nikipeter
09.06.12,19:45
Matka žila sama v mojom dome. Po jej úmrtí som oznámil na všetky jej zmluvné inštitúcie (telefón, plyn, voda, elektrina ...) jej úmrtie a zaslal jej úmrtný list. Dom ostal prázdny, a pravdepodobne ho predám.
U všetkých organizácií to prešlo bez problémov - okrem ZSE, ktoré neustále zasiela zálohové faktúry na nebohú, hoci som ich požiadal aby všetku korešpondenciu zasielali na moju adresu.
Otázka znie: kto ručí za dlhy nebohej, ktoré evidentne vznikli po jej smrti (do úmrtia mala samozrejme všetky záväzky uhradené). Dedičské konanie ešte neprebehlo.
Ice dive
09.06.12,18:19
no ak matka žila v tvojom dome, tak jej dlžoby nevznikli... ZSE ti síce zasiela zálohové platby, ale mesačne platíš aj za to, aký máš istič... keď dom predáš, tak ti z tých zálohových faktúr vrátia za nespotrebovanú energiu...
pepsikova
09.06.12,20:01
..napíš na ZSE, že dom je neobývaný, elektrina sa nespotrebováva a nech ti prídu odpojiť hodiny- merač energie, pretože ich nepotrebuješ...ak dom predáš, nový majiteľ dostane merač na elektrinu aj s výmerou platby na svoje meno...
luja5
10.06.12,06:57
Všeobecne - dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa (§ 460 Obč. zákonníka) a dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky ceny nadobudnutého dedičstva (§ 470 OZ). Môj názor je taký, že v danom prípade nejde o dlhy Tvojej neb. mamy, aj keď chodia zálohové platby na jej meno a adresu, nakoľko dlhy poručiteľa sú také dlhy, ktoré vznikli do času smrti poručiteľa - spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti zaniká smrťou (§ 7 OZ). Opačne - ak by prišlo na meno a adresu Tvojej neb. mamy vyúčtovanie elektriny s preplatkom, preplatok by Ti ako (jedinému) dedičovi patril.

Odporúčam ukončiť zmluvu na neb. mamu (s odpojením elektromeru, alebo s novou zmluvou na Teba) tiež z dôvodu, že mama asi (?) platila aj koncesionárske poplatky a tie sa platia podľa takejto zmluvy. Ak máš zmluvu na seba na odber elektriny inde a platíš koncesionárske poplatky, potom by si vo svojom dome nemusel (platí sa len raz).

Inak trošku ma prekvapuje postup ZSE, lebo ja som v podobnom prípade nemala s nimi problém. Kým som osobne v ZSE zrušila zmluvu na neb. otca v neobývanom byte na základe "Žiadosti o ukončenie zmluvy" na tlačive ZSE (u mňa s odpojením elektromeru), doplnili si v systéme moju doručovaciu adresu a pošta chodila na moju adresu. Do odpojenia som uhrádzala zálohy po smrti môjho otca ako (predpokladaná) dedička ja. Aj vyúčtovanie do odpojenia elektromera bolo vystavené na meno a adresu neb. otca, ale s doplnením mojej doručovacej adresy (prišlo do mojej schránky).