rchachalak
09.06.12,15:51
Zdravím.

Som študent a vlastním webovú stránku, ktorá na reklame momentálne zarába do 200 eur mesačne. Tie potrebujem 1x do mesiaca fakturovať spravidla jednej firme (slovenská s.r.o., plátca DPH). Možnosť založenia živnosti som pochopiteľne zamietol- na minimálnych odvodoch a dani z príjmu by som prišiel o všetok zárobok. Zvažujem teda možnosť založenia jednoosobovej s.r.o., v ktorej by som bol konateľom, a ktorá by nemala žiadnych zamestnancov.

Moja úvaha je zhruba taká, že môj jediný styk so štátom bude podanie priznania k dani z príjmu právnických osôb najbližšie niekedy v apríli 2013. Peniaze si vyplatím ako dividendu po zaplatení všetkých daní a 5% do rezervného fondu.

Prvá otázka na vás je, či nie som trochu naivný, a či po mne štát naozaj nebude chcieť už nič iné. Druhá otázka je, či je podľa vás v silách absolútneho laika si účtovníctvo vykonávať sám, alebo by som mal vyhľadať pomoc niekoho znalého (a ak áno, koľko by ma asi takéto účtovné služby stáli).

Je mi jasné, že tieto informácie sa dajú vyhľadať aj na internete (čo som samozrejme urobil), ale rád by som to mal "posvätené" niekým z vás. Predom veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu :)
KEJKA
09.06.12,14:38
z výplaty dividendy budeš ešte platiť 10% do ZP /zdravotná poisťovňa/.
Okrem DPPO musíš odovzdať aj kompletnú RUZ, teda Súvaha, VZaS a Poznámky.
Od r. 2013 /teda za rok 2012/ iba na DU, odtiaľ to pôjde automaticky do registra RUZ.
ak máš OA alebo VŠ ekonomického smeru, tak to zvládneš aj sám. Píšeš, však že si laik, tak netuším , ako chceš spracovať podvojné účtovníctvo.
Ak máš vzťah k EU - služby, budeš sa musieť povinne registrovať k DPH podľa §7a) a s tým sú spojené ďalšie povinnosti, to už sám nezvládneš - si myslím. Závisí, či sa chceš venovať hlavne papierovaniu, účtovaniu a riešeniu týchto problémov, alebo sa budeš venovať štúdiu a biznisu...........
komplet táto agenda ťa bude stáť cca 400-500 EUR, si myslím.