Martin Karas
08.06.12,10:39
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či existuje možnosť napadnúť dedičské konanie (v apríli 2013 budú 3 roky). Moja mama má totižto problém s 2 bratmi. Celý život existovala ústna dohoda, že kto doopatruje matku, tomu ostáva dom (samozrejme ústna dohoda nemá žiadnu právnu váhu). Niekde som sa dočítal, že existuje zákon, ktorý pripúšťa možnosť získať väčšiu časť dedičstva (v tomto prípade domu) do svojho vlastníctva napadnutím dedičs. rozhodnutia. Moja matka sa celý život starala o matku, posledné 3 roky svojho života bývala u nás. Moja matka bratom navrhla, že sa zriekne ostatného majetku (polia, pozemky, lesy) a oni aby jej nechali dom, ale nechceli. V článku, kde som čítal o tom "zákone" bolo písané, že treba svedkov, ktorí potvrdia, že dotyčný sa staral o osobu - v našom prípade existuje niekoľko desiatok svedkov, ktorí jednoznačne potvrdia, že celý život sa o svoju mamu starala moja matka. Ďakujem za info.
arizona
08.06.12,09:16
Preco sa matka nesnazila o takuto dohodu so surodencami priamo na ded. konani?

Dedicke konanie bolo davno ukoncene, matka podpisala, suhlasila...:rolleyes::mee:
draik
08.06.12,09:16
Ak poručiteľ nezanechal závet, tak sa dedí zo zákona, ktorý presne určuje podiely dedičov. Výnimka z tohto pravidla je, ak sa dediči dohodnú na rozdelení dedičstva resp. ak jeden z dedičov dostal od poručiteľa dar neobvyklej hodnoty.
ivka70
08.06.12,09:18
To, ze niekto doopatruje osobu, po ktorej sa dedi, nezaklada ziadny narok na vacsi podiel na dedicstve.
Napadnut dedicske konanie z takehoto dovodu nema zmysel.
Martin Karas
08.06.12,09:29
zabudol som pripomenúť, že po smrti ich matky sa dvaja bratia voči mojej mame začali správať arogantne, povýšenecky, podceňujú a ponižujú ju, urážajú, nepravdivé "klebety" rozširujú. Keby bola vedela, ako sa zachovajú, tak by dedičské konanie nepodpísala. Ale viem, že do troch rokov od ukončenia má právo napadnúť ho, ak sa preukáže, čo som spomínal + toto ich správanie, je možnosť znovu obnoviť dedičské konanie.
ivka70
08.06.12,10:48
zabudol som pripomenúť, že po smrti ich matky sa dvaja bratia voči mojej mame začali správať arogantne, povýšenecky, podceňujú a ponižujú ju, urážajú, nepravdivé "klebety" rozširujú. Keby bola vedela, ako sa zachovajú, tak by dedičské konanie nepodpísala. Ale viem, že do troch rokov od ukončenia má právo napadnúť ho, ak sa preukáže, čo som spomínal + toto ich správanie, je možnosť znovu obnoviť dedičské konanie.

Nie, to nie je dovod na napadnutie ukonceneho dedicskeho konania.
doktor23
08.06.12,13:36
daj sem link na ten článok, pretože podľa mňa to nie je pravda .....
Mária27
08.06.12,15:19
Pri dedičstve je trojročná premlčacia doba len pre oprávneného dediča, ktorý sa nezúčastnil dedičského konania, a preto nededil.


Tí svedkovia o opatrovaní sa využívajú ako dôkaz, že osoba, ktorá by zo zákona nededila, môže dediť za podmienky, že s poručiteľom viedli spoločnú domácnosť.

občiansky zákonník

§ 105
Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

§ 485
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 474, § 475... a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Retuska
08.06.12,17:42
§ 474, § 475

... a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.


osobne si ale myslim,ze netreba vytrhnut iba vetu z paragrafu ale citat si ho cely,tym padom znie :
Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine
manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom
najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej
domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť
alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

teda,osobne si myslim,ze ak dedia potomci(teda vasa matka+bratia) dedia ti z "prvej skupiny" nie az z druhej :)
ak nie,opravte ma...
Mária27
10.06.12,17:30
Retuska, presne tak. Na jeho prípad sa nehodí ani to, že by sa mohli dodatočne domáhať dedičstva, ani to, že niekedy stačia svedectvá o opatrovaní. Poukázala som zadávateľovi na to, čo niekde čítal a chcel to použiť na svoj prípad.
balkica
27.01.13,19:18
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť či sa dá obnoviť dedičské konanie aj po 13tich rokoch v prípade ak notár urobil chybu. Keď dedil môj otec po jeho mame(mojej starkej), tak odmietol dedičstvo a v tom prípade sme mali dediť ja so sestrou-jeho dcéry. Kedže sme boli v tom čase maloleté mal rozhodovať súd, resp. mali prizvať našu mamu ako zák.zástupcu, ale nestalo sa tak a všetko zdedil otcov brat. Teraz je situácia, že môj ocko umrel v decembri 2012 a čaká sa na dedičské konanie. Dá sa ešte napadnúť dedičské konanie spred 13tich rokov po našej starkej ? Ďakujem za odpoveď
marjankaj
27.01.13,19:56
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť či sa dá obnoviť dedičské konanie aj po 13tich rokoch v prípade ak notár urobil chybu. Keď dedil môj otec po jeho mame(mojej starkej), tak odmietol dedičstvo a v tom prípade sme mali dediť ja so sestrou-jeho dcéry. Kedže sme boli v tom čase maloleté mal rozhodovať súd, resp. mali prizvať našu mamu ako zák.zástupcu, ale nestalo sa tak a všetko zdedil otcov brat. Teraz je situácia, že môj ocko umrel v decembri 2012 a čaká sa na dedičské konanie. Dá sa ešte napadnúť dedičské konanie spred 13tich rokov po našej starkej ? Ďakujem za odpoveď

Dá. Ale ak sa protistrana dovolá premlčania, tak sa dedičské konanie neobnoví.


Ôsma hlava
PREMLČANIE

§ 100

(1) Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.

§ 106


(1) Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá.

(2) Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.

Pozri aj.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Preml%C4%8Danie
Katy a R
27.01.13,20:05
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť či sa dá obnoviť dedičské konanie aj po 13tich rokoch v prípade ak notár urobil chybu. Keď dedil môj otec po jeho mame(mojej starkej), tak odmietol dedičstvo a v tom prípade sme mali dediť ja so sestrou-jeho dcéry. Kedže sme boli v tom čase maloleté mal rozhodovať súd, resp. mali prizvať našu mamu ako zák.zástupcu, ale nestalo sa tak a všetko zdedil otcov brat. Teraz je situácia, že môj ocko umrel v decembri 2012 a čaká sa na dedičské konanie. Dá sa ešte napadnúť dedičské konanie spred 13tich rokov po našej starkej ? Ďakujem za odpoveď
len taká doplňujúca otázka- pre istotu? Určite je tam uvedené, že sa vzdáva dedičstva ?
Či náhodou nešlo o dohodu (ktorá sa môže uzatvoriť priamo pri dedičskom konaní) - že ak sa tam tak dohodli a otec súhlasil - aby majetok zostal iba bratovi :confused: