bobiko
14.02.06,14:11
Pekny den,
vedel by niekto poradit, ako postupovat v OMEGE pri vyuctovani prijatej zalohy? Faktury su evidovane v okruhu zahranicnych odoslanych faktur, z dovodu vystavovania tuzemskych faktur aj v cudzej mene.

v r.2005, prijata platba, vystavena faktura za prijatu zalohu, DPH na vystupe

v r.2006, dodanie tovaru vystavena faktura za dodanie tovaru, odpocet zalohy podla vystavenej faktury, k uhrade 0,-Sk

akym sposobom zaevidujem vystavenu fakturu v roku 2006 v EUD (doklady sa nahravaju len cez EUD), aby OMEGA nebrala do uvahy DPH na vystupe po druhykrat, a doslo k sparovaniu faktury za prijatu zalohu a faktury za dodany tovar?

Dakujem za (po)radu.
r.
Reina
14.02.06,18:15
Tak na toto máš viac možností:

1. Vyúčtovaciu FA nebudeš účtovať, len cez interný doklad si preúčtuješ 324/oproti výnosu. Samozrejme, treba si v odpočte vybrať príslušnú odoslanú faktúru, ktorú si zaúčtoval prijatý preddavok - aby sa saldokontne vyrovnal účet 324.

2. Príklad - suma 1190.-- s DPH. Faktúru normálne zaúčtuješ do okruhu OF, použí aj vzor.Potom si však musíš dané účtovné zápisy opraviť. a to :
prvý účt. zápis S 0.-- 311 /
druhý účt. zápis 03 1 000,-- /604 - al. iný výnos účet
tretí účt. zápis 03 -1 000,-- /324 xxx
štrvý účt. zápis 0203 0.-- /343 219

Na treťom účt. zápise si treba znovu v odpočtoch vybrať príšlušnu FA, ktorá bola na zaplatenú zálohu, aby sa saldokonte vyrovnal účet 324. Treba dať pozor, keď si vyberieš odpočet, program automaticky doplní aj úhradu, - tú treba vymazať.

dúfam, že som aspoň trošku pomohla o:)))
bobiko
15.02.06,06:12
Zauctoval som to podobne, ako si uviedla v bode 1.
V EUD som uctoval o vystavenej fakture, bez pouzitia vzoru, s odpoctom dokladu faktura za zalohu.
Predkontacia 324/604, suma bez DPH.

dakujem za napad.
r.
betulka
12.10.08,10:45
Ja však mam problem trošku iný::confused:

účtujem s.r.o. - kamiónová preprava - zahraničný majiteľ
jediným odberateľom je belgicka s.r.o. - ten istý majiteľ (firmy nie matka-dcera)
počas roka mi nedochádza k úhradam faktúr podľa VS a súm faktúr
ale prichádzajú mi na zahr. účet určité sumy (1O OOO€, 25000€ atd) - vklady so špecifikáciou - faktúra (bez špecifikácie - o ktorú konkrétne ide)
tieto vklady celý rok účtujem ako prijaté preddavky - ú. 324 )

až teraz som dostala usmernenie od majiteľa, že tieto preddavky mám použiť na úhradu týchto zOF.

Zaujíma ma teda : ako to v Omege vykonat (asi cez ID - ale záleží mi aj na kurzových rozdieloch)

PLEASE HELP
Diky vopred
bobiko
15.10.08,15:52
rychle a pohodlne riesenie:
cez zID urobis napr. cez vzor zapocet:
- uhradu faktur /311 a kurzovy rozdiel si uz dopocita automaticky podla kurzu ktory budes mat zadany.
- odpocet uhrad napasujes na jednotlive platby (ak ich evidujes saldokontne) 324/ a znovu, kurzovy rozdiel si dopocita automaticky.

pre zaciatocnikov odporucam pod jednym zID likvidovat faktury a zalohy jednej a tej istej cudzej meny, hoci sa omega vie popasovat aj s dvomi CM naraz.
betulka
19.10.08,11:40
rychle a pohodlne riesenie:
cez zID urobis napr. cez vzor zapocet:
- uhradu faktur /311 a kurzovy rozdiel si uz dopocita automaticky podla kurzu ktory budes mat zadany.
- odpocet uhrad napasujes na jednotlive platby (ak ich evidujes saldokontne) 324/ a znovu, kurzovy rozdiel si dopocita automaticky.

pre zaciatocnikov odporucam pod jednym zID likvidovat faktury a zalohy jednej a tej istej cudzej meny, hoci sa omega vie popasovat aj s dvomi CM naraz.


Dakujem, a udelujem ti prvý bodík :D