zuzana
14.02.06,15:19
Nemáte niekto návod na štrikované ponožky alebo papučky na dvoch ihliciach pre dieťa napísaný tak jednoducho aby sa to dalo uštrikovať?
bendži
14.02.06,14:20
ja som vedela uštrikovať ponožky na štyroch ihliciach, niekde mám aj návod, ale musela by som ho upraviť (je v dánštine)
janasv
14.02.06,20:48
Da sa to. Plietla som tak ponozky.:p Je to zosite na vnutornej strane ponozky /nohy/ a vpredu pri prstoch ako obycajna ponozka.

Takto: Zober si nejaku ponozku ako vzor - formu. Nahod ocka/kolko treba/. Potom uplet patent /par riadkov/. Potom plet vzor, aky chces. Ked dojdes ku miestu, kde by mal byt pata, rozdel pleteninu na polovicu. Jedna cast tu teraz bude "stat"/dat na osobitnu ihlicu, alebo inak zabezpecit, aby sa ocka nerozplietli/-nebudes na nej pliest. Na tej druhej urobis patu. Podla toho, na ktoru nohu je ponozka, treba umiestnit patu. Treba brat totiz ohlad na vnutorne zosivanie ponozky - teda aby bolo vnutri chodidiel a nie zvonka. Lava ponozka - pata vlavo, prava ponozka - pata vpravo. Upleties patu a spojis obe casti. Znova pleties vzor. Prides k prstom, a znova rozdelis na polovice a pleties na tej strane, kde si pred tym plietla patu znova patu - teraz uz sa vola spicka, ale princip je rovnaky /nemusi byt taka velka ako pata/. Budes mat pleteninu, kde na jednej polovici budu dve "paty" a na druhej len vzor. Ukoncis a zosijes tak, aby to nebolo vidiet /ako sijaci stroj - zosivas pekne kazdy riadok zvonka tak aby, sev bol zvnutra/ akokeby do tvaru L. Zacistis a pleties druhu do paru.

No a - Pata: Polovicu povodnej pleteniny pleties tak, ze na zaciatku kazdeho riadku, ktory budes pliest, spleties dve ocka /tj. uberies jedno ocko/. Vytvori sa Ti lichobeznik. Jeho vysku /hlbku/ si prirovnaj k ponozke. Ked je OK, zacni teraz na zaciatku kazdeho riadku priberat jedno ocko /rozpliest krajove ocko na dve/ a pokracuj, az ich bude tolko, ako na zaciatku, tj. polovica povodnej pleteniny. /Upleties druhy lichobeznik, ale naopak/ Potom obe casti /"patovu" tu kde su lichobezniky a druhu /hladku/ polovicu ponozky/ splet - to pri pate. Pri spicke nemusis, lebo to ukoncis a potom zosijes. Ale ostanu Ti tam pri tych lichobeznikoch bocne diery. Tie zvnutra pekne zosijes. Vytvori sa mini vrecko -pata alebo spicka. Da sa to aj inak, ze budes spostupne ocka davat nabok, na ponocnu ihlicu /nebudes ich pliest/ a potom postupne ich budes naberat, pekne riadok po riadku.

Dufam, ze z toho vyjdes. Raz vidiet je lepsie, ako 100 krat pocut.

Su aj ine postupy na papucky. Plietli sa hlavne z klabika /chemlonu/ za casov /ne/davno minulych.....:eek:
zuzana
16.02.06,05:39
Ďakujem Ti za návod konečne sa mi podarili uštrikovať prvé ponožky a to som už mala asi 5 návodov.Ďakujem.
janasv
16.02.06,15:57
Si sikovna :p:):D:rolleyes:. Som rada, ze si z toho vysla.
LubicaN
14.03.06,11:11
...ja pletiem aj na "pätoračkách" ale niekedy len na dvoch a myslím si, že jednoduchšie.

začnem vzadu hore. Na dospelácku ponožku treba 24 očí. Pletiem 2 obrátene, 2 hladko. Keď je to už dosť vysoké, začnem robiť pätu: 2 spliesť a potom celý riadok hladko. Ďalší riadok opäť spliesť a celý obrátene,... Takto postupujem až kým mi nezostane 8 očí. Potom pletiem ako sa mi javí a tie spletené očká vždy na konci riadku napichnem na ihlicu, mám ich stále viac, až mám opäť tých 24. Podošvu ako sa javí (riadok hladko, riadok obrátene). Špicu tak isto ako pätu. Keď mám tých 24 očí pokračujem vo "vzorke" 2 hladko, 2 obrátene(Deťom som robila 1hladko,1obrátene.). Aby som nemusela nič zošívať, vždy po okrajovom očku napichnem na ihlicu okrajové očko z podošvy a na začiatku riadku tieto dve spletiem. Ideálne je, keď na vrchu ponožky sú na kraji 2 hladké očká, vtedy to "spletanie" nie je skoro vôbec vidieť. takto postupujem až kým ponožku nemám hotovú. Pri tomto postupe je úplne jedno,ktorá ponožka sa nosí na ľavej či pravej nohe. Vyskúšaj. Ak by niečo nebolo dosť jasne napísané, kľudne pošli SS, skúsim to sformulovať zrozumiteľnejšie.

Keď Ti to pôjde, môžeš skúšať aj rôzne vzorky... Ja mám všaj najradšej takéto obyčajné a pokiaľ možno pásikavé - dobre vidno ako to pribúda.