emko1992
10.06.12,10:15
Dobrý deň poraďáci :)

Mám na Vás jednu otázku, jeden môj známy je zamestnaný už 10 rokov u súkromného zamestnávateľa ktorý mu nevyplatil už štvrtý mesiac mzdu, pretože vraj "nemá". Ako postupovať a vymáhať mzdu od zamestnávateľa bez toho aby si musel zaplatiť nejakého exekútora alebo právnika ? mailujte na mhelebrand@gmail.com alebo tu :) Ďik
Tweety
10.06.12,08:18
Dobrý deň poraďáci :)

Mám na Vás jednu otázku, jeden môj známy je zamestnaný už 10 rokov u súkromného zamestnávateľa ktorý mu nevyplatil už štvrtý mesiac mzdu, pretože vraj "nemá". Ako postupovať a vymáhať mzdu od zamestnávateľa bez toho aby si musel zaplatiť nejakého exekútora alebo právnika ? mailujte na mhelebrand@gmail.com alebo tu :) Ďik
Nech sa obráti na Inšpektorát práce.
myara
10.06.12,08:25
Dobrý deň poraďáci :)

Mám na Vás jednu otázku, jeden môj známy je zamestnaný už 10 rokov u súkromného zamestnávateľa ktorý mu nevyplatil už štvrtý mesiac mzdu, pretože vraj "nemá". Ako postupovať a vymáhať mzdu od zamestnávateľa bez toho aby si musel zaplatiť nejakého exekútora alebo právnika ? mailujte na mhelebrand@gmail.com alebo tu :) Ďik

Trestný zákon
§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

ja by som rovno podala trestné oznámenie
Indeed
10.06.12,08:38
Je treba takým situaciam PREDCHÁDZAŤ .

V prípade že nevyplatí mzdu za predchádzajúci mesiac , nasledujúci mesiac sa "hodiť na marodku" a čakať.

Ak mešká s výplatou aj ďalší mesiac ,

BEZ MILOSTI UKONČIT PRACOVNÝ POMER dohodou ku dňu....

Iba taký postup pomáha na zlodejov , vykorisťovateĺov a vychytralcov.
Aljok
10.06.12,12:11
Je treba takým situaciam PREDCHÁDZAŤ .

V prípade že nevyplatí mzdu za predchádzajúci mesiac , nasledujúci mesiac sa "hodiť na marodku" a čakať.

Ak mešká s výplatou aj ďalší mesiac ,

BEZ MILOSTI UKONČIT PRACOVNÝ POMER dohodou ku dňu....

Iba taký postup pomáha na zlodejov , vykorisťovateĺov a vychytralcov.

Indeed, prečo dohodou?
Pozri Zákonník práce :
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
Indeed
10.06.12,12:12
Preto DOHODOU, lebo v tej chvíli ked som pisal príspevok ma iná možnosť nenapadla.
emko1992
10.06.12,12:26
Indeed, prečo dohodou?
Pozri Zákonník práce :
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.


No ano ale čo keď on skončí pracovný pomer a peniaze už nikdy neuvidí ? nejde nám predsa o to aby ukončil pracovný pomer... ale prioritné sú tie peniaze !!! ako cestou ich dostať ?
Aljok
10.06.12,12:33
Tým príspevkom som len opravovala odpoveď od Indeed...
bubkoch
10.06.12,12:37
Dobrý deň poraďáci :)

Mám na Vás jednu otázku, jeden môj známy je zamestnaný už 10 rokov u súkromného zamestnávateľa ktorý mu nevyplatil už štvrtý mesiac mzdu, pretože vraj "nemá". Ako postupovať a vymáhať mzdu od zamestnávateľa bez toho aby si musel zaplatiť nejakého exekútora alebo právnika ? mailujte na mhelebrand@gmail.com alebo tu :) Ďik

najjednoduchsie je napisat navrh na vydanie platobneho rozkazu (na webe je dostatok vzorov) a priniest na úprislusny sud do podatelne ... poplatok je tusim 6% zalovanej sumy, ktory je mozne samozrejme priamo v platobnom rozkaze ziadat spolu s urokmi z omeškania ...
ak sa odvola, bude sud, ak nie, bude hned pravoplatny ... a potom exekucia ...
Aljok
10.06.12,12:37
Odpovede máš predsa v prvých dvoch príspevkoch...
Indeed
10.06.12,13:37
No ano ale čo keď on skončí pracovný pomer a peniaze už nikdy neuvidí ? nejde nám predsa o to aby ukončil pracovný pomer... ale prioritné sú tie peniaze !!! ako cestou ich dostať ?

Niekedy ide hlavne o to UKÁZAŤ niekomu, čo má alebo nemá robiť !

Za akú cenu, to je vedľajšie.