dast
10.06.12,19:26
Dobry den, potreboval by som poradit ako postupovat pri vymahani skody a urokov z omeskania. Pred 6 rokmi mi ukradli telefon, pachatela sa podarilo najst (aj s mojou pomocou) k cinu sa priznal a Obvodny urad mu v priestupkovom konani udelil pokutu a nariadil mu vyplatit mi nahradu skody, dotycny s tym suhlasil a pristupkove konanie bolo uzatvorene. Do dnes vsak sumu nezaplatil, Obvodny urad sa sumu snazil vymoct ale pachatel vtedy nebol nikde zamestnany ani nepoberal ziadnu podporu ani davky cize nebolo z coho strhnut nahradu skody. Viete mi poradit ako mam postupovat ak si chcem narokovat nahradu skody a aj uroky z omeskania? Dakujem
Mária27
10.06.12,19:40
Po rozhodnutí orgánu sa škoda premlčuje až po 10 rokoch (§ 110 obč.z.). Avšak, ak neboli zároveň rozhodnutím priznané aj úroky, tie sa premlčujú po 3 rokoch - musel by sa však premlčania dovolať.

Požiadaj súd o vydanie platobného rozkazu na istinu škody a zároveň žiadaj úroky z omeškania až do zaplatenia. Úrokovú sadzbu si pozri k prvému dňu omeškania (§ 3 Nariadenia vlády č. 87/1995). V roku 2006 sa základná úroková sadzba NBS menila štyrikrát.

Ak nechceš riskovať prípadne pri súde dovolanie sa premlčania, žiadaj úroky len za posledné 3 roky.