Emery
09.06.12,11:00
Dobrý deň,

mal by som záujem o zriadenie chránenej dielne, mohol by mi niekto vysvetliť postup? Ak by bolo možné, čo najexaktnejší postup, ďakujem.

Prajem pekný deň!
zalobaba
10.06.12,08:49
V prvom musíš byť ty alebo tvoj budúci zamestnanec, ktorého budeš v chránenej dielni zamestnávať, uznaný ako ŤZP osoba (buď poberateľ ID alebo uznaný posudkom UPSVaR). Až následne všetko ďalšie, postup je odlišný podľa toho, či chceš chránenú dielňu alebo chránené pracovisko založiť s príspevkom UPSVaR alebo bez príspevku UPSVaR.
Emery
10.06.12,16:26
Ďakujem za info,chcel by som to aj s príspevkom ako teda postupovať ďalej ?
Emery
10.06.12,16:28
Už mám ŤZP osobu...a prosím Vás aký je rozdiel medzi chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom?
avalik
10.06.12,16:45
5/2004 Z. z.Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

PODPORA ZAMESTNÁVANIA OBČANOV SO ZDRAVOTNÝM POSTIHNUTÍM

§ 55
Chránená dielňa a chránené pracovisko

(1) Chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská zriadené právnickou osobou alebo fyzickou osobou, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, alebo pracoviská, na ktorých sa občania so zdravotným postihnutím zaškoľujú alebo pripravujú na prácu a v ktorých sú pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon prispôsobené zdravotnému stavu občanov so zdravotným postihnutím. Na účely splnenia podmienky podľa prvej vety sa postupuje podľa § 63 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5#f6152336). Za zriadenie chráneného pracoviska sa považuje aj zriadenie jednotlivého pracovného miesta, ktoré právnická osoba alebo fyzická osoba vytvorila alebo prispôsobila zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím. Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so zdravotným postihnutím. Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska prizná úrad na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia.60) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5#f6152932)
(2) Za chránenú dielňu alebo chránené pracovisko podľa tohto zákona sa považuje aj výrobné družstvo invalidov, ak spĺňa podmienky podľa odseku 1.
(3) Chránená dielňa a chránené pracovisko sú určené predovšetkým na pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím, ktorým zamestnávateľ nemôže poskytnúť vhodné zamestnanie na iných pracoviskách. V chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku môžu pracovať aj občania, ktorým sa poskytuje získanie odborných zručností alebo príprava na pracovné uplatnenie, a zamestnanci, ktorí pre ohrozenie zdravia nie sú dočasne spôsobilí vykonávať doterajšie zamestnanie, ak pre nich zamestnávateľ nemá iné vhodné zamestnanie.
(4) Úrad prizná postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska na dobu neurčitú. Priznané postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska úrad zruší, ak právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zriadila chránenú dielňu alebo chránené pracovisko, neplní podmienky podľa tohto zákona alebo na základe ich písomnej žiadosti. Na základe písomnej žiadosti právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá zriadila chránenú dielňu alebo chránené pracovisko, úrad doklad o priznanom postavení chránenej dielne alebo chráneného pracoviska zmení, pozastaví, zruší alebo vydá jeho duplikát. Duplikát dokladu o priznanom postavení chránenej dielne alebo chráneného pracoviska vydá úrad pri jeho strate, odcudzení alebo znehodnotení.
(5) Právnická osoba alebo fyzická osoba je povinná viesť osobitnú evidenciu nákladov, výkonov a hospodárskeho výsledku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.
alaya1
10.06.12,16:56
Ziadny rozdiel.
pavol54
10.06.12,17:09
Ďakujem za info,chcel by som to aj s príspevkom ako teda postupovať ďalej ?

1. činnosť chd musí byť hlavná -potvrdenie zo štat.úradu
2. kód činnosti SK NACE musí byť podporovateľný napr okopávanie krumplí nie je činnosť pre chd
3.podnikateľský zámer včetne nákladov
4. stupeň postihnutia od soc poist
5. stanovisko obv lekára o vhodnosti vykonávať plánované pracovné zaradenie
atď
ale to ti presne povie tetka na up.
Emery
10.06.12,18:39
Ďakujem veľmi pekne !
Marian386
22.03.13,06:10
Dobry den,chcel by som sa spytat,ake zmeny boli schvalene co tyka chranenych dielni,okrem toho ze o vytvoreni budu rozhodovat vybory.Dakujem.
Marian386
22.03.13,09:30
Aspon zhruba co sa zmenilo, nevie niekto?
veronikasad
22.03.13,09:36
Aspon zhruba co sa zmenilo, nevie niekto?
Vydrž pár dní, určite bude téma v DRAK-ovi. Na nete som žiadne info k zmenám financovania CHD nenašla.
alaya1
22.03.13,09:41
A najdolezitejsie je- TZP osoba musi byt v evidencii UPSVaR.
Myslim, ze sa predlozila doba povinneho udrzania CHD z 2 na 3 roky.
veronikasad
22.03.13,09:42
A najdolezitejsie je- TZP osoba musi byt v evidencii UPSVaR.
Predtým ako ide žiadať o príspevok ? Akú dobu ? (nedá sa mi pripojiť na stránku nrsr, aby som si pozrela schválený zákon)
alaya1
22.03.13,10:10
Upresnujem informaciu. Tie 3 mesiace evidencie su nutne pri zriadeni CHP TZP osobou, ktora chce vykonavat zivnost sama v CHP.. V zadani som prehliadla, ze tu ide o zamestnanie pracovnika, takze tam neviem, ci musi byt evidovany.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996
veronikasad
22.03.13,10:12
Upresnujem informaciu. Tie 3 mesiace evidencie su nutne pri zriadeni CHP TZP osobou, ktora chce vykonavat zivnost sama v CHP.. V zadani som prehliadla, ze tu ide o zamestnanie pracovnika, takze tam neviem, ci musi byt evidovany.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996
Ala, 20.3.2013 poslanci schválili novelu Zákona o službách zamestnanosti, kde bolo navrhnutých veľa zmien práve v súvislosti s CHD. V akom znení bola novela schválená - neviem.
alaya1
22.03.13,10:14
Ja som pocula, ze viazanost ma byt zvysena na 3 roky, tolko sme sa dopoculi. mam asistenta pri detoch v skole, ako v CHD, tak ma to dost zaujima.
Katy a R
22.03.13,10:21
aj u nás na UPSVaR sa terazky čaká - že ako bude ?? (sami nevedia presne)
alaya1
27.03.13,07:55
je uz niekto k nahliadnutiu ten novy zakon?