať v ČR pretože nemá na koho preniesť daňovú povinnosť?

A tiež nám /platca dph v SK/ došla faktúra za prenájom žeriavu v ČR /dodávateľ má na faktúre DIČ: CZ/s vyčíslenou českou dph, kde je uvedené, že príjímateľ plnenia je povinný daň priznať a zaplatiť. Nemala byť faktúra bez dph a urobili by sme samozdanenie? Alebo mám urobiť samozdanenie na OC a české dph dať ako VNZD? Môžeme si žiadať o vrátenie dane v ČR? :( Budem veľmi rada sa akékoľvek usmernenia, lebo už dva dni pátram a stále som na tom istom. Ďakujem
mizu24
21.02.13,09:05
Dobrý deň, keď 1. platca dph v SK vyrobí pre iného 2.platcu dph v SK kontajner a namontuje ho v ČR, tak sa to považuje za dodanie tovaru s montážou podľa § 13 ods.1 písm. b/ a miestom dodania je ČR? Má 1. platca vystaviť faktúru s dph pre 2. platcu? Už si s tým neviem, rady. Našla som tu množstvo protichodných názorov. Neviem, či sa náhodou nejedná v prípade 1. platcu o subdodávateľa. Je povinný sa registrovať v ČR pretože nemá na koho preniesť daňovú povinnosť?

A tiež nám /platca dph v SK/ došla faktúra za prenájom žeriavu v ČR /dodávateľ má na faktúre DIČ: CZ/s vyčíslenou českou dph, kde je uvedené, že príjímateľ plnenia je povinný daň priznať a zaplatiť. Nemala byť faktúra bez dph a urobili by sme samozdanenie? Alebo mám urobiť samozdanenie na OC a české dph dať ako VNZD? Môžeme si žiadať o vrátenie dane v ČR? :( Budem veľmi rada sa akékoľvek usmernenia, lebo už dva dni pátram a stále som na tom istom. Ďakujem

nikto nepomôže, prosííím.
Janka439
23.02.13,07:26
No ja mam podobny problem. Ceska firma nam fakturuje tovar, ktory ale ostane v cechach (pride asi fa aj s ceskou dph). Nasledne my tovar namontujeme v cechach, ale fakturovat budeme slovenskej firme. Co s tym?? Poradte prosim. Musime sa registrovat v cechach a odviest tam dph za dodanie tovaru s montazou v cechach, aj ked fa bude na slovensku firmu? A ako vystavit tu fa? S ceskou dph?
SilMar Group
23.02.13,15:56
No ja mam podobny problem. Ceska firma nam fakturuje tovar, ktory ale ostane v cechach (pride asi fa aj s ceskou dph). Nasledne my tovar namontujeme v cechach, ale fakturovat budeme slovenskej firme. Co s tym?? Poradte prosim. Musime sa registrovat v cechach a odviest tam dph za dodanie tovaru s montazou v cechach, aj ked fa bude na slovensku firmu? A ako vystavit tu fa? S ceskou dph?

Podľa mňa je miesto dodania tam, kde sa tovar montuje. Takže v ČR. A ide len o to, či sa dá daňová povinnosť preniesť. Keďže sa jedná os Slovenskú firmu (predpokladám, že nie sú v ČR registrovaní), tak sa budete musieť registrovať vy, vystaviť fa s českou DPH a DPH v ČR odviesť.
Janka439
23.02.13,16:10
Dakujem za radu, myslela som si to, ze sa budeme musiet registrovat v ČR. A to sa poda asi len jednorazove priznanie, nemusime potom pravidelne podavat dph aj v cechach? A tu dph, ktoru nam vyfakturuje ten cesky dodavatel na vstupe si mozme v tom priznani zaroven pytat, nie? Teda ak by to bolo vramci jedneho mesiaca?
SilMar Group
23.02.13,16:12
Dakujem za radu, myslela som si to, ze sa budeme musiet registrovat v ČR. A to sa poda asi len jednorazove priznanie, nemusime potom pravidelne podavat dph aj v cechach? A tu dph, ktoru nam vyfakturuje ten cesky dodavatel na vstupe si mozme v tom priznani zaroven pytat, nie? Teda ak by to bolo vramci jedneho mesiaca?

Tu treba postupovať podľa legislatívy v ČR, takže sa tam budete musieť informovať. Podľa mňa nárok budete mať.
megyzah
23.02.13,21:36
Neviem kde zaradiť presnejšie svoju otázku, tak sa ospravedlňujem. Platiteľ DPH má obchod, v ňom predáva občerstvenie s DPH a plus nejaký tovar, ktorý nepodlieha DPH ( rádovo je to 30 € bez DPH mesačne ). Ovplyvní mi táto skutočnosť nejako DPH? Podávam riadne dańové priznanie DPH?
SilMar Group
24.02.13,12:18
Neviem kde zaradiť presnejšie svoju otázku, tak sa ospravedlňujem. Platiteľ DPH má obchod, v ňom predáva občerstvenie s DPH a plus nejaký tovar, ktorý nepodlieha DPH ( rádovo je to 30 € bez DPH mesačne ). Ovplyvní mi táto skutočnosť nejako DPH? Podávam riadne dańové priznanie DPH?
ktorý konkrétne tovar, čo nepodlieha dph?
megyzah
24.02.13,17:39
Napríklad sú to krabičky do ktorých sa hamburgery
megyzah
24.02.13,17:39
Prepáč, nechtiac som to odoslala skôr, takže krabičky do ktorých sa balia hamburgery. Ďakujem
SilMar Group
24.02.13,17:45
Prepáč, nechtiac som to odoslala skôr, takže krabičky do ktorých sa balia hamburgery. Ďakujem

a prečo účtujete krabičky bez dph?
megyzah
24.02.13,17:47
No, tak to netuším, prečo to tak dali, ja som teraz prebrala doklady za január, je to nový podnikateľ a mesačný plátca DPH.
SilMar Group
24.02.13,18:39
No, tak to netuším, prečo to tak dali, ja som teraz prebrala doklady za január, je to nový podnikateľ a mesačný plátca DPH.

asi bude treba zistiť, prečo to dávali bez DPH - jediné, čo ma napadá sú prechodné položky - ale ani to sa mi nezdá.
KEJKA
24.02.13,20:26
ak predávajú hamburgery, občerstvenie a je platiteľ DPH, tak tržby majú byť evidované v ERP a odvedená DPH.
Krabičky samotné asi nepredáva - asi to mus blokovať osobitnou položkou - to neviem, závisí ako má nastavenú ERP.
Ak to boli tržby s 0%DPH, tak asi má zle nastavený tento kod tovaru.
Krabičky isto nakupuje a z nákupov si DPH odpočítava, nie?
Možno ich nakupuje od neplatiteľa - to robí chybu, ušetril by nákupom od platiteľa.
V každom prípade na cenu krabičky pri predaji musí pridať DPHčku a odviesť.
Poraď mu, nech si skontroluje nastavenie ERP.
ivkň
28.02.13,10:11
Dobrý deň,chcem sa spýtať tiež na dodanie tovaru s montážou....(My sme dodali na začiatku pec do FI v ČR- tovar, tam som dala dodanie tovaru, oslobodené, lebo sme ho dodali do ČR). Neskôr prišli objednávky, že tento tovar namontujeme v SK firme 2, a budeme na to potrebovať ešte nejaký montážny materiál)
A teraz ide o nasledovné. FI z ČR -platiteľ dane v ČR si u nás objednala dodanie montážneho tovaru a montážnych prác pre firmu v SR (2 objednávky=ja musím urobiť 2 faktúry). My SK firma1 platiteľ dane v SR máme toto dodanie a montáž urobiť SK firme2. Takže my urobíme jednu faktúru ako dodanie tovaru ČR firme, kde uvediem, že § 13 dodanie tovaru a montáž, a keďže je to dodané v SR tak by som tam dala SK DPH, a to isté na druhú faktúru, kde by som mala tie montážne práce, tak by som tiež dala odvolavku na § 13 a SR DPH. Je to tak správne? lebo už mám v tom bordel...
Ak by sa dalo mohol by mi prosím niekto poradiť nejakou jednoducho schémičkou, aký je vlastne ten princíp na DPH??? lebo už mám v tom hrozný bordel....vôbec som si nie istá tým čo robím. na školení keď som bola tam mi bolo všetko jasné..všetko bolo OK, ale keď sa to už teraz zamotáva tak sa mocem aj ja.. prosím o pomoc... Ďakujem...
ivkň
28.02.13,12:12
halóó prosím poradí niekto či je to oki...?
books
19.04.13,11:01
Dobrý deň,
prišla nám dnes takáto fa:
My sme platci DPH na SK a dodávateľ je platca DPH v CZ a faktúroval nám úpravu komunikačného systému (preinštalovali nám GPS vo firemnom aute u nás na SK). Fa nám vystavili bez DPH a je tam uvedená formulka: Místo plnění mimo tuzemsko dle §9 odst. 1 zákona o DPH.
Keď som si prečítala §9 odst. 1 - Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Za tuto provozovnu se považuje organizační složka této osoby povinné k dani, která může přijímat a využívat služby, které jsou poskytovány pro potřebu této provozovny, neboť je dostatečně stálá a má vhodné personální a technické zdroje.

Podľa toho,čo som si prečítala,tak by som to mala samozdaniť, že?
A v ktorých riadkoch tlačiva DPH sa mi to objaví (9 a 10, 21).

Ďakujem.
books
22.04.13,05:25
Prosím Vás o odobrenie,či uvažujem správne.
Ďakujem.


Dobrý deň,
prišla nám dnes takáto fa:
My sme platci DPH na SK a dodávateľ je platca DPH v CZ a faktúroval nám úpravu komunikačného systému (preinštalovali nám GPS vo firemnom aute u nás na SK). Fa nám vystavili bez DPH a je tam uvedená formulka: Místo plnění mimo tuzemsko dle §9 odst. 1 zákona o DPH.
Keď som si prečítala §9 odst. 1 - Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Za tuto provozovnu se považuje organizační složka této osoby povinné k dani, která může přijímat a využívat služby, které jsou poskytovány pro potřebu této provozovny, neboť je dostatečně stálá a má vhodné personální a technické zdroje.

Podľa toho,čo som si prečítala,tak by som to mala samozdaniť, že?
A v ktorých riadkoch tlačiva DPH sa mi to objaví (9 a 10, 21).

Ďakujem.